Top 10 předčasně stopnutých seriálů

Ne každý seriál dostal tolik prostoru, kolik by si zasloužil. Které předčasně zaříznuté série by si nikdo neměl nechat ujít?

  1. Městečko Twin Peaks – surreálný revival

Ještě před pár lety by si tenhle obtížně zařaditelný seriál zasloužil jednu z předních příček našeho žebříčku… ale dnes se tu ocitá vlastně jen jako povzbuzení pro všechny předčasně stopnuté kolegy a jejich příznivce: Nevzdávejte to!

Mysteriózní detektivka s prvky hororu se na televizních obrazovkách objevila na počátku devadesátých let, aby po dvou sériích zhasla stejně jako život středoškolačky Laury Palmer. To právě její vraždu vyšetřoval agent FBI Dale Cooper, na něhož v městečku Twin Peaks čekala spousta podivností… A pak přišel rok 2014 a s ním velké oznámení: typická „lynchovina“ se konečně dočká třetí série, která snad přinese alespoň některé odpovědi na čtvrtstoletí staré otázky (i když – popravdě – tah na branku není tím, co bychom od téměř surrealistického seriálu čekali).

To, na co se těšíme, je podivné mrazení v zádech při scénách, jako je třeba ta, co mě jako dítě budila ze sna:

 

 

Pamatujete? Kdo ne, má pořád příležitost doplnit si vzdělání, protože premiéra nové řady, původně ohlášené na loňský rok, se posunula až na letošní květen.

 

 

  1. Alf – mimozemšťan uvězněný v nekonečné smyčce

Hlas Oty Jiráka a reprízy, které v českých televizích běží už od devadesátých let, udělaly z Alfa člena snad každé české domácnosti. Jenže tenhle sitcom jako by byl k neustálému opakování přímo odsouzen. Poslední díl (v českém nedoslovném překladu) sice předpovídá Loučení, ale pak Alfa obestoupí agenti Alien Task Force a na obrazovce se objeví „to be continued“, a tak se divák přece jen těší na pokračování… aby druhý den dostal pořádnou facku, když mu televize nabídne nanejvýš zas jen první epizodu.

Originální závěr s hláškou „to be continued“, která byla pro pozdější reprízy z epizody odstraněna, můžete vidět tady:

 

 

Co dál? Alf se natáčel mezi lety 1986-1990 a herec ústřední role, Maďar Michu Meszaros, loni v červnu odešel k Pánu. Takže… Co asi tak myslíte?

 

 

  1. God, the Devil and Bob rychle zcenzurovaný animák

Jediný animák v našem přehledu a zároveň jeden z vůbec nejrychleji stopnutých seriálů. Jeho životnost se totiž nepočítá na sezóny, ale jen na díly – v roce 2000 byly odvysílány celé 4 epizody. Ve svobodném světě zase jednou zafungovala cenzura a stanice NBC vyšla vstříc kupě rozhořčených stěžujících, kteří měli problém s náboženskou nekorektností seriálu. Jeho námětem je totiž sázka Boha s Ďáblem. Ten první se chystá zničit lidstvo a začít nanovo, jenže nám chce dát poslední šanci. Nechá Ďábla, aby vybral člověka a ukázal na něm, jestli v sobě máme dost slušnosti a záchranu si zasloužíme. A tak Ďábel zvolí pivaře Boba se zálibou v pornofilmech…

A v čemže vězí ona nekorektnost? Tak třeba v tom, že Bůh nosí sluneční brýle a pije pivo. Hele:

 

 

Co dál? První řada seriálu byla v kompletní podobě vydána na DVD a v americké televizi se objevila až roku 2011 v rámci Adult Swim, nočního vysílání Cartoon Network. I když Evropa a Jižní Amerika projevily mnohem větší shovívavost a odvysílaly všechny epizody, na druhou řadu už nikdy nedošlo.

 

 

  1. Terra Nova – Spielbergovy jurské parky zavírají brzy

Očekávání byla veliká. Jak také jinak, když jedním z výkonných producentů byl Steven Spielberg a seriál pracoval se světem, který je tomuhle tvůrci vlastní – vždyť se tu prohánějí dinosauři!

Terra Nova, to je místo, u něhož není podstatně kde, jako spíš kdy. Roku 2149 je totiž Země v tak dezolátním stavu, že lidstvo hledá šanci na restart… a ten najde v člověkem nedotčené prehistorii, kam je trhlinou v čase přesídleno pár vyvolených, na jejichž interakci je postavena většina zápletek – možná i proto, že boj s přírodou v neznámém prostředí by sám o sobě mohl být dost nuda.

Televizní stanice FOX do seriálu nacpala nemalé peníze, kromě ceny za vizuální efekty (VES Award) se však Terra Nova řadila spíš k průměru, a tak byla po první sezóně zrušena. Případné budoucí diváky potěší, že dějová linka sice v závěru nabídla téma pro další sérii, seriál ale v zásadě se uzavřela.

Trailer:

 

 

Co dál? FOX doufala v postoupení práv jinému studiu, protože i když byla Terra Nova (i kvůli vysokým nákladům na výrobu) prodělečným projektem, měla k němu důvěru. Třeba se pět let pohřbeného seriálu ještě nějaký ten John Hammond ujme a z jeho DNA vytvoří koukatelnou podívanou…

 

 

  1. BrainDead – mrtvé mozky shnily během jediného léta

Co dostanete, smícháte-li politickou satiru s vesmírnou invazí? Koktejl, který by se měl podávat za studena – letní měsíce mu totiž nesvědčí. Jak jinak si vysvětlit, že nápaditý, inteligentní, a přesto odlehčený seriál z prostředí americké vlády, která se potýká s odlivem mozků (protože je politikům snědly mimozemské jikry, samozřejmě), zabodoval u kritiky, ale nezabral u diváků? Soukromý tip: Donald Trump.

K zajímavostem seriálu patří například nápadité „previously on BrainDead“. Koukněte na to:

 

 

Co dál? Smrt seriálu je poměrně čerstvá, a tak tu chybí perspektiva. Možná se i z téhle směsky z pera tvůrců Dobré manželky jednou stane kultovní seriál, který bude připomínat léto, kdy Ameriku vybojoval milionář s přehazovačkou.

 

 

  1. Sliders – i cesty do neznáma někde končí

Seriál z druhé poloviny devadesátých let, v českém překladu nazvaný Cesta do neznáma, se směle řadí ke kultovním kouskům – a to i přes pachuť, která zůstane na patře po jeho dokoukání. A nemůže za to jen neuzavřená dějová linka. Jde hlavně o kvalitu, zhoršující se s každou sezónou. Na počátku stojí geniální student a jeho vynález, který chlapce spolu se skupinkou lidí vcucne do paralelní reality. Odtud vede cesta jen další červí dírou… a jednoduché, ale chytlavé schéma nekonečného bloudění mezi různými variantami Země je na světě. Škoda, že po několika sériích začali tápat i sami tvůrci seriálu – překombinovaný scénář a škatulata v hereckém obsazení, z nichž diváci zrovna nejásali, ukončily Sliders po první pětiletce.

Trailer:

 

 

Co dál? To, co ze Sliders dělá kulťák, je nostalgie. I jeho největší fanoušci svorně reptají nad degradací seriálu a v souvislosti s ním vzpomínají hlavně na dětství. Nové diváky si Sliders nejspíš nezískají i díky svému zpracování, které se z dnešního pohledu zdá už trochu za zenitem. Kdyby se však dvacet let starému námětu dostalo moderního pojetí, kdo ví… třeba by mohl zabodovat i v 21. století.

 

 

  1. Invaze – útok se špatným načasováním

Floridské městečko, které je kvůli hurikánu odříznuto od světa, se pomalu plní lidmi, co jaksi nejsou ve své kůži… A podobně se nejspíš cítili i fanoušci, když po odvysílání první série zjistili, že na ně už víc nečeká.

Invaze bývá příznivci označovaná jako jeden z nejméně doceněných seriálů současnosti. Mysteriózní, atmosférický příběh o ufounských zlodějích lidských těl, kteří svou návštěvu „maskují“ přírodní katastrofou, sice nepřichází s nijak originálním tématem, jenže se mu už od prvního dílu daří budovat napětí. S okoukanou látkou totiž pracuje celkem zajímavým způsobem – a právě ten dělí diváky na dva tábory. Jedni oceňují první díly série, které připomínají spíš rodinné drama s vedlejší sci-fi linkou, když se na nebi objeví pár podivných světýlek. Druzí zas vychvalují závěr, kde se zpočátku líný děj přiostří a fantastický motiv se stává mnohem doslovnějším. K tomu navíc přidejte Pražáka Williama Fichtnera v roli místního šerifa a je jasno, že stopka od domovské stanice ABC přišla pro některé dost nečekaně.

Fichtnerovu oblíbenost dokazuje i fakt, že zatímco videí zaměřených na seriál moc nenajdete, YouTube je plný Toma Underlaye – postavy, kterou v seriálu ztvárnil právě Fichtner:

 

 

Co dál? Invaze zaútočila ve špatnou chvíli. První série měla premiéru v září 2005, jen měsíc po tom, co se Amerikou přehnal hurikán Katrina. A protože jsou Američané dost citlivé plémě, mohl být i tenhle fakt příčinou, že v průběhu vysílání seriál ztrácel na sledovanosti a stanice ABC ho pro další sezónu jednoduše nahradila novým projektem, aniž by příběh ukončila. Na internetu se však ještě dnes proklikáte k petici, která žádá jeho obnovení – a i když uplynulo už víc než deset let, podpisy tu stále přibývají (poslední je z letoška).

 

 

  1. Torchwood – stále planoucí pochodeň

Podařený spin-off fenomenálního Doctora Who, i když pro trochu odrostlejší publikum. Jenže jak by ve skutečnosti vypadal svět, který každou chvíli tahá z bryndy stovky let starý mimozemštan? Byl by o dost temnější a nebezpečný, žádná rodinná zábava! A proto je tu tajná nevládní organizace Torchwood, jíž velí nesmrtelný kapitán Jack Harkness a která všem těm ohavnostem dělá nárazník. Tedy dělala. Pouhé čtyři roky. Po prvních dvou třináctidílných sériích přišly ještě dvě relativně samostatné, kratší (a naprosto bezvadné!). Poslední měla premiéru roku 2011.

V třetí sérii, která v pěti dílech vypráví uzavřený příběh, se v jedné z ústředních rolí objeví i budoucí Doctor Peter Capaldi:

 

 

Co dál? Torchwood stále žije, i když ne na televizních obrazovkách. BBC pokračuje ve své tradici a pokouší se seriál oživit formou rozhlasových her. Koncem loňského roku přišlo na přetřes i další filmování, když se do sebe prostřednictvím médií pustili John Barrowman (představitel Jacka Harknesse) a Steven Moffat, stále ještě showrunner Doctora Who. První se nechal slyšet, že návratu seriálu brání jistí lidé kolem Doctora, jejichž odchod ze scény by mohl Torchwoodu pomoci znovu na nohy. Moffat, jehož adieu se skutečně blíží, si poznámku vztáhl na sebe a ostře se vůči ní ohradil. Jisté však je, že Chris Chibnall, který Moffata nahradí, se dříve jako scenárista podílel i na Torchwoodu, takže by jeho obnově mohl být nakloněn. BBC však už rozjela jiný, zbrusu nový spin-off oblíbeného seriálu, nazvaný Class. Ten sice cílí na jinou věkovou skupinu než Torchwood, nabízí se však otázka, nakolik je reálné, že by se na obrazovkách v dohledné době objevila další show z téhož univerza.

 

 

2. Firefly – vědomě zašlápnutá světluška

Seriál z roku 2002, kvůli jehož nespravedlivému zrušení byly popsány stohy virtuálních stránek a prolity hektolitry slz fanoušků kvalitní televizní zábavy (a plakalo se i na Fantasy Planet, takže není třeba něco opakovat). Space western o posádce pašerácké lodi Serenity byl už od počátku co do sledovanosti spíš propadák, jemuž mateřská stanice FOX dopřála jen čtrnáct dílů. A tak tuhle světlušku čekal osud Karafiátových broučků – zemřela po první sezóně a na jejím hrobě pro věčnou památku vykvetla roku 2005 chudobka v podobě celovečeráku, který se pokusil zavřít nejen příběh, ale i pusu těch, kdo volali po dalších epizodách. Otázkou zůstává, jestli by se z Firefly stal stejný kult, i kdyby se jí dostalo vlídnějšího zacházení a FOX jí tak rychle nepřistřihla křídla.

Co dál? Nic. Ale i po více než deseti letech od zastavení seriálu můžete narazit na nejrůznější fanfikce nebo snahy oživit mrtvé universum – jako třeba v patnáctiminutovém amatérském filmu The Verse z roku 2014, který je ke shlédnutí i s českými titulky:

 

 

 

1. In the Flesh – v těle oběti syndromu částečného skonu

Tak tohle je největší podraz, jaký na mně byl kdy spáchán. Dostala jsem tip: „Určitě se podívej, je to pecka! První seriál, kde budeš fandit zombíkům!“ A ono jo. Protože tady se žádná apokalypsa nekoná. Brzy po tom, co čerstvé mrtvoly vstanou z hrobů a začnou likvidovat živou konkurenci, najde lidstvo lék a vrátí mrtvým příčetnost. A teď si představte, co se stane, když tyhle „pacienty“ pustíte zpět do maloměstské komunity, která má v živé paměti jejich řádění. A představte si, jaký to musí být pocit, pamatovat si chuť ještě teplých vnitřností svého souseda, když se máte podívat do očí pozůstalým. Bude to žaludek za žaludek, střeva za střeva?

BBC se v letech 2013-2014 podařilo vyprodukovat skutečně realistické zombie-drama. Včetně obav z neznámého, hledání vlastní identity, rasismu, politiky a fanatického sektářství. Jenže to má háček. Po dvou sezónách, které dohromady čítají pouhých 9 dílů, přišla nejen cena BAFTA za nejlepší minisérii, ale i stopka, když se BBC trochu nelogicky rozhodla, že chce investovat do nových projektů. Takže díky za skvělý tip, že jo!

Trailer:

 

 

Co dál? Loni v lednu přišlo mravenčení, když se tvůrce seriálu Dominic Mitchell nechal slyšet, že by rád své dítě vytáhl z hrobu a příběh, přerušený v opravdu vypjatém okamžiku, dokončil. V té souvislosti také padla slova jako třídílná třetí série nebo alespoň závěr v podobě filmu, tedy stejný osud, jako potkal Firefly. Zatím ale ticho po pěšině… a herci, kteří hráli nestárnoucí zombíky, si v poklidu stárnou.

 

A jaký je váš oblíbený předčasně stopnutý seriál?

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

10 komentářů

  1. Sliders jsem tehdy sledoval. Poslední sezona už byla horší, ale bylo to stále zajímavé a zůstalo hodně nezodpovězeno. Seriálu také hodně uškodil odchod Johna Rhys-Daviese, který je především filmový herec a dostal tehdy nabídku na roli Gimliho v LOTR.
    Ve výčtu by mohl být i Star Trek: Enterprise

  2. Ještě bych do seznamu přidal Pushing Daisies. Zrušení tohohle geniálního, hravého, a přitom černohumorného dílka beru spolu se zrušením Firefly jako největší seriálovou křivdu všech dob. Plus samozřejmě Moorova jedinečná scifka Virtuality, zrušená pro jistotu hned po pilotním dvojdílu. A mimo žánr Drive. 🙂
    Za tip na In the Flesh díky – zkusím si ho sehnat. I když nepochybuju o tom, že pak budu mít další důvod, proč manažery televizních studií nenávidět… 🙂

  3. K těm animákům: The Cleveland Show taky skončila po čtyřech řadách, ne?

  4. S Pushing Daisies souhlasím. A ještě Almost Human, to si fakt zasloužilo víc než jen jednu sérii.

  5. Yes, Almost Human bych taky zařadil mezi tuhle TOP. Fakt škoda, bylo to super.

  6. Terra Nova nebyl vůbec špatný seriál, ale bohužel trpěl na zoufalý výběr herců pro hlavní postavy. Takoví tahouni, z nichž stříká charisma na všechny strany. Třeba jako ve Hře o trůny, kde jich zase bylo několik set, pokud dobře počítám. Třeba jim mohli pár půjčit. No a scénárista si také mohl pár dějových linek zapsat do žákovský jako poznámku. No, škoda. Právě proto, že to byl velmi atraktivní námět a dobrý nápad i peníze na počátku.

  7. Firefly se podobně jako jiné série z Whedonovi tvorby přestěhovalo do komiksového média. Sice nevychází s takovou pravidelností jak Buffy / Angel, ale určitě to stojí za pozornost.

  8. Almost human sa mi lubil, fakt skoda stopky, do zoznamu predcasne ukoncenych by som pridala Reapera. Koniec sezony vyslovene utnuty v najlepsom a pokracovanie dejovej linky v nedohladne, mnamka :(. A diabol v Reaperovi plus dialogy, vazne radost pozerat, pocuvat…co uz

Zveřejnit odpověď