Dům na Strážném vrchu: Gamebookový zážitek v duchu lovecraftovské hrůzy

Rádi si hrajete a baví vás gamebooky? A že byste rádi nějaký pěkně mrazivý, atmosféricky, a třeba i v duchu příběhů H. P. Lovecrafta? Nakladatelství Knihy Veles by tu mělo knihu pro vás jako dělanou – Dům na Strážném vrchu.

Knihy Veles jsou nováčkem mezi vydavateli. Ale dlužno říci, že začali pěkně zostra. Nejde jen o to, že vydaná prvotina Grahama Plowmana s názvem Dům na Strážném vrchu slibuje potrápit čtenáře pořádnou porcí napětí, mrazení a hrůzy v duchu mistra žánru, H. P. Lovecrafta. Jde o to, že se rozhodli poskytnout čtenáři opravdový zážitek!

Než se pustíte do hraní

Obvykle to neděláme, ale tahle kniha opravdu stojí alespoň ze virtuální unboxing. Do redakce přišla v krabičce s designem tajemné truhličky. Po jejím otevření jsme vcelku zírali – uvnitř totiž byla nejen kniha, ale také záznamový arch postavy, tedy List vyšetřovatele, bez kterého se v průběhu hry neobejdete, včetně tužky opatřené názvem knihy. Potěšily i barevně sladěné kostky s úložným váčkem – opět s vyobrazenou obálkou knihy. A pro dotvoření atmosféry dostane čtenář do ruky i výtisk dobových novin, ve kterých najde článek o tajemných vraždách v domě, kam zvědavost spolu s vidinou senzační reportáže zavede i hlavního hrdinu gamebooku – novináře Arkham Gazzete Franka Winstona. Zapomenout nesmíme ani na užitečnou záložku.

Na první pohled je vidět, že tady úřadují nadšenci se vztahem ke gamebookům. A na druhý ještě o kousek víc… Snaha o silný čtenářský zážitek je viditelná a rozhodně je třeba ji ocenit. Skvělá práce!

Tajemná truhlička ukrývá nejen gamebook…

První kroky

Tak, už jsem se rozplýval dost dlouho, vzhůru tedy na knihu samotnou.

Pokud náhodou zatím vůbec netušíte jak gamebooky fungují – na základě popsaných situací se čtenář rozhoduje, co chce udělat. Každé rozhodnutí, objev a podobně je doprovázeno číslem odkazu, na který následně otočí. Občas dojde k boji (hází se kostkami), občas „něco“ objevíte (a to si zapíšete do Listu vyšetřovatele) a poměrně často a nečekaně budete umírat. Gamebooky jsou totiž neúprosné a nevodí své hráče za ručičku. Jen čtenář sám rozhodne o svém osudu a ponese následky vlastních činů. A i zdánlivá maličkost může být rozdílem mezi úspěchem a neúspěchem.

Než se pustíte (ne)přímou cestou k tajemnému domu, čeká na vás pár QR kódů – se soundtrackem má tahle kniha ještě mnohem větší grády, bonus potěší a List vyšetřovatele se také bude hodit, protože na první pokus určitě nevyhrajete (klobouk dolů před výjimkami!) a gumovat nejde do nekonečna.

Následuje krátký úvod zahrnují stručné vysvětlení pravidel a herních mechanik. Nečeká na vás nic složitého a hru po stránce mechanismů zvládnete i pokud máte s gamebooky zkušeností jen minimum. Mnoho věcí závisí na hodech kostkami (a hráčově poctivosti), náhoda dokáže občas otočit vývojem hry nečekaným směrem. Mimochodem, kniha pamatuje i na ty, kteří kostky nemají nebo je v afektu při hraní zahodili někam hodně daleko – na každé straně je náhodný „hod“ – grafické znázornění dvou kostek.

Na začátku si podobně jako v RPG hrách lehce upravíte několik základních vlastností postavy (přičemž se mi nepodařilo najít kombinaci, která by ve hře dávala nějaké extra výhody…) a vzhůru na Strážný vrch za senzační reportáží.

Hurá do domu!

A nyní již do příběhu samotného.

Sluší se prozradit, že v rámci recenzování jsem občas vyzkoušel v odkazech, které se mi zdály podstatné nebo mě prostě jen zajímalo co se stane, různé varianty (bojovat, utéct, sáhnout na nějakou věc nebo naopak nesánout..) postupu. Rovnou říkám, že mi to příliš nepomohlo, děj je tak spletitý, že ten správný užitečný odkaz je téměř nemožné odhadnout.

Od prvních odkazů je patrné, že Plowman v rámci lovecraftovského duchu sází především na atmosféru. Dýchne na vás zapadlé městečko s jeho lehce apatickými obyvateli, následně se dostanete do vašeho cíle, tedy domu, ve kterém se odehrály tajemné vraždy… Atmosféra vás opravdu doslova vtáhne, za sebe můžu říct, že jsem litoval že musím listovat – díky tomu totiž příběh trochu ztrácí tempo a napjatý čtenář si nejednou v duchu zanadává když otáčí přes půl knihy; tak dobrou atmosféru Dům na Strážném vrchu má. Jednotlivé odkazy na sebe navazují, i když se do stejného místa dostanete jinou cestou, zkrátka vše pasuje. O mýtu Cthulhu, tajemných bytostech a lidským mozkem neuchopitelných entitách asi příliš hovořit nemusíme, je jich dost a jsou vážně znepokojivé.

Při vašem postupu musíte dbát na několik jednoduchých ukazatelů – zejména zdraví a příčetnost jsou těmi klíčovými. A nyní se vžijte do situace, že stojíte sami v opuštěném domě, kde se kdysi odehrály tajemné vraždy. Z toho by jednomu hráblo, a to nemluvíme vůbec o tom, co brzo objevíte.

…. ale i spoustu dalšího herního “materiálu”.

Hlavně na nic nesahat!

Obecně se asi ve hře vyplatí zvědavější přístup – občas za zvědavost zaplatíte, ale přináší lepší výsledky. I tak se ale může stát, že se nedostanete k podstatnému detailu, díky kterému skončíte ve spárech nějakého monstra. To je zkrátka v této hře život. Game over, try again. V tomhle ohledu můžu jen říct, že smrt přichází vcelku často a má mnoho děsivých podob.

Budete potřebovat i dávku štěstí a trpělivosti, pokud dohrajete na první tři pokusy, pak si bez přehánění můžete gratulovat. Hra totiž moc nenaznačuje kudy se dát a co dělat, i když občas se dá lehce číst mezi řádky a odhadovat. I tak ale ve finiši můžete zjistit, že vám chybí nějaká maličkost (třeba správná kombinace dělící vás od svobody, hehe). Nevýhodou je, že je třeba najít v některých pasážích tu jedinou správnou cestu, která se dá snadno minout, načež se sice dostanete vpřed, ale už bez šance na vítězství.

Vyplatí se zapisovat si cesty a zkoušet různé další varianty a odbočky. Když nic jiného, výrazně to pomůže při opakovaném hraní a postupně si vytvoříte několik pomyslných savepointů, od kterých můžete při opakovaných pokusech začít.

Úspěšných zakončení je několik, a záleží jen na vás, zda zrovna s tím, kterého jste dosáhli, budete spokojeni, nebo zda si dáte další rundu. Na konci hry si ještě můžete zkontrolovat jak dobře jste si při postupu celou hrou vedli…

Mimochodem, pokud máte pocit, že nejsem ohledně děje příliš konkrétní, pak máte pravdu, ale přece vám všechno dopředu nevyzradím. Snad jen: pokud čekáte, že budete bloudit po opuštěném domě, pak to není po většinu knihy pravda a vaše představivost dostane pořádně zabrat. A abyste imaginaci nemuseli zaměstnávat až moc, jsou zde zdařilé ilustrace Matthewa Dewhursta, které vám pomohou.

Abychom si to shrnuli: Dům na Strážném vrchu nabízí velmi příjemný herní zážitek. Lidé z Velesu zvládli vše na výbornou a kniha sama o sobě nabízí vše, co by si čtenář/hráč mohl přát: pochmurnou atmosféru, mrazivé situace a monstra, působivé lokace a možnost (nebo spíše nutnost) opakovaného hraní. Dobrá práce, Velesáci!

Sama obálka knihy napoví, co vás v tajemném domě čeká

Graham Plowman: Dům na Strážnm vrchu (Gamebook)

Vydalo: Knihy Veles, 2023

Obálka: Joseph Kelly

Přeložil: Jakub Drkal

Počet stran: 460

Cena: 449 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď