Soudce Dredd řádí podruhé

Trvalo to „jenom“ sedm let, než nakladatelství Crew vydalo po Soudce Dredd 1: Prokletá země druhou knihu sebraných spisů nejskvělejšího ze soudců, bezchybného ochránce Mega-City One, Dredda.

Můžete se tak těšit na další várku mikropovídek a povídek, které původně vycházely v legendárním britském komiksovém magazínu 2000 AD. Druhý svazek sebraných spisů (v originále vydaný jako svazek číslo tři, neboť úplně první díl těchto dreddovských sbírek u nás nevyšel, a proto je naše číslování o jedno posunuté) opět ukazuje, že Dredd je:

– Absolutní drsňák
– Největší ochránce zákona
­- Hrozná bžunda

Je úplně jedno, jestli se Dredd utkává se Soudcem Smrtěm, zvrácenou soudcovskou alternativou a jednou z Dreddových hlavních nemesis, zločinnými gangy, se soudci z druhé strany železné opony, s mimozemskými lidožravými rostlinami nebo s chlápkem, který dělá sladkosti tak geniálně dobré, že se z nich lidi zblázní, nebo třeba jen trochu agresivnějšími pavouky.

Pokud máte s Dreddem zkušenosti – čímž úplně nemyslím příšerný film se Sylvesterem Stallonem nebo mnohem lepší, ale stále od předlohy poměrně odlišný snímek s Karlem Urbanem – víte přesně, co čekat. Pokud zkušenost nemáte, přiblížím vám to: akci, místy až lehce brutálnější a často velice kreativní, cynický humor, absurditu (hlavně v Dreddově dokonalém dodržování zákonů), ohromnou porci nadsázky, často dobré pointy… Sečtete-li tuhle rovnici, vychází vám zábavná četba. Však za ní stojí také poměrně renomovaní a úspěšní scénáristé – Pat Mills (Sláine) a John Wagner (Dějiny násilí). A naštěstí – díky velice povedenému překladu Ľudovíta Platy nepřicházíme ani o nic z té hláskovací stránky téhle legrace.

Druhý svazek oproti svému předchůdci disponuje především kratšími příběhy, což rozhodně není na škodu, Dreddově údernosti takový rozsah vyloženě svědčí.

Přestože je kresba černobílá (však tady také nemluvíme o úplně nejnovějším komiksu, dreddovské příběhy vycházely v 70. a 80. letech), rozhodně se jí nedá nic vytknout. Mnohdy je skvostně detailní – jak do zobrazení postav, tak futuristického města včetně všech propriet, které takové budoucnosti náleží. Příběhům zkrátka padne a jen podtrhuje, že tohle je kniha s „hodně muziky za málo peněz“. 349 korun. No neberte to.

Ne, vážně. Berte. Co nejdříve. Ať na další svazek nemusíme čekat dalších sedm let.

 

John Wagner, Pat Mills: Soudce Dredd 2
Vydal: CREW, 2017
Kresba: Mike McMahon, David Gibbons, Brian Bolland, Brendan McCarthy, Garry Leach, Ian Gibson, John Cooper, Barry Mitchel
Počet stran: 240
Cena: 349 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď