Cizinci: O zlu s lidskou tváří

Hrůza má různé podoby. Mort Castle nepotřebuje příšery, důmyslné mučení nebo tuny šokující brutality. Stačí mu obyčejní lidé, se kterými se můžete potkávat každý den a naprosto kdekoliv. Cizinci možná změní váš pohled na svět, protože o podobných věcech, které se v knize odehrají, zkrátka z principu odmítáte přemýšlet, což ale neznamená, že se nedějí. A díky naprosto všednímu tématu nejspíš dostanete strach.

Mort Castle patří k veteránům americké hororové scény, kterému se však v našich končinách nedostalo příliš pozornosti. Možná se sluší dodat zatím, protože Cizinci mohou tomuto autorovi prošlapat slušnou cestičku do srdcí a hlav českých čtenářů. Ačkoliv je originál z roku 1984, stále má tohle dílo sílu a mnohé čtenáře bude šokovat. A mimochodem – už jen to autorovo křestní jméno je takový nomen omen; pokud ho vysloví milovník hororu, pak z jeho úst zaručeně zazní jako Mord!

Se širokým úsměvem

Už v prologu vám autor jasně ukáže, jakou hru s vámi v Cizincích hodlá sehrát. Michael je vzorný manžel, milující otec, dokonalý soused a spolehlivý pracovník. Ona vůbec celá rodinka je jako z přeslazené reklamy, kde se každý usmívá a je šťastný. Je tu ovšem jedno malé ale…

Od samého počátku nechává Castle čtenáře nahlédnout do hlavy hlavní postavy. A tady zjistíte, že všechno je jen dokonalá přetvářka, že Michael je chladnokrevný hajzl, vrah a Cizinec. Že jen čeká, až zazvoní telefon a začne masakr, při kterém krev a šílenství zaplaví celý svět, až nastane Věk Cizinců. Jenže v současné situaci nezbývá než se usmívat, i když vás svrbí ruce sevřít hlavu vaší ženy a praštit s ní o…

Na jednu stranu je možná škoda, že autor odhalí ohledně povahy zla karty tak brzo. Na druhou stranu zase usoudíte, že kdyby začal celou situaci vysvětlovat později, už by mu to čtenář nejspíš nevěřil a celý horor by měl úplně jinou povahu. Každopádně: postupně jste zamotáni do sítě Cizinců, začnete chápat jejich uvažování (i díky flashbackům o tom, kterak byl Michael k celé věci přiveden a zasvěcen). O motivaci nemůže být řeči – prostě proto, že můžeme, že se tím smějeme celému světu, že ukazujeme svoji nadřazenost.

Cizince poznáte snadno – tedy pokud vidíte aury. Temně rudá, to je ono – ostatně, jak sami můžete vidět na obálce knihy. Jen málokdo však ví, co to znamená ve skutečnosti.

Vnímavá žena a jiné nešvary

Vraždy prováděné Cizinci jsou jen špičkou ledovce. Castle ukazuje, že škodit a terorizovat se dá i mnohem jednodušeji. Koupíte ženě lampu, kterou vždycky chtěla, aby ji našla rozbitou, za což potrestáte dceru, která se logicky nepřizná… A tyhle malé věci se dají dělat téměř do nekonečna.

Právě onou všedností a samozřejmostí, rafinovanou přetvářkou skrytou za ochotou, tou maskou hodného souseda a milujícího muže, Cizinci děsí. Snadno se to může stát i vám, komukoliv v okolí; je to dokonale uvěřitelné a nebude problém to pochopit, odsoudit a přijmout.

Snad jedinou nesrovnalostí v toku příběhu je přílišná sensitivita Michaelovi manželky. Jakožto žena středního věku si všímá spousty věcí a touží se vrátit do školy. A najednou, po pár hodinách psychologie, do manžela vidí a odhalí jeho libůstky. Dobře, určitě by dokázala vnímat manželské odcizení, ale takhle všechno přečíst a ještě zůstat relativně v klidu, tomu člověk zkrátka odmítá uvěřit.

Na druhou stranu celé drama nabere mnohem větší grády, protože když druhá strana tuší, proti čemu stojí… Castle šponuje situaci a čtenář netrpělivě čeká na vyústění. Najednou víte, že hrají oba manželé, odhalujete, co nosí pod maskami, a víte, že to neskončí dobře.  V téhle hře jsou ještě dvě nezletilé dcery, takže sázky jsou vysoké.

Vytoužený hovor

Vyústění Michaelova příběhu je pouze dílčí pointou. Postupně se totiž seznámíte i s dalšími Cizinci a jak už tušíte, ti budou v samotném závěru hrát významnou roli. Na jednu stranu je vše možná až trochu přestřelené, ale na tu druhou plně funkční a logické, protože k Věku Cizinců vše celou dobu směřuje.

Děj knihy se odehrává v americkém maloměstě – a to má svoji specifickou mluvu. Občas to pocítíte při překladu, který si vzal na starost Martin Štefko, vydavatel a „Mr. Golden Dog“ osobně – některé výrazy drhnou a hovorová „američtina“ je místy lehce nepochopitelná, protože čtenář zřejmě nebude znát dobový kontext. To jsou ovšem jen drobné mušky.

Cizinci jsou velmi mrazivým dílem. Samozřejmá každodennost a chladnokrevná brutalita, která se může dít třeba jen pár metrů od vás a vy si ničeho nevšimnete, je coby ústřední téma děsivá už ze své podstaty a občasné násilné scény jen dotváří atmosféru. To nejpodstatnější se v Cizincích odehrává v psychické rovině – ono mikrodrama v rámci jedné rodiny, kdy nic není jak se zdá navenek (opravdu nic, věřte tomu!) a každý hraje svoji hru, je tíživé a dopadne na čtenáře jako kladivo. Člověk se až diví, na jak „primitivním“ principu lze založit skutečně děsivý příběh.

Konečné resumé zní: Golden Dog s Cizinci boduje. Mort Castle umí, a přesto, že má příběh už svá léta, pořád je úderný a má sílu. Svůj první překladový román si tohle malé nakladatelství vybralo opravdu dobře!

Mort Castle: Cizinci

Vydala: Golden Dog, 2021

Překlad: Martin Štefko

Obálka: Maciej Kamuda

Počet stran: 288

Cena: 299 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď