Cesta na Gateway – Pohl Frederik

Série o mimozemšťanech Heechee si získala oblibu po celém světě a u nás se dočkala druhého vydání. V Cestě na Gateway najdeme povídky, které cyklus doplňují. Frederik Pohl je jistě nenapsal pouze kvůli oblibě cyklu. Za nedlouho se dokonce dočkáme i nového titulu Chlapec, který chtěl žít věčně. Poté už Heechee nebudou ani v nejmenším neznámí.

Pohl Frederik - Cesta na Gateway Povídky obsažené v Cestě na Gateway fungují z velké části spíše jako doplňující informace a data k samotné sérii. Nečekejte proto napínavý děj, úžasné zápletky a podobně, neznamená to však, že povídky nemají co nabídnout. Půlka knihy se dokonce odvděčí i milovníkům akce.

Návštěva je velmi kraťoučký text, kde se jen shrnou pro znalce zcela samozřejmé věci, že Heechee na Zemi byli již dávno, ale vzhledem k nevyvinutosti především fauny odletěli s nepořízenou (rozumějte, nenašli inteligentní rasu) a vzali si s sebou pouze pár nadějných vzorků.

Zato Obchodníci z Venuše je již něco zcela odlišného. Právě tahle povídka zabírá půlku knihy a je velmi zajímavým pohledem na Audee Waltherse, pilota kapsle na Venuši. Audee emigroval ze Země za mlžným příslibem bohatství. Tak jako desíteky tisíc jiných dobrodruhů, z nichž většina stejně vzhledem ke svým finančním možnostem skončí jako dárci orgánů, protože na Venuši se neplatí jen nájem, ale také za vzduch a jiné, na Zemi běžné věci. Takže jediná možnost, jak se mohou podzemní krysy uživit (slangově chudí obyvatelé Venuše), je obrat co nejvíce turistů. I když na druhé planetě od Slunce není víceméně nic k vidění, natož možné zažít úžasné dobrodružství, turisté v určitých vlnách proudí téměř po celý rok. Každý se tedy snaží vydělat na nuzné měsíce, seč může. Audee má také jednu výhodu, kapsli na pronájem. A jelikož takových taxíků není nadbytek, není na tom úplně nejhůř. Teda pokud nebereme v potaz, že jeho játra pracují na dluh a potřebuje vyhrát bingo, aby se dočkal transplantace.

A jak to tak vypadá, štěstí mu konečně spadlo do klína. Milionář Cochenour se svou mladičkou přítelkyní si ho najmou a za velké peníze očekávají, že se dostanou do ještě neobjeveného Heecheeského tunelu a v tom nejlepším případě naleznou neznámou technologii, která jim vydělá “majlant” až do konce života. Což by s plnou lékařskou péčí mohlo být na opravdu hodně let. Takže kapsle se nachystá na třítýdenní expedici a výlet může začít.

U téhle povídky se budete skvěle bavit i pochechtávat. Audee je plný sarkasmu a realistického pohledu na život. Společně s neustále se komplikujícím dějem a překvapivými zvraty je o zábavu opravdu postaráno a s humornou tečkou nakonec zůstanete natěšeni na druhou polovinu knihy.

Ta už se ale bude zuby nehty držet spíše vysvětlujícího a doplňujícího způsobu vyprávění. Asteroid Gateway je na pěti stránkách shrnutá historie Heecheeského asteroidu a jeho objevení. Nic víc.

Hvězdní průzkumníci, jak už název napovídá, vypráví o sebevražedných toulkách za štěstím. Dočtete se o několika zajímavých průzkumných výpravách, kdy ještě nikdo nedokázal Heecheeské lodě navádět a pilotovat. Některé výpravy skončily bohatstvím, jiné smrtí. Zajímavou smrtí.

Domovská planeta je pohledem na planetu Zemi v budoucnosti. A abyste lehce pochopili její stav, cituji:

 „Na Zemi tedy existovaly dva druhy lidských bytostí. Ti, co vlastnili pár tisíc akcií PetrFood nebo Chemways a příliš nedostatkem netrpěli – ani v oblasti zdravotní, protože pak si mohli dovolit i plnou lékařskou péči. A ti, co je nevlastnili…“

Z toho jasně vyplývá, že pár stovek tisíc, maximálně milionů, si žilo doslova jako prasata v žitě a zbývajících mnoho miliard lidí živořilo na hranici hladomoru a otrocké práce. Tedy pokud nějakou vůbec sehnali.

Povídka Ostatní planety naopak vypráví o neustálé snaze najít jiné, pro lidský život příznivé planety a zmírnit tak neúnosnou situaci na Zemi. Částečně jde opět o vyprávění, částečně se ponoříte do dalších výprav a jejich zajímavých konců.

Poklady Heecheeů. Opět další mise a „zlatokopecká“ horečka za mimozemskými artefakty. Protože právě tyto věci dokázala Korporace Gateway velmi, ale opravdu velmi štědře odměnit.

Je tu ještě někdo? Ovšem ta nejvyšší finanční odměna byla vypsaná  na živého inteligentního mimozemšťana. Pokud již máte ságu za sebou, tak veškeré inteligentí rasy znáte. Ale dříve lidstvo jen pátralo a nemyslelo si, že vůbec něco (někoho) najde. Což se časem ukázalo jako mylné přesvědčení. Jedna zajímavá mise zde pojednává o soudní při, protože nebylo jasné, jestli pár průzkumníků skutečně našlo důkazy o inteligenci, nebo se jedná jen o běžný jev na cizí planetě.

Zlatý věk. Byl v minulosti a naštěstí nás nemine ani v budoucnosti. Jakmile lidstvo pochopilo jazyk Heecheeů, řítily se objevy nezadržitelně vpřed. A především díky potravinovým továrnám CHON, které konečně smazaly onu neustálou bídu a nutnost shánění potravy. A když se ke všemu připojí nesmrtelnost (sice jen datová), je náš druh opravdu na vrcholu.

Poslední, desátá část, už pojednává pouze o Heecheeích. V jádru černé díry si totiž vytvořili svůj „malý“ vesmír a čekali, hlídali, až se objeví jiná inteligentní rasa. A jiné se báli.

Cesta na Gateway je komplexní knihou, která doplňuje známá fakta. Pro znalce a milovníky celé tetralogie docela jednoduchá volba. Pro ostatní nemá příliš význam. Jestliže jste sérii nečetli a tohle by byla vaše první kniha o Heecheeích, přišli byste o mnohá překvapení. To, co prožíváte v celé tetralogii, je zde totiž podáno jako minulost a všem známá věc. Což na druhou stranu trošku umenšuje čtivost pro každého, kdo je s historií Gateway seznámen. Tahle kniha však neklade největší důraz na příběh, ale na historii a jiné, příjemným způsobem podané doplňkové informace. Proto se není vůbec čemu divit, natož se zlobit.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Gateway pro mě bylo a je zásadní dílo a tohle určitě stojí za přečtení. Je to příjemné a čtivé.

Zveřejnit odpověď