Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů

Mamut, lenochod a šavlozubý tygr se opět setkávají na zamrznutém stříbrném plátně, aby zaútočili na bránice mladších diváků a na sentimentalitu jejich rodičů. Rodinné hodnoty, přátelství a… dinosauři! Vše ve 3D.

Doba ledová se řadí spolu se Shrekem, Úžasňákovými a Madagaskarem mezi nejlepší animáky. Očekávání návratu do doby ledové byla rozporuplná, mnozí diváci se domnívali, že film již nemá co nabídnout. Producenti se hlubokomyslnými poselstvími nezatěžují, jediné, co je trápí, je masivní reklamní kampaň a promo. Jelikož jde o jeden z největších hitů studia, po třech letech je známá kompanie opět na plátně. Již od prvního dílu se filmová série řídí stejným vzorem. S třemi (více komickými než výraznými) postavami jde spíše o komorní záležitost rámovanou putováním. Tento model je i v trojce nejen zachován, nýbrž vy(zne)užit do maximální únosné míry, což znamená, že se bude opět putovat z bodu A do bodu B. Komerčnost a snaha vytřískat co nejvíc zavání na sto honů i v ledovém království.

Třetí film je pokračováním v pravém slova smyslu, protože se starými známými se setkáváme tam, kde jsme je před třemi lety zanechali. Mamut Manny, nejvyzrálejší z trojice hlavních postav, očekává přírůstek do své čerstvě založené rodiny. Lenochod Sid prochází zvířecí obdobou krize identity a šavlozubý tygr Diego s pochybnou minulostí se nachází také v krizi – “středního věku.“ Chystá se opustit své spolupoutníky a hnát se za novými dobrodružstvími. Těžkopádný rozběh brzy vyvrcholí scénou, v níž si Sid iniciativně “adoptuje“ (rozuměj sprostě ukradne) trojici vajec, z nichž se brzy vylíhnou divocí tyranousauříci. Brzy si pro ně přijde biologická máma, tedy krvelačný gigantický Tyrannosaurus, a spolu s dětmi odnese do nového světa i mámu „náhradní“. Reálie ledové říše byly naprosto vyčerpané, a jelikož se jedná o 3D film, neposkytují ani příliš atrakcí, kterým by bylo kouzelnými brýlemi učiněno zadost. Tvůrci byli tudíž nuceni vybudovat nové prostředí – barevnou džungli se spoustou dinosaurů a množstvím nástrah. A tak se naši hrdinové spolu s těhotnou mamuticí Ellie a hyperaktivní hláškující dvojičkou Crash a Eddie vydávají do země řvoucích dinosaurů, aby zachránili přítele a unikli před několika tucty čelistí.

Právě vyčerpanost tématu, absence originality a ono příslovečné mlácení prázdné slámy jsou největší mínusy Doby ledové: Úsvit dinosaurů. První díl utáhly tři groteskní zvířecí postavičky, ve dvojce se musela přidat sourozenecká dvojice a Ellie a nyní se opět společenství Doby ledové rozšiřuje o nového člena, Bucka, velmi podivného samečka vačice s bukanýrským vystupováním. Jde o promyšlený tah a jednu z mála deviz snímku. Největším pozitivem je groteska ve formě intermezz v hlavním ději prostřednictvím žaludofilního veverčáka Scrata, který si prožije temperamentní romanci s veveřicí Scratte.

Obligátní poučení i poselství nechybí, ale v zásadě nijak nepřekvapí, jelikož je zrecyklováno z předchozích dílů. Malé diváky ještě pobaví vystupování lenochoda, kterého střídá zajímavější a neokoukaný Buck, ale rodiče se nejspíš budou nudit. Snímek oslavuje tradiční rodinné hodnoty a potřebu přátelství (v případě Bucka i nepřátelství). Nejzajímavějším aspektem je již zmíněné 3D provedení, i když přece jen adrenalinovější zážitek předvedla Cesta do středu Země s Brendanem Fraserem v hlavní roli. Snímek v podstatě nijak neuráží, ale vzhledem k době premiéry prvního dílu (2002) působí příliš vyčpěle, asi jako Shrek (studio DreamWorks připravuje další díl s příslibem nové podívané). Ratolesti zaparkujte do kina (v případě DVD před televizi) a vy si sedněte s kamarády na kafe. Výsledek bude stejný.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. A mně se to líbilo! 🙂 Hlavně veverčí tango, celá pasáž “ve středu země” , scéna, kde Sid “osvobodí” nebohého opeřence zpod zubů dinosauří omladiny a vlastně jediné co mi vadilo byl přeslazený závěr. Který ale naštěstí opět skvěle rozsekl Scrat a jeho partnerka. Příjemný film, bavil jsem se mnohem víc než u dvojky a skoro stejně jako u jedničky.

  2. No, můj názor na dobu ledovou je podobný, ano, je to stokrát převařené téma, ano, působí to jako nastavovaná kaše, kdy postupně přilepují další a další charaktery, aby to mělo alespoň nějakou úroveň, jenže teď se nástavby docela povedly – Buckovi se povedlo zastínit především v druhé části filmu všechny hlavní postavy a veverčice (nebo poletucha) výbroným způsobem sekunduje Scrattovi, tudíž jejich intermezza jsou skutečně dobře vypointovaná. A tady se dostáváme k jádru problému – on z otho divák cítí, že to je převeřené, jenže i takováýhle plytká kaše obsahuje výborné vtipy, přičemž jedny zaujmou ty nejmenší a díky poměrně zdařilému dabingu se zasmějí i dospělí. A jak to vypadá, i po třčech nebo více týdnech to je v kině větší tahoun lidí než HP6! (ověřeno) O 3D efektech raději nemluvit – rozdíl oproti 2D verzi je pouze v ceně a asi 3 skutečně pořádných trojrozměrných záběrů, tudíž kdo šel jen na tu laciněšjí verzi, nemusí plakat, že o něco podstatného přišel

  3. Mě se film taky líbil, v některých pasážích se smály dětičky, v jiných dospělí a na mnoha místech všichni dohromady. A mě osobně se do paměti dost vryla pasáž s pterodaktylem :-).

  4. Tak nám se to líbilo ,opravdu jsme se nenudili,někdy se chechtaly děti jindy my.Osobně jsem se bavila víc než u jedničky a dvojky

  5. byla jsem na tom v kině a moc se mi to líbilo. líbili se mi i Rudla a tyranosauřice.a buck není vačičák ale lasičák

  6. souhlasim s recenzi, jelikoz za sebe bych musel rict jen nuda s nudou, srovnani se shrekem proste nechapu, kde nic neni ani smrt nebere….

  7. mě se líbilo, je to sice děláno až moc na efekt, ale veverka a poletucha byly nepřekonatelné, super film

Zveřejnit odpověď