Vetřelec 3 – Peklo

Vetřelec 3 - Peklo
  • Autor:
  • Nakladatelství: Baronet
  • Cena: 299 Kč
  • ISBN: 978-80-269-0201-0
  • Vyšlo: 13. 9. 2015
  • Žánr: sci-fi
  • Provedení: váz.
  • Autor obáky: Twentieh Century Fox Film
  • Počet stran: 318

NOČNÍ MŮRA ZNOVU OŽÍVÁ… A CHLADNÝ VESMÍR SE MĚNÍ V PEKLO!

Důstojnice Ellen Ripleyová v hyperspánku stále pluje vesmírem ve svém záchranném modulu… A planeta LV-426, na níž s posádkou lodi Nostromo objevila vetřelce, dokonalý stroj na zabíjení, byla mezitím terraformována a osídlena prvními kolonizátory. Lidé sem přišli za novým životem, za štěstím, které na Zemi nepoznali. Pouštějí se do průzkumu své nové domoviny, kterou pojmenovali Acherón. Komunitě se daří, narodilo se dokonce první dítě, dívenka Rebecca zvaná Newt… Po sedmapadesáti letech bloudění mezihvězdným prostorem Ellen Ripleyová konečně dosáhne záchrany. Nechce nic než zapomenout na strašlivý střet s vetřelcem, který ji dál děsí ve snech. Ale společnost Weyland-Yutani ji potřebuje: na planetě LV-426 se něco stalo…

Román Christophera Goldena je třetí díl trilogie, úzce provázané s kultovní filmovou sci-fi ságou o vetřelcích.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Celá série je nesmírně povedená, ale tento díl je přímo excelentní!

    (Jenom jako hnidopich si nemohu odpustit lékařskou poznámku: Proč tak pekelně bohatá Společnost, schopná vyrobit generátor atmosféry, nedá na klíčovou vědeckou kolonii přístroj zvaný Magnetická resonance? Nebo alespoň CT. Rentgen či alespoň ten blbej ultrazvuk… sorry! 🙂 )

  2. Karel a Doktor Bolíto… :-/ Pošlete je tam a kniha skončí už na straně třicet. (Všichni kolonisté budou operováni a všichni vetřelci zdárně ochočeni. Ti první si budou hrdě ukazovat jizvy na hrudníku, ti druzí pochopí, že vejce je třeba vysedět, čímž evoluční cyklus výrazně zredukují a stanou se z nich krocani. )

    Beru si to s sebou a jdu na škopek. Doufám že to skončí jinak, než jsem popsal.

  3. A nemali niečo také už v Prometheovi? Veď tam bolo medicínske zariadenie, ktoré komplet odoperovalo.

  4. to bloy:
    Jasně!
    A už ve čtverce operovali i Ripleyovou, poté co ji dali pomocí seškrábnuté DNA zase do kupy.

    Tady by to pokazilo zápletku. To já si jenom tak zamudroval. 🙂

    Mimochodem, jak je to vlastně míněno ta trojka a čtverka? Počítá se to do oficiální řady? protože komiksový svět vetřelců pokračuje po dvojce úplně jinak.

  5. to Karel C
    Ona ta obsence moderních lékařských přístrojů by se ještě dala vysvětlit blbostí zodpovědných pracovníků. Ale je tam třeba vysvětleno z čeho ty potvory tak neuvěřitelně rostou? Protože já viděl jen filmy a v jedničce rostl naprosto absurdní rychlostí a ve dvojce zase měli gigantickou kolonii a nezdálo se že by tam měli moc co žrát.
    Jinak je to ale odo mě taky jen takové mudrování

  6. to dva mraky:
    Též si rád zamudruji!
    Já myslím, že detailní evoluci vetřelců taktně vynechávají všude. (Vysvětleno to tam není.) Asi nejrychleji probíhala přeměna v Alien vs Predator.:-)

    Ono ve filmové jedničce prostě H.R. Giger vytvořil fantastické “nezničitelné” monstrum s hrůzným vývojem. Něco se vyrve člověku z hrudníku…hrůza! Nejde to zničit atd… Šlo čistě o design. Tlama a v ní je menší tlama je z evolučního hlediska úplná pitomost. Stejně jako usadit se v hrudníku hostitele, kde vcelku nic není a hostitele téměř vzápětí zabiješ. (Každý správný endoparazit začíná v tenkém střevě. Tam je živin habaděj. Teprve až zesílí začíná postupně požírat méně potřebné tkáně a orgány, jejichž ztráta, nebo poškození, hostitele hned nezabije. Tady po úniku v podstatě roste ze vzduchu.)

    Ale při natáčení jedničky se asi ještě nepočítalo s tím, že bude nějaká dvojka, kde budou mariňáci střílet vetřelce jako na cvičáku. Tak se vymyslela královna, úl a celé se to připodobnilo jakémusi sociálnímu hmyzímu společenství.

    Ale jako atmosférou nadupané vyvražďovačky funguje tato nová knižní série perfektně!

  7. to KarelC
    Pravdu díš, kdybychom měli přemýšlet nad realizovatelností těch věcí, nikdy se pořádně nepobavíme 🙂
    Z hlediska tvůrce jde asi o to, kam až si může ty obecně platné pravdy dovolit porušit, aby to divákovi či čtenáři nekazilo zážitek. Odchýlení se od běžmé parazitární strategie téměř jistě projde. Alien který zázračně roste takřka ze vzduchu už je na hraně, mě to sice trkne, ale zážitek nekazí.

    MMCH: nevíš kde podle tvůrců malý alien vlastně v člověku přesně bydlí? Protože sice se mu říká chestbuster nicméně mám pocit, že startoval někde z “trojúhelníku” ještě z měkkého…

  8. to dva mraky:
    Mám dojem že v tom taky nejsou tvůrci zajedno. Někde mají oběti rozervaný hrudník s efektně trčícími kusy žeber, jinde se skutečně dral někde ze solární pleteně. A v knihách je popisováno že onen “pavouk” který sedí na ústech za oběť i dýchá. To bych potom řekl, že musí svoji oběť zaintubovat a zasunout aliena někam do trachei. Tedy do hrudníku. Protože kdyby zasunul chapadlo jenom do jícnu, tak na dýchaní samotné by to nemělo vliv. Při endoskopickém vyšetření si pacient taky dýchá sám a šlauch má zasunut až někam do duodena. 🙂

    Ale jinak s tebou plně souhlasím. Jednou jsem taky podobně mudroval nad faktickými nedostatky v jedné knize. Jeden starý brněnský spisovatel mi potom řekl, že v beletrii (tedy ve fikci) jde především o to, aby autor své čtenáře o své pravdě přesvědčil. Má psát a fabulovat tak mistrovsky, aby mu to čtenář během četby sežral i s navijákem. A pokud po přečtení knihy to čtenáři bude ležet v hlavě a dá si tu práci, aby si některá fakta ověřil, tím lépe! Autor ho donutil o jeho díle přemýšlet a věnovat mu další čas i po přečtení. Podobně ve filmu.
    Ale pokud prý čtenář pozná, že autor “kecá” už během četby, tak je to špatně napsaná kniha.

  9. to KarelC
    To by se měl pořídit nějaký vetřelčí kánon, aby nebyl bordel. 🙂
    Pokud se popustí uzda fantasii, lze to vymyslet aby to vyznělo jakože opravdicky.

    “Krábek” který oběť paralyzuje a po prodlevě ji nechá normálně fungující je vynikající řešení. Je výhodný jak pro situaci, kdy kolem slídí dospělci, kteří pak mohou nešťatníka přenést do hnízda i třeba nehostinným prostředím. Tak se hodí pro situaci osamělého vajíčka, kdy se dotyčný po chvíli zmátoří a bude se nějaký čas o sebe starat.
    Jinak není třeba se omezovat na jeden sosák.. kladélko nebo co to má. Jednou trubkou může dýchat, druhou může hledat nejlepší místečko k usazení zárodku je to přece multidruhový parazit, tak musí být hodně verzatilní. Vhodné řešení by bylo stejné jaké používají lidské zárodky, to znamená, někde by se to usadilo a aniž by to poškozovalo orgány napojilo by se to na krevní oběh a vyrostlo, zasažený pak slušně funguje až to poslední chvíle. Tím by se dalo vysvětlit proč to jednou vykoukne z břicha a podruhé mezi žebry, kam to který “krábek” usadí, tam to vyroste…

    Jo přesvědčit, to je to správné označení, prostě vsugerovat ten vymyšlený svět i s pravidly jakkoli na hlavu postavenými 🙂

  10. to dva mraky:
    Jo to je slušné vysvětlení!

    Pokud někdy budeš mít náladu a čas, půjč si v knihovně nějakou učebnici parazitologie. Po přečtení zjistíš, že vetřelec je vcelku dobrosrdečná potvůrka. Taková Trichinelóza z domácí kančí klobásky, ať se držíme našich luhů a hájů, tu si taky člověk užije… .-)

    Já osobně mám raději Tyranidy z Warhammeru. Tam bych řekl, že to angláni mají vymyšlené líp. Jak vývoj, tak množství různých typů. Ale já jsem zaujatý warhammerista. 🙂

  11. to KarelC
    Ano skuteční parazité poskytují nevysychající zdroj inspirace pro autory děsivých příběhů. Nejsem si jist jestli na systematické studium budu mít nervy, poté co jsem se na střední seznámil s životním cyklem škrkavky, několik dní jsem měl špatné spaní :-D. Jinak co mě poslední dobou dostalo jsou ty hmyzí parazitické houby, co změní chování hostitelského mravence takovým způsobem že přileze na ideální místo k růstu houby tam se zakousne a umře z hlavy mu vyroste plodnice a ta práší výtrusy, které nakazí další mravence…

    Raději nastuduji ty Tyranidy 🙂 bude to jednodušší a méně děsivé

  12. to dva mraky:
    Jo ta houba je hustý parazit! A k podobnému chování nutí mravence i jedna motolice. Ta je donutí vylézt na stonek trávy a tam volně viset a čekat, až je nějaký pták sezobne. Mravenec je mezihostitel, vývoj se dokončí až v tom opeřenci.

  13. to KarelC
    Warhammer 40000 jsem dosud potkal na úrovni povídek a dá se říct že to nemusím. Ovšem odborná pojednání o tyranidech jsem si přečetl s radostí. Potvory jsou náležitě efektně zpracovány, vsuvky z fiktivní historie, fakt dobrý

  14. to dva mraky:
    Tak jasně, každému sedne něco jiného. Jsem rád že Tyranidi zaujali! 🙂

    Jestli chceš někdy dát W4k druhou šanci prubni třeba od Abnetta Nekropoli. (Je to sice tzv. třetí díl, ale já od něj taky začínal. Ty první dva jsou slabší – víceméně sbírky povídek a novel.) Nekropole je až newarhammerovsky slušné akční scifíčko, plné intrik a nápadů. Série potom pokračuje v nemenší kvalitě, ale tohle je víceméně uzavřené.

  15. to KarelC
    To určitě zkusím někde splašit a dám vědět, jak se líbilo

  16. Tleta potvora vypadá jako kolozub, co na ně s kuší do Černého lesa chodíme!

Zveřejnit odpověď