Lovci monster: Fantom: V Čechách nám strašit nebude!

Strašidla, děsové a běsové mají v Čechách tradici. A myslíte, že si toho někdo ze zahraničních spisovatelů všimnul? Světe div se – i když jich nebylo mnoho, odpověď zní ano. Mimo jiné třeba Larry Correia, autor populární akční série Lovci monster s. r. o., který ve své knize stvořil českou jednotku lovců nazvanou Fantom. A pak Fantom začal žít vlastním životem. Jakub Mařík s Martinem Fajkusem dali dohromady celou sbírku povídek o českých lovcích z per ryze českých autorů, což je něco, co nám bez přehánění závidí celé početné Correiovo fanouškovské univerzum!

A vznikl Fantom…

Pojďme nejprve na krátkou exkurzi věnovanou literárnímu vzniku české jednotky lovců monster nazvané Fantom. Ta se objevila v šestém díle série nazvaném Invaze a v českém vydání dokonce figuruje na obálce tank nazvaný Ostrava (stejně jako uvnitř knihy). Vše se semlelo tak, že Larry Correia se setkal s českým vydavatelem svých knih, Liborem Marchlíkem z Fantom Printu. O tom, že Fantom a jeho zástupci udělali velmi dobrý dojem, svědčí i jejich následný výskyt na stránkách amerického originálu, byť v epizodní roli.

Důležité je i jméno Jakuba Maříka coby dvorního překladatele celé série. Ten se totiž chytil bláznivého nápadu šéfredaktora Pevnosti, Martina Fajkuse, který si jednotlivé členy ostravského Fantom Printu představoval jako lovce monster. Slovo dalo slovo a prásk jí mezi oči: je tu ryze česká sbírka zasazená do českých reálií ze světa Lovců monster s. r. o. posvěcená samotných duchovním otcem univerza, která nese podtitul Fantom.

Hvězdné nebe české akční fantastiky…

Lov monster vyžaduje profíky a utajení. Psaní o lovcích monster také vyžaduje profíky a utajení, proto se o téhle sbírce povídek hodně dlouho nemluvilo a vše propálil až sám Correia na svých sociálních sítích.

Ale k těm profíkům: Fantom obsahuje celkem deset českých povídek (plus jednu od samotného Correii!) a dostaveníčko si zde dala většina hvězd české akční fantastiky, brakovek, splatterpunku či jak pokleslým žánrům chceme říkat. Po Kulhánkovi či Kopřivovi budete pátrat marně, některá jména překvapí, jiná potěší a s některými se ve spojení se žánrem tak trochu počítalo.

Pokud to vezmeme jmenovitě: s duem Kristýna  Sněgoňová a František Kotleta se určitě počítalo, v současné české akční fantastice moc zářivějších hvězd není. Jméno Jakuba Hozy také poslední dobou scénou rezonuje v souvislosti s příběhy Strašáka, takže také vcelku očekávaný přírůstek. Příjemným překvapením je výskyt pánů Jiřího Pavlovského, Alexe Dreschera a Oskara Fuchse, jejichž literární kolty poslední dobou spíše mlčí, ale v rámci žánru určitě mají hodně co říct. Lehké otazníky zůstávají u pro mnohé čtenáře trochu neznámých Karla Doležala a Jakuba Maříka, který se profiluje spíše na poli military sci-fi. A nakonec duo Michaela Merglová a Martin Paytok, kteří také v žánru nemají moc zkušeností, ale talentu mají na rozdávání. Suma sumárum (za osobu recenzenta) chybí jen Juraj Červenák, Petr Heteša, Vilém Koubek a kometa poslední doby Petr Brožovský…

S chutí do toho!

Výběr jmen vzbuzuje bezesporu velká očekávání. Čtenáři znalí univerza se těší na ryze česká monstra, krev, zbraně, hlášky, zábavu a nápaditou akci. To vše dostanou, a k tomu ještě v různorodém pojetí, takže nebudou jen suše hltat jednu přestřelku za druhou.

Ale pojďme popořádku. Nejprve na čtenáře čeká předmluva jednoho z editorů, Martina Fajkuse, ve které se dozvíte něco málo o vzniku antologie a také si krátce představíme členy týmu Fantom. Podobnost s reálnými lidmi je čistě náhodná a kdo si troufne tvrdit něco jiného, se zlou se potáže.

Ale pokud čekáte doslov od druhého z editorů, nechte si zajít chuť. I bez něj je ovšem Fantom pěkně tlustá knížka, takže projednou to Jakubu Maříkovi promineme.

Vzhůru na lov!

A do akce se vrháme pěkně zostra: povídkou samotného Larryho Correi. Ten splnil zadání v podobě krátkého příběhu ze světa Lovců monster, s. r. o. odehrávající se v Praze. Owen Pitt jde po stopách mocného kultisty a potkává zajímavé monstrum, ale v celkovém kontextu působí tento příběh spíše jako fragment z nějakého většího celku, neukončeně, nebo spíše uspěchaně.

Naštěstí by se s trochou nadsázky dalo říct, že s přibývajícími stránkami jsou povídky zábavnější a zábavnější, ale už od prvního kusu Alexe Dreschera nazvaného Vodník není laťka vůbec nízko. Seznámíme se v něm nejen s dosud utajeným životem jednoho z nejznámějších lokálních monster, ale také nakoukneme do zákulisí české organizace Lovců.

Lov na Brněnského draka nabízí zase trochu jiný pohled, o něco zadumanější a se snahou o trochu propracovanější psychologii postav. Kristýna Sněgoňová nabízí příběh dvojice lovců, kteří už byli nepotřební, ale jejich čas má přijít. Je pravděpodobné, že tuto povídku velká část čtenářů označí jako nejslabší, protože se vymyká svižnému nahláškovanému pojetí Correiova světa, ale rozhodně není špatná.

Na řadě je Jakub Mařík a jeho Jak se do lesa volá… . A Mařík ukazuje, že při překládání jeho děl pochytil z pojetí duchovního otce univerza opravdu mnoho. Bláznivý příběh plný skvělých nápadů a humoru se nese v rytmu lovu hejkalů a díky zábavnosti i zpracování ve Fantomu vyčnívá nad průměr.

Sladké sny vám popřeje Karel Doležal. Ale žádný strach, u jeho lehce detektivní povídky rozhodně usínat nebudete – už jen kvůli těm nočním můrám, které jsou v hledáčku Lovců. I tady musíme ocenit nápad, a i přes Doležalovu vcelku překvapivou přítomnost v této sbírce pochválit editory i povídku samotnou.

Fantom vyšel i v angličtině!

Co by to bylo za česká monstra kdyby chyběl bezhlavý rytíř, že? Tenhle si v příběhu Jakuba Hozy Otázka lačnosti a smrti vyšlápl na místní mafiány, kteří měli příliš nenechavé pracky. V týmu Lovců tentokrát na čtenáře čeká i značně originální posila a že bude příběh plný hlášek, akce a ujetého humoru už dodáváme jen pro pořádek.

Tradáá! Dostáváme se asi k tomu nejlepšímu, co Fantom nabízí. Jiří Pavlovský vás pozve na Procházku parkem a nabídne pohled na Lovce monster jaký umí snad jen on. Hlavní hrdina je spíš hlavní osinou v zadnici, Pavlovský si hraje se stereotypy a s nonšalancí sobě vlastní je posouvá, překrucuje a využívá proti zaběhlým pořádkům. Zbrojíř se vyjádří ve smyslu, že pokud by mělo dojít k přestřelce lovce s monstry, asi by nevěděl, komu fandit. Spousta popkulturních hlášek, akce alá Matrix… a bludičky uprostřed zdánlivě obyčejného pražského parku!

A pokračujeme dál na plný plyn. Komornější pátrání ve strašidelném domě nabízí Michaela Merglová. Barák za všechny prachy je poctou všem těm hororovým lekačkám, byť v trochu odlehčenějším duchu, a o tom kdo nebo co v domě straší si klidně spekulujte sami.

K téhle povídce si své dopoví ještě Martin Paytok. Sympatické je, že tahle „dvojpovídka“ je propojena postavou jedné z hrdinek, takže na konci se sejdou dva lidé, kteří měli sakra blbej den. A jestli žánrová univerzálnost Michaely Merglové je překvapením, pak Martin Paytok (kdo z nás by ho ve Fantomu čekal?) ukazuje, že potenciálu má na rozdávání. Dozvíte se Jak zacházet se strašidly. Nebo možná spíš jak s nimi nezacházet a že dělat ochranku v tajném skladu plném prokletých předmětů a uvězněných strašidel je vážně nevděčná práce. Paytok vytasil spoustu skvělých nápadů a nadupané akční scény, i když hlavní hrdina má šanci zhruba jako sněhulák na Sahaře.

Oskar Fuchs nabízí v povídce Hraničník zcela jinou perspektivu. Lovci se totiž mohou snadno proměnit v lovnou zvěř (Predátor by mohl vyprávět) – a z pohledu monstra budete sledovat jeden z lovů. I zde je ladění povídky trochu jiné než u klasických „akčňáren“, ale na druhou stranu je příjemné ono rozbití monotónnosti, protože číst věci na jedno brdo, byť skvěle zpracované, by čtenáře určitě nebavilo.

A na závěr jméno z nejpovolanějších: František Kotleta. Ten kosí monstra V souladu s přírodou a u toho si dělá legraci z neracionálních ekologických aktivistů. Nebojte se, žádné biozbraně ani útok obří zeleniny se nekonají, ale vyděšená žena pronásledovaná monstrem v opuštěné chatě má také své biokouzlo.

My všichni jsme Correia

Rychle jsme projeli všechny obsažené texty – a spokojenost je z našeho hodnocení zaručeně cítit. Někdo se originálu přiblížil více, jiný méně (a pokusil se nabídnout „své“ pojetí tématu), někdo využil editory předpřipravenou skupinu ostravských lovců, jiný si vybral své šampiony. Ale cíl pobavit a nabídnout pořádnou jízdu splnili všichni z autorů, a o to přece v téhle knize šlo.

Pokud máte rádi Correiu, pak vězte, že tuhle poctu jeho univerzu Lovců monster by nám mohl svět závidět (a kdo ví, třeba i bude), protože česká akční škola je Larryho stylu hodně blízká. Čímž říkáme, že tuhle knihu si přečtěte i pokud vás baví brakovky a akční nářezy. I výběr monster se povedl a nese výrazně českou stopu.

Editoři Jakub Mařík a Martin Fajkus zaslouží velkou pochvalu. Jejich čich na autory a kvalitní kousky v knize obsažené jsou opravdovým čtenářským požitkem. A navíc vám jedenáct povídek udělá i slušný knižní špalíček.

A dodatek na závěr: Fantom spatřil světlo světa už i v anglickém překladu, zatím sice jen jako e-book…

Jakub Mařík a Martin Fakus: Lovci monster: Fantom

Vydal: Fantom Print, 2023

Obálka: Petr Willert

Počet stran: 480

Cena: 499 Kč

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď