Prožeňte stádo krav Zemí bez zákona

Smíchání westernu s fantastikou se nám v poslední době rozmohlo. Čtenáře jistě neminula Abercrombiho Rudá země, či Červenákův Chřestýš Callahan. V pozadí se však drží Země bez zákona Jindřicha Rohlíka. A byla by škoda na toto dílo neupozornit, protože výše jmenovaným titulům Rohlík zdatně sekunduje.

země bez zákona 1

Příběh začíná banálně. Do města přijíždí nebezpečný muž. Hned na začátku pomůže někomu, komu pomoci neměl. Hned na to se setkává s místním velkostatkářem – rádoby vládcem zdejší země bez zákona. Proběhne rozhovor, že by měl muž s kapkou dračí krve v těle zase odjet. Jenže, jak to tak bývá, potetovaný neuposlechne. Místo toho bere zakázku od dvou mladých statkářů, na jejichž půdu má někdo zálusk. A na krvavou zápletku je zaděláno.

Klasické westernové atributy nedoplňují dobře umístěné fantasy prvky. Propojení drsných rozhovorů s bojem na blízko je snad ještě stylovější, než westernové přestřelky. Navíc Rohlík je velmi schopný vypravěč, některé úseky knihy jsou napsány přímo geniálně. Ze stylu autora čiší neutuchající potřeba vyprávět dobrý příběh. Dílo je podobné ranné románové tvorbě Miroslava Žambocha a dá se do jisté míry tvrdit, že právě Žambochovi vyrůstá schopná konkurence.

Jediné, co lze knize vytknout, je trochu vykonstruovaný závěr. Konec je odvyprávěn velmi rychle a jeho vysvětlení ne každému sedne. Autorovi se však podařilo stvořit hrdinu, který táhne. Je to takový Abercromiho Logan Devítiprsťák a Žambochův Koniáš v jednom, takže čtenáři trochu nepřesvědčivý závěr jistě prominou.

Země bez zákona je podařený románový debut. Dokonce se dá říct, že od Strak na Vrbě je to nejpovedenější debut za hodně dlouhou dobu. Čtenáře tak jistě potěší, že na konci knihy je umístěna ukázka z připravovaného románu se stejným hrdinou. Brány Skeldalu mají být stěžejní román Rohlíkovy tvorby a z ukázky je patrné, že je nač se těšit.

80 %
  • Jindřich Rohlík: Země bez zákona
  • Nakladatel: Straky na Vrbě, 2014
  • Obálka: Lubomír Kupčík
  • 270 stran, 195 Kč (ve Fantasy Shopu již za 166 Kč)
Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

23 komentářů

  1. western
    škoda mne nikdy nic zasazené do westernu či SF westernu nesedlo.

  2. To Kim
    Tak třeba od Gemmela jeho série Jeruzaléman byla napsána dle jeho “Gemmelovského” standardu a byla ok. Teď je spíš otázka, jetli ti prostě nesedí fantasy-western tématika nebo jsi ještě nenašel autora, od kterého by tě to bavilo.

  3. western
    Vždycky mi připadalo, že třeba fantasy Žamboch je tak trochu western, i když tam nejsou kolty.

  4. Kvitko>tak fantasy-western tématika je to co mne nesedí.Přesně.

  5. Koukám, že názory recenzenta a čtenářů v diskuzi pod knihou moc neladí ….

  6. Bronec – Žamboch je western
    Většina Žambochovo produkce, hlavně koniášovky, jsou upravený western. Když zalovíš mezi americkou klasikou, která tu vycházela v první půlce 90. let, tak zjistíš, kdo se nám skrze Žambocha reinkarnoval… A to neberu v potaz vytěžení klasických mayovek (jak tištěných, tak filmových).

  7. to Střelec
    Tak to napiš na plnou hubu koho teda reinkarnoval a koho napodoboval – vykrádal. Nejsem zas až tak sečtělý westernů let minulých, tak bych rád porovnal jestli máš pravdu, nebo ne. Takové to mlžení ve stylu “všichni přece víme o co/koho jde” mě fakt sere. Nejsem vševědoucí a rád si to sám porovnám, přečtu a zjistím co na tvých nařčeních je či není pravdy.
    Co se Země bez Zákona týče – to si rád přečtu, vypadá to jako pohodové oddychové čtivo.

  8. Směr diskuse mi přijde takový trochu marný.
    Western je podle mě hodně o formě, nikoli o obsahu.
    “Tenkrát na západě” nemá zas tak geniální ani spletitý děj, vychází zkrátka ze spousty klasických kovbojek, přesto je jedním z nejlepších filmů, co znám.
    (Ostatně Kurosawa prý po shlédnutí “Pro hrst dolarů” řekl Sergio Leonemu: “Natočil jste pěkný film, ale je to můj film!”)
    Podle mě western dávno vyčerpal všechny dějové rekombinace, které byly možné, takže je to o kvalitě zpracování.
    Navíc se dneska hodně tvoří pastiše, kdy tvůrce přebírá starší prvky záměrně, aby jim vzdal čest.

    Žamboch kdysi přišel s novým větrem do naší fantastky, za to patří čest zase jemu, takže bych se vážně nenimral v tom, jaký děj co připomíná, jinak bychom taky mohli zjistit, že všechno podstatné z dobrodružné literatury stvořili už Verne, May a Dumas. Pro mě je hlavní, že Žamboch přinesl nový a svěží styl.

    PS: Nečetli jste někdo Zemi bez zákona? Nemáte k ní něco? 🙂

  9. Země…
    Země bez zákona je příjemná oddychová literatura, kterou jsem zvládl během dvou návštěv hospod. Osobně ji řadím mezi to nej, co letos v český fantastice vyšlo a pokud budu skládat nějaký žebříček nejlepších letošních knih, tak bude hodně vysoko. Líbí se mi to propojení fantasy s westernem – chápu, že někomu to přijde trochu praštěný, ale chtělo by to vyzkoušet a ne soudit předem.

  10. to Michael Bronec
    Všechno podstatné z dobrodružné literatury stvořili R. E. Howard a J. R. R. Tolkien!

  11. to Střelec
    Pííís má pravdu, tak napiš narovinu o co jde! Inu jak se říká: Z velkého mlžení, nižádné prospění!

  12. to Podchaljuzin:
    Dovolím si nesouhlasit! Za sebe bych řekl: Ilias, Epos o Gilgamešovi, Píseň o Rolandovi a Kosmova kronika česká. 🙂

    To Střelec: Tak dva tři roky zpět tady nějaká podobná diskuse proběhla a vyzněla do ztracena. Mlžení, nejasné informace, věty za hranicí pomluvy atd… V literárně vědeckých kruzích je něco takového nepřípustné! Buď poskytněte odpovídající a vyčerpávající informace, které máte k dispozici, nebo mlčte. Podobné polovičatosti jsou nedůstojné a dehonestují jak vás, tak zmíněného autora. Děkuji!

  13. to KarelC
    Bať, ale kolik z dnešních lidí je schopno tebou zmíněné tituly přečíst? (Já četl, kromě Kosmovi kroniky všechny :-))

  14. to Podchaljuzin:
    O tobě jsem ani na okamžik nepochyboval! A máš pravdu, čte se čím dál méně. Já osobně toho asi nejvíc přečetl na střední a potom na vejškách. Potom nějak nebyl ten správný čas a klid. Chjooo… .-)

  15. koniášovky
    Westernům jsou podobné povídky s Koniášem(některé, jiné zase třeba připomínají COnana)
    Romány jsou v tradici těch klasických dobrodružných knížek, jen styl je jiný, takový pestřejší propracovanější. Je tam příliš mnoho týmové práce, širšího rámce a promyšlených mocenských střetů a intrik, než aby evokovaly westerny, pokud už říct “krevní skupinu” tak je to třeba Dumas, nebo od Vernea Sandorf(což ja ale taky Dumas)

  16. koniášovky
    Prostě je to moderní literatura zasazená do klasického rámce..? 🙂

  17. konišovky
    🙂 akorát nevím, koho všeho mi Koniáš připomíná, má fakt široký záběr

  18. Země bez zákona
    Jako nakladatel doufám, že do podobného rámce moderní literatury spadne i tato recenzovaná kniha! 🙂
    Četl to ještě někdo?

  19. to Michael Bronec:
    Když to vyšlo, tak jsem si to koupil a moc mě to nenadchlo. Nedokázal jsem se do toho začíst a odložil to. Teď jsem si řekl, že tomu dám druhou šanci. Možná jsem tenkrát neměl tu správnou náladu. Tentokrát jsem to dočetl celé a…hm… solidní oddechovka. Ten závěr je takovej prapodivnej, ale vem to čert. Žádnej zázrak, prostě solidní čtivo na jedno dvě odpoledne.

  20. Brány Skeldalu
    Autor mimochodem stále pracuje na svém knižním opusu Brány Skeldalu.
    Brzy by mi měl dát k přečtení první díl, tuším ze čtyř.

  21. Dobré, ale Chřestýši Callahanovi to nesahá no ani po gule ( přečet jsem obě v ten samý den ) ovšem příjemná kniha

  22. …ranné románové tvorbě…
    rané = časné je s jedním en.

Zveřejnit odpověď