CO JE TO GAMEBOOK? – druhá cást

(dokoncení clánku) STEAVE JACKSON & IAN LIVINGSTONE – edice FIGHTING FANTASY Na tricet gamebooku techto dvou autoru již vydalo nakladatelství Perseus. Všechny se vyznacují svou prostotou a vysokou obtížností. Zatím……

(dokoncení clánku)

STEAVE JACKSON & IAN LIVINGSTONE – edice FIGHTING FANTASY

Na tricet gamebooku techto dvou autoru již vydalo nakladatelství Perseus. Všechny se vyznacují svou prostotou a vysokou obtížností. Zatím co u Lone Wolfa stacilo “pouze” premýšlet, tady už musíte mít i velkou dávku štestí. Uvedu príklad: Jste na križovatce. Pujdete doleva, rovne ci doprava? Pokud zvolíte doleva, nevšimnete si pasti, zemrete a mužete zacít zase znova. Pokud zvolíte doprava, potkáte trikrát silnejší nestvutu, než jste vy, a s nejvetší pravdepodobností budete muset zacít pro smrt od zacátku. Pokud zvolíte pokracování dál, vše je OK a zachvíli dojdete na další križovatku. Proste MASO.

Dohrát nekteré gamebooky z této edice bez podvádení je témer nemožné. Dohrát je bez toho, aby jste se po smrti nevrátili na zacátek, ale jenom o bod zpet a zvolit jinou variantu, si mužou dovolit jen ti, kterí nedelají nic jiného a furt to ctou znovu. Pak to už umí nazpamet a na pátý, patnáctý, nebo klidne na petadvacátý pokus se jim to už povede.

Souboje nejsou nejhorší, ale máte dost malou šanci uspet. Nadprirozené vlastnosti jsou málo propracované a casto nejsou žádné, protože pro každý gamebook jeste jiný hlavní hrdina, rešící své problémy vždy na tom svém svete. Asi polovina jsou sci-fi a druhá polovina jsou fantasy gamebooky. Žádné spolu nesouvisí tak jako treba cyklus Lone Wolf. Svetlou vyjjímkou jsou ctyri knihy Fighting fantasy speciál – cyklus MAGIE. Jak název prozrazuje, velkou roli tu hrají magické schopnosti, které vám hodne ulehcí cestu ke konci. Tenhle ctyrdílný cyklus se mi dost líbil. Dávám 90%. U tech ostatních by bylo hodnocení vhodné spíše jednotlive a ty nejlepší dílka by dostali tak maximálne 70%.

seznam dílu 1-20: Carodej z ohnové hory (fantasy), Citadela chaosu (f), Prokletý hvozd (f), Raketoplán poutník (sci-fi), Mesto zlodeju (?), Labyrint smrti (f), Ostrov ješterího krále (f), V bažinách škorpiónu (f), Jeskyne snežné carodejnice (f), Pekelný dum (horor), Talisman smrti (f), Vesmírný zabiják (sf), Fantom ulice (sf), Chrám zkázy (f), Ketherské bratrstvo (sf), Krvavé more (pirátské), Najdi S.M.R.T. (detektivní sf), Vzbourená planeta (sf), Démoni z hlubin (f), Samurajuv mec (ninjové)…
fantasy-sága Magie: Napríc Shamutantskou pahorkatinou, KHARÉ – bašta zla, Sedm mystických hadu, Koruna králu

O úspech se vydavytelství Perseus postaralo hodne tím, že zvolilo dobrého distributora a knihy jsou k dostání i na malých mestech v malých knihkupectvích a ješte menších stáncích PNS za docela dostupnou cenu.

RÁDOBY GAMEBOOKY

Vedle klasických gamebooku mužete také najít podobné pokusy, které vznkly v osmdesátých letech ci ješte dríve. Jedním z takových nedonošencu jsou knížky “Najdi si své dobrodružství”. Toto je cyklus od užnevímkoho o asi patnácti malých sešitcích. Tato literatura je urcena pro deti (kolem 10 let). Je to strašne krátké a co je nejhorší, právo na výber máte tak maximálne PETKRÁT. Když mi bylo dvanáct, precetl jsem asi tri príbehy. V jednom jsem si mohl vybrat dokonce pouze DVAKRÁT, takže to pak ztrácí smysl. Je to prostinké, lehké, bez souboju a úspešnému konci by se dobralo napoprvé i prumerné šestileté díte, které umí císt. At vás ani nenapadne to kupovat. Jestliže máte deti a chcete jim neco takového doprát, pockejte až jim bude tak deset, dvanáct a kupte jim pravý gamebook a ne takovéhle silikony (náhražky). “Najdi si své dobrodružství” si ode mne vysloužilo 3%. Pro šestileté je to ovšem asi to nejnapínavejší, co zatím cetli! Preci jenom princ Bajaja moc napínavý není.

CESKÉ POKUSY

Jedna z vydarených ceských knih je z pera Vladimíra Chvátila. Jmenuje se O NORIKOVI (v nabídkách a katalozích mužete najít i pod názvem Norikovo štestí). Opravdu nevím, jestli to Vladimír Chvátil, spolutvurce Dracího doupete a tvurce Arény, myslel vážne. Urcite ne. Toto je vyložene humorná literatura a najdeme tu i pasáže, které zesmešnují samotný systém (mám na mysli treba pasáž v lese, která je naprosto nehratelná). Na cetbu této knihy se nemusíte vubec soustredit a mužete si pri výberu z možností klidne delat srandu, protože srandu si z vás delají i ty možnosti. Tento gamebook má neuveritelných 1041 bodu a skrývá tak srandu na mnoho hodin cetby. Více o tomto díle se dozvíte v recenzi, kterou jsem s Jarou Faltusem mimochodem napsal také jako gamebook, takže si všichni mužete udelat obrázek o tom, jak to v praxi vypadá (pro ty, co ješte nepochopili). Znám ale dost lidí, kterí jsou presvedceni, že koupe této knihy jsou vyhozených 129 Kc. Kdyby to stálo polovinu, sklady by už byly prázdné.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

Zveřejnit odpověď