Před bouří: Když krysy plánují opustění lodi…

Zuzana Hartmanová není na poli české fantastiky žádným nováčkem. Vyšlo jí už několik knih, na které byly velmi pozitivní ohlasy. Tentokrát si pro čtenáře připravila knihu Před bouří z chystané trilogie Krysy apokalypsy spadající do fantasy postapokalyptického světa jménem Ler.

Krysy kam se podíváš

Autorka se rozhodně nezdržuje s nějakým řádným představováním a popisováním, a rovnou háže čtenáře do víru příběhu. Krom faktu, že opeřenci padli před osmdesáti lety a od té doby je všechno více méně v absolutním kopru, se všeho musí čtenář dovtípit sám. V prvních kapitolách se po několika málo stranách střídají pohledy jednotlivých postav, což je sice lehce matoucí, ale zároveň to funguje jako velmi rychlé seznámení s hlavními postavami, kterých není málo. A i přesto to, jakým krátkým a specifickým způsobem jsou představeny, dostane čtenář celkem jasnou představu o jejich povahách.

Příběh se odehrává na Leru, kde po svržení bohů jde magie a technika ruku v ruce ve skvěle popsané symbióze. Každých sedm dní se totiž Lerem prožene magická bouře, která všechno, co není chráněné magickými štíty, srovná se zemí. Nezůstat tedy za ochranou měst znamená jistou smrt nebo v lepším případě mutaci, ale ani to není výhra. Dokonce není ani dobré být potomkem bohů, protože ačkoliv  ti vypadají jako lidé, magická bouře z nich vytáhne na povrch jejich pravou magickou podstatu. A po takových pase Arumiel, pokud mu jsou k užitku.

Arumiel je vládcem, soudcem i katem v jednom. Jako správný záporák živil mysli smrtelníků řečmi o svrhnutí bohů a nakonec jim začal sám vládnout. Ne všichni souhlasí s tím, jakým způsobem kraluje, ale nikdo ze smrtelníků s tím ze strachu pořádně nic neudělá. Arumiel si totiž drží pár mocných bohů pod sebou, hezky pěkně pod přísahou, zatímco ostatní už zavraždil, uvěznil nebo vyhnal. Ale nikdo není všemocný a krysy se najdou všude – ze všeho nejvíc v řadách jeho milovaných poddaných, kteří se nemohou dočkat, až mu vrazí kudlu do zad. K mrzutému i odhodlanému postoji všech postav moc nepřidává fakt, že magické bouře se už nekonají pravidelně každých sedm dní, démoni nemají svůj pravidelný přísun a technika, která díky nim funguje, by mohla krachnout.

Před bouří je kniha plná složitých postav se složitým a intrikářským dějem, kde jsou ale nejvýraznější ženské postavy, o kterých nejde moc psát, aniž by informace nepůsobily jako spoiler.Postavy navíc působí velmi reálně, žádná z nich není vyloženě dobrá (možná až na Lucianu, která mi ze začátku přišla i lehce naivní), nebo zlá – všechny se víceméně pohybují někde mezi, ale mají k tomu své důvody. Některé jsou čtenáři představeny skrze flashbacky a doufám, že se dalších dočkáme v pokračování, protože tady doopravdy stály za to.

Ačkoliv Před bouří pro mě byla úplnou premiérou co se týče psaní Zuzany Hartmanové, hned ze začátku mi neunikly tři věci, ba mě přímo praštily do nosu. Osudovost, Řím a sex. Ne nutně v tomhle pořadí. Osudovost, protože když bohyně lásky vykládá karty s poznámkou, že jsou jako vždy stejné, nic jiného čtenáře ani nenapadne. A jakmile se to týká dvojice? Bum, osudový pár. Překvapivě to až tak celkový děj nenarušuje, ale jsem si naprosto jistá, že kdyby  apokalypsa vypukla doopravdy, každý se bude starat o svoje problémy a přežití – stejně jako postavy tady – a nějaký vyšší cíl jim bude úplně buřt.

Spojitost s Římem proto, že se zde objevují kohorty, legie, legáty nebo serviové. A ano, všechno to má co dočinění s Arumielovým vojskem. Může chvíli trvat si na tato pojmenování zvyknout, zejména rozlišit, kdo je tedy jakého postavení a zda je to vyšší nebo nižsí post, ale dá se to zvládnout.

A jako poslední je pud všech živoucích tvorů. Sex je součástí světa, Před bouří rozhodně není něžná kniha a pár scén by citlivějším povahám zřejmě nebylo dvakrát po chuti. Sama jsem si párkrát říkala, jestli autorka vážně chce do těchlech vod tolik zabrousit, ale k mému vnitřnímu potěšení se tak nestalo. Některé postavy, démoni především, se během magických bouří nebo kvůli drogám mění na agresivní a nadržená hovada. Nechci tvrdit, že je kniha jenom o sexu – protože není ani zdaleka – ale je ho tam dost.

Nejvíc na celém dosud vyprávěném příběhu mě mrzí fakt, že působí trochu nedokončeně. Spousta dějových linek je nakousnuta, čtenář má nějakou představu, o co asi kráčí, ale pořád je tam ten pocit, že jde o něco víc. Něco tam někde vzadu nebylo řečeno, představeno. Velké štěstí, že zanedlouho vychází pokračování, Oko bouře. Třeba se odpovědí dočkáme tam!

Zuzana Hartmanová: Krysy Apokalypsy – Před bouří

Vydal: Host, 2020

Obálka: Vít Burda (ilustrace), Zuzana Doňková (grafická úprava)

Počet stran: 382

Cena: 369 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď