Už je to tady aneb Čeho se to, proboha, dožijeme?

Pojďme nahlédnou do budoucnosti. Ne, nenabízíme vám kursy jasnovidectví, ale realistický pohled, jak se na žánr jménem re-pre (tedy real prediction) sluší. Takže pokud chcete být o krok napřed, přijměte pozvánku editorky Zuzany Hlouškové na prohlídku světa budoucnosti prostřednictvím povídek v knize Už je to tady.

Kniha Už je to tady je třetí povídkovou sbírkou v žánru re-pre. Tato zkratka znamená real prediction a v samém úvodu knihy se dozvíte, že tento mladý subžánr sci-fi se zaměřuje na reálnou předpověď věcí budoucích, bez ohledu na to, jak daleko je popisovaná budoucnost vzdálena.

Tak takhle to bude?

Jen pro úplnost se sluší dodat, že předchozí dvě re-pre sbírky vydané v Nakladatelství Fortna nesou název Odpor je zbytečný a My jsme vám to říkali. Už je to tady na tyto knihy navazuje a rozvíjí některé motivy v nich představené, ale naštěstí je vše natolik pochopitelné, že se neztratíte ani pokud začnete od „třetího dílu“.

Důležité je zmínit, že autoři jednotlivých povídek pojali svá okénka do budoucnosti zajímavým způsobem. Ze všeho nejvíc se budete divit, jak jsou jednotlivá popisovaná témata uvěřitelná a jednoduše představitelná. Pravda, myšlenka na to, že bychom skončili zrovna takto, není úplně růžová, ale naštěstí je nudný běžný život přefiltrován virtuální realitou, která mu dodá všechny ty zářivé a veselé barvičky v něm mnohdy chybějící.

Druhá věc, kterou v povídkách rychle zaznamenáte, je svérázný humor. Re-pre povídky si totiž vyvinuly vlastní kánon, který se prolíná celou knihou a zdařile paroduje věci existující, takže nebudete mít problém poznat, o co se jedná. Za všechny jmenujme například sociální síť Instadrumm. Také produkty firmy Malý&Slabý se táhnou jako červená nit všemi povídkami a připomenou vám některé nadnárodní korporace, které vám zasahují do každodenních životů. Mnohdy se zasmějete i názvům, které jsou naprosto výstižné a mnohdy značně „suché“ – dokud si nepřečtete jejich zkratku!

Autoři povídek dokážou upoutat čtenáře svoji bohatou češtinou a slovním hračičkovstvím, které ilustrují již výše zmíněnými zkratkami, spoustou slovních hříček a všemožných odkazů a narážek.  Po stránce jazykové je tato kniha skutečnou lahůdkou!

V zajetí virtuální reality

Nastal čas si knihou trochu zalistovat a pohovořit o probíraných tématech trochu konkrétněji.

Jako první na čtenáře číhá předmluva Františky Vrbenské. Ta je pojata netradičně: jako dialog umělé inteligence s člověkem. Přemýšlivý text je možná trochu literárně „tužší“, ale nese v sobě mnoho zajímavých myšlenek a námětů k zamyšlení.

Následně na čtenáře čeká desítka povídek například od Zuzany a Jana Hlouškových, Anny Olejárové, Evy Hauserové, Martina Vondráčka, Dagmar Pirochové, Jaroslava Svobody či Lenony Štiblaríkové. Pravda, jména to nejsou příliš známá, ale kvalita textů vás možná přinutí zagooglovat si, zda nenajdete ještě nějaká další jejich díla.

Témata jsou různorodá. Podíváme se na jednu netradiční zemědělskou exkurzi, ke slovu přijdou i umělé inteligence. V jedné povídce se snaží řídit pracovní tým lidí a pochopit jejich chování, které se vzpíná všem logickým vzorcům, v jiné zase řídí obchodní dům a jeho algoritmy velí sekat jednu slevu za druhou. Zhusta se také objevuje téma sociálních sítí – honba za kladnými ohlasy, přidávání bombastických příspěvků a jedna celá povídka je věnována dokonalým „instadrummovým“ matkám. A na samý závěr se dozvíte, jaký prevít je virtuální zvířátko a že androidi jsou i ve… No, to radši neprozradíme, protože poslední povídka je dokonale šílená a pořádně se při ní zasmějete.

Jenže pod rouškou veselí nejspíš najdete i nějaký ten zneklidňující podtext. Ono už při pohledu na lidi s nosem v telefonu ploužící se po ulicích člověku není zrovna nejlépe, a když si vezmete, že „pofrčíte“ na upravené vnímání světa, které budete filtrovat přes virtuální realitu a umělá inteligence vám do toho bude radit co a jak… Brrrr!

Pořádná porce čtení

Ještě jednu věc vám dlužíme: pár slov o zpracování knihy. Knihy z Fortny jsou specifické. Jsou maloformátové, takže příjemně sednou do ruky. Ačkoliv se to na první pohled možná nezdá, má Už je to tady 352 stran, a navíc je vysázena poměrně hutným fontem, tudíž na vás čeká opravdu velká porce počtení.

Jednotlivé povídky jsou proloženy infoboxíky, ve kterých jsou vysvětleny některé pojmy a uvedeny různé zajímavosti či články z fiktivních periodik. Tyto informativní okénka jsou příjemným oživením a zároveň občas pomohou s nejasnostmi a pojmy v textu.

Na závěr nechybí medailonky jednotlivých autorů. Letmé nahlédnutí do osobních životů i spisovatelské dráhy je doprovázeno vizuálně zajímavou fotografií.

Na knize jako celku je znatelné, že byla připravena s láskou, péčí a lehkostí. K tomu přidejme i dobrou korekturu a zajímavost v podobě toho, že dvě povídky jsou ve slovenštině. Mimochodem, část povídek je dílem dvou či více spoluautorů, což také nebývá časté.

Je na každém, jak moc vážně žánr real prediction bude brát. Kniha Už je to tady nabízí mnoho humoru – tu sofistikovanějšího, tu jednoduššího, tu zdařilého a tu o něco méně. Ale pokud do důsledku domyslíte, že TAKHLE by mohla vypadat budoucnost…

Zuzana Hloušková (editorka): Už je to tady

Vydala: Fortna, 2021

Obálka: Jaroslav Svoboda

Počet stran: 352

Cena: 229 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď