Podivná cesta Doctora Strange

Postavu Doctora Strange jistě již není třeba příliš představovat.
Přesto platí, že komiksy s ním přeložené do češtiny představují takový malinký svátek.

Strange už si cestu k tuzemským fandům superhrdinů našel – a ť už ve formě komiksové ve třech svazcích  v rámci trafikových řad Ultimátního komiksového kompletu nebo Nejmocnějších hrdinů Marvelu, nebo filmové v celkem slušném animovaném filmu, a především  v rámci blockbusterové Marvel Cinematic Universe, kde ho v jemu věnovaném bijáku, v epizodní roličce v Thor: Ragnarok a posléze i v prozatím posledních Avengers: Infinity War hrál populární Benedict Cumberbatch.

Komiks s podtitulem Cesta podivných je však první knihou první samostatné série tohoto hrdiny, která u nás kdy vyšla. A aby toho pro fanouškovské nadšení nebylo málo, je pod ním podepsaný jeden z nejlepších scénáristů dneška: Jason Aaron (geniální Skalpy).

Nebyl by to Jason Aaron, kdyby kolem postavy vyprávěl další tuctový příběh, jakých za 55 let své existence čaroděj zažil jistě bambiliardy. Ne, udělal si to poměrně po svém, a opět s kvalitou sobě vlastní. V jeho rukou je postava Dr. Strange zároveň svěžejší a zároveň temnější – zároveň však ne tak superschopná; každé kouzlo si vybírá svoji cenu. Také působí méně jako běžný komiksový superhrdina – on i příběh kolem něj nejvíce evokuje literární žánr městské/urban fantasy, autory jako Jima Butchera či Simona R. Greena, nebo třeba (spíše filmového) Constantina.

A o co že jde tentokrát? O záchranu světa, jak jinak…

Z jiné dimenze se na nás totiž valí tvorové, jejichž cílem je zničit magii. Prostě ji vypnout. A jak by mohl čaroděj čarovat a ochraňovat Zemi před různými tvory našemu oku nepostřehnutelnými nebýt magie?

Cesta podivných je sice teprve rozjezd, ale nutno dodat, že splňuje do puntíku všechno, co by rozjezd splňovat měl – představuje hrdinu, svět a mytologii kolem něj, nastiňuje zápletku a hlavně – navnazuje na pokračování.

Kresba Chrise Bacala je osobitá a zábavná. Se sytými barvami, občas nemainstreamově ujetá (někdy i na úkor orientace), poměrně nápaditá i co do práce s panely. I v tomhle směru je Cesta podivných velice příjemné překvapení.

Doctor Strange 1: Cesta podivných
Scénář: Jason Aaron
Kresba: Chris Bachalo
Překlad: Kateřina Tichá
Vydala: Crew, 2018
Počet stran: 136

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď