Tvorové světla a temnoty – Zelazny Roger

Nad středními světy, mezi něž patří i naše Země, mají moc dva Domy – na jedné straně Dům života, jemuž vládne Osíris, na straně druhé pak Dům smrti a jeho pán Anúbis se šakalí hlavou. Když tento přikáže svému bezejmennému služebníkovi vraždu Prince, který býval tisícem, nemůže Osíris zůstat sedět se založenýma rukama, a proto pošle svého syna, ptačího boha Hóra, aby bezejmenného předběhl a Prince zabil sám. A Princ? Ten se pokouší pokořit Stvůru Která Naříká Nocí.

Tvorové světla a temnoty

Bezejmenný dostane jméno – Wakim, ale paměť, která nesahá dále než na tisíc let služby Anúbisovi, mu navrácena není.

Z prostě načrtnuté hlavní dějové linky Tvorů světla a temnoty je zřejmé, že polský Američan Roger Zelazny tentokrát nalezl svou inspiraci v egyptské mytologii. Nejenže převzal jména hned několika jejích bohů, on často použil také genealogické i sociologické vztahy mezi nimi či některé z příběhů této bohaté mytologie.

Vzhledem k tomu, že se Zelazny nedá zaškatulkovat coby fantasy/sci-fi autor, je to s Tvory světla a temnoty prakticky totožné. Tentokrát inklinuje spíše k žánru fantasy, ovšem nejen například Osíris, otáčející se ke svému řídícímu panelu, čtenáře zanechává na pochybách. Vždyť největší magickou dovedností postav je temporální fuga, termín do češtiny přeložitelný nejsnáze jako časový útěk, kdy se dvě soupeřící postavy navzájem předbíhají v tom, kdo se dokáže dostat dále ve zpětném toku času, aby svého protivníka zničila dřív, než vlastní souboj doopravdy začal. Samotný božský svět lze také pochopit pouze jako vyšší či nižší dimenzi mnohovrstevného vesmíru. Takový však starý dobrý Roger Zelazny zkrátka je.

Jeho poetický, chytrý jazyk je opět velice příjemný. Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z prvních Zelaznyho románů, a díky nakladatelství Straky na vrbě, které každoročně vydá alespoň dvě mistrovy knihy, můžeme zároveň sledovat, jak se rozvíjela autorova imaginace a naopak vytrácela atmosférická syrovost.

Postavám příběhu není co vytknout. Každá z nich je neuvěřitelný egoista, budující si na svém vesmírném písečku lepší postavení pro kompletní ovládnutí středních světů. Lži a intriky byly pravděpodobně hlavními předměty Základní Školy pro Egyptské Bohy. Od Zelaznyho Anúbise by se mohly učit scénáristky záporných postav Velmi křehkých vztahů nebo jakékoliv jiné totožné slátaniny.

I přes zajímavé a originální umístění textu do egyptské mytologie, kvalitní postavy a silný úvod a závěr, se některé pasáže v prostřední části textu zdají být lehce povrchní a plytké, případně nejsou všechny vedlejší dějové linky dotaženy do konce. Namísto toho je čtenáři předáváno několik autorových filozofických poselství. Díky autorově precizní práci s textem se však nemusíte bát, nejde o žádné traktáty, pouze o umně zakomponované myšlenky, v čemž je Roger Zelazny špička – jeden z mnoha důvodů, proč je tolik oblíbený.

Pro fanoušky mistra jsou Tvorové světla a temnoty rozhodně povinností, zelenáči by měli sáhnout po jiném díle z rozsáhlého Zelaznyho kánonu, například sérii Amber, či románu Jack, pán stínů.

V Domě mrtvých procitne muž, kterému vzali jméno. Je vyslán, aby zahubil Prince. Jen Hór, syn Osíridův, mu stojí v cestě. Ne snad, že by chtěl Prince chránit. Oba mistři temporální fugy pronásledují stejnou kořist a ani jeden se jí nechce vzdát. A kdesi v jiném vesmíru, uvězněná, ale nezničená, čeká Stvůra Která Naříká Nocí. (anotace)

  • Autor: Roger Zelazny
  • Překlad: Kateřina Hejlová, Michael Bronec
  • Formát: paperback
  • Počet stran: 228
  • Cena: 185 Kč
  • Nakladatel: Straky na vrbě, 2011

Josef Horký (redaktor)

josef.horky@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď