Křižník Thor – František Novotný

Tomáš Hornych je postarší úspěšný podnikatel v oboru počítačových her. Po krachu a rozpadu USA a bankrotu evropských států si ze svého nemalého výdělku zajistil slušnou existenci – opevněnou vilku v Brně, jachtu ve středomoří – a užívá si poctivě vydělaných milionů bez ohledu na anarchii v ulicích. Jednoho dne se s ním dost podivně rozloučí zástupce firmy, pro kterou pracoval. Následně ho varuje dívka, která zaskočila za jeho oblíbenou callgirl, a události náhle naberou spád. Útok nájemného vraha, záchrana ajťáka, pronásledovaného čínskými zabijáky, palebný přepad jeho vilky a následný útěk přes půl světa, zpestřený řádkou dalších událostí vrcholí proměnou kapitána jachty ve velitele korzárské lodě.

Křižník Thor

Tou dobou Čína, Rusko a Indie vyhlašují Světový svaz socialistických republik a čínské ozbrojené síly začínají zabírat nejen většinu dosažitelných států, ale i vesmírné instalace. Asie podlehla útoku, Afrika a Austrálie jsou na řadě, zruinovaná Evropa je v blokádě a předurčená k vymření, poslední zbytky euroamerické civilizace zoufale bojují o přežití.

Všechny strany konfliktu ale mají zájem o jednu osobu. Proč je pro ně Tomáš tak důležitý? Jak souvisejí jeho počítačové hry s desítkami kdysi amerických válečných lodí, které se se zablokovanou elektronikou potulují bez posádek po světových oceánech?

Nový román Františka Novotného je někde označován jako postapokalyptický, ve skutečnosti je ale svéráznou reportáží z momentálně probíhající apokalypsy. Ekonomické zhroucení „bílé“ civilizace je provázeno anarchií a tím, co dnes nazýváme „humanitární katastrofou“. Konec naší civilizace je ale jen kulisou pro klasický dobrodružný příběh, držící se svým schématem intencí staré pirátské klasiky na jedné a osudů korzárských křižníků z obou světových válek na druhé straně. Skloubení archetypálního příběhu dobrodruha s moderní technikou, jednou z možných politických situací a několika sci-fi vychytávkami (byť ony technologie dlouho sci-fi nezůstanou) je o to působivější, že je podáváno civilním jazykem. Najdeme zde vše – věrné přátele, zapřísáhlé nepřátele, exotické prostředí, krásné ženy, intriky, zradu, lásku, přátelství, bitvy s nepřítelem i boje ve vlastní hlavě, postupně odhalovaná tajemství a k tomu spoustu zajímavé techniky a znalostí. Samozřejmě poteče i nemalé množství krve, ale na publikem tolik oblíbené průrazné hlášky zde prakticky nenarazíme. I přes velké množství akčních scén by bylo chybou za akční prohlásit celý příběh, byť některé scény vyvolávají podvědomé srovnání s našimi klasiky „kulhánkovské­ho“ typu.

František Novotný proslul vedle sci-fi a fantasy též historickými publikacemi o válečných lodích, navíc je velmi na slovo vzatým jachtařem. V textu je obojí znát a zvyšuje to jeho kvalitu a atraktivitu – příběhu prospívá, když autor žije tím, o čem píše. Samozřejmě je tu i rámcový obraz velkého rudého nepřítele, bohužel klasicky pokřivený v našich končinách zažitým zjednodušením. Za příběhem nastíněným politickým pozadím ale není místo na historické rozbory. Místo nich najdeme zajímavé a občas relativně detailní popisy zbraňových systémů, námořní taktiky a úlohy toho, co se zahrnuje pod všeobjímající název „elektronický boj“. Další nezanedbatelnou složkou příběhu jsou psychologické dopady „nedílné velitelské pravomoci“ a s tím spojený psychologický vývoj velitele a několika dalších hlavních postav.

Tlak okolností a taktická situace jsou neúprosné, budoucnost neradostná a Tomášovi dochází, že je i se svou lodí a posádkou jen figurkou na šachovnici. Ale čí figurkou? A jaký bude další tah?

Píše se rok 2039, západní svět je v rozkladu, USA zkrachovaly a vyklidily všechny globální pozice. Tato situace se smrtelně dotýká i mezinárodního obchodu, kdy na nikým nestřežených námořních trasách vypuká chaos a mezi různými korzárskými a pirátskými plavidly se začíná bojovat o každý tanker nebo kontejnerovou loď s drahocenným nákladem elektroniky. Pod záminkou, že chtějí obnovit pořádek, křižují u evropských břehů čínské eskadry. Jejich skutečným cílem je ale námořní blokáda Evropy, kterou chtějí přinutit, aby jim bez boje padla do klína. Evropská unie se potácí na pokraji úpadku, zoufale postrádá suroviny, hlavně ropu, ale nemá dostatečné vojenské a námořní síly, aby zabezpečila obchodní trasy a prolomila nevyhlášenou blokádu. Miliony lidí se ze dne na den ocitají v bídě, vypukají pouliční nepokoje, nikdo neví, co bude zítra. (anotace)

  • Křižník Thor
  • Autor: František Novotný
  • Překlad: –
  • Série: –
  • Formát: hardback
  • Počet stran: 584
  • Cena: 350 Kč
  • Vydal: Klub Julese Vernea, 2013

Četli jste tuto knihu? Podělte se o názor. Křižník Thor si můžete zakoupit v našem e-shopu s 15% slevou.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

58 komentářů

  1. Asi to bude dobré, ale “velký rudý nepřítel” a “poctivě vydělané miliony” mě odrazují, na to mi stačí pustit si zprávy…

  2. to Mantelar
    Proboha, je to sci-fi! V žánru jsou větší bizarnosti než poctivě vydělané miliony… 🙂

  3. poctivě vydělané…
    No – hlavní hrdina si dost dlouho myslel, že si prachy poctivě vydělal výrobou počítačových bojových her pro americkou firmu. Že je to trošku jinak ho samotného poněkud překvapí někde na konci první třetiny příběhu. Co tam chybí je jiný detail – jak ty své peníze v ekonomicky rozpadlém světě dostal. Všechno je v háji, ale bankovní převody proti vší logice fungují.
    Ostatně – neřeší se tam víc podružností, aloe aspoň to díky tomu není nadmíru ukecané.
    “Velký rudý nepřítel” je shrnutí více aspektů, nejen světa právě přebarvovaného na rudo…

  4. Já si to koupil
    pouze pro ty skvělé popisy techniky a zbraní. Ten “Velký rudý nepřítel”, jak to někdo nazval (velmi přesně vyjádřeno), je bohužel velkým záporem tohoto díla a dost ho shazuje, tedy u mě. Já prostě ideologické klišé nesnáším. U pana Novotného to bylo vždy, ale nikdy tak výrazně. V jeho prvních knihách si s tím dovedl vždy dobře poradit, konec konců všichni někomu fandíme, naposledy Kchárl vers. Myloš :-)). Ale já mám asi tu hranici položenou moc citlivě. Je to ovšem můj a jen můj problém. Takže určitě opět slušná Hard scifi, je jí poslední dobou tak málo, mezi těmi hodnými upíry.

  5. No, je zase otázka, co je vlastně ideologické klišé. 🙂 Vzhledem k okolnostem nepovažuju rudou za nějaký klišé, ale za velkou hrozbu, která se na nás řítí. Snad to nedopadne katastrofálně, ale čert ví. Uvidíme za pár let, až nám rudooranžová bude vládnout. 🙁

  6. Technika a zbraňové systémy
    Technika, zbraňové systémy a moře nemají chybu. Problém je primitivní antikomunismus, založený na tradičním omylu, že komunismus je to, co si tak říká. Ve skutečnosti jsme tu měli mírnější formu bolševismu – směsi vcelku banální komunistické ideologie, mentality samoděržaví a ruských imperiálních choutek. V našem prostoru to nemůže fungovat bez impéria za zády – rudého, modrého či pruhovaného. Bude tak či onak šikmooké rudé impérium – jako věřitel zbytku světa. Proti Novotného vizi nebudou nejspíš muset střílet – stačí jim exekutoři a zbytek si koupí. Mezitím budem muset ještě přetrpět modrou verzi rudého teroru.

    Kulagin – hledej šmudlo! Pět informovaných je až dost, chytráci tvýho typu se musí snažit sami. Nehledej ve sci-fi, ve fantasy, ani v klasice. A už vůbec ne pod námořním románem od Novotného…

  7. to Střelec
    Proč bych něco hledal? Tys vyslovil obvinění, ty předlož důkazy.

  8. Verne^2
    Prislo mi to takove Vernovske, hodne popisnych pasazi (zemepisnych, jachtarskych,…). Verna jsem mel rad, mam rad i military SF, ale tady mi to prislo prehnane, obcas jsem se nudil, protoze jsou mnohdy uvadene udaje, ktere jsou pro dalsi dej neprilis dulezite. Tradicne se tyto veci davaji do Prilohy pro fajnsmekry. Fabian v tomhle umi chodit mnohem lepe. Suma sumarum to neni spatne, problem je, ze vice me bavil Hubacek, ktery psal o skutecne historii, nez Novotny, ktery si mohl vymyslet zajimavejsi veci, ale presolil temi detaily.

    Jinak Cina coby velky rudy strasak mi jako takova nevadila, ale jsem rad, kdyz se to dela inteligentne, tady to byly dost povrchni vyvody. Politicka korektnost opravdu neni vyznamnym duvodem upadku altantske civilizace, to je jen jeden z mnoha neprilis zavaznych projevu jine a zasadni nemoci. Ale to by bylo na dlouhe povidani.

    Kazdopadne pan Novotny si dal darek, je to knizka, kterou psal predevsim pro sebe a sve kamarady, dal do ni velky kus sebe a udelal si tak radost, nemam s tim problem. Ze to jako samostatna knizka ma mouchy se v takove situaci dalo spis cekat.

  9. Kulagin
    Porotože Rampas! Prostě té škodné a jemu podobnému odpadu nebudu usnadňovat práci. Spolehliví vědí a nějakýmu anonymovi z netu můžu tak akorát… Navíc je tohle vlákno k Novotnýmu, ne k pofiderní “reinkarnaci”.

  10. Střelcovi
    Pak je ovšem lepší mlčet a nezveřejňovat něco, co nemůžu nebo nechci taky doložit.

  11. Aha, takže když někdo chce, aby jsi svá tvrzení, která by se mohla klidně klasifikovat jako pomluva a nactiutrhání, což je i trestné, doložil nějakými důkazy, tak se zmůžeš jedině na povyšování se a urážky tazatelů.
    Postupně jsme se dostali od nenáročných čtenářů, pochlebovačů, přes šmudly a škodnou až k odpadu… 😀
    Opatrně, ty náš guru dobrého čtiva, aby jsi nebyl časem překvapen.
    http://www.ceskatelevize.cz/ct24/media-it/42375-cesko-si-odbylo-prvni-rozsudek-za-vulgaritu-v-internetovych-diskuzich/
    Myslím, že začínáš balancovat na pomezí. Ještě kousek a dostaneš se za čáru. Za to za pomluvu by tě už klidně mohl MŽ žalovat, kdyby jsi mu za to ovšem stál. 😉

  12. MŽ by pana Střelce jistě mohl žalovat – co když se ale bojí, aby pravda nevyšla díky tomu najevo? 😀

  13. a co takhle použít Střelcův email a nerozmazávat to v diskuzi, navíc pod knihou, která s tím nemá nic společnýho…

  14. Ale, no tak, přece známe argumenty tohohle typu a kdo je používá. 🙂

  15. Já bych do žaloby z netové diskuse nešel. Věřím že Střelec bude mít nějaké důkazy a zbytečně by mě jimi diskreditoval i kdyby se ukázaly nakonec jako neprůkazné.

  16. Problém
    Celá věc má několik aspektů.
    Jeden z problémů múže být vlastník práv “vytěženého” díla, mohl by se začít soudit o jejich porušení a nehodlám až do smrti svědčit u soudů, které dokáží popřít všechny zákony – včetně těch fyzikálních.
    Druhý problém – kdo je kdo. Pana Rampase jsem nezmínil náhodou. Vzhledem k postoji pana Rampase k autorům, kteří s ním “nepečou”, vyjádřenému jak v televizi, tak v Interkomu, mu nehodlám zjednodušovat práci. Několik nicků se tu kdysi opíralo do JFK, jeden ještě před vydáním prvního dílu. Někdo z EF nechal pátrat, odkud maily jsou a údajně třikrát skončil u Rampasů. Ve čtvrtém případě šlo zjevně o někoho z okruhu “zhrzených” autorů (evidentně neshody s MM). Ani bych se nedivil, kdyby Kulaginova skutečná identita někomu ležela na stole včetně denního rozvrhu, čísla bot a oblíbeného jídla.
    Třetí skutečností je, že když jsem kdysi MŽ slovy klasika “odhalil jak protistátní centrum”, dohodli jsme se, že z mé strany to jméno veřejně nepadne.
    Tudíž mohu privátně poskytnout dvě potřebné informace k tomu, aby si dotyčný vzor každý našel sám. Porovnávat pak můžete s příběhy Koniáše.

  17. to Střelec
    Když někoho obviňuješ z plagiátorství, máš předložit důkazy a ne dělat nějaké podivné narážky. Tvůj poslední příspěvek nechápu, žádného Rampase neznám, nevím co je EF ani MM 🙂

  18. Tohle není skriptum politologie..
    Nějak mi přijde, že tu knížku berete někteří z vás až moc vážně. Je to očividně knížka psaná pro radost. Prostě moderní korzár v kulisách změny rozložení moci. Kdo z vás někdy nechtěl mít vlastní fregatu a rabovat tučné galeony? :-))
    A co se týče využití “rudého nebezpečí” a určitého zjednodušení:
    1) nikdo neví, co si moudří v Pekingu vlastně myslí
    2) pokud by využil motiv restaurace nacistickofašistických režimů v Evropě po kolapsu EU vv důsledku fin. krize a následný hrdiný boj čínského džunkaře proti neokolonialismu v Číně, tak byste zvedali palce nahoru. Přitom v těch režimech není rozdíl, toto má pořád reálnější kořeny než Valhala. Není to tak komplexní, ale účel – pobavit, do určité míry vzdělat (možná si to někdo koupí a s údivem zjistí, že existuje něco jako nejistota dodávek plínek z Číny) to plní.

    Tak v tom nehledejte politiku, ale bavte se!

  19. Kulagin
    jestli nevíš, zjišťuj. Není to tak těžké 🙂

  20. Kniha asi nebude zvlášť dobrá, když je na ni potřeba upozorňovat podobnou pofidérní diskuzí o ničem!

  21. Kyborg
    nutno si vyřídit s Kulaginem, který rozdělává oheň pod knihou, která nemá s M.Ž. nic společného

  22. to Kulagin
    MM bude nejspíš Marilyn Monroe. Nebo Marilyn Manson? Sakra… 🙂

  23. To DanPisa
    Jenom malou poznámku, příteli. Čína je stát (nejdéle trvající na světě) který se chová už 2000 let stále stejně. Většinou podle Konfucia. A ve svých historických hranicích. Tedy předvídat lze jejich chování snad nejlépe ze všeho.
    Jinak moře a válečné lodě miluji. Tedy i knihy Františka Novotného.

  24. Kulagin
    Netvrdím, že jsi Rampas, ale reaguješ jako nicky, které mu byly přisouzeny agenturou. Když jsi líný hledat:
    MM – Milena Matějková – redaktorka agentury EF. EF – agentura, vydávající ve spolupráci s Tritonem řadu JFK. Pokud to někde uvidíš, najdeš příslušný údaj v tiráži. Co tam už nenajdeš je, že byla založena MM a MŽ.
    Jinak – kdo se nebyl líný zeptat privátně, je v obrazu. Mě stačilo, že se MŽ “pod tíhou důkazů” kdysi přiznal – a uzavřeli jsme výše zmíněnou dohodu. Pak se uvedl do stavu “psychické neexistence”, takže neručím za to, že si to pamatuje.

  25. Racek
    1)Díky za poznámku k věci. Většina bojovníků proti bolševismu si neuvědomuje jednu klíčovou skutečnost – že Čína je vlastníkem většiny státních dluhů zbytku světa a momentálně i výrobcem velkého procenta veškerého prodávaného zboží od potravin po elektroniku. K tomu, aby ovládla svět, jí stačí přivřít kohouty. Hlavním problémem jsou zdroje, takže můžeme očekávat spor Ruska a Číny o Sibiř. V knize se to řeší spojenectvím, v reálu ale může dojít na místní konflikt. K tomu,by Evropa bila čelem směrem k Pekingu, by stačil požadavek na splacení současných dluhů (když vynecháme prostředníky, máme tu politbyro).
    2)Když lodičky – už jsi zkoušel dovolenou na La Grace? Opravy se konečně pohnuly, snad do léta zase vypluje.

  26. To Střelec
    No jo, v číně jsem strávil kdysi skoro dva roky a tak jsem jí tak trochu nemocen. Při poslední návštěvě číny i Tibetu jsem to tam nepoznal. Jedou jako ten čínský drak a vyhýbají se našim chybám. A jsou hrdi na svou zemi.
    Ty jachty, no stavěl jsem kdysi, s kamarády, Belugu. Kdysi taková dost rozšířená kajutovka, ale nikdy jsem se nedostal dál jak na Orlík. Ale i tak to bylo skvělé, holky tenkrát letěly na jiný věci než dnes, no vydalo by to na slušnej román. Erotický.
    No, ale je tomu už, no, několik desítek let. Už to pro mě není. I sezona na mém Intruderu (to je moto, cruiser) bude asi poslední, ale užiji si to, to jo. Takže pokračuji dál jen v mé celoživotní lásce, četbě tohodle žánru, ještě pořád neslepnu a …. A dost. Už moc kecám.

  27. pH
    Re: Dan Pisa: “Pokud by využil motiv restaurace nacistickofašis­tických režimů v Evropě po kolapsu EU vv důsledku fin. krize a následný hrdiný boj čínského džunkaře proti neokolonialismu v Číně, tak byste zvedali palce nahoru.”

    To by me zajimalo, na zaklade jakych genialnich uvah dospel pisatel k tomuto zaveru. Jim nadneseny scenar je jeste o rad nesmyslnejsi nez ten z Thora, proc bychom tedy meli tleskat?

    Jinak knihu neberu o nic vazneji, nez to bere autor sam, evidentne toho mel hodne na srdci a protoze to neni zadny pisalek, mame na nej vysoke naroky :-).

    Re: Anonym s linkem:
    Neni mi jasne, jaka je souvislost tohoto tematu s jistym spatne prelozenym clankem, ktery je v originale jasne oznacen jako satira.

  28. Nejdříve se podepiš
    a pak posuzuj cizí názory. K tomu doporučuji najít si význam slova ironie :-)))

  29. pH
    pH se už poměrně dlouhá léta podepisuje “pH”, akorát prohodil kolonky.

  30. To pH
    Ok, asi nejsi anonym. Stejně ale nechápu tvůj útok. Já napíšu v duchu “neberte tu knížku tak vážně, je psaná pro radost” a nadhodím to nejvíc nesmyslné, co mi přijde na mysl a ty přijdeš s osobním útokem stran mých úvah. Jako by někdy reálnost kulis ve scifi a vůbec v příbězích) hrála vždy hlavní roli.
    Ale klidně se tu tvařte a vzájemně berte, co nejvážněji, klidně dlouhá léta. Držím palce.

  31. eee… chtěl jsem napsat něco hlubokomyslného, ale pak jsem se napil a zapomněl to. Tak sorry.

  32. Dočteno
    Včera jsem to dočetl a líbilo se mi to, doporučuju.

  33. Taktéž dočteno
    a taktéž doporučuju. Mé drobné výhrady (místy to byl spíše manuál moderní námořní výzbroje a taktiky než román a rozhraní “hodní/zlí” mám nastavené malinko jinak) mi to “jednodechové čtení” rozhodně nepokazily…

  34. Vynikající a doporučuji! Přečetl jsem za 24 hodin. Nechápu diskuzi – ta kniha si jí nezaslouží. A vůbec mi nevadí primitivní “antikomunismus” – není to vůbec o komunismu, ale o Číně – a to není komunismus…takže lepší je “primitivní strach ze žluté hrozby”..a to je konec konců reálné…

  35. Kdo si myslí, že v Číně je komunismus, ten vůbec nechápe, co to komunismus je.

  36. To Kulagin
    V číně je živý kult Konfucia a rodinné soudržnosti. Žádné náboženství je ale nezatěžuje, i když věřící mnoha náboženství jsou nezanedbatelnou veličinou. Přišli na to, že na socialismus (komunismus nebo co to vlastně je) si musí nejdříve vydělat. Dnes pomalu a rozvážně zavádějí sociální systémy známé hlavně z evropy kombinované s jejich tradicemi. Navíc bych řekl, že tak jako v knize se číňané za posledních 2500 let k ostatnímu světu opravdu nechovali.

  37. No, strávil jsem tam dva roky
    a ne vše se mi líbilo. Ten anonym jsem byl já (jako by to nebylo jedno). Zajed tam a uvidíš.

  38. to Racek
    Do Číny? Raději ne… Ono stačí, co se děje tady.

  39. O moc přijdeš,
    až se vrátíš, budeš mít komplexy. Obrovský rozvoj, obrovské možnosti. Za pár let jsou světovou jedničkou. Není nad to si udělat obrázek sám.
    Knihy p. Novotného jinak miluji. Ten člověk opravdu lodím a technice rozumí. Akorát číst ho je někdy dřina. Já ale dřu rád.

  40. to Racek
    Obrovský rozvoj? Ale za jakou cenu… To už tady bylo… Nebo spíš je… Masy vystresovaných lidí a celá země nakonec vypadá jako Mordor…

  41. Ale příteli
    Mordor jsem tedy neviděl. Zato spoustu pracovitých a spokojených lidí. Fakt, nesmíš věřit propagandě. Doporučuji např. knihu bývalého německého kancléře Helmutha Schmidta ” Čína náš soused” To je člověk, který zná ze západu čínu asi nejvíc.
    A znovu, vyraž, zajed i do Tibetu, žádný problém. Uvidíš.

  42. No, jestli jsi přesvědčen, že
    právě TOHLE je čína, tak mnoho štěstí.

  43. Kulagin:
    … no ale jestli těch jedenadvacet číňanů pracovalo a usmívali se, tak je všechno v pořádku a Racek má pravdu, ne? Pokud si to nespletl a nebyl jenom na Formose… 🙂

  44. Já byl leckde
    nicméně, končím diskusi se slovy: není nad vlastní zkušenost. A pozor na Čínu, to není čína F. Novotného fikce (čtu ho jinak rád). To je úplně něco jiného. A jestli to nepochopíme, pak běda nám. Oni se ted rozhodli být světovou jedničkou. A brzo budou. A jediní co to pochopili jsou němci. A Izrael.
    HOWG

  45. Dneska světová jednička, zítra totální kolaps. Podle mne nestojí Čína na pevných základech a nemá se o koho opřít. Jeden znásobený problém ji smete zpět do popela.

    Jinak Čína je všecko jenom ne sociální stát. Takže jsou tam propastné rozdíly mezi jednotlivými vrstvami obyvatelstva, kdy dvě třetiny živoří za bídných podmínek na okraji společnosti.

  46. Zabavna kniha
    Kniha sa dobre číta, je zábavná. Ten kto sa zaujíma o moderné zbraňové systémy si užije vrchovatou mierou. Len ma trochu prekvapuje, koľko je tu v diskusii komunistov. Ten červený mor bolo treba vypáliť až do koreňov

Zveřejnit odpověď