Diablo – Legendy o barbarovi: Bul-Kathos aneb origin z herního světa, který měl na víc

Snad každý, kdo nespal posledních dvacet let v hybernaci nebo se nevrátil z dlooouhé cesty po pralesech v Amazonii, zná herní fenomén jménem Diablo. A když je hra úspěšná, logicky se to promítne i do spousty dalších věcí – knihy a komiksy nevyjímaje. A tak držíme v rukou komiksové zpracování příběhu jednoho z hrdinů fenomenální rubačky – barbara Bul-Kathose.

Nabídnout čtenářům origin známé herní postavy je určitě chvályhodné. Diablo je skutečným fenoménem prorůstajícím do všech myslitelných druhů merche, a tak i jeho literárně-obrázková chapadla oslovují široké publikum. Potěší i fakt, že překladatelkou komiksu Legendy o barbarovi: Bul-Kathos je Zuzana Komprdová, specialistka na videoherní světy a jejich počešťování. Pořád ale platí, že tenhle komiks osloví především fanoušky herní série.

Zpracování tak trochu připomíná hru samotnou. Kresba se nese v pochmurných tmavších barvách, je poměrně detailní, moderní a dává čtenáři ten správný „heroický“ požitek. A krev a akce – těch je také všude spousta. Panely jsou jednoduché a přehledné, takže se v nich bez problému vyzná i čtenář komiksem nepolíbený. Zajímavým prvkem jsou (ne)panely bez rámečku (ohraničení) a na čistě bílém pozadí – působí důrazně a atmosféricky. Geraldo Borges coby kreslíř svoji roli zvládnul na výbornou.

Pokud budeme hledat slabé místo, pak jím je bezesporu scénář. Legenda o tom, kterak má otec, tedy Bul-Kathos, obávaný mocný barbar, dvě děti – dceru, která se potatila a její zbraně budí respekt podobně jako ty otcovy, a syna. Ten se ovšem nepovedl, na svých cestách přičichl k nečisté kouzelné moci a nyní chce využít lid svého otce k jejímu porobení.

Tedy, ona ta myšlenka konfliktu milujícího otce s mladým, nerozvážným synem není sama o sobě špatná. Jenže scénárista John Arcudi by zasloužil „mokrým hadrem přes tlamu“, jak se říká. On totiž tuhle nosnou myšlenku nevytěžil a utopil celou dějoovu linii v krvi. Dojemný moment, kdy na konci proti sobě stane otec se synem, by vymyslel i průměrný hráč dračáku. Celá kniha je postavená na akci, což je škoda, protože se z ní dala vyždímat s trochou snahy kupa emocí, zdůraznit rozpolcený postoj Bul-Kathose… Zkrátka, trochu si s těmi postavami pohrát. Nebo přidat pár stran a do v podstatě přímočarého příběhu zakomponovat nějaký zvrat nebo alespoň vedlejší dějovou linii. Nu, pozdě brečet na rozlitým mlékem, ale scénárista, který píše pro největší vydavatelské komiksové domy, se určitě mohl pochlapit mnohem víc.

Ocenit je třeba ducha hry, respektive toho akčního ducha. Objeví se i magie a pár bestií, ale i tady by čtenáři určitě snesli epičtější pojetí.

Pokud to tedy zkusím shrnout: pro fandy Diabla jsou Legendy o barbarovi: Bul-Kathos příjemný doplněk, který si užijí. Pro všechny ostatní jen průměrné dílo, které neurazí, ale (a to píšu s lítostí) příliš nenadchne.

Diablo – Legendy o barbarovi: Bul-Kathos

Scénář: John Arcudi

Kresba: Geraldo Borges

Překlad: Zuzana Komprdová

Vydal: CREW, 2023

Počet stran: 84

Cena: 299 Kč

Ukázkou si zalistujte ZDE

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď