Den, kdy zemřela magie. A s ní i vše živé na Zemi.

Vše dobré jednou končí. O tom, že cyklus Grimnoirské kroniky dobrý je, jsme se mohli přesvědčit již v předchozích dvou pokračováních. Ale jak jinak důstojně ukončit skvěle načatou trilogii než opět pořádnou jízdou?

Grimnoirské kroniky 3 -Okovy válkyProblémy kam se podíváš

V předchozích dílech trilogie (Drsná magie a Magické pouto) jsme se seznámili s partou Aktivních, kteří jsou členy společenstva Grimnoirských rytířů. Přiznat, že je člověk Aktivní, znamená v altenativní Americe třicátých let dvacátého století dvě věci: vládnout jedním z druhů magické moci a mít sakra velký problém. Poté, co byl spáchán magický útok na prezidenta země, totiž veřejnost přestala rozlišovat, kteří Aktivní jsou dobří a kteří zlí, a hodlá je bez rozdílů nahnat do internačních táborů. To pravé nebezpečí však neskrývají rozlícené davy v USA, ale bytost nerozeznatelná od kancléře japonského Impéria.

Jak již neomylně tušíte, celý třetí díl s názvem Okovy války nebude o ničem jiném než o vymyšlení plánu, jak se dostat do týlu nepřítele a zmalovat kancléři, nebo co to vlastně je, fasádu. Nepřijdete o staré známé z předchozích dílů v nejlepší formě. A protože Larry Correia bývá sem a tam čtenářskou veřejností srovnáván s Kulhánkem (i když to platilo spíše pro předchozí sérii Lovci monster, podobnost je v případě této trilogie velmi vzdálená), je jasné, že na stránkách číhá pořádně rozjetá akce vyšperkovaná magickými silami a podbarvená kalužemi krve.

Předtím a potom

Correia navazuje na předchozí knihy tím nejlepším možným způsobem: nemění téměř nic z toho, co fungovalo doposud na výbornou. Snad jedinou výtku v tomto směru bych měl k postavám. Ve dvou knihách se s nimi piplal, propracovával je a dával jim tvář. V Okovech války však na další vývoj postav víceméně rezignoval ve prospěch akce – jediným charakterem, který se díky své roli v příběhu musí ještě trochu vyprofilovat, zůstává Faye, cestovatelka vládnoucí slušným množstvím Moci. Objeví se i nová postava psychiatra, který připomíná legendárního Hannibala Lectera. Je škoda, že toto zábavné individuum nedostane příliš prostoru se projevit, přesto však stihne i v epizodní roli zaujmout.

Každopádně nechybí ani další atributy, které čtenáři oceňovali. Děj je prošpikován skutečnými historickými postavami a událostmi; naštěstí pro ty méně dějepisně zdatné jsou uvedeny i vysvětlivky. Kladně lze hodnotit i fakt, že autor se drží zaběhnutého scénáře. Už v prvním díle vytvořil přehled Aktivních uvedený na konci knihy, kde je jasně dáno, k čemu mohou využít svoji magii. Je dobré, že se v průběhu děje neobjevují nové druhy, které by zvrátily poměr sil na jednu či druhou stranu, ale naopak se Correia nebojí použít invenci při využití Moci.

Hrrr na ně!

Jak již víte z předchozích dílů, Grimnoirské rytíře nečeká žádný menší úkol než zlikvidovat záhadného Nepřítele, který se chystá zničit veškerou magickou moc na Zemi a podmanit si lidstvo, přičemž se podařilo zjistit, že s tímto mimozemským šmejdem je nějak spřízněn kancléř Impéria. Fakt, že někdo před vašima očima zemře a najednou si opět vesele vládne svému impériu (nebo spíše Impériu), rozhodně vyvolává mnoho otázek. Závěrečný boj se odehraje v ulicích Šanghaje. Čtenáři se dočkají zajímavého vrcholu celé trilogie okořeněného několika dějovými zvraty, propracovanými akčními scénami i zásahem nečekaného hrdiny.

Druhou významnou dějovou linií bylo dění v USA, kde měli být všichni Aktivní pro začátek registrováni a označení dle svých schopností. Tato linie však díky výletu grimnoirské party do orientálních krajů ustupuje do pozadí a vrací se až v samém závěru knihy. Čtenáři však nemusí zoufat, neboť díky tomu zůstávají otevřená zadní vrátka s možností na další pokračování příběhu sympatických Grimnoirských.

Okovy války jsou závěrem trilogie Grimnoirské kroniky, který lze bez nadsázky nazvat bombastickým. I přesto, že na rozdíl od předchozích dílů je doslova napěchován akcí na úkor práce s postavami, plní přesně to, po čem většina čtenářů touží: dobře se čte a skvěle baví. Correia vytvořil noirový superhrdinský „blockbookbuster“ plný speciálních efektů a prokázal, že čtenáři po celém světě milují a obdivují jeho spisovatelské řemeslo právem. Pokud hledáte nadprůměrnou oddechovou četbu na prázdniny, máte před sebou jasný tip.

A na úplný závěr: jako ochutnávka pro váhající vyšla v Pevnosti 05/2016 povídka Detroitské Vánoce s hlavním hrdinou Jakem Sullivanem, který sehraje v celé trilogii významnou roli.

Larry Correia: Okovy války (Grimnoirské kroniky 3)
Vydal: Fantom Print, 2016
Překlad: Jakub Mařík
Obálka: Petr Willert
Počet stran: 352
Cena: 299 Kč

Hodnocení: 85 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď