Sukuby – temný ženský kult se hlásí o své slovo

Představa toho, že všechny ženy jsou čarodějnice, nemusí být opravdu až tak zcestná. Stačí si spojit dohromady několik faktorů – od síly ženské intuice po schopnost manipulovat s muži až po nekompromisní prosazování vlastní vůle. A pokud za nimi stojí démonická Bohyně, potom už není co řešit.

Ann Slaviková je úspěšná žena, která se dokázala prosadit v ryze mužském světě. To, že se stala partnerkou v právnické firmě, o tom jen svědčí. Tak proč není šťastná? Proč nedokáže najít cestu ke své dospívající dceři a proč se odcizuje svému partnerovi, vysokoškolskému profesoru literatury a básníkovi? A nelze opomenout ten sen! Ten neustále vracející se zlověstně zvrácený sen, co ten znamená? Co teprve, když se po letech musí konfrontovat se svojí dominantní matkou, neboť její milovaný otec umírá? Ann musí jet do svého rodiště, malého odlehlého městečka Lockwoodu, aby čelila něčemu daleko horšímu než je jen prostá smrt. Navíc se po tisíci letech blíží příchod astronomického úkazu zvaného ‚Růžový úplněk‘.

Americký spisovatel Edward Lee již podruhé v nakladatelství Carcosa předvedl, že atmosférický a tématický horor psát prostě umí. Čtenáři předkládá temně explicitní příběh plný zvrácené erotiky o pradávném ženském kultu Ur-loky, jenž má za sebou kusé zmínky ve starověkých příbězích Britských ostrovů. Kultu, který po dobu svého působení rozséval jen smrt a strach, aby najednou beze stopy zmizel.

Autor rozehrál vyprávění, které nenechá žádné upřímně hororem tepající srdce klidné. Na stránkách této knihy je vystaven poutavý a čistý příběh, jehož nepřečtení by byl hřích. Nezapomenutelný prožitek, to jsou ta správná slova, která v mysli čtenáře zůstanou i po dočtení knihy. Najednou a provždy. Ta síla vystavěných a bez skrupulí předkládaných scén na stránkách tohoto příběhu jsou s lehkostí mistrovského pera předkládány všem milovníkům temných příběhů.

Pro navíc hovoří bezchybný překlad Milana Žáčka, který na popud samotného autora představuje českému čtenáři původní necenzurovanou verzi textu. A co teprve krvavá hypnotizující obálka Dawida Boldyse? Tu nejde přehlédnout v žádném knihkupectví, kde je tato kniha vystavena lícovou stranou. Málokterý literární zážitek může být takto intenzivní. A i když je popisovaná erotika primárně cílena na mužskou část čtenářstva, ani ženy nepřijdou zkrátka; vždyť která by nechtěla být součástí kultu posvěceného Bohyní, ženskou magií a privilegovanou nadvládou nad muži?

Edvard Lee: Sukuby

Vydalo: Nakladatelství Carcosa, 2023

Překlad: Milan Žáček

Obálka: Dawid Boldys

Počet stran: 344

Vazba: brožovaná

Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď