Captain America: První Avenger

Superhrdinů není nikdy dost. Kromě jiných jsme tu měli dvakrát Iron mana a Hulka, jednou Thora. Z bájného týmu Avengers, nejmocnějších hrdinů světa, se nám teď představuje první z nich a jejich lídr v jedné osobě, Captain America.

Captain America

Steve Rogers, jeden z největších vychrtů pod sluncem, by rád dostál své vlastenecké cti a bojoval po boku svých spoluobčanů proti nacistické špíně. Bohužel neprochází jednou zdravotnickou prohlídkou za druhou, takže může akorát tak závidět svému příteli Jamesi „Bucky“ Barnesovi. Stevova vůle a neoblomnost však zaujmou doktora Abrahama Erskinea, vědce, kdysi pracujícího pro německou armádu, který se díky mnoha dalším neocenitelným kladným vlastnostem mladého chlapce rozhodne Steva přijmout jako pokusného králíka ve své práci pro americkou armádu.

A tak se z chudáčka stane muž, nabušenější a schopnější než všichni okolo. Jeho svalová hmota by vystačila dvěma průměrně stavěným mužům, svou rychlostí se vysmívá Usainu Boltovi, silák je to z povolání a bojovým entuziasmem přímo teče. Prostě voják do nepohody. Jenomže doktor Erskine je zabit a z plánované jednotky supervojáků je dokončen pouze jediný její člen, takže je projekt smeten ze stolu a ze Stevea se tak stává hrdina zcela jiným směrem, než sám kdy očekával. Na divadelních pódiích a na televizních obrazovkách se rodí legenda Kapitána Ameriky, muže s charakteristickým znakem v podobě štítu. Brzy však vyjde najevo, že Steve nebyl prvním objektem skvělého séra, tvořícího nadlidi.

Capův režisér Joe Johnston u nás má docela známé jméno; tento muž stál za snímky jako Jumanji, Jurský park 3, Ohnivý oceán nebo za loňským propadákem Vlkodlak, rozhodně to tedy není nějaký vykuk bez zkušeností. Ostatně, někomu takovému by produkční studio Marvel, které úspěšně přetavuje svoje komiksové hrdiny na plátna kin, svoje dítko nikdy nesvěřilo.

Captain America je díky Johnstonovi přehlídkou precizně vystylizovaných záběrů. V první polovině si užíváme lahodný futuretro look jako ze Světa zítřka, v polovině druhé zase akci podpořenou explozivním old schoolovým vizuálem, nejednou evokujícím akčňárny z osmdesátých let, což je skvěle podpořeno i hudbou Alana Silvestriho, který kdysi vdechl notového ducha samotnému Predátorovi.

Na čem si však Captain docela vylámal zuby, je příběh. Není nikterak špatný, chybí mu však jakýkoliv závan originality. Kromě scén s Kapitánovou propagandistickou činností, kterým nechybí správný nadhled, se divák nedočká ničeho famózního. Tady je klaďas, tady záporák, klaďasi, ty chytni záporáka, dej mu do držky a mezitím se ještě zkus poohlédnout po nějaké té šťabajzně. Ta samozřejmě nemůže chybět, každý správný superhrdina má problém se svojí femme fatale a spoustou překážek, které stojí na cestě k ní a společnému klidu. Problém je, že celé tohle dějové klišé představuje druhou polovinu snímku. Ta první je tedy mnohem šťavnatější.

Herci, kteří po plátně pobíhají, nejsou vůbec špatní. Chris Evans si zahrál dalšího komiksového hrdinu (po Human Torchovi z Fantastické čtyřky) s chutí, Hugo Weaving má se záporáky tolik zkušeností, že nemůže udělat chybu, skvěle se kouká i na Tommy Lee Jonese. Narážíme ale na další kámen úrazu, tedy český dabing. Některými zatracovaný, pár výjimkami vyzdvihovaný. Pravda je, že německý přízvuk může někomu znít směšně. Mnohonásobně horší je však skutečnost, že postavy, které onen přízvuk mají, jím mluví jenom někdy!

Captain America je mezi komiksovými šlágry naprosto průměrným bijákem. V jeho kategorii nalezneme horší (Hulk, Spiderman, poslední Superman…), ale i lepší (Nolanův Batman, většina X-menů, Iron Man) kusy. Nejlepší srovnání pak představuje květnový Thor, který je zasazen do zábavnějšího prostředí, napěchován větším množstvím akce a veden rukou Shakespearovce Kennetha Branagha, takže jsou i vztahy mezi postavami (především otec-syn a bratr-bratr) mnohem masitější. Jestliže Thorovi bylo vytýkáno, že působí jako pilotní film seriálu, pak Captain America je svou přímočarostí a bezvrstevnatostí pouhou epizodou. Velice zábavnou epizodou.

Režie: Joe Johnston
Scénář: Christopher Markus , Stephen McFeely
Hrají: Chris Evans, Hugo Weaving, Sebastian Stan, Hayley Atwell aj.
Premiéra: 4. 8. 2011

Josef Horký (redaktor)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

3 komentářů

  1. Josefe, opravte si tam Nolanova Barmana, MS autokorekce zdá se zapracovala – ale překlep je to krásný :)) Určitě by stálo za to, kdyby Nolan natočil naturalistický superhrdinský biják s barmanem v hlavní roli.

  2. Pokud by místo těch Batmanovských šurikenů vrhal panáky s tvrdým, nemuselo by to bejt vůbec špatný…

  3. Autorovi
    Perfektní recenze, četlo se mi to jedním dechem!

Zveřejnit odpověď