Zloděj duší – Clive Barker

Čím kratší Barker, tím lepší Barker. Zhruba tak se u mě zapsal Clive Barker po přečtení jeho stěžejní tvorby. Prostě nemůžu překonat rozvleklost vypravěčského stylu u jeho mysteriózních románů a mnohem radši mám Barkerovy možná ne dokonalé, ale svou syrovostí neopakovatelné povídky v čele s „Hellraiserem.“ Jednoduché dílo Zloděj duší mě v mém smýšlení jenom utvrdilo.

Zloděj duší je „One House Show“ jako vyšitá. Tyhle pohádkové příběhy, které zpravidla ve filmové podobě nejsou příliš kvalitní, mají v knižní podobě mnohem větší hodnotu. A to zvlášť, když se jich chytne autor s představivostí. Z fantastiky píšících spisovatelů jsme u nás na stejné téma mohli číst Gaimanovu Koralinu. S Koralinou má tato kniha opravdu mnoho paralel, takže ti, co ji četli, už nemusí v recenzi pokračovat. Ti už musí jenom Zloděje duší přečíst a zhodnotit sami, zda je příběh Barkera lepší než ten Gaimanův. Těm ostatním, co stále neví, nezbývá než číst dál.

Desetiletý Harvey Swick se nudí. Navíc je únor, ten hloupý mrazivý měsíc, kdy už je po Vánocích a tak daleko k letním prázdninám. Když se objeví Riktus a nabídne mu pobyt v prázdninovém domě pana Hooda, Harvey moc dlouho neváhá.
Život v domě je skvělý. Na stole jsou vždy koláče, během dne proběhnou všechna roční období a každý večer jsou Vánoce a dárečky. Ale i nejkrásnější vězení je vězení, zvlášť když Harvey prohlédne jeho lesk a spatří za ním něco zlého. Potom už nezbývá než uniknout.
Když se však vrátí do obyčejného světa, zjistí, že za každý den v prázdninovém domě přišel o jeden rok vlastního života. Nezbývá tedy než jít zpátky a říct si o roky života zpět, zachránit svou přítelkyni Lulu, která se změnila v rybu, a především odhalit identitu tajemného pana Hooda.

V atypických zákonech prázdninového domu a jeho obyvatelích se může orientovat jen představivost dětské duše. Jen chvílemi vystupují z pohádkového ladění hororové scény, které díky tomu vyniknou více než obvykle. Kniha je napsána jednoduchým jazykem a jako správná pohádka obsahuje i nějaké to morální ponaučení.

Čím kratší Barker, tím lepší Barker. A tento Barker je opravdu útlý. Navíc 170 stran příběhu zkracuje dělení do velkého množství kapitol a ilustrace, které dávají jasně najevo, že Barker jako člověk stojí za čtenářovu pozornost. Celkově je kniha bezproblémovým čtivem, ale nečekejte od ní zázraky. Je to jen pohádka, nic víc.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Dlouhe romany
    Barker je jednim z mych nejoblibenejsich autoru. Zlodej dusi je jedna z mala knih, ktery jsem od nej necetl. Srovnavat Barkerovy romany a povidky myslim dost dobre nejde. Mam sice pocit, ze posledni romany jsou rozvleklejsi ale starsi kousky nemaji chybu a neni jim co vytknout (obe knihy umeni – Velke a tajne show a Everville, Imagika). Asi nejhorsi, co jsem od nej cetl bylo Galilee. Coldheart Canyon jsem necetl a podle obsahu me to ani nelaka to koupit. Abarat je taky trosku rozvleklejsi ale dalsi dily si urcite koupim 😉

  2. “Zloděj duší” mě kdysi před lety okouzlil, trochu se k němu bojím vrátit, abych nezjistila, že v mém současném věku už kouzlo pominulo. Ale momentálně čtu “Utkaný koberec” a zase jsem okouzlená… Barker zkrátka umí:-)

  3. Jana677: Na Utkaný svět se chystám už zhruba rok a vždycky do toho něco vleze. Teď jsem si vzala do hlavy, že se už konečně musím pustit do Vojny a míru, to už mi taky doma leží jakou dobu a čeká na přečtení.

  4. Hmmm, já mám raději ty krátké a nedám dopustit na Cabal – úžasná jak kniha tak film.

  5. Senilita na pochodu
    Samozřejmě “Utkaný svět” a ne “Utkaný koberec” :-D. Ten věk, ten věk, mozek degeneruje, klouby bolí, co nevidět začnu sledovat “Ordinaci v růžové zahradě” a belhat se na schůze KSČM či Důchodců za sociální jistoty…

  6. Jana677: 😀 Chybička se vloudila. Proč se hned uchylovat k tak katastrofickým scénářům? 🙂

  7. 40. článek pro fp. Jdu otevřít šampus, už zas 🙂

Zveřejnit odpověď