CONiáš 2012 – CONec světa ještě nikdy nebyl tak zábavný

Jak přečkat konec světa? Zabalit si evakuační zavazadlo, obložit byt konzervami, připravit se skrze různé katastrofické filmy, anebo to předem vzdát a jen si vyhlédnout vhodné místečko na otisknutí stopy, aby po nás zůstalo aspoň něco… Tyto a spoustu dalších rad nabídl letošní ročník CONiáše, který byl i přes poněkud pesimističtější téma navýsost zábavný.

A že se dá konec světa pojmout rozličnými způsoby… Přednáškou s poněkud zavádějícím názvem Jaké to je být dinosaurem na konci druhohor zahájil celou akci geolog Radek Mikuláš. Asi nikdo nečekal, že na možný způsob přežití předem rezignuje a nabídne jen útěchu v podobě stop, které by mohli za miliony let obdivovat postapo lidé. A tak pokud nevěříte, že se stihnete jakkoliv zachránit, zamiřte v prosinci do uhelných pánví, kde máte největší naději, že po vás něco zůstane…

Katastrofické téma je samozřejmě populární i u filmových tvůrců, a to nejen těch současných. Pestrou přehlídku zejména starších snímků, které rozličnými způsoby zobrazují konce světa, nabídl Vašek Štupalský. Mě zaujal zejména animák When the Wind Blows a anglickým humorem prosycený The Bed Sitting Room. Samozřejmě nemohla chybět ani přednáška o mayském kalendáři, trošku překvapením pak byla návštěva třineckých knihovníků, kteří vyprávěli o svém zajímavém projektu TED2023.

Leoš Kyša je tradičním přednášejícím na CONiáši, a nejinak tomu bylo i letos. Téma mu sedlo jako ulité, je totiž členem klubu skeptiků, a z tohoto úhlu pohledu pojal i exkurz to historie konců světa, která se začala psát už v 10. století našeho letopočtu. Kontroverzní přednáška rozpoutala náležitě žhavou diskuzi. Návštěvníkům se moc líbil i Míla Linc, který představil svou novou knihu, která vyjde v první polovině příštího roku, netradičním způsobem – scénkami, v nichž jeho hostovi, divadelníkovi, zdatně sekundovalo i publikum. Vtipný byl i následný křest knížky Jana Dobiáše Až na kraj světa, při němž se nakladatel Michael Bronec doslovně řídil pokyny, které mu připravil jeho PR expert, než si odjel za sluníčkem do Chorvatska.

Naopak vážně pojal téma Martin Fritsch, který dával publiku praktické rady, co opravdu dělat v nouzové situaci. Protože se už od začátku rozproudila živá debata, moc daleko se nedostal, nicméně závěry jsou jasné – zabalit si evakuační zavazadlo a poohlédnout se po krytu. Vzhledem k tomu, že na rozdíl od lidí dob minulých většina z nás má doma nějaké to outdoorové vybavení, jisté šance na záchranu tu přece jen jsou…

Na lehčí tón naladil Jan Kantůrek, který svým kouzelným hlasem přečetl tematické úryvky ze Zeměplochy. Pavel Renčín se pak dostal do zajímavé situace, když si připravil skvělou prezentaci, kterou ale zapomněl doma. Zaimprovizoval ale výborně, jeho přednáška se týkala hlavně trilogie Městské války. A pak už následovalo jen vyhlášení komiksové soutěže a beseda na rozličná témata se zúčastněnými spisovateli…

V předsálí na návštěvníky čekal prodejní stánek Strak na vrbě, výstavka tematických knih Městské knihovny, malá deskoherna a místo, kde si člověk mohl přinesenou knihu vyměnit za jinou. Pro ty, kdo znali tajné heslo a přinesli ručník (tedy úspěšné řešitele doplňkového kvízu), pak byly připravené conové placky.

Lidí se sešlo okolo dvou set a atmosféra byla tradičně výborná, takže doufejme, že konec světa nenastane a budeme se moci v Městské knihovně sejít i za rok. 🙂

Fotil Vojta Rabyniuk. Očekávejte i další reportáž. 🙂

Pavla Lžičařová (šéfredaktorka)

pavla.lzicaro­va@fantasypla­net.cz

Další články autorky

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

4 komentářů

  1. Dobrý report, zejména mě zaujal počet lidí – včera jsem nad tím zrovna přemýšlel, kolik nás tam mohlo být…

  2. Letošní Coniáš
    Letošní Coniáš byla velmi příjemná akce. Je fajn, že se konečně chytla a návštěvnost byla slušná. Do stejných prostor můžeme čtenáři i milovníky fantastiky pozvat rovněž koncem listopadu, kdy zde tradičně probíhá Minicon-Knížkon v režii Klubu Julese Vernea, Strak na vrbě a Městské knihovny!

Zveřejnit odpověď