Čtenářská cena Einsteinův mozek 2006 (PR)

Česká science fiction scéna udělala od dřevních dob velký kvantitativní i kvalitativní skok kupředu. Každý rok vychází víc než sto originální povídek a několik desítek románů tuzemských autorů. Proto je možné a vhodné udělat následující krok, který na základě názorů všech zainteresovaných příznivců science fiction a fantasy umožní vyzdvihnout a zviditelnit ta díla, která si to zaslouží – současně tak na ně upozornit i širší čtenářskou veřejnost.

Skupina nakladatelů a žánrových publicistů tímto vyhlašuje  Čtenářskou cenu Einsteinův mozek pro nelepší povídku a román roku napsanou českým případně slovenským autorem, poprvé vydanou v roce 2006 a to v českém jazyce (dále je používán zjednodušený termín  tuzemské dílo). 

Pravidla:

Hlasování proběhne dvoukolově. V prvním nominačním kole může každý čtenář, který se zaregistruje na hlasovacích stránkách Ceny o Einsteinův mozek http://mozek.legie.info/, poslat až tři hlasy třem povídkám a až tři hlasy třem románům. Je možné hlasovat jen pro díla publikovaná v knihách a časopisech s přiřazeným ISBN nebo ISSN.

1. Nutnou podmínkou k účasti v hlasování je funkční emailová adresa. Díla, pro která je možné hlasovat jsou vybírána z databázových seznamů přímo na hlasovacích stránkách. První nominační kolo bude trvat do posledního srpna roku 2007 a jeho výsledky budou do 14ti dnů oznámeny na hlasovacích stránkách, na sff serverech a v sff periodicích.

2. Do druhého hlasovacího kola postoupí tři nominované povídky a tří nominované romány. O vítězné tuzemské povídce/ románu roku pak rozhodnou čtenáři
a. Pomocí hlasovacích lístků uveřejněných ve science fiction magazínu Pevnost a Magazínu Fantasy & Science Fiction, případně v dalších knihách.
b. Čtenáři- účastníci conu Fenixcon 2007 v Brně vhozením hlasovacího lístku do hlasovací schránky.

3. Vyhlášení čtenářsky nejúspěšnější povídky a románu roku proběhne na  Fénixconu v průběhu slavnostního večera. Deset  hlasujících z prvního i druhého kola  bude vylosováno a odměněno předplatným magazínu Pevnost nebo magazínu Science fiction a fantasy nebo souborem knih z nakladatelství Klubu Julese Vernea, Straky na vrbě a Triton.

4. Autoři oceněných děl obdrží Einsteinův mozek (tedy nefunkční kopii)

Poznámky:
Vzhledem k ročnímu objemu česky vydávaných tuzemských originálních prací byly zavedeny jen kategorie román a povídka. Rozdělení bylo provedeno podle následujících kritérií:

Román: je publikován samostatně, má délku větší než sto dvacet stran.

Povídka: může být publikována samostatně nebo spolu s dalšími povídkami v jednom svazku, délka by neměla přesáhnout sto dvacet stran.

Objevíte li v hlasovací databázi chybu, můžete na ni upozornit na mozek@legie.info. Náprava bude zjednána neprodleně.

Každý hlasující má v nominačním kole právo hlasovat nejvýše pro tři povídky a tři romány. Byla podniknuta opatření pro odhalení vícenásobných hlasování. Vyhlašovatelé ceny si však uvědomují, že stejně jako není možné zamezit padělání bankovek, nejsou schopni zajistit stoprocentní kontrolu unikátnosti jednotlivých hlasů. V případě prokázání vícenásobného hlasování budou anulovány všechny hlasy dotyčného účastníka.

Za vyhlašovatele ceny v abecedním pořádku:
nakladatelství Klubu Julese Vernea
nakladatelství Straky na vrbě
nakladatelství Triton
Pevnost
server Fantasya
server Legie

Za sympatizanty a spolupracovníky:
Daemon
Fantázia
FantasyPlanet
Ikarie

Bereme vás vážně, protože vy nás berete vážně!

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Vítěz je předem všem jasný – Jiří Kulhánek to bez problému vydrtí. Vsaďte se o šéfredaktorovy trenýrky 🙂

  2. A co takhle povídkové sbírky (teď myslím na Petru Neomillnerovou, ale není v tom sama). To se knížka rozdrobí na povídky, takže jejich cesta na piedestal bude velmi ztížená, anžto si budou konkurovat samy. Nemůže se pro povídkové sbírky jednoho autora hlasovat an blok, tedy jako pro jednu knížku?

  3. No a mimo hru jsou vlastně i antalogie an blok, tedy vlastně jejich editoři.

  4. K čemu má tohle být jako dobré. U čtenářů přece vždy vítězí Golden trio Kulhánek, Žamboch a Červenák. Ostatní se nechytaj 🙂

  5. OldaBoys: konkurence akademii, nechápeš?Jinak tohle je fakt jak z reklamy na prací prášek nebo jinou zhovadilost:Bereme vás vážně, protože vy nás berete vážně!To snad nikdo nemyslí vážně.

  6. Vážně nevážně
    Já bych jim to odpustil. Sice je to trochu neobratná formulace jejich vztahů k nám nevděčným čtenářům, ale hlavní je, že si (snad) za vším stojí a myslí to vážně. Jinak by cena mohla vyšumět do ztracena, což by byla další rána pro podobné snahy. Já sám sice hlasovat nebudu, na výsledky jsem však zvědav.

  7. povídky
    U knih to může být dost jasné, ale jsem zvědav, jak na tom budou povídky.Tady myslím zatím není moc velký průzkum čtenářského zájmu…

  8. ja tipnu spis slechtu, povidky budou zajimavejsi rozhodne

  9. Apu
    No, když si každý řekne : Já sám sice hlasovat nebudu, na výsledky jsem však zvědav – tak moc výsledků nebude :-)))))

  10. jak to že některé povídkové výbory jsou do kategorie román zařazeny (černokněžník: válka s běsy, putování za jantarovým drakem) a některé ne (špinavá práce, vlastní krev, po dračím ohni)?

  11. Mě to nepřijde jako tak marná záležitost, ale na těch seznamech povídek jsou chyby! Například z Vlastní krve tam chybí můj nejoblíbenější Hněv řeky i další povídky…

  12. Alraune:
    Myslím, že z Českých legend asi ne. Těžko ty věci považovat při jejich rozsahu za povídky. Ostatně vymezený rozsah krátké práce je 120 normo a ten asi přesahují, ne?

  13. Martina:
    Pokud tomu rozumím, mají to být jen věci, které vyšly loni tiskem prvně. Takže díla, která už vyšla dřív jinde, tam nebudou…Teda asi… 🙂

  14. robin : Díky za objev chyby. Černokněžník přijde do povídek. Putování za jantarovým drakem je jedna knížka a nejde o povídky, ale o kapitoly.Martina : Povídka musí být uveřejněná poprvé v roce 2006, třeba Hněv řeky vyšel už v roce 2003 v Pevnosti.Pokud najdete chybu prosím pošlete jí na adresu uvedenou v článku. Pomůže nám to. Díky.

  15. 2 MM
    Já vím, že povídkové výbory v tom dělají bordel, ale putování jsem četl. jde o ucelené povídky provázané postavou hlavního hrdiny, chronologicky poskládané za sebe. špinavá práce zrovna tak, jen tam jsou dva hrdinové. 2 povídky od jednoho, 4 nebo 5 od druhého. Mě osobně přijde skladba obou knih natolik podobná, že bych je zařadil do stejné kategorie (tj. obojí do románu, nebo obojí ven). Černokněžník nemá mezi povídkami tak pevnou spjatost, ale pořád je o jednom hrdinovi. Opravdu nezávidím hledání té hranice, kdy něco zařadit a něco ne. Třeba se soutěž chytne a časem vznikne kategorie povídkové sbírky. Přeji hodně štěstí.

  16. robin
    Díky.Snažili jsme se řídit podle toho, co o svých knížkách řekli sami nakladatelé.

  17. Robinovi:
    Problém je v tom, že mezi knihou a povídkouvým sborníkem podle mě není rozhraní jasně vymezeno.Ano, kniha-román je to, co má kapitoly a děj jasně plynoucí dopředu – “Zahrada sirén”.Ano, povídkový sborník je “Po dračím ohni” – povídky každá z jiného prostředí s hrdiny, kteří se navzájem neznají.No a pak je něco mezi tím. Sice to nemá nadepsané kapitoly, ale je tam jeden hrdina a děj běží časově lineárně vpřed. Třeba “Mezi slovem a mečem” od Rečkové já považuju za román, ne za sborník povídek.Proto jsem byl u “Putování za jantarovým drakem” pro zařazení do románů. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby byly takové knihy zařazeny jak v povídkách – když jsou to tedy jednotlivé povídky, tak jako titul v románech, jenže někdo by zase mohl namítnout, že je to zvýhodnění.Myslím si (krom literárně systémového hlediska), že je jim líp v těch románech, protože když bude chtít někdo takové dílo hodnotit a líbilo se mu jako celek, ne jedna povídka nejvíc, musel by na něj vyplýtvat zbytečně spoustu hlasů…

  18. Ono to asi ani vymezit nejde. Jestli je to podle vůle nakladatelů, je to podle mne nejlepší řešení. Nakladatel to vydává jak to cítí. Takže zařadit to podle nakladatelského úmyslu je ok. Zařadí-li do soutěže povídkový sborník, který čtenáři nevnímají jako román (když chtějí pro román hlasovat) je to jeho problém.Já osobně bych ucelené povídky s jedním hrdinou, který během povídek prochází nějakým vývojem jako román bral. btw povídka pták noh vyšla ještě v nějakém sborníku (tuším časká fantasy 2005). Nedíval jsem se, jestli tam je, ale mohla by tudíž být i v kategorii povídka 🙂

  19. robin
    Pták Noh – vyšla v České fantasy a je jako povídky zařazená.

  20. sbirka x roman
    Osobne bych tedy daval prednost tomu, co o tech povidkach mini autor, nikoliv vydavatel. Vzhledem k tomu, ze povidky museji byt sobestacne i samy o sobe a vykazat strukturu pribehu i bez znalosti ostatniho textu, nevidim jediny duvod, proc je cpat do romanu a ne mezi povidky.

  21. Alraune:
    Tak jsem se mýlil a novely z “Českých legend” se vzdor své délce opravdu ocitly mezi povídkami.Pak určitě mají značnou šanci na umístění! 🙂

  22. Re: Alraune:
    No, v hodnocení Akademie mezi povídkami každopádně jsou.

  23. M
    No hlasovat nebudu proto, že jsem většinu nečetl. A výsledky budou zajímavé proto, že mohou ukázat, co stojí za to si přečíst.

  24. Autorů jsou tři pytle …, vydavatelů pár. Takže je to asi jednodušší. A někde jsem četl, že tvůrce posuzuje vlastní dílo s ještě menší objektivitou než ostatní.

  25. Pokud jde o rozhodnutí, jestli je něco povídková sbírka, nebo román, by neměla být mezi nakladatelstvím a autorem/kou diference. Povídková sbírka, byť o jednom hrdinovi, není román, to je bez pochyb.

  26. Alraune:
    Třeba u Sapkowského jsou jednotlivé povídky se Zaklínačem předem psány pro časopisy – takže mohou stát samostatně. A je mezi nimi dost malá časová provázanost, pokud si vzpomínám.”Putování za jantarovým drakem” je časově jasně sevřené a pokud by některé texty stály samostatně (nikoli Pták Noh, který to všechno začal 🙂 ), a čtenář na ně tak narazil, mohl by mít problém s kontextem, s tím, že chybí představení postav, popis minulých událostí atd. Proto to považuji daleko spíše za román, než sbírku povídek.Není to pro mě ovšem nijak klíčové a nemyslím, že by to texty nějak zvýhodňovalo nebo znevýhodňovalo v hlasování. Prostě je to otázka hledání nějaké definice…

  27. Ještě mě tak napadlo, že “povídky” z Legend jsou vlastně stejně dlouhé jako “romány” JFK :)))

  28. Legendy
    Po prepoctu ze sumy znaku:Zamboch – 105 nsMostecky – 172 nsProchazka – 103 nsSlechta – 68 nsM+V – 183 nsBTW, takhle to nekdy konci, kdyz editor zada rozsah novely na 50-100 ns 🙂

  29. novela?
    Ne jedné straně chápu, že by to bylo mělnění, na druhé straně tu kategorie “novela” asi citelně chybí.No jsem rád, že jsem jen konzultant a nikoli tvůrce pravidel. :-)Dotaz na tvůrce : Těch 120 stran je míněno jako normostrany nebo tištěné stránky?Je samozřejmě nesmysl cokoli z původní tvorby loňska vyhazovat, poněvadž se to nevejde do kolonek, takže by možná bylo potřeba trošku pozměnit strukturu kolonek…

  30. České nebo slovenské?
    Když už si hrajete na Československou cenu proč nejsou v seznamech uvedeny díla ve slovenštině od slovenských autorů, která vyšla v časopise Fantázia? viz. diskuse na http://www.fantazia.sk Vyhlasovatelia sutaze maju pravo stanovit si podmienky, ako sa im zachce, ale… Nepaci sa mi, ze pisu o “teritoriu Ceske a Slovenske republiky” a beru do uvahy iba diela v ceskom jazyku.

  31. to inteligent venom: protože češi nečtou slovensky, slováci naproti tomu česky ano. a cenu podle všecho organizují češi. měl bys být rád, že se ti lidi snaží maximálně zvýšit komerční záběr …

  32. Vážení příznivci, diskutéři a vůbec. Právě bylo zprovozněno diskusní fórum přímo na hlasovacím serveru ceny: http://mozek.legie.info/ Pokud máte nějaké další příspěvky, komentáře, jste zváni a vítání.

Zveřejnit odpověď