Zážitky z Euroconu 2012

Tak jsem se vydal na svůj druhý Eurocon. S heslem „I spík London very best!“ jsem přišel, viděl, pobavil se a vrátil se v pořádku zpět. A za všechny čtyři dny, co jsem tam strávil, jsem neměl žádnou pořádnou kávu! Tedy tu naši, slovenského „turka“.

Eurocon 2012

Nad Euroconem (oficiální název byl Kontakt – Eurocon & SFeraKon 2012) jsem začal uvažovat po návratu ze svého prvního Euroconu – Triconu v Polském a Českém Těšíně, kde organizaci letošního ročníku vyhrálo Chorvatsko. Do Záhřebu je to relativně kousek, ale zatím byla moje účast ve hvězdách.

Potěšilo mě však, když mi předsedkyně slovenského Fandomu Lucia „Lulu“ Bocková poslala zprávu, že se tam chystá i ona a plánuje zorganizovat spolu s českými fany menší česko-slovenskou výpravu. Když ostatní účastníci odsouhlasili, abych se přidal, stal jsem se dalším členem týmu. Před odjezdem se vyskytlo pár problémů, které se však ke spokojenosti všech zdárně vyřešily.

A nastal 26. duben 2012! Den, kdy se odjíždělo z Bratislavy přes Rakousko a Slovinsko do hlavního města Chorvatska Záhřebu, kde se letošní Eurocon konal. Cesta uběhla příjemně, s menšími přestávkami jsme to zvládli za necelých sedm hodin. Najít ubytování, které jsme měli dopředu zajištěné, nám netrvalo dlouho. Stačilo se vybalit, dát si uvítacího panáka a mohli jsme vyrazit na con.

Úvodní přednášky (které měli na starosti Guest of Honor – Darko Macan a anglický spisovatel Charles Stross) jsme zmeškali, protože v tu dobu jsme teprve přijížděli do města. Slavnostní zahájení se konalo v hotelu Internacional, kde probíhala i registrace účastníků. Takže nám nezbývalo nic jiného, než se zaregistrovat, přivítat se s Peťom Pavelkom, získat od něho pár informací a zapojit se do rozhovoru.

Protože organizátoři mysleli na všechno, připravili pro účastníky 10% slevu na jídlo a pití v minipivovaru Zlatni medo (Zlatý medvěd), kde se v devět večer konala Brewery párty. Cesta tam trvala asi dvacet minut pohodovou chůzí. Když jsme dorazili, bylo už skoro zcela obsazeno, ale volný stůl jsme nakonec našli. Jedinou nevýhodou bylo, že byl blízko živé hudby, takže jsme museli křičet. 🙂 Příjemným rozhovorem s ostatními účastníky Euroconu a tancováním čas rychle ubíhal. Ani jsme se nenadáli a byl čas jít domů. Měli tam asi nějakou prohibici, nebo co, zavírali už o půlnoci.

Charles Stross, Tim Powers, Dmitrij Alexejevič Glukhovský

V pátek začínal program až o půl třetí, takže návštěvníci se mohli projít městem a seznámit se s okolím. Anebo dospat cestu a předchozí večer.

Do hotelu jsem dorazil okolo třetí, bylo třeba udělat pár záběrů Záhřebu, tedy cesty na con. Podařilo se mi stihnout ESFS General meeting, kde probíhaly prezentace nominovaných spisovatelů, vydavatelů, překladatelů a organizátorů na ceny evropského fandomu. Za česko-slovenský fandom (který představila Lucia Bocková a Scarlett „Darth Zira“ Raschgoldová) byli nominovaní Juraj Červenák, Michal Ivan, Pavel Weigel, Pevnost, Robert Pilch, Václav Pravda a Divadelní spolek Kašpar. Pořad trval dost dlouho, ale ukázky z děl cizích autorů a výtvarníků stály za to.

Druhá část Euroconu se konala na Fakultet elektrotehnike i Racunarstva (FER), která se nacházela pět minut cesty od hotelu. Nastal čas se tam pomalu přesunout (mnozí účastníci již vyrazili), když najednou v jednom ze salónků hotelu nastal neobvyklý ruch. Zvědavost mi nedala, tak jsem se tam šel podívat. Konala se tam autogramiáda Guest of Honor – Charlese Strosse, Tima Powerse, Dmitrije Alexejeviče Glukhovského a Darka Macana. Všichni byli příjemní a podepsali se mi nejen do materiálů, ale pan Tim Powers i do knih.

A nastal můj přesun do FER-u. Vchod do budovy byl nahrazen bránou ze Star Gate. Po příchodu mě zarazila trošku menší účast, ale zase – byl přece jen pátek a hlavní program začínal až v sobotu. Navíc se tak dalo prohlédnout si velké množství stánků, kde se prodávaly hry, knihy, modely a šperky. Podařilo se mi taky dostat se na konec přednášky Tima Powerse a začátek pořadu Dmitrije Gluhkovského. Mezitím jsem si ještě stihl prohlédnout i menší výstavu maleb a aspoň kousek z krátkého animovaného filmu od Ivana Ramadana – Kyamet. Následoval návrat na hotel a pořádný spánek před náročnou sobotou.

V sobotu ráno (tedy skoro před obědem) jsme se vydali poznávat město. Být v Záhřebu a nic z něho nevidět by byl hřích. Co o něm říct? Kromě historické části jsem viděl město jen při příjezdu – rodinné domky a sídliště, které měly svůj osobitý ráz, bez nákupních center jako u nás. Ale zpět k prohlídce města. Byla to příjemná procházka z hlavního náměstí na vyhlídku, spojená s posezením v kavárně. Cestou zpět jsme si prohlédli i pěší zónu, která je, myslím, v každém městě stejná. Jedinou nevýhodou bylo, že ještě neprodávali pravou jadranskou zmrzlinu. 🙁

Vítězové kostýmové soutěže

Po obědě jsem se znovu vydal do FER-u, kde probíhaly prezentace Fandomů, které trvaly dobré tři hodiny. Stihnul jsem přednášející z Bosny a Hercegoviny, ale řeknu vám – byla trošku arogantní. Následovala prezentace Francie a potom nastala chvíle pro náš Fandom – Darth Ziru a Lulu. Zira měla připravenou prezentaci, přesněji řečeno chtěla vtěsnat celou historii Českého fandomu, CKČ a filmové tvorby do dvaceti minut. 🙂 Lucia to měla tím pádem kratší, zmínila pár spisovatelů, cenu Drak, Slavcon, AnimeShow, IstroCon a Comics Salón.

Po skončení jsme si s Lulu udělali ještě menší výlet do města, aby něco ze Záhřebu viděla i ona, když už jí na turistiku nezůstal žádný čas. Po krátké prohlídce města jsme utíkali zpět do hotelu, převléct se a znovu do FER-u, kde v sále D1 začínala Awards Ceremony – slavnostní předávání cen Sfera, Sferice a ESFS.

První ceny předával Darko Macan, další T. Powers, D. Glukhovski, Ch. Stross a Ch. Morgan. Ceny ESFS pak předával David J. Lalley. A těch byla pro Českou republiku doslova sklizeň – Darth Zira šla pro ceny třikrát! Asi nejvíc pak potěšila cena ESFS pro Pavla Weigela (Best translator) a pro Divadelní spolek Kašpar (Best dramatic presentation). Slovensko získalo cenu jednu – Encouragement Award pro Lucii Droppovou. Gratulujeme!

Po skončení udělování cen jsme se přemístili do „našeho“ cz/sk tábora, který jsme tam rozbili již předcházející večer. Bylo třeba oslavit ceny, udělat pár fotek a popovídat si. K rozhovoru se přidali i dva Rakušané. Bylo pro nás překvapením, že bydlí ve stejném hotelu jako my. 🙂 Společně jsme se vydali do klubu Boogaloo, kde v půl jedenácté začínala International SF party. Promo akci – tedy ochutnávky nápojů a koláčů – měly na starosti Velká Británie a Irsko (kde se bude v roce 2014 konat Eurocon a Worldcon) a Rusko (St. Petersburg kandiduje na organizování Euroconu v roce 2015). Takže vodka, víno, whisky a bowle tekly proudem. Zábav gradovala, DJ hrál dobré písničky. Následovalo vyhlášení masek (je ovšem pravda, že jsem za celou dobu viděl jen zhruba třicet okostýmovaných návštěvníků) a pokračovalo se v tancování. Končilo se ve čtyři ráno, ale protože nás čekala cesta domů, odešli jsme dřív.

Fantastická dovolená v roce 2014

V neděli nás čekal budíček okolo deváté, žádné vyspávání po proflámované noci. Přišel čas se sbalit, zajít na oběd a vyrazit domů. Cesta uběhla rychle, za pět hodin jsme vystupovali v Bratislavě. Čekala mě ještě cesta autobusem, ale to už byla maličkost.

Kontakt byl super con plný milých lidí a v příjemné společnosti. Poděkování patří řidiči Michalovi Konečnému, navigátorovi Danu Sandnerovi, Darth Ziře, Lulu a samozřejmě organizátorům conu.

Příští rok se Eurocon bude konat v Kyjevě na Ukrajině, takže zvažujte návštěvu i s výletem do Černobylu (abychom mohli na dalších conech světélkovat :-)) a za dva roky se potkáme v Londýně na Worldconu a týden nato v Dublině na Euroconu.

Také si přečtěte:

Reportáž z Euroconu 2010 (Pavla Lžičařová)

Fotil autor, jeho další fotky najdete na Facebooku

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď