Historie moderní science fiction #8: 2002

Při pohledu na přehled SF románů z roku 2002 vás možná napadne, že do češtiny bylo zatím přeloženo opravdové minimum, konkrétně Stínové loutky od O. S. Carda. Naštěstí Triton připravuje sérii R. J. Sawyera, Polaris vsadil na Neala Ashera a Laser se zajímá o díla Johna C. Wrighta, M. Johna Harrisona či Allena Steela, nemluvě o Miévillovi. A samozřejmě nezapomeňme na Talpress a slušně rozjetou sérii Lois Bujoldové. Prostě, čekají nás dobré časy!

2002

Snad nejambicióznějším dílem roku byl román The Years of Rice and Salt (Roky rýže a soli) od Kima Stanleyho Robinsona. Deset na sebe volně navazujících příběhů zde v průběhu staletí sleduje různé reinkarnace dvojice hlavních postav, v jejichž osudech je vykreslen vývoj alternativního vesmíru, v němž bylo obyvatelstvo středověké Evropy zcela zdecimováno rozsáhlou morovou epidemií. Vylidněný kontinent osídlí obyvatelé islámských zemí, které se tak spolu s Indií a Čzuluínou stanou hlavními velmocemi budoucího světa. Stylisticky vybroušeným stylem vyniká román Light (Světlo) od M. Johna Harrisona, jehož děj se přesouvá od příběhu vědce vytvářejícího kvantový počítač až do vzdálené budoucnosti, kde došlo k objevu nevysvětlitelných artefaktů.

Román Kiln People (Vypálení lidé) od Davida Brina líčí příběh soukromého detektiva vyšetřujícího vraždu špičkového vědce ve společnosti změněné všeobecně dostupnou možností tvorby lidských golemů s jednodenní trvanlivostí. Román Schild´s Ladder (Schildův žebřík) od Grega Egana je pro autora nezvykle široce pojatou space operou ze vzdálené budoucnosti, kdy je lidstvo postaveno před rozhodnutí, zda se má pokusit zvrátit proces šíření zcela nového fyzikálního vesmíru nebo se raději přizpůsobit jeho odlišným zákonitostem. Kristine Kathryn Ruschová se vrátila k psaní science fiction vydařeným románem The Disappeared (Zmizení), kde popisuje vyšetřování zdánlivě nesouvisejících zločinů v souladu se složitým intergalaktickým právem, kterým se lidstvo musí řídit na základě dohod se skupinou spřátelených mimozemských civilizací. V minulém roce se objevilo pokračování nazvané Extremes (2003, Extrémy).

Se zajímavou alegorií na téma otroctví a svobody přišla Carol Emshwillerová v románu The Mount (Kůň), v němž bylo lidstvo zotročeno rasou malých mimozemšťanů, pro které je člověk vhodným zástupcem tažných a dostihových zvířat. Dospívající Charley má celkem štěstí a díky bohatým majitelům je zvyklý na pohodlnou stáj s dostatkem jídla, což se obratem změní poté, co je osvobozen otcem, členem partyzánské skupiny žijící v tvrdých horských podmínkách. V románu Transcension (Transcenze) od australského spisovatele Damiena Brodericka je svět řízen umělou inteligencí sestavenou na základě mysli brilantního právníka, jenž je po brutálním útoku pouličního gangu uměle udržován při životě v kryogenickém spánku.

Román The Separation (Rozdělení) od Christophera Priesta je působivou směsí dvou historických rovin, ta naše se zde mísí s alternativním světem, kde se události druhé světové války ubíraly jiným směrem poté, co Německo uzavřelo v roce 1941 mírovou dohodu s Velkou Británií. Román The Speed of Dark (Rychlost temnoty) od Elizabeth Moonové je zasazen do světa, kde jsou jakékoli chyby v lidském genomu odstraněny ještě v prenatálním věku či během raného dětství. Bohužel, ještě před zavedením podobných opatření se narodilo velké množství různě postižených jedinců a ti jsou pro svoji odlišnost postaveni mimo po zdravotní stránce dokonalou společnost. Zaslouženou pozornost si získal China Miéville svým již třetím románem The Scar (Jizva), volným pokračováním úspěšného Nádraží Perdido. Nedobrovolný exil hlavní hrdinky z důvěrně známého Nového Krobuzonu se nečekaně zkomplikuje po útoku pirátů a následném únosu k jejich skrytému sídlu, nepříliš atraktivní směsi trosek a víceméně funkčních plavidel.

Román Hominids (Hominidi) od Roberta J. Sawyera je úvodním svazkem série The Neanderthal Parallax, v níž lidé navážou kontakt s vědcem neandrtálského původu, který byl do našeho světa přenesen pouhou náhodou. Román byl v minulém roce rozšířen na trilogii tituly Humans (2003, Lidé) a Hybrids (2003, Míšenci). V thrilleru Vitals (Živoucí) od Grega Beara se badatel na poli bakteriologie pokouší odkrýt lidstvem tak vytoužené tajemství věčného života, aby se vzápětí stal terčem vražedných útoků snažících se za každou cenu jeho nadějný výzkum zastavit. V románu Bones of the Earth (Kosti Země) od Michaela Swanwicka se pečlivě vybrané skupině paleontologů splní odvěký sen, díky cestám v čase mohou studovat dinosaury v jejich přirozeném prostředí. Průzkum minulosti je však v očích náboženských fanatiků přímým ohrožením víry v božské stvoření vesmíru, což není zdaleka jediným problémem komplikujícím celou situaci.
Allen Steele publikoval svůj v mnoha směrech prozatím nejlepší román Coyote (Kojot), příběh odvážné posádky kolonizační lodi Alabama, která opouští represivní pozemský režim v touze po svobodném životě na desítky světelných let vzdálené planetě Kojot, nádherném světě skrývajícím pro nové obyvatele četná nebezpečí. Připravovaná pokračování ponesou názvy Coyote Rising (2004, Planeta Kojot na vzestupu) a Coyote Frontier (2006, Pohraničí planety Kojot). Sám slavný William Shakespeare se má stát člověkem schopným změnit dějiny v alternativním světě románu Ruled Britannia (Porobená Británie) od Harryho Turtledova, v němž španělská námořní invaze do Británie slavila v roce 1588 úspěch a zatímco ambiciózní král Filip II. uchvátil britský trůn, královna Alžběta I. strádá v nechvalně známém Toweru.

Britský gigant Stephen Baxter se v románu Evolution (Evoluce) odhodlal k popisu tisíciletí lidského vývoje od primitivních primátů až po posthumánní zástupce vzdálené budoucnosti. Román je to sice zajímavý, doslova nabytý detaily vědeckého charakteru, ale příliš rozsáhlé téma bylo zřejmě nad síly i tak zkušeného spisovatele. Na britských ostrovech však ještě zůstaneme, v románu The Skinner (Stahovač) navštívil Neal Asher vodní planetu, kde většina obyvatel žije v bezpečí Kupole, jediného místa poskytujícího vítanou ochranu před různorodými formami nenasytného oceánského života. Bohužel, dostaveníčko si na této odlehlé výspě civilizace dají vedle trojice hlavních hrdinů snad nejnebezpečnější zločinci vesmíru. Debutový román Altered Carbon (Upravená kopie) od Richarda Morgana je drsným kriminálním příběhem soukromého detektiva ve světě, kde smrt neznamená konec lidského života. Naopak, lidské vědomí může být přehráno do jiného těla, což ovšem zcela přirozeně dává nová pole působnosti zločineckým organizacím.

Z amerických debutantů se slušné pozornosti dostalo Johnu C. Wrightovi, který v románu The Golden Age (Zlatý věk) stvořil budoucnost, v níž lidská rasa prožívá věk hojnosti, člověk se stal téměř božskou bytostí, nesmrtelnou a téměř všemohoucí. Poklidnou utopii dokáže narušit jen máloco, ale Phaethonovi se to zřejmě přesto povedlo, proč by se jinak vládci rozhodli vymazat z jeho paměti celá staletí? Pokračování tvoří romány The Phoenix Exultant (2003, Jásající fénix) a The Golden Transcendence (2003, Zlatá transcendence). Tradiční space opera The Praxis (Praxe) od Waltera Jona Williamse je úvodním dílem série Dread Empire’s Fall, v níž je lidstvo jen jednou z podřízených ras uvnitř rozpadajícího se vesmírného impéria, jehož technologie dosud podléhaly přísnému zákazu používání nanotechnologií a genetického inženýrství. Pokračování tvoří nedávno vydaný The Sundering (2004, Rozštěpení).

V ambiciózním románu Lion’s Blood: A Novel of Slavery and Freedom in an Alternate America (Lví krev: Příběh otroctví a svobody v alternativní Americe) od Stevena Barnese je jih severní Ameriky osídlen potomky černých Afričanů, kteří pro práci na plantážích využívají otroky bílé pleti původem ze západní Evropy. Úspěch románu sebou i tentokrát přinesl pokračování pod názvem Zulu Heart (2003, Srdce Zulu). Zbývá ještě uvést romány Shadow Puppets (Stínové loutky/Laser 2004) od Orsona Scotta Carda a Diplomatic Immunity (Diplomatická imunita) od Lois McMaster Bujoldové, tedy dvojici pokračování i u nás známých sérií ze světů Endera Wiggina a Milese Vorkosigana.

Pokračuje dalším dílem

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. “Mě to bolí víc než tebe” 😉
    … i když vědět Richard Morgan o tom, že jsi jeho román uvedl anonymně, asi by nadával nejvíc.Jinak si nemohu pomoci, ale článek mi nepřijde ani zvlášť “nabytý detaily” (“doslova” ponechám reportérům Novy), natož aby vynikal “stylisticky vybroušeným stylem”: co to je “lidský golem”? A už jsme na to myslím jednou narazili: mohl bys definovat, od kterého roku pro tebe budoucnost začíná být vzdálená?

  2. Historie chyb
    Lidský golem je asi blbost, uznávám 🙂 Ačkoli golem může být i zvířecí, nebo ne? Takhle by se to dalo okecat…Vzdálená budoucnost je pro mě tak příští století, ale v některých recenzích, odkud nejčastěji čerpám toto definují i jinak…A s tím Morganem: opět jen jedna chybka? Jsem šťasten, zvlášť když jsem to dopisoval něco kolem půlnoci! Musel jsem počkat až skončí “24”! Chtěl jsem, aby to Ondra ještě přečetl, ale bylo to narychlo, tak to bude muset ve článku opravit dodatečně!Vlastně bych se Tě chtěl zeptat, jestli se ti ty články vůbec alespoň trochu líbí, nebo to čteš jenom jako “korektor”? Jo a ty svý články považuji za “doslova nabyté detaily” (někdo rád cizí slova, někdo zase podivné slovní spojení, uznávám) více než cokoli jiného, ale stylisticky vybroušené rozhodně nejsou!

  3. skoro bych přísahal, že ten Kůň od Emshwillerové u nás už musel vyjít jako povídka (?Ikarie?), je mi to hrozně povědomé

  4. vyjde toho víc
    Priesta nejspíš vydám hned po Prestige, o Roky rýže a soli se přetahujem tuším s Argem :-)a Morgana Altered Carbon + Broken Angels a další vydám jen co seženu někoho, kdo to bude schopnej přeložit.

  5. a ještě víc…
    V Návratu určitě časem dojde i na Schild´s Ladder (musíme se k tomu propracovat, letos snad vyjdou D+D) a Suchánek má v hledáčku taky Klin People, ehm, spíš bych měl říct, že to mám doma pod policí, ale zatím jsem se k ničemu nezavázal.Martine, vím, že jsi McDevittovo Chindi už kdysi zmiňoval jinde, ale asi to sem patří, jsou to prakticky samostatné romány (rozhodně samostatnější než třeba Shadow Puppets). A vzhledem k té nominaci… 🙂

  6. Dodám ještě, že Turtledove má dost velkou šanci v Classicu a Ruschová by snad mohla vyjít ve Walesu, určitě to alespoň četli a dosud s ní mají celkem úspěch. Tzn. že už toho tam na ostatní moc nezbude. Snad se někdo odhodlá vydat něco i od Swanwicka…Pzn. pro neznalé, Broken Angels (2003, Padlí andělé) jsou pokračováním románu Richarda Morgana.

Zveřejnit odpověď