Valgir: Cesta, která se stala osudovou

Již od mala ho srdce táhlo na sever. A nakonec, po mnoha útrapách a životních zkouškách, dostal šanci se tam vydat – za hlasem svého srdce a za svým lidem. Díky tomu se stal Valgir jedním z nejvýznamnějších vojevůdců a postav celého severu a o jeho životě se i po dlouhých letech vyprávějí legendy.

Svět Ilusie již otevřel své brány čtenářům celkem třikrát. Jako čtvrtý v pořadí přichází Valgir, který je prequelem ke stávajícímu triu. Přece jen, čtenářům se do rozjeté ságy naskakuje poměrně těžko, a tak se Milada Střítezská rozhodla, že jim nabídne možnost otestovat, jak by jim asi její dílo sedělo. Valgir je samostatným románem líčícím osud jednoho z legendárních seveřanů, pouhým střípkem bohaté příběhové mozaiky.

A z mladíka se stal Muž

Valgir je v mnoha ohledech specifickou knihou. Žánrově sice spadá do fantastiky, ale fantasy motivy jsou zastoupeny spíše jen lehce a náznakově, a na jejich objevení si budete muset chvíli počkat. Kniha mnohem více připomíná živěji psaný životopis, v některých pasážích pak dobrodružné knihy o výpravách do neznámých končin a celkovým vyzněním pak ze všeho nejvíce připomene epos či báji pojednávající o zrodu velkého vojevůdce od raného mládí až ke smrti.

Otázkou je nakolik vám sedne autorčin styl vyprávění. Od prvních stran si čtenář musí všimnout, že práce s jazykem a epicky pojaté ztvárnění jsou silnými stránkami Milady Střítezské a jsou plně srovnatelné s kvalitní překladovou literaturou. Tok děje je pozvolný, chtělo by se říct až líný, ale věci se téměř neustále posunují vpřed. Akce je pomálu, je spíše kořením celé knihy než hybným motorem – vše stojí především na dialozích a interakci postav. Jinými slovy: Valgir je pozvolný, dost upovídaný, ale velice promyšlený a především poutavě odvyprávěný.

Pokud chcete vyzkoušet jak vám kniha “sedne”, PŘEČTĚTE SI UKÁZKU

Jak již bylo naznačeno, jedná se o jednu z legend, na kterou budete v případných dalších knihách ze světa Ilusie narážet v souvislosti se severem, protože ačkoliv se tento hrdina narodil v jižních pouštích, srdce ho táhlo již od raných let na sever, do vlasti jeho matky. Zpočátku nic nenasvědčuje tomu, že by měl být Valgir nějak výjimečný, a čtenář s ním projde celou řadu událostí od drobných radostí k velkému smutku a téměř sebezničení… až k činům, díky kterým tento muž vstoupí do legend.

Ze dna na vrchol

Autorka sama odkazuje na inspirační zdroje – zejména Zimní válku a život finkého generála Mannerheima. Na tomto místě si musím nasypat popel na hlavu; nejsem bohužel přílišným znalcem dějin, takže nedokážu říct, nakolik se osudy reálných postav promítly do života Valgira a do knihy obecně. Nezbývá mi tedy než věřit autorce.

Na druhou stranu musím říct, že od prvních stran působí hlavní hrdina věrohodně. Je vláčen bahnem života, ale vše je líčeno realisticky, nečekejte žádné růžové brýle ani přílišnou melodramatičnost. Střítezská vše zvládá podat bez zbytečného patosu a spíše ukazuje jak okolnosti hrdinu formují než aby z něj dělala chudáka zkoušeného životem, a to i navzdory tomu, že mnoho lidí poukazuje na jeho jinakost (seveřan na jihu je jako pěst na oko), minulost či se jen vysmívá jeho přání. Valgir má jakési vnitřní fluidum, dokáže čtenáře oslovit a připoutat ke svým stránkám.

Příběh stojí v podstatě na jediném hlavním hrdinovi, až v pokročilejší fázi se kolem něj formuje malá družina věrných. Čeká na vás tvrdý trénink, politikaření, boj s Valgirovými vnitřními démony i nepřátelskými armádami, erotika – zkrátka padesát odstínů Valgira. S hlavním hrdinou se seznámíte opravdu důkladně a dostane se vám pod kůži. Jak bylo řečeno – nikde není psáno, že si ho oblíbíte, protože je napsán realisticky a jeho život není kupa dobrých a líbivých skutků, ale je řízen a směrován nutností a snahou o přežití a uskutečnění snu o cestě na sever. Sever je drsné místo, které nezná slitování – a přesně takoví musí být i seveřané!

A ještě na skok k akci. Té v knize není moc, a často je „obejita“ tím, že hlavní hrdina slyší o bitvách jen z doslechu. Je to trochu škoda, větší množství akčních sekvencí by určitě přineslo Valgirovi oživení, ale vzhledem k tomu, jak je kniha koncipována, je fakt, že do autorčina pojetí se příliš nehodí.

Pár slov závěrem

A před závěrem ještě pár slov o knize samotné. Příběh je proložen působivými černobílými ilustracemi Daniely Dahlien Neumanové. Ty mají zvláštní kouzlo, poutají a „drží oči“. I ta na obálce vypadá dobře!

Je vidět, že Valgir dostal spoustu péče, vždyť je pod jeho vydáním podepsána sama autorka prostřednictvím nakladatelství Ilusie Publishing. Můžeme říct, že to je jeden z těch „samonákladů“, který má smysl obsahem i formou.

Valgir je příjemné čtení. Pozvolně plynoucí děj se postupně splétá v zajímavou legendu. Prvočtenáře překvapí některé fantastické prvky, které ovšem s legendami souvisí, znalci předchozích děl budou vědět, co od téhle netypicky podané cesty na sever čekat. Silný hrdina, jak se na legendu sluší, vyráží na trnitou cestu za svým snem!

Milada Střítezská: Valgir

Vydala: Ilusie Publishing, 2021

Obálka: Daniela Dahlien Neumanová

Počet stran: 464

Cena: 349 korun

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď