Rodinný podnik otřese Spider-Manem

Já na ségru, ségra na mě. To asi není věta, která by Petera Parkera v průběhu života nějak často napadala. Nikdy totiž sestru neměl. Až donedávna…

Pavoučího muže v červenomodrém spandexu tentokrát čeká parádní jobovka – dívka, která mu pomůže z průšvihu (boss Kingpin, o něhož se Spidey často dělí s Daredevilem, padouši s automatickými zbraněmi, spousta svištění kulek, agresivity a… no, znáte to), aby se zakrátko prohlásila jeho nikdy neobjevenou sestrou, toho času také agentkou tajných služeb. A aby těch překvapení pro pavoučáka nebylo málo – nová příbuzná mu přináší poměrně nový druh světla na život jejich rodičů.

A tak si Peter musí zahrát na Jamese Bonda, aby hledal další informace o rodičích, odhaloval komploty, zachraňoval svět a tak dál a dokola. Mohli byste nabídnout, že po stránce scénáristické příběh nepřináší mnoho objevného – samozřejmě kromě existence tajemné nové pavoučkovy příbuzné – a měli byste absolutní pravdu. Je totiž až moc jako ze škatulky, přináší akci, hlášky, vše, nač jsme od Spideyho zvyklí, a nikdy nejde výrazněji hlouběji.

Samozřejmě – ono to někdy bohatě stačí. V době, kdy se každý druhý komiksový příběh snaží přinášet co nejoriginálnější zvraty, narativní kličky a kouzla, je takovýto poměrně „obyčejný“ (což by se v jistém úhlu pohledu dalo vyložit i jako „poctivý“) příběh vítaným osvěžením. Navíc přitom stíhá patřit mezi tu zajímavější část z toho, co u nás v rámci Spider-Mana vyšlo. A navrch – příběh v tomto komiksu zdaleka není všechno.

Spider-Man: Rodinný podnik má totiž tajnou zbraň. Chlapíka jménem Gabriel Dell’Otto. Což je ten maník, kterého můžete znát z Ultimátního komiksového kompletu, pokud jste jej sbírali – je totiž tvůrcem té ilustrace, která na vás kouká ze hřbetů. S jeho jménem na obalu knihy si můžete být jisti, že daný komiks bude i estetickým zážitkem. Dell’Ottovy ilustrace jsou totiž povětšinou skvostné – a Rodinný podnik z tohoto pravidla nevybočil.

Forma tak zvítězila nad obsahem, ale co už. I to se občas musí stát.

 

Mark Waid, James Robinson: Amazing Spider-man – Rodinný podnik
Vydal: CREW, 2017
Kresba: Gabriele Dell’Otto, Werther Dell’Edera
Počet stran: 112
Cena: 349 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

Zveřejnit odpověď