Kletba Worgenů: Legenda ze světa World of Warcraft v komiksové hávu

World of Warcraft už dávno překročil hranice světa počítačových her. A s tím, jak na nás WoWko útočí snad odevšad je až s podivem, že v komiksové podobě v českém překladu příliš nevychází. Ale jsou tu zkrátka populárnější hrdinové a značky, které táhnou čtenáře víc. Nyní se však milovníci WoWka po delší odmlce opět dočkali a na jejich hrdla zaútočí v zajímavé legendě z tohoto světa worgeni. Tedy něco jako vlkodlaci.

Jako první si položme otázku: je tenhle komiks pouze pro znalce, hráče a milovníky světa WoW? Není, ale… Pokud máte alespoň obecné povědomí o světě WoW, nic vám ve čtení nebrání a máte „kvalifikaci“ si Kletbu worgenů přečíst. Pokud vám svět WoW neříká vůbec nic, rozhodně nemějte obavu do něj nahlédnout, byť zrovna worgeni nejsou jeho úplně typickou ukázkou – ale příběh je uzavřený, samostatný a jeho podstatu pochopí každý. A pokud se řadíte do kategorie fanoušků a znalců, budete si jen nadšeně pomlaskávat, protože si čtení doopravdy užijete.

Zakousneme se do toho!

Děj se odehrává ve dvou časových rovinách. Nejprve se podíváme do hlavního města království Gilneas, toho času obléhaného nemrtvými, nebo chcete-li Opuštěnými. Jenže i ve městě se odehrává boj dvou znepřátelených frakcí, kterému jsou přičítány i oběti několika vražd. O tom, že pravda je jiná a má mnohem víc zubů a drápů vás přesvědčí už samotná obálka knihy. Ano, tahle příšera vraždí uvnitř hradeb! A že by ji dokázal zastavit lidský vyšetřovatel…

Během dění ve městě se však prostřednictvím flashbacků vracíme i hluboko do minulosti a postupně odhalujeme, jak to bylo s worgeny, v čem spočívá jejich prokletí a jak se formovaly vztahy a hierarchie…

Jak již bylo řečeno, je Kletba worgenů uzavřeným příběhem. A vězte, že scénář je silnou stránkou tohoto komiksu, protože příběh je spletitý a hutný, obsahuje zvraty a překvapení… až je nakonec možná až lehce překombinovaný. Drobný problém můžete mít s flashbacky, protože nejsou nijak ohraničeny či označeny – děj prostě přeskočí z jedné roviny do druhé a hotovo. Zpočátku to není problém, protože jednotlivé linie se odehrávají mnoho let od sebe a snadno je ( i díky postavám) odlišíte, ale jak se k sobě časové osy blíží, stačí trocha nepozornosti a jste zmateni.

Čtenáře určitě zaujme i fakt, že tenhle komiks má na „obrázky s bublinami“ nezvykle hodně textu. Jenže jak jinak chcete převyprávět legendu? Tady s obrázky prostě nevystačíte, takže si holt počtete.

A ještě jedna poznámka k textu. V knize najdete mnoho pojmů známých ze hry, takže jejich překlad je opatřen hvězdičkou a někde na spodním okraji panelu je uvedeno i původní znění v angličtině. Mimochodem, překlad dělala Zuzana Komprdová, kterou můžeme bez přehánění označit za specialistku na World of Warcraft co se počešťování týče.

Temné a pochmurné

Pokud se podíváme na kresbu, pak obálka s nádhernou detailní kresbou worgena zaručeně naláká. A uvnitř není kvalita kresby o nic horší. Temné pochmurné tóny korespondují s předloženým tématem, které také není zrovna veselé.

Postavy mají silné kontury, stylizovány jsou jemně komiksově (jako ostatně celý Warcraft) a vše na oko vypadá bezvadně. Při čtení však může nastat problém – jednotlivé worgeny je od sebe poměrně obtížné odlišit, vlkodlačí bestie vypadají velmi podobně, a občas je těžké zorientovat se kdo je kdo. Drobnou výtku bych měl i ke kresbě – zatímco boj při pohledu „zblízka“ vypadá úžasně, dynamicky a obdivuhodně, jakmile se dostanou postavy do větší vzdálenosti, hodně ztrácí na detailech a některé panely působí po stránce grafické trochu nedotaženě.

Ale v celkovém součtu je Kletbaí worgenů sympatickým kouskem, který si užijí nejen fandové světa WoW, ale především milovníci dobrých příběhů. Dostanete totiž kompletní legendu jedné kletby a v závislosti na vašich znalostech reálií si ji zasadíte do kontextu, objevíte „staré známé“ a nebo jen nahlédnete do světa, který je radost prostřednictvím tohoto komiksu objevovat.

World of Warcraft: Kletba worgenů

Scénář: Micky Neilson, James Waugh

Kresba: Ludo Lullabi, Tony Washington

Překlad: Zuzana Komprdová

Vydala: Crew, 2021

Počet stran: 160

Vazba: brožovaná

Cena: 399 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď