Případ ambiciózního démona aneb jak ukrást estébákům novinářku a běsa

Mýtoversum. Svět, ve kterém je možné snad vše, a ožívají v něm pověry, mýty i objekty lidské víry. A tak se může stát i to, že se současná novinářka zatoulá do Prahy padesátých let. A že se v jejích stopách vydá záchranná výprava s mužem zákona v čele. A budou se dít věci!

Jméno Martiny Eretové můžeme znát z novinářské branže. Proto je trochu překvapením, že po všech těch seriózních a tvrdě reálných kriminálních reportážích se pouští do světa literatury, a fantastiky (nebo spíš alternativní historie) k tomu. Ale žádný strach – přechod zvládla bez obtíží a výsledná kniha je v mnoha ohledech příjemným překvapením.

Když mýty ožívají

Pokud úvodní díl série Mýtoversum, Případ ambiciózního démona, něčím zaujme na první pohled, je to myšlenka samotného Mýtoverza. Současné dění totiž přenáší otisky do minulosti, a vznikají nám jakési alternativní reality, ve kterých se zhmotňují představy lidí o tom, jak to fungovalo „kdysi“. Díky tomu ožívají všemožné mýty, urban legendy, pohádkové bytosti nebo božstva. Takže pokud se do takové minulosti dostanete, což pro některé zkušené cestovatele není problém (včetně přibližného odhadu doby propadu), budete valit oči.

A oči valí i mladá populární novinářka Zina, která se při jedné z investigativních reportážích právě v takové minulosti octne. Je jasné, že podobné zmizení nezůstane bez pozornosti, a tak policie nasadí toho nejpovolanějšího – Davida Millera. Tenhle chlapík je specialistou na objasňování záhad typu zmizelých kancelářských sponek, vyžraného stánku s kebabem nebo potyčky v obchodě o poslední konzervu v akci. Zkrátka ostřílený a schopný policista, který bohužel ve stínu protežovanějších kolegů stále čeká na svůj velký případ. A když při pátrání David narazí na záhadného Běsa, který mu začne tvrdit, že je démon, reportérka je „kdesi v minulosti“, a k tomu přidává bláboly, ze kterých by se doktoru Chocholouškovi otvírala nedočkavostí svěrací kazajka, o tom, že přicestoval z alternativní minulosti a že existuje jakési Mýtoversum…

Začátek čtenáře dokonale navnadí. Je psán v humorném duchu, Eretová má čtivý styl a princip fungování Mýtoversa je zajímavý a má potenciál. Čtenáře určitě napadne spousta epoch i mýtů, které v nich mohly ožít. I postava Davida je sympatická… zkrátka vše dobře.

Jenže takhle to být nemělo

Naše trojice se ocitne v alternativní Praze padesátých let. To je přesně ta doba, kdy byl celý stát prolezlý stbáky a jejich snaživými pohůnky, což v rámci Mýtoversa funguje ještě výrazněji, protože tak si lidé danou dobu zkrátka tradují. A brzy se to projeví v plné kráse, když Běsa policie sbalí a převeze na služebnu s podezřením na špionáž.

Do pátrání se naštěstí vloží zkušený rakousko-uherský cestovatel po Mýtoversu a zároveň jeho strážce, major Hermann, který je pro další dění velice důležitý.

Já vím, že recenze mají být psané objektivně. Ale tady se nevyhnu subjektivní vsuvce. Kniha nás totiž nepřipraví na fakt, že se jedná o první díl rozsáhlejší série. Pokud tuhle informaci máte, budete na čtení nejspíš pohlížet úplně jinak. Na můj vkus bylo zastavení v Praze příliš dlouhé a rozvláčné, a svižná akční pointa to v danou chvíli nespasila, byť rozhodně špatná nebyla. Z úvodního lákaní na cestování mezi epochami jsem očekával, že se bude skákat mnohem více. Očekávání se tedy nepotkala s realitou a já stále čekal a čekal…

Druhá, a tentokrát už objektivní poznámka, je ta, že čtení si užijí spíše odrostlejší čtenáři, kteří mají o dané době „padesátých“ aspoň obecné povědomí. Eretová totiž umně do textu nasázela rozverné odkazy na oživlé mýty a legendy. Jenže pokud je neznáte, zkrátka a dobře vás nemůžou pobavit, Pro znalejší musíme dodat, že „legrácky“ jsou v textu zasazeny zcela nenásilně. Úsměv vykouzlí zejména americký agent rozhazující v poli mandelinky bramborové, ale podobných momentů je v knize mnoho (a to jsem určitě neodhalil všechny).

Většina knihy je tedy zastávkou v Praze alternativní minulosti. Nechybí lovestory mezi reportérkou a agentem STB s otazníkem, nakolik je tenhle vztah podřízen snaze najít Běsa, nechybí detektivní vyšetřování, trocha akce, ale většina knihy je spíš pozvolná a popisná. Autorka si doslova užívá pobyt v Praze, je znát, že má nastudováno a dokáže velice dobře přenést na čtenáře atmosféru strachu a nejistoty. Lehké tóny mizí a vkrádá se šeď a podezíravost. A opět – tenhle styl sedne spíše starším a rozvážnějším čtenářům a čtenářkám.

A když je odbyto a Běs zachráněn, což asi není spojler, protože všichni tušíme, že k tomu dojde, následuje další krok, nebo spíše skok do jiného místa Mýtoversa. Tentokrát už mnohem rychlejší, akčnější a ujetější, možná zas až moc rychlý (čti: závěr působí lehce uspěchaně).

Případ ambiciózního démona je jasnou ukázkou toho, jak je důležitá anotace. V tomhle případě totiž může čtenář očekávat něco trochu jiného než nakonec dostane. Pak se může stát, že váš výsledný dojem bude, že hlavní myšlenka Mýtoversa má spoustu potenciálu, který je krutě nevyužit.

Na druhou stranu – pokud budeme hodnotit optikou informovaného čtenáře, pak je kniha velmi příjemným výletem do alternativní historie. Uspokojí bohatá čeština, historická věrnost a pobaví záměrné nepřesnosti i lehký styl, kterým je napsán zejména úvod a závěr knihy. Eretová má kam spisovatelsky růst, ještě trochu musí určitě zapracovat na vyváženosti příběhu. A přesně z těchhle mnoha důvodů se na další díl těšíme!

Martina Eretová: Mýtoversum: Případ ambiciózního démona

Vydal: Slovart, 2023

Obálka: Tomski&Polanski

Počet stran: 344

Cena: 399 korun

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď