Žhářka: Nadčasová exploze

„Život je krátký a bolest dlouhá a na tomhle světě jsme proto, abychom si pomáhali.“

Stephen King se často ve svých knihách zabývám temným zákoutím lidské mysli. Zákoutím, které skrývá neuvěřitelné nadání či děsivé pohnutky. V případě Carrie to byla telekineze, Dallas 63 ukázal hlavnímu hrdinovi bránu času, Rose Madder poodhalila zvrácené druhé já a Mrtvá zóna se zabývala „darem“ předvídání událostí. King si velice často pohrává s psychologií „obdarovaných“ postav, kdy stačí jediné rozhodnutí a z hlavní postavy je náhle vyšinutý psychopat nebo hrdina v tom nejarchetypálnějším slova smyslu. Pokaždé si ovšem postava sáhne na samotné dno a její „dar“ si vezme svůj poddíl.

 

Žhářka na tom není jinak. Příběh sleduje strastiplnou cestu malé Charlie a jejího otce Andyho, kteří jsou na útěku před tajnou vládní organizací zvanou „Dílna“. Andy McGee se kdysi s manželkou zúčastnil testování nové syntetické drogy P6, díky které získal schopnost mentální dominance a jeho dcera velmi silnou schopnost pyrokineze. Vládní agentura se neštítí ničeho, aby Charlie dostala do svých laboratoří, kde by ji podrobila sérii nebezpečných testů. Malá Charlie se zpočátku brání využívat své schopnosti a následuje svého otce. Co se stane, když agenti překročí únosnou hranici a hlavní hrdince nezbyde nic jiného, než se bránit?

 

Při čtení krátkého souhrnu děje se vám před očima s největší pravděpodobností odehraje hned několik filmů, seriálů či knih (zdravíme, Stranger Things). Mějte na paměti, že právě King v roce 1980 poprvé zpracoval (na první pohled triviální) téma holčičky bojující se systémem pomocí svého nadání. Příběh je vyprávěn z dvou pohledů – z pohledu agentury a malé Charlie na útěku. Aby vše nebylo na první pohled příliš zřejmé, najdeme zde několik flashbacků.

 

Žhářka je plná kontrastů. Zatímco agentura je popisována jako chladně uvažující, krvežíznivá bestie, vztah Charlie a Andyho je o rodinném poutu, přátelství a síle nikdy se nevzdat. K čemuž se váže jeden citát z knihy. „Kdyby byl sám, byl by se už dávno zabil. Člověk není stvořený, aby snášel takovou bolest.“ Co se stane, jakmile se člověk „zlomí“? Brilantní práce s psychologií postav je zužitkovaná ve výbušném finále, kdy každá figurka zapadne na své místo a z epického putování šachovnicí se stane nefalšovaná apokalypsa. Kdo je větší monstrum? Člověk s mocí vládou svěřenou, nebo osoba s nadpřirozeným nadáním?

 

Shrnuto, podtrženo: Žhářka je nadčasovým dílem, psychologickou studií lidí na pokraji sil, lidí skrývajících tajemství a alegorií na problém s menšinami v naší společnosti. Román zpracovává témata, která jsou aktuální dodnes. Dodává jim na síle pomocí thrillerového příběhu o holčičce zneužívané vládou a následném řádění. Podobně jako Carrie je hodně explicitní co se násilí, brutality a sexuality týče. Oproti tomu krásně pracuje s rodinným motivem a otcovskou láskou, která se v románech objevuje mnohem méně než ta mateřská. Osmdesátá léta Kingovi zkrátka přála a najde se málo románů či povídek, které se z té doby nezapsaly mezi to nejlepší na poli žánru.

 

Stephen King: Žhářka
Vydal: Beta – Pavel Dobrovský, 2016
Překlad: Ivan Němeček
Počet stran: 424
Cena: 239 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď