Pevnost 05/2022: Komiksový květen

Pomalu, ale jistě, se blíží letní prázdninové období aka okurková sezóna, kdy se nic moc velkého neděje, a proto není od věci začít pokukovat po nějakých těch tipech, s nimiž se člověk může rozvalit u vody nebo přetrpět zabijácká vedra. A kdo jiný poradí lépe než posádka Pevnosti. V květnovém čísle si určitě každý přijde na své a vybere si několik možných kandidátů, se kterými by se chtěl seznámit.

Do světa komiksů

V květnu si na své přijdou nadšenci do komiksů. Alexandra Petáková svou pozornost vrhla na příběh krvesaje Alucarda z mangy Hellsing. Pevnostní vládce Martin Fajkus vás vezme do Gothamu v sešitu Batman: Dvojník, kde se musí netopýří muž tentokrát pustit do křížku (světe div se) se svým dvojníkem. Krom Batmana vás Martin zatáhne i do 60. let, abyste se seznámili s Vražedně dokonalou manželkou. Na menší výlet do historie můžete vyrazit také s Borisem Hokrem s druhým dílem komiksu Paper Girls, jenž v sobě nese vibe Stranger Things v podobě popkulturních narážek a odkazů na osmdesátkové horory.

A pokud je libo vyloženě hororově laděný komiks, tak jukněte na článek Michala Tesáčka o Údolí zrůd. Případně můžete sáhnout po Zámku a klíči, na který se podíval Martin Fajkus.

Komiksové nadšence určitě naláká i květnová příloha Pevnosti plus, kterou je tentokrát ukecaný Deadpool, miláček publika 1 s podtitulem Užvaněný milionář.

Filmové okénko

Filmový Marvel vstupuje do své čtvrté fáze, kterou má odstartovat především pokračování Doktora Strange s podtitulem Mnohovesmír šílenství. Vzhledem k tomu, že má MCU velké (možná až moc velké) plány, klade na diváka nutnost znát nejen předchozí filmy ale i seriály. A protože se toho v tomhle vesmíru událo opravdu hodně, tak je tady Alexandra Petáková, která vám kryje záda a navede vás tím správným směrem, abyste byli v obraze, než nového Doktora Strange vyrazíte.

V květnové Pevnosti se můžete těšit i na recenze Jiřího Pavlovského, jenž se podíval na druhý díl Ježka Sonica, a komiksovou záležitost Morbius. Vendula Kreplová zase přináší hodnocení romantického sci-fi s názvem Za sny až na Mars, případně s ní můžete odhalit Brumbálova tajemství, která ukrývají nová Fantastická zvířata. A nakonec je tady ještě Boris Hokr s recenzí Apolla 10 ½: Dítě kosmického věku.

Květnové knižní menu

V květnovém čísle se vám dostane hned několika kousků z českého rybníčku. Pokud máte rádi antologie, pak si určitě nenechte ujít Zákon genu, kterou dal dohromady Leoš Kyša (kdo jiný, že) společně s Václavem Kotrmanem, v níž si můžete dopřát povídky třeba od Ondřeje Neffa, Františka Kotlety, Romana Bureše, Michaely Merglové, Kristýny Sňěgoňové… Hlavním tématem tohoto špalíku je jak název sám napovídá genetika. V českých vodách lovila i Míša Merglová, která hodnotí Smějící se bestii od Viléma Koubka. Společně s Martinem Bečvářem zase můžete juknout a na druhý díl Inferia s podtitulem Invaze od Romana Bureše, v němž tentokrát vedle pekla zavítáte i do nebe na čumendu za anděli. Když už plaveme v českých vodách, tak musíme zmínit také dvě květnové fantasy povídky, které si můžete dopřát. Svou troškou do mlýna tento měsíc přispěli Petr Valášek s Dřevědem a Dana Beranová s Pláňaty.

Martin Fajkus vás vezme za Železným druidem Kevina Hearneho. V Martinové článku se dozvíte nejen novinky ohledně posledního (sedmého) přírůstku téhle série s názvem Zničený, ale dopřejete si i rychlé opáčko všeho, co se v předchozích dílech událo. Pokud máte rádi čáry  máry, pak vsaďte na Čarodějnice dřívější a budoucí (Alix E. Harrowová), které si pro vás připravila Monika Dvořáková. Fanoušci Samanthy Shannonové se konečně dočkali! Po několika letech přichází čtvrtý díl Kostičasu s názvem Když spadne maska, který vám představí Kateřina Stupková, jež si dokonce s autorkou popovídala a položila jí několik záludných otázek. S Borisem Hokrem se již potřetí vydáte za Felixem a Gotrekem ze světa Warhammeru, tentokrát se můžete těšit na trilogii Neopěvovaní hrdinové od Joshe Reynoldse. A pokud byste raději dali přednost návštěvě něčeho chlupatého, pak můžete s Monikou Dvořákovou vyrazit na výlet za pandami v Bambusové říši (Erin Hunterová).

Jestli fandíte kombinaci fantasy a science fiction žánrů, pak by vás mohla zaujmout recenze Wojty Běhounka na román Rozštěpené nekonečno (první svazek série Začínající adept) od Pierse Anthonyho. Chcete si dopřát španělský zombie horor? Pokud ano, tak vsaďte na Borise Hokra a jeho hodnocení románu Apokalypsa Z (Manel Loureiro). V tomhle čísle můžete také narazit i na sci-fi román Temná hmota od Blakea Crouche, který přelouskal Jan Nohovec.

Herní koutek

Ve videoherním sekci se můžete těšit na akční kooperativní RPG Babylon´s Fall a Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin, fantasy RPG Elder Ring nebo třeba Ghostwire: Tokyo, kde můžete lovit duchy.

S Filipem Gotfridem si můžete zahrát deskovku Vzhůru do hor!, v níž lidi prchají před potopou a vy je musíte zachránit, případně vás Filip vezme do exotické přírody Kaskádie, kde je jen a jen na vás jaká zvířátka tam vysázíte, aby tam žila. Případně se ještě můžete s Jakubem Zahradníkem juknout na karetní záležitosti Hra o trůny: Spiknutí.

Ani v květnovém čísle samozřejmě nechybí historické okénko, v němž se můžete těšit na výlet s Františkou Vrbenskou za genetikem Gregorem Mendelem, a pokud vám životopisy nevoní a jste spíš na politické záležitosti, tak vás potěší Tomáš Bandžuch se svým článkem o Martinském memorandu.

Květnové číslo je opět napěchované kupou zajímavých recenzí, které vám pomohou vybrat přesně to pravé, co je vašemu srdci nejbližší. Takže neváhejte a skočte do trafiky!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď