Modrá Crew 3: Okko – Cyklus vody

Nová, evoluční podoba časopisu Crew, soustředící se spíše na nemainstreamové komiksy, které by si k nám jinak jen těžce hledaly cestu, pokračuje svým třetím číslem. Tentokrát s Okko, příběhem v historickém Japonsku.

Kromě Asterixe a skvostné řady Mistrovských děl evropského komiksu a několika dalších záchvěvů se u nás s komiksem ze starého kontinentu zase tak často neseznamujeme – rozhodně ne tak často, jak bychom rádi. I proto je Modrá Crew zajímavým a vítaným osvěžením. Tentokrát časopis rozšiřuje zástupce frankofonního komiksu na našem trhu.

 

Po dvou číslech obsahujících čtveřici alb komiksu Ekhö přichází na řadu další příběh – první ze čtveřice dvojalb série Okko s podtitulem Cyklus vody od scénáristy a ilustrátora Humberta Chabuela, skrývajícího se pod uměleckým přízviskem „Hub“. Ten nám ve svém komiksu předkládá svět alternativního historického Japonska (prý rok 1108), čili prostředí, které je pro nás nebývale atraktivní svou odlišností.

 

Samurajové, bůžci kami, démoni… To jsou postavy komiksu, v němž se hrdý rónin (samuraj, který ztratil pána) Okko spolu se svými přáteli – mnichem Našinem, který umí komunikovat s kami, ale víc si rozumí se saké, a Noburem, ohromujícím bojovníkem skrývajícím se za masku – nechává najímat na lov démonů. V rámci nové zakázky přitom pomáhají malému chlapci nalézt jeho unesenou sestru. Jejich pátrání je přitom dožene až ke krvežíznivému komplotu a do nejednoho nebezpečenství.

 

Nabízí se samozřejmě srovnávání s jiným oblíbeným komiksovým róninem – Usagim. Byť v Okko nenajdete antropomorfizovaná zvířátka, prostředí historického Japonska okořeněného magií a mýtickými postavami je přeci jenom podobné.

 

Po příběhové stránce se Okko Usagimu nevyrovná – přeci jen Stan Sakai má tu výhodu, že japonské kulisy jsou mu tak nějak vlastní. Okko je výrazně přímočařejší, nevyhýbá se klišovitým rozuzlením a chybí mu údernost Sakaiových point. Zkrátka svižný odpočinkový dobrodružný příběh, který je – přestože jde v podstatě pouze o čtvrtinu celé série – zcela uzavřený. Po stránce výtvarné se však může Usagimu stavit na roveň. Hubovy kresby jsou totiž vysoce líbivé – čisté, detailní, nechybí jim dynamika pohybu a v některých okénkách ani poetičnost.

 

Dá se předpokládat, že patří-li Ušák mezi vaše favority, Okko vás zaujme také.

 

V příštích číslech se v Modré Crwi dočteme o Třetím zákonu ve čtenáři zvoleném historickém thrilleru. Ale ani zdaleka by mi nevadilo, kdyby se Okko na modrocrwavé stránky vrátil s dalšími Cykly.

 

Modrá Crew 3: Okko 1+2
Scénář: Hub
Kresba: Hub, Stephane Pelayo
Vydal: Crew, 2017
Překlad: Richard Podaný
Počet stran: 104 barevných
Cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď

Modrá Crew 3: Okko – Cyklus vody

Píše se rok 1108 a v Pajánském císařství vede ronin Okko skupinu lovců démonů. V jeho týmů je tajemný obr skrytý za červenou maskou, saké milující mnich Nošin a teď i mladý rybář Tikku,……

Píše se rok 1108 a v Pajánském císařství vede ronin Okko skupinu lovců démonů.

V jeho týmů je tajemný obr skrytý za červenou maskou, saké milující mnich Nošin a teď i mladý rybář Tikku, který se snaží zachránit svou sestru ze zajetí pirátů a přesvědčuje ostatní, aby mu pomohli.

Jenže každý dobrý skutek má svou cenu.

A v tomhle případě bude opravdu velmi vysoká.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď