Komiksový mikroskop – Thanos Rising

Po filmu Avengers se do středu zájmu fanoušků dostal záporák jménem Thanos. Spousty filmových nadšenců věděly kulový, kdo to je, a buďme upřímní – spousty komiksových taky. A tak se Marvel rozhodl vydat komiks, který přestavuje Thanose hezky od začátku.

Thanos Rising

Příběh začíná tak, že se Thanos, takový, jakého ho známe ze současného komiksového světa, vrací na svůj domovský svět, kterým je měsíc Titan. A tam v troskách vyhrabe pohřební kámen se jménem Sui San. A Thanos začne vzpomínat. Vracíme se tak do blíže neurčené a velmi vzdálené minulosti, kdy se Sui San zmítá v porodních křečích a tlačí ze svých intimních partií nového malinkého Titáňánka. Je tu ovšem jeden zádrhel: všichni okolo jsou humanoidi, a to dokonce takřka europoidní, čili bílí jak omítky, a dítko je modré a jaksi vizuálně odlišné. To ovšem hrdému otci neubírá z nadšení a radosti. Matka už tak nadšená není a okamžitě se Thanose snaží zabít, ale tím si vyslouží jenom doživotní apartmá v největším blázinci Titanské utopie. A pak přichází doba školních let Thanose a my se díváme na mladíka, který je nejlepším studentem, je zakřiknutý a konečně nachází nové kamarády. Ano, tenhle lidumil, pacifista a šprt má být v budoucnosti znám jako Ničitel. Pak právě vstupuje na scénu prazvláštní slečna, která vmanipuluje Thanose a jeho partu na průzkum zakázaných jeskyní, a tam se teprve začnou dít věci.

Příběh jako takový nepřináší nic extrémně objevného. Nepřekvapí ani pozitivně, ani negativně, ale scénář má na starosti Jason Aaron a to by nebyl on, kdyby nedokázal v tomhle průměrném origin příběhu, kde se Marvel snaží alespoň trochu zlidštit největší hajzly universa, přijít s něčím, co nás zaujme. Samozřejmě, že to jsou postavy, které dokáže vykreslit tak, že zaujmou. Po přečtení Thanos Rising mi tak vyvstaly dvě základní otázky: Kdo je ta divná holka s obsesí na Thanose? Proč nebyl otec Thanose nijak překvapený ani zaskočený z toho, jak jeho syn vypadá? Doufejme, že vysvětlení náhodnou genetickou mutací nebude konečné.

Thanos Rising má vykročeno správným směrem origin příběhu, ale osobně bych doporučil počkat si na celý pětidílný příběh v kuse namísto pravidelného čtení, protože žádný mega akční cliffhanger se nekoná a komiks dle mého v celku dá lepší smysl a bude to větší zážitek.

Vojtěch Rabyniuk (redaktor)

vojta.rabyniuk@fan­tasyplanet.cz

Přečtěte si také minulé díly Komiksového mikroskopu.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentáře

  1. Thanos
    Zdravím a pozdravuji. Pěkně napsaná recenze a snad se autor neurazí, něco bych přidal. Postava Thanose je mi známá již více než 7 let a patří do úzkého kruhu mých nejoblíbenějších komiksových postav (Ne jen záporáků, ale obecně). Tvůrce této postavy je pan Jim Starlin, který v bronzovém věku Marvelu ustanovil jak bude vypadat Space opera v komiksu (…nebo aspoň v Marvelu) a nutno říct, že odvedl superbní práci. Naneštěsti sám Thanos přes veškerou svou dokonalost trpí jedním významným nedostatkem a totiž, že ne každý je schopný tuto postavu napsat tak, aby se byť jen přiblížila potenciálu, který ustanovil pan Starlin. Co začalo v Thanos Imperativ, kde byl Thanos degradován na sice stále fyzicky velice silného ale mozek postrádajícího padoucha, po jeho nedávné zjevení v komiksové řadě Avengers, které ještě více prohloubilo pád této kdysi naprosto skvělé postavy dokončil Thanos Rising, který z Thanose dělá další produkt zpackaného dětství a oběť vlastního prostředí. Veškeré kouzlo postavy se vytrácí rychleji než prach ze skříně při jarním úklidu a příslovečnou tečku v podobě hysterického výkřiku “Néééé…!!!!” při selhání, hrdiny překonaném, slaboduchého ďábelského plánu, dělí Thanose od upadnutí do šedého průměru záporáků. Může se namítnout že Thanos nikdy nebyl moc známý padouch, ale to není tak úplně pravda. Pokud jste se setkali s příběhy z Marvelovského vesmíru, bylo těžke o Thanose aspoň občas nezavadit. Ale pravdou zůstává, že na “pozemních” komiksech ho moc často nepotkáte.
    Pokud máte skutečně zájem se o Thanosovi něco dozvědět, doporučuji přeskočit poslední dva roky jeho náhlých zjevení v přihlouplých příbězích snažících se vycedit co největší sumu na vlně nahozené filmem Avengers a přečíst si první setkání Thanose a Avengers, především pak ale Infinity Gauntlet a komiksy, které do tohoto eventu zasahovaly a další pokračování Infinity ság.

  2. Great Blog!!
    They can be happy to include “replica watches”:http://bayareafind.com/buywatches/ designed to equally perform much like the exact 1 nevertheless not likely burn a dent to their pockets whenever they choose them all.They’re created precisely in order to legitimate watch.

Zanechat odpověď