Rozhovor s Jiřím Dvorským, mužem (z) obálek (II. část)

Druhá část obsáhlého rozhovoru s Jiřím Dvorským – výtvarníkem, jehož kresby znáte z obalů knih… ale třeba i z deskových her.

Vytvoriť hocaké umelecké dielo trvá dlho. Pri ilustráciách robíš náčrty, skúšaš správny uhol pohľadu, pohyb, svetlo, farby… Koľko ti priemerne trvá vytvorenie jednej kresby?

Myslím, že u těch složitějších jako jsou třeba obálky pro příběhy Dračí hlídky to může být v průměru tak 8 – 10 hodin, čenobílé ilustrace zaberou méně. Ale například opravdu hodně propracovaná hrací deska s postavou pro Euthii mi trvala něco mezi 30 – 40 hodinami. Celkově myslím, že pracuji dost rychle, ze začátku mi při práci na Euthii ani nechtěli Tadeáš s Markétou věřit, že to mám tak brzy. A většinou maluji po večerech, venku je tma,  barvy na monitoru jsou lépe vidět a taky mě neláká sluníčko ven.

Máš obľúbenú výtvarnú techniku?

To se asi nedá říct i když používám určité postupy které se mi za ty roky malování osvědčily. V podstatě to vše spočívá jen v čárání perem po tabletu. Postupně jsem si ale vytvořil sadu oblíbených photoshopových štětců, které používám. Jiné jsou potřeba na skicy, jiné na stínování, další třeba na mraky či kůži. Bez nich si to už neumím představit.

Prečo sa venuješ ilustráciám fantasy a hororov, čím sú pre teba také príťažlivé?

Částečně proto, že v tomto žánru se mohu mnohem víc výtvarně vyřádit než třeba v literatuře faktu a pak hlavně kvůli tomu, že jsem těchto žánrů poměrně velký fanoušek. Také si myslím, že můj styl se k tomu poměrně dost hodí, asi by nebyl nejvhodnější například k poezii.

Kresba ke hře Legendy země Euthie

Pre vytvorenie kresieb pre hru Euthia si spolupracoval s viacerými umelcami. Ako takáto spolupráca vyzerá? Kto vám rozdeľoval úlohy? Podarilo sa vám na prvýkrát zosúladiť vaše predstavy?

Já jsem do týmu Euthie nastoupil až jako poslední ze tří grafiků, takže styl už byl daný. Myslím, že s Ivetou a Petrem jsme se ale celkem výtvarně potkali a naše malby spolu ladily, takže žádné problémy nenastaly. Vesměs vše probíhalo přes net a přes excelové tabulky se seznamy prací pro každého z nás. Vše koordinovali a řídili Tadeáš s Markétou, což jsou autoři  a tvůrci Euthie. Zároveň u toho hru neustále testovali a zdokonalovali. Muselo to pro ně být nepředstavitelně náročné. A musím říct, že jsou oba neobyčejně milí lidé, takže to byly dva roky naprosto úžasné spolupráce.

Máš svoje práce prístupné napríklad na Pintereste? Je vytvorenie si takejto kolekcie kresieb dobrou cestou na oslovenie prípadných záujemcov o ilustrácie?

Kdysi jsem si profil na Pinterestu vytvořil a pár obrázku jsem tam dal. Ale nějak ho nevyužívám, ani nevím, kdy jsem tam koukal naposled. Nicméně jsem si všiml, že tam mé obrázky například z již zmíněného Deviantartu sdílejí ostatní uživatelé. Starám se spíš o svou facebookovou stránku a tam už mi to opravdu nějakou tu zakázku přineslo. Myslím, že na platformě až tolik nezáleží, ale je opravdu důležité nějaké webové portfolio mít. Bez toho se nikam moc nedostanete.

Ktorú svoju obľúbenú knihu, by si raz (napr. pri jej ďalšom vydaní) chcel ilustrovať?

Já asi tak před pětadvaceti lety vytvořil jen tak pro sebe sérii ilustrací k Lovecraftovým povídkám. Stále se mi líbí, takže kdyby se do nějakého vydání dostaly, udělalo by mi to velkou radost. Ale nemyslím, že je to reálné, od Lovecrafta už toho u nás vyšlo hrozně moc. A jinak samozřejmě velké sny. Například ilustrace či obálka k nějakému Kingovi nebo k Malazské knize padlých. K té už jsem si také pár ilustrací postav pro sebe vytvořil. V plánu jsem měl původně všechny důležitější, bohužel už pak nějak nebyl čas.

Práve vychádza antológia České temno, ktorú si ilustroval. Čítal si poviedky, ku ktorým si kreslil ilustrácie, či ti k inšpirácii stačil len ich názov?

Kristina Haidingerová, která antologii sestavila mi při tvorbě dala naprosto volnou ruku. Takže jsem všechny povídky pozorně četl a sám si vybíral scény, které na mě nejvíc zapůsobily nebo mi přišly nejvíc vypovídající. Zaroveň jsem ale musel dávat pozor, abych ilustrací hned nevyzradil čtenáři pointu příběhu. Hodně mě ta práce bavila a také musím říct, že všechny povídky jsou výborné a řádně temné. Myslím, že je opravdu na co se těšit.

Ilustrace na obalu chystané knihy České Temno z Golden Dogu

Tvoje obrázky sa mi veľmi páčia aj preto, že patríš k výtvarníkom, ktorí sa neboja farebnosti. Oproti tomu, hororová ilustrácia je často o temnej atmosfére. Akými spôsobmi ju vo svojich kresbách dosahuješ?

Děkuji ti moc za pochvalu, máš pravdu, barevné věci tvořím moc rád. Díky různým barevným škálám se dá velmi snadno pracovat s atmosférou. Ty hororové ilustrace bývají kvůli nákladům na tisk většinou černobílé, ale myslím, že zrovna u nich to není zase až tak na škodu. Tam tu atmosféra tvořím hlavně působením světla a stínu, někdy také používám deformovanou perspektivu a v neposlední řadě si dávám práci i třeba s výrazem tváře. Nevím úplně proč, ale hororové ilustrace ze mě padají poměrně snadno.

V súčasnosti si už vyhľadávaným výtvarníkom. Plánuješ sa venovať už len ilustrovaniu?

Je pravda, že se to rozjíždí nějak čím dál víc, ale myslím, že ten čas zatím ještě úplně nenastal. Ilustrování je dost časově náročné a ne vždy je ta práce až tak dobře ohodnocená. Takže zatím je pro mě stále snadnější živit se designem a reklamní grafikou. Rozhodně se tomu ale věnovat nepřestanu a časem prostě uvidím jak to půjde.

 Čo robí Jirka Dvorský keď neilustruje? Máš nejaké  koníčky, psa, mačku…?

No, vzhledem k tomu, že v současnosti sedím takříkajíc na dvou židlích, a ilustrování je pro mě už sám o sobě velký koníček, moc volného času mi nezbývá. Ale mou další velkou vášní jsou knížky, čtu něco v podstatě neustále. Také hodně poslouchám muziku, přes léto se věnuji pěstování bonsají a hrozně rád chodím přírodou, nejraději po kopcích, kterých je tu u nás dost.

O čom snívaš a sú tvoje sny farebné, ako tvoje kresby?

Je to asi zvláštní, ale já si posledních pár let jen vyjímečně nějaký sen pamatuji. Docela mě to i mrzí, prostě jako by se mi sny nezdály. Dřív jsem ale sny míval poměrně živé a rozhodně i barevné.

Jiří Dvorský je meno, s ktorým sa určite budeme stretávať čoraz častejšie. Patrí k ľuďom, vďaka ktorým sú knihy pre čitateľov pútavejšie.

Verím, že ak ste ešte nenarazili na knihu s jeho ilustráciami, čoskoro sa to zmení.

Zároveň  sme vám máličko priblížili tajomstvá knižných ilustrácií a aspoň jedného z ich tvorcov. Je to náročná práca a vyžaduje si veľkú predstavivosť a trpezlivosť.

Zostáva nám len popriať Jirkovi veľa úspechov, nápadov a mnoho nových ilustrátorských príležitostí.

 

Vaša Ena

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď