Když studium Fox nečekaně zařízlo seriál Firefly po pouhých deseti dílech, mnoho fanoušků sci-fi vyslovovalo vůči jeho šéfům kruté kletby. Příběhy z pera Josse Whedona a jeho scénáristických parťáků byly skvělé, stejně jako spojení westernu a space opery. Nemluvě o Nathanu Fillionu jako Malu Reynoldsovi, bez něhož by, přiznejme na rovinu, nebyl ani z poloviny tak skvělý.
Fillion si po Firefly si zahrál v několika seriálech (Zoufalé manželky, Ztraceni či Drive, které mělo ještě větší smůlu, než Firefly – konec přišel po 6 dílech) a béčkových filmech (skvělý Slimák, nezáživné céčko Hlas smrti 2: Světlo). Ale nic z toho nebyl trhák rovnající se Whedonově space westernu. Zdálo se tedy, že herecká kariéra sympatického kluka z Kanady je v háji.
A pak přišel rok 2009. Studium ABC, spadající pod hlavičku Mickey Mouse alias Walta Disneyho vypustila do světa seriál Castle. A po několika dílech bylo jasné, že, je Fillionova kariéra víc než zachráněna. Seriál ho totiž katapultoval mezi nejoblíbenější herce na planetě, který je schopný, si poměřit ego třeba s Robertem Downeym jr. (odkaz)
Celý seriál začíná vraždou, kterou přijíždí vyšetřovat detektiv Katte Beckettová (božská Stana Katic) se svým týmem. Té je na vraždě cosi povědomého a jí hned dojde, že už to někde četla. Konkrétně v knize, kterou napsal známý spisovatel detektivek a sukničkář Richard Castle (božský Nathan Fillion). Ano hádáte správně, Beckettová Castla kontaktuje a pachatele společnými silami dopadnou. Být to film, zazvonil by zvonec a pohádky by byl konec. Jenže tady jsme v seriálu a tak pohádka pokračuje dál.
Tvůrci zasadili příběh do okamžiku, kdy Castlovi vyšla nová kniha o jeho populárním hrdinovi Derricku Stormovi. Ten mu šel ale tak na nervy, že se rozhodl inspirovat u velkého Arthura C. Doyla a hrdinu zavraždil. Jenže psaní není, jak vám potvrdí třeba František Kotleta, žádný med a nový hrdina ne a ne přijít. A pak najednou bác. Castlovi zkříží cestu sympatická Kate, která mu poslouží jako inspirace pro novou hrdinku Nikki Heat. Díky přátelství se starostou si domluví, aby mohl policistům pomáhat a pozorovat je. A sranda může začít.
Samozřejmě, že pouhé vyšetřování jednotlivých případů by moc diváků nebavilo. Ostatně podobných konceptů jsme viděli v posledních letech mraky (stačí zmínit třeba Kriminálky nebo Odložené případy). Jednotlivé díly jsou sice uzavřené (až na několik dvojdílů), ale táhne se jimi linka, týkající se vyšetřování vraždy matky Katte Becktettové, která se místy vynoří, aby zase na čas zmizela pod nánosy jiných případů.
No a pak je to taky postupné poznávání postav a především hlavní dvojice. Zjistíme tak, že Castle má docela tajemnou minulost – nikdy nepoznal otce. Vztahy mu moc dlouho nevydrží, a že pod slupkou filantropa se skrývá milující otec, dobrá duše a geek. A co je nejdůležitější, z mouly se rychle vypracuje na rovnocenného parťáka. Beckettová se naproti tomu tváří jako drsňačka, která si nikoho moc nepustí k tělu a pojmy opravdový vztah a láska v jejím světě nemají místo. Tvůrci ji a její zázemí představují pomaleji, ale o to víc si to diváci užívají, stejně jako chemii, která mezi hrdiny postupně vzniká a sílí. Jsou to právě ony osobní roviny, které diváka k seriálu táhnou a umožňují mu se s postavami dokonale ztotožnit a prožívat jejich příběh.
Rozdílnost prostředí jednotlivých epizod je u kriminálek dobrým zvykem a tady využili tvůrci Fillionových geekovských kontaktů a narazíme tak na díly, které se odehrávají třeba ve steampunkovém prostředí, během zombie walku nebo je do nich zapletena upírská tématika. Ale najdou se třeba i chuťovky z prostředí špionáže a jeden díl je pojat jako retro detektivka z roku 1946. A nechybí ani úžasná narážka na Firefly.
Což je dost fajn a dodává to seriálu na pestrosti. Tón seriálu pak balancuje mezi dramatičností (vyšetřování vražd, řešení osobních problémů) a humorností, kterou obstarává především Fillion.
Ale když to divák vezme z kterékoliv strany a nakouká několik dílů, uvědomí si, že to jsou právě ty postavy, kvůli kterým se na seriál dívá a že případy bere jen jako bonus navíc.
Neočekávám, že seriál vzbudí mezi čtenáři Fantasy Planet takový rozruch jako třeba populární Hra o trůny. Rozhodně ale doufám, že zaujme alespoň pár jedinců, kteří u něj zažijí mnoho skvělých večerů či dnů, jako se to poštěstilo mně.
PS: Kdybyste se chtěli přesvědčit o literárním umu pana spisovatele, máte příležitost. Nakladatelství Zoner Press u nás vydalo tři jeho knihy. A překvapivě stojí za to.
PPS: Český překlad „Castle na zabití“ je samozřejmě na zabití. Jakmile uvidíte pár dílů, nebudete chtít Castla zabít. Budete ho chtít doma a budete po něm vyžadovat, aby vám předčítal z knih. Nejlépe z těch svých. Jak je totiž vidět na tomhle videu od 0:36, dokáže lidi opravdu rozplakat. A hlavně dámy.
V naší rodině se ujal slovenský název seriálu Vtierka Castle. Rodiče se zásadně dívají jen na “Vtierku”. Pobavilo mě, když jsem zjistila, že v jednom dílu tohle slovo použili i v českém dabingu :-)) Pro mě ale bude Fillion už navždy Malem Reynoldsem a kapitánem Hammerem.
Firefly miluju, jako asi každý. Budu se muset na Castla blíž podívat, už jsem to zkoušela a v tom prostředí mi nesedí, pořád ho chci v Serenity. Takže někdy kouknu a Nathanovo charisma mě určitě dostane, stejně jako dostalo ve Firefly. Zase to zopakuju – jako každého :-))
Castle
No, když nějaký díl stihnu, tak mne vždycky pobaví. 🙂
Jakých deseti dílech? Firefly má 14, z toho dva se vysílaly až později. Což ovšem studio neomlouvá. Ale mnohem hnusnější bylo, co udělali s Vránou (myslím seriál), to prostě skončilo v půlce vyprávění, protože přišlo nové vedení a “změnilo koncepci”, takže klidně zrušili i rozběhnutou věc.
Jinak Castle je sice trochu vlezlý, ale vtierka si fakt nezasloužil!
Anonym
hups, tak to se omlouvám. By mě zajímalo, kde jsem těch 10 dílů sebral, když jsem text psal
Název “na zabití” mi taky připadá zbytečný, Castla zbožňuju od prvního dílu. Pravda, začala jsem na to koukat kvůli Malovi, ale moc si užívám. Někdy ve čtrvté sérii se přidal i manžel. Postavy jsou fakt vymazlené.
Castle
Tí, ktorí pozerajú Castla v origináli, majú trochu náskok, a tak niektoré pasáže článku vyznievajú skôr nostalgicky 🙂
Castla určite odporúčam fanúšikom Firefly a fantastiky vôbec, tvorcovia sa vlastne stále vracajú k obľúbenosti kpt. Reynoldsa medzi divákmi a žánru samotného rôznymi narážkami. Okrem spomenutej scény napríklad aj keď pri vyšetrovaní jedného prípadu Castle plynule debatoval s čínskym kuchárom v jeho jazyku, a keď sa ho Beckettová opýtala, kedy sa naučil po čínsky, odvetil, že kedysi pri jednom jeho obľúbenom televíznom seriáli. Taktiež tu bol StarTrekovský diel, prípady spomenuté v článku, a naposledy (SPOILEEEER) Castle konzultoval jeden prípad priamo s Wesom Cravenom: http://www.youtube.com/watch?v=gqhhHrt7dfI
Tohle se mi jednou podařilo zapnout v televizi přesně na té scéně s vesmírným kovbojem. Nic jiného jsem z toho neviděla, ale tlemila jsem se tomu ještě týden…
Castle je definitivně vtěrka!
Sem mu podal prst – a vzal si celou ruku! Od včerejška mám za sebou 7 epizod. Ten seriál je fakt dobrej, k čertu… 🙂