Bratrstvo vlků: Hon na Bestii

Film, který pohladí duši každého romantického milovníka hutné atmosféry, ale trochu zklame hltače kvalitních scénářů.

Fantasy se někdy s historickým filmem dokáže obdivuhodně krásně sžít. Propletou se jako hadi a vytvoří celek, který dokáže člověka upoutat hned po několika minutách. Když přidáte kvalitní (i když ne šokující) počítačové animace, zajímavé postavy, dosti složitý příběh a hromadu scén á la Mortal Combat, dostanete přesně to, co představuje právě recenzovaný snímek.

Tajemný Mani

Hon na Bestii je filmem veskrze kontroverzním. Extrémně vybalancovaný příběh začne člověka drtit od samého začátku. I když první dojem působí jako Čelisti na zelené louce. Ale k příběhu. Ve Francii roku 1628, v jednom malém a malebném kraji jménem Morangias, začnou mizet lidé. Z ničeho nic nějaká žena nebo dítě zmizí a další den najdou vesničané jen znetvořené tělo, z jehož ran nějaké zvíře vylízalo všechnu krev. Do tohoto zoufalostí zaslepeného kraje přijíždí Chevalier (rytíř) Grégoire de Fronsack a jeho společník Mani. Hned druhá scéna, kdy Mani vyřídí ve velice efektním boji několik rozběsněných vesničanů, nám napoví, že nepůjde o žádný klasicky temný horor, ale spíše o akční film. Setkáváme se také s asi nejkontroverznější ženou filmu, jakousi napůl čarodějkou, která nás bude svým podivným chováním celý film klamat. Ale nepředbíhejme, neboť naši hrdinové teprve dorazili na zdejší zámek. Až tady se začne odvíjet onen spletitý a příjemně zamračený příběh, odehrávající se nad nekonečnými zelenými plochami, které neustále bičuje déšť, v temných lesích a bahnitých říčkách. Všechno to ze začátku zavání opravdu hutnou porcí krve a vnitřností, zvláště když rytíř a Mani najdou první mrtvolu, ale nakonec to tak strašené nebude. Zato si všichni užijeme mnoha kopů, úderů, střelby, pastí, intrik a ke konci i mnoha záběrů na veskrze originální Bestii. Vysvětlení celé záhady, alespoň tedy té hlavní, tedy co je bestie zač, mě opravdu překvapilo.

V neposlední řadě diváka také velice překvapí celý koncept filmu. Odehrává se v prostředí, které snad už nemůže být evropštější, se střelnými zbraněmi, hony na vlky, fanatickým křesťanstvím, čarodějnictvím, honbou za bohatstvím. Do něho Mani přináší element Severoamerických indiánů a jejich magie. Začne zpívat u ohně a vlci z okolí začnou dělat vše po jeho vůli, doprovází ho bílá vlčí samice, která ho varuje před nebezpečím, z doteku ruky určuje duši lidí, před bojem se láduje povzbuzujícími látkami, na ruce nosí náramek s léčivým práškem a ohání se tomahawkem. A nakonec tu máme neméně překvapivý element černé magie z Afriky. Zprvu nenápadná postava a sympaťák se ohání pro změnu mečem z obratlů dávno vyhynulého tvora, na pravé ruce, která je zohyzděna, nosí znaky černého šamanství a bůhvíco ještě má v rukávu (viz jeho vyznání hlavní krásce filmu).

Celý film pak prostupuje několik linií, které se ale prolínají jako vypravování mladého šlechtice, který se bude podílet na zabití Bestie. Mnoho narážek a pěkných momentek mne fascinovalo svou uměleckou hodnotou. Každý záběr a scéna má své kouzlo, a ač všechno míří ke společnému konci, film tuto cestu rozdělí do několika odboček, slepých, zbytečných, ale i krásných a příjemných.

Po seznámení se s postavami na zámku začne tušení souvislostí, návštěva bordelu a plno menších vtipných, brutálních i mrazivých událostí, které vás doprovodí k zapeklitému, ale elegantně řešenému konci. Snad žádný charakter ve filmu nezůstal koncem snímku nedotčen. Jakoby filmaři chtěli každou z postav vyždímat až do konce.

Nechybí zde ani lovestory, která naštěstí nepůsobí trapně. Můžete se zaobírat vztahy mezi hrdiny, analyzovat polopravdy a pokoušet se přemýšlet o tom, jak to nakonec dopadne a topit se v té spoustě matoucího materiálu. Nebo se můžete jen posadit a dívat se na akční film o sedmnáctém století, plném bojového umění.

Samotná Bestie je vcelku originální. Její počítačová animace se někomu nemusí líbit, ale mně přijde naprosto vhodná. Ukazuje nám mohutnost zvířete, které není ani moc pohyblivé, ani dábelské. Je to prostě lovec jako každý jiný, i když notně vylepšený díky umění hlavního záporáka… Zpomalených záběrů s Bestií si užijete dostatek, naopak s ní neuvídíte žádnou čistě akční scénu. Všechny jsou více či méně hororově laděné. Snad jen první setkání Forsacka a Maniho s Bestií na místě plném pastí je akční, jinak však Bestie vypadá pouze jako nástroj a celý film se její podstatě elegantně a pro někoho nepochopitelně vyhne. Nakonec jde jen a pouze o vlastnosti lidí, ne Bestií.

Bratrstvo vlků: Hon na Bestii považuji za jeden z nejlepších filmů poslední doby. Je originální, neotřelý, plný zvratů. Mixuje v sobě historickou akurátnost s fantaskností. Obsáhne neuvěřitelné (ve filmech krajně neobvyklé) množství nápadů a zlepšováků, které vám ani v nejmenším nevadí při sledování. Pro každého milovníka historizující fantasy se narodil skvělý snímek. Ač třeba nemá porci akčnosti ve stylu Tomb Raidera (který na tom pohořel) nebo věhlas Pána Prstenů (který na tom vydržel), přináší ohromující zážitek, pohltí vás, vtáhne a nepustí dokud si nebudete jisti, že jste si všechno hlavě přehráli znovu a plně to pochopili.

Snad jediná čistě akční scéna s Bestií  

Všechno tkví v neamerickém původu snímku. Podobně jako například Purpurové řeky, i Bratrstvo vlků je původem z Francie. A stejně jako impulzivní thriller s Jeanem Reno, i Hon na Bestii čpí onou nezaměnitelnou lehkostí, která vychází ze samotné podstaty schopností a filmařských dovedností Francouzů. Předvedli řemeslnou práci plnou krystalicky čisté atmosféry. Podívejte se na něj, stojí to za to, protože je to první film, který vytváří moderní žánrovou směsici, která nikoho s alespoň trochou inteligence a fantazie nezklame.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. MM
    Navyse v poslednych zaberoch hlavny zaporak vyzera uplne ako Marilin Manson, so svojim mecikom :-))

  2. Re: MM
    Ja jsem na Hon slysel kritiku, asi se presvedcim sam, co na tom Seb vidi, pripadne co na to ten, kdo to kitizuje, nevidi.

  3. Re: Re: MM
    V podstatě je to netradičně udělaná francouzská klasika o vzpouře šlechticů proti králi. Ale těch různých motivů je tam skutečně moc – Indiáni, Afrika, Itálie, lovecká magie, katolická církev …

  4. Naprosto priserny film.
    Prvni tajemna pulka je zajimava, ale zbytek je neco mezi Bladem a Mortal Combatem !!!!?

  5. prostě něco
    Je také nutno podotknout, že je film natočen podle francouzské legendy, což také mohlo lidem dojít…Nebyla jsem na něm, avšak slyšela jsem až přepříliš názorů a z nich mohu soudit, že se jedná o celkem dobrý film…
    Musím říci, že francouzské umění filmu mě ani moc nepřitahuje a nenašla jsem si k němu cestu. Lidé jsou ale různí…

  6. Re: Naprosto priserny film.
    Tak jsem take zavital do kina na tento film a myslim, ze moje hodnoceni by bylo velmi podobne, jako Sebovo. Naprosto nechapu Jesusovo srovnani s Mortal Kombatem. Tyhle filmy spolu nemaji spolecneho nic. Kdyz uz bych to mel s necim srovnavat, tak s Ospalou dirou, ovsem Hon na bestii neni tak Burtonovsky “podivny” a je z neho primo citit jeho evropsky puvod. Film me dost ucaroval kamerou a strihem – je zde nekolik opravdu mistrovskych zaberu. Ruzne zpomalovani vypada vetsinopu dobre, i kdyz v nekdy to bylo az prilis (napriklad kdy se to misto obvykleho zpomaleni zaberu zastavilo na jedinem snimku, to uz mi prislo trochu prehnane), ale vetsinou to skvele doplnovalo atmosferu. Nametu a scenari toho take nelze mnoho vytykat a zalezi uz ciste na vkusu divaka, zda skousne takovou spoustu motivu v jednom filmu a jedine, co mi vlastne vadilo, bylo indianske kung-fu. To mi moc nesedelo z historickeho hlediska (i kdyz soudim jen z westernu a nemohu to srovnat se zkusenostmi z nejake odborne literatury). Co se tyce celeho problemu s bestii, ve chvili, kdy se poprve objevovala mi prisla trochu trapna, ovsem dalsim dejem a vysvetlivkami se to spravilo. Osobne doporucuji!

  7. At uz je ten film jakykoli, urcite se na nej pujdu podivat. Uz proto, ze tam hraje Mark Dacascos… Mikáááááášek

  8. At uz je ten film jakykoli, urcite se na nej pujdu podivat. Uz proto, ze tam hraje Mark Dacascos… Miláááááášek

  9. je to jeden z nejlepších filmů jaké jsem v poslední době viděl, všem doporučuji

  10. Vynikající film.A k tomu indiánskému kung fu.Kdysi dávno,při četbě jednoho časopisu těmto tématům se věnujícím,jsem narazil na článek o indiánské obdobě asijskch bojových umění.Bohužel podrobnosti si nepamatuji,budu se na to muset podívat.
    Film se mi i přes pár drobných výhrad převelice líbil.Jedna z nich: bojové umění by měl ve filmu používat jen ten,kdo je skutečně ovládá.Naštěstí je to natočeno tak,že tato neschopnost u fr. herců není ani moc poznat.
    Postmodrerní crossover ovšem ne pro každého.

  11. No rozhodn je to jeden z najkrajsie natocených filmov ake som kedy videl. Z pohladu kamery sa mi tak pacili len Tiger a Drak, Plaz a LOTR. Myslim ze kritika ten film dost podcenila. Monica rulezzzz. (ta jej assasinka bola uplne squela)

  12. souhlas s liborem
    tenhle film je narez, cloveka donuti mit vykuleny oci celou tu dobu a pak jeste dalsi tri dny o nem musi premejslet!

Zveřejnit odpověď