Moje kniha – anketa 2004

Od jara letošního roku probíhá na internetu anketa o nejoblíbenější knihu České republiky MOJE KNIHA. A jak si v ní vede fantastika? Souhrn všech tří dosavadních kol najdete právě v tomto článku. Kromě toho máte možnost ještě hlasovat o vaší nejoblíbenější knize. Právě totiž probíhá poslední kolo!

Možná to víte, možná ne, ale od jara letošního roku probíhá na internetu a ve většině knihoven ČR velkolepá anketa MOJE KNIHA. Organizátorem celé akce je SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků), který měl v plánu uskutečnit něco podobného, co před nedávnem proběhlo za velkého zájmu čtenářů ve Velké Británii. Tamní čtenáři vybrali za nejlepší knihu britských ostrovů ságu J.R.R. Tolkiena Pán prstenů, na druhém místě Pýchu a předsudek Jane Austenové a na třetí pozici se umístila překvapivě trilogie Jeho šerá hmota Philipa Pullmana. Takže v první trojce dvě díla patřící zcela bez diskuse do fantastiky. U nás se od prvního březnového dne do elektronického bubnu dostalo přes 73,000 hlasovacích lístků.

Organizátoři celou anketu rozdělili na čtyři časové etapy. Už 7. dubna uveřejnili prvních 200 nejuváděnějších titulů. Bohužel z nějakého důvodu neuvedli počty získaných hlasů, jen prostě abecední seznam Top 200. Sedmnáctého června pak Top 100, a první den v září Top 50. A 4.10.2004 chtějí v den začátku Týdne knihoven uvést nejlepší knihu českých čtenářů. A jak si v Čechách, Moravě a Slezsku vede v čtenářské úspěšnosti literární fantastika?

Do prvního kola se dostaly tyto tituly:

D. Adams: Stopařův průvodce po galaxii
E. Colfer: Artemis Fowl
M.Ende: Nekonečný příběh
F. Herbert: Duna
S. King: To
J. Kulhánek: Noční klub
R.Merle: Malevil
G. Orwell: 1984
J.K. Rowlingová: Harry Potter
J.R.R. Tolkien: Hobit
J.R.R. Tolkien: Pán prstenů
J.R.R. Tolkien: Silmarillion
J. Wyndham: Den trifidů
a ještě pro konzervativní příznivce fantastiky tu jsou i dva romány od Julese Verneho.

Tak to máme patnáct titulů z fantastiky. Některé nepřekvapily (Tolkien, Rowlingová), některé potěšily (King, Kulhánek), některé překvapily (Ende, Merle, Orwell). Ale moc objektivně se tato první výsledková listina nemůže brát. V prvním kole pravděpodobně nejvíce výsledky ovlivnily pubertální čtenářky dětských knihoven, protože se do Top 200 dostalo 14 (!) románků Lenky Lanczové, knižní verze latinskoamerické slaďoučké hrůzy „Divoký anděl“, či červená knihovna našich babiček „Granáty“ Vlasty Javořické. Jinak se tam ukázaly i cykly dětské autorky E. Blytonové (celkem 5). Mimo české klasiky jako Čapek a Němcová se velkým favoritem stal i brazilský fenomén Paulo Coelho se třemi tituly.

Do druhého kola (Top 100) se z fantastiky dostaly:

D. Adams: Stopařův průvodce po galaxii
F. Herbert: Duna
S. King: To
J. Kulhánek: Noční klub
G. Orwell: 1984
J.K. Rowlingová: Harry Potter
J.R.R. Tolkien: Hobit
J.R.R. Tolkien: Pán prstenů
J.R.R. Tolkien: Silmarillion
a oba romány J. Verneho.

Tak to už máme jen jedenáct knih. Z ostatních hitů tu jsou už jen (!) čtyři Lanczové, dva cykly Enid Byltonové a už od Coelhoa pouze Alchymista.

Do zatím posledního Top 50 se dostaly:

F. Herbert: Duna
S. King: To
G. Orwell: 1984
J.K. Rowlingová: Harry Potter
J.R.R. Tolkien: Hobit
J.R.R. Tolkien: Pán prstenů.

Tak to už je pouhých šest kousků. Z románků L. Lanczové zůstaly jen dva, jedna E. Blytonová a zase jen Alchymista od Coelhoa.

K překvapivým knihám, které propluly až do finále patří např. pubertální onanistický nářez Mládí v hajzlu od C.D. Payneho, americká klasická sága Jih proti Severu M.Mitchellové, či opravdu skvělé humoristické tituly Betty MacDonaldové Vejce a já a Co život dal a vzal.

Jak to ve velkém finále bude? S fantastiky může zasáhnout asi jen Pán prstenů od Tolkiena a Harry Potter angličanky J.K. Rowlingové. Ale budou stačit na takové národní hrdiny jako Babička Bětky Němců nebo povídky Káji Čapka? A co tajný favorit v podobě Alchymisty světového fenoménu Paula Coelha? No těžko tipovat. Ale jestli to chcete ještě zvrátit, tak nezapomeňte, a

HLASUJTE
do 30.9. na stránce www.mojekniha.cz.

Jakou byste vybrali SFFH knihu vy? Napište do komentářů třeba vaše vlastní TOP 5 ve fantastice!

 

Dodatek 4.10.2004

Výsledek ankety MOJE KNIHA.

Absolutní vítězství fantastiky!

1. místo Harry Potter – J.K. Rowlingová

2. místo Pán Prstenů – J.R.R. Tolkien

Více info na www.mojekniha.cz

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Věšná válka, Duna, Odhalený vesmír, Hrabě nula, Tajuplný ostrov 🙂

  2. hyperion, koralina, cybercomix, nadace a říše, ndraží pedrido…jak zvláštní, ještě před pár lety bych řekl, že je to pět dílů zaklinačské ságy

  3. Xenocída, Duna, Obchodníci s vesmírom, Prázdniny na planéte Coleida, Čarodejníkov klobúk (v Muminovskom údolí 🙂

  4. Růže pro Algernon, Hyperion, Dveře do léta, Neuromancer, Nikdykde.

  5. Enderova hra, Duna, Cizinec v cizí zemi, Stopařův průvodce, Hyperion, Malý princ, Pán prstenů, Zaklínač

  6. Nadace, Sníh, Čaroděj Zeměmoří, Duna, Poslední jednorožec, ale je jich daleko víc.

  7. Hobit,Američtí Bohové,LOTR,Hvezdny prach,Harry Potter,Nikdykde….

  8. Musím souhlasit,že možnost zvolit jen jednu jedinou knihu je organizátorům Moje Kniha dost vyčítán. Těžko jednu takovou najít.Tak můj tip na Moje Kniha – fantastika:KING-TO, ASIMOV – NADACE, TOLKIEN – HOBIT, SIMAK – MĚSTO, GAIMAN – NIKDYKDE

  9. 1. Tolkien (Pán Prstenů, Hobit, Silmarillion)2. Sága o zaklínači3. Stopařův průvodce

  10. Bez pořadí:Clive Barker: Utkaný světJosé Luis Berges: Maska a zrcadloAngela Carterová: Krvavá komnataJohn Crowley: AegyptNeil Gaiman: NikdykdeTanith Lee: Temný tanecChina Miéville: JizvaArturo Peréz-Reverte: Dumasův klub

  11. Zajímavé, že většina lidí volí spíš novější kousky. Copak, zapomínáme na klasiky? :)) (LOTR je samozřejmě výjimka, i když mám podezření, že to je hlavně díky nedávnému bombastickému filmovému přepisu). Pravda, některé nové romány jsou sice opravdu špička (Odhalený vesmír, Perdido, Ender, stephensonovky atd.), ale marná sláva, nedosahují literární a myšlenkové hloubky děl jako 2001: Vesmírná odysea, Nadace, Duna, Město, Stopařův průvodce a, co budem chodit kolem horké kaše, prakticky většiny bibliografie géniů jako Clarke, Asimov, Simak nebo Neff. :)) (což berte jako můj žebříček).

  12. M.Ende – Nekonečný příběhJ.R.R.Tolkien – Pán PrstenůClarke,McQuay – Desátý StupeňSimak – MěstoFarmer – Kamenný Bůh

  13. Clive Barker – ImajicaFrank Herbert – DunaTim Powers – Brany AnubisovyStephen King – TOOrson Scott Card – Enderova hraa na dalsi spoustu si jich nevzpomenu ;))

  14. Věž vlaštovky,Pán Prstenů,Paní jezera,Jizva,Nedokončené příběhy… Jsem asi holt konzervativec 🙂

  15. robert ervin howard-cokolivvictor hugo-muž,který se smějebernard cornwell-kronika válečníkovaclive barker-velké a tajné showrober holdstock-les mytágjames herbert-cokoliv

  16. 5 knih? To nejde, možná 5 autorů.Asimov, Allen, Adams, Lem, Bradbury, Pratchett, Bulyčov, Gardner (Craig Shaw – Erle Stanleyho mám taky rád, ale to je detektivkář), Čapek, Herbert, bratři Strugačtí, Wyndham a nesmím zapomenout na Nosova (to je taková moje úchylka:-), mno, tak jsem to asi přešvih a ještě jsem na někoho určitě zapomněl.

  17. No jo, na Gaimana – ne, že by se mi líbilo všechno, ale Hvězdný prach je asi nejromantičtější kniha, jakou jsem kdy četl.

  18. Ukliknul jsem se…
    Takže ještě jednou.Je to těžké, nicméně – pokud mám vybírat z čisté fantastiky – by to bylo asi takhle:Simmons: HyperionKing: ToGibson: NeuromancerTolkien: Pán prstenůGaiman: Američtí bohovéAle kdybych se jinak vyspal, mohlo to být třeba takto:Herbert: DunaKeyes: Růže pro AlgernonHoldstock: LavondyssMieville: Nádraží PerdidoSilverberg: Umírat v nitruA kdybych počítal za fantastiku cokoli, kde se objeví nadpřirozený prvek, pak bych určitě nemohl vynechat:Bulgakov: Mistr a MarkétkaMarquez: Sto roků samotyIrving: Modlitba pro Owena Meanyhoa samozřejmě už uvedené:Saint-Exupéry: Malý princJanssonová: cokoli z devíti knih o muminech (tedy… četl jsem zatím pět…)

  19. King: To, Card: Enderův stín, Tevis: Zpěv drozda, Wyndham: Den trifidů, Miéville: Nádraží Perdido

  20. King-To
    Vážně se Vám všem od Kinga nejvíc líbí To? No já nejsem proti, ale když už bych ho privilegoval do svého výběru, tak bych určitě zvolil Nezbytné věci popřípadě Nadanýho Žáka- tam ten nepřítel sedí v nás a stačí ho trochu povzbudit a přijde peklo. V To je jenom šikovnej pavouček nebo co to je, kterej přišel bůhví odkud. Je tam sice moc hezky popsaný maloměsto a parta dětí a to King opravdu umí, ale ten základ je takovej chabej.

  21. 1. R.D.Ewans – Conan a krvavá Hvězda2. W. Forstchen – Arena3. O. Neff – Tma4. J. Kulhánek – Cesta Krve (jinak cokoliv)5. M. Žamboch – Na ostřích čepelí (jinak cokoliv)

  22. Herbert: DunaSimons: HyperionAsimov: Ani sami bohovéMartin: dosavadní Píseň ledu a ohněMieville: Nádraží perdido

  23. Noby: no asi jo, jeste se mi hodne libil Running man, Nezbytne veci a Svedectvi ci Nespavost, ale nejvic me dostalo asi TO. Nadanej zak me nebral vubec.

  24. 1. William Gibson – Neuromancer 2. Neal Stephenson – Sníh 3. Neal Stephenson – Diamantový věk4. Dan Simmons – Hyperion5. China Miéville – Nádraží Perdido.

  25. Ještě dvě knihy
    Ještě bych napsal dvě knihy, které jsem u nikoho neobjevil, a přesto si myslím, že mezi ty nejlepší určitě patří: Theodore Sturgeon: Snící drahokamy; A. C. Clarke: Setkání s Rámou (1. díl pochopitelně, ty paskvily, pod které se podepsal Lee, nemyslím).Jinak nostalgický žebříček (když tady někdo mluvil o starších knihách) by vypadal úplně jinak (Dveře do léta, Ocelové jeskyně, Stráž času, Cesta slepých ptáků a právě Setkání s Rámou)

  26. a kdybych měl vybírat z toho na čem jsem vyrostl, tak jsou to: Mag 1,2; Paladin; Strážce snů; Pampeliškové víno; Amber a Mythyv té době mě čtení bavilo tak, jak se to později už nikdy neopakovalo.

  27. Clarke, Asimov
    popiolek – s Rámou naprostý souhlas, Asimov nevím, asi to záleží na tom, s čím kdo vyrůstal. Když si někdo odbyl svůj první velký scifi zážitek s Asimovem, asi zůstane nadosmrti jeho příznivcem. U mě to byla Clarkova Vesmírná odysea a tak zas nedám dopustit na něj. A možná to bylo i překladem, nejlepší Clarkovo dílo – Odyseu – geniálně převedl Svoboda, kdežto nejlepší Asimovovo – Nadace – se dočkala důstojného překladu až poměrně nedávno (myslím, že Viktor Janiš.)

  28. to Aiax
    s tím Asimovem s tebou nemůžu než souhlasit. Nadace na mě zapůsobila i se špatným překladem a velice se těším na den, kdy se ke mě dostanou všechny díly. Ještě víc se mi však ve svý době líbilo Ani sami bohové…, podobně mě poslední dobou dostalo snad jen Solaris.Vesmírná odysea 2001 byla taky výjmečná, (mimochodem před týdnem šlo na čt2 televizní zpracování a musím říct, že je to nejhorší scifi film historie. Až do té doby u mě vedlo Bojiště Zem s Travoltou, ale tohle je ještě o něco horší.)

  29. Kubrick
    Myslíš od Kubricka? – to je teda síla, označit ho za nejhorší sci-fi film historie – to bych si teda netrouf – zvlášť, když ho někteří umísťují na druhej konec.

  30. Vzpomínky a nostalgie…
    Jako stigmata mého dětství mi naskočí: Letopisy Narnie od C.S.Lewise, Hobit, trilogie Královny nemají nohy, Prsten Borgiů a Krásná čarodějka, což sice není fantasy, ale prvky fantastiky se v té úžasné historii projevují, od Vladimíra Neffa.Nyní: Cokoli od Kinga, zvlášť Temná věž a Svědectví, O. Neff a jeho povídky, Goodkind – Meč pravdy (tak nádherně kýčovité!), Mistr a Markétka od Bulgakova.

  31. to sicco
    Je všeobecně známo, že kniha, kterou Clarke napsal po natočení filmu, je pro spoustu lidí daleko pochopitelnější a stravitelnější. Já jsem film viděl asi až za pět let od přečtení knížky, a taky jsem byl zpočátku dost zmatený a zklamaný. Ale to se musí rozležet, dnes je to pro mě společně s Blade Runnerem nejlepší scifíčko všech dob (jsou to vlastně jediné dvě scifíčka, které by se daly označit za geniální; od r. 1982, kdy Scott natočil BR, pořád čekám na třetího do party).

  32. to Ajax
    A viděl jsi Brazil? Jestli ne, tak to zkus – třeba najdeš třetího do party.

  33. 2001: Vesmírná odysea
    Kubrikův film 2001 Vesmírná odysea je asi nejkultovnější sci-fi film všech dob! Na svou dobu vynikající efekty, ale hlavně velice zajímavá poetika, působivé obrazy (každý by šel rovnou zarámovat), tísnivá atmosféra a spousta vychytávek (například že ve vesmíru je opravdu totální TICHO). Jediná nevýhoda je, proč to spousta lidí není schopných strávit, že se to tak vleče a přitom stačí minuta nepozornosti a může ujít důležitý moment. Na tenhle film proste musíte mít náladu a podstivě si ho odsedět. Neřekl bych, že je to nejlepší scifi film, ale mezi nejlepší bych ho rozhodně řadil.

  34. Který?
    Ondřej Jireš – Zajímalo by mě, který bys řadil ještě výše? Který má takovou myšlenkovou hloubku, filmařsky krystalický perfekcionismus, hudební složku a vůbec nadčasovost? Snad jedině Blade Runner a to ještě navíc za mohutného přispění geniálního Vangelisova soundtracku. Brazil se blíží, blíží, ale přece jen není co do kumštu tak dokonalý a nedrží tak úplně pohromadě (spíš sled geniálních námětů a zběžně nahozených myšlenek). A ostatní? Dvanácti opicema si podle mě Gilliam vystřelil z inťošů, co se šťourají v každém napohled hlubokomyslném “poselství”, bylo by mu to podobné. Dále jsou tu hollywoodské blockbustery (Vetřelci, Spielbergovky) a pár dalších blbinek pro ukrácení dlouhé chvíle. Žádná vážná konkurence. Ale možná jsem na něco zapomněl.

  35. Kdyz rozdelim SF filmy na vazne a zabavne, uz je to snazsi. Kdyz ale beru v potaz jen ty vazne, dal bych nad 2001:VO prave treba Blade runner, protoze ten je zaroven i trochu zabavny, je schopno ho sledovat vic lidi, cimz hodne rekne vice lidem. Mozna trochu divna teorie, ale neco by na tom mohlo byt…

  36. u mě je to jasný – kostka2, navíc kdysi jsem viděl snad taky nějakou odyssu, kde vybouchne, kde se monolity shlukují u nějaké planety sluneční soustavy a z ní pak vznikne nové slunce, tenhle film se mi zdál zdaleka lepší.Každopádně 2001:VO mám na videu a dám mu ještě šanci.

  37. zábavné
    No, můj favorit v zábavnejch je Sexmise od Machulskiho.

  38. Já bych si vybrala Dunu-je to jedna z nejlepších věci, co jsem četla a všechny Artemise Fowli-Moc se mi líbili.

  39. 1, ???:Prvy muz Rima2, JRR.Tolkien:Silmarilion3, D.Simmons:Hyperion4, M.Walkiri:Egyptan Sinueth5, S.King:Svedectvo

  40. Blade runner
    Film Blade runner je skvělý (a Vangelis na tom má obrovskou zásluhu), ale nemůžu si pomoct, proti knize je to slabý čajíček. To mi připomíná ty HROZNÉ (myslím co do úrovně) filmy natočené podle S. Kinga!!! Třeba zrovna “To” – za to bych někoho…

  41. Blade Runner
    Janina – jéžiš, tak tady se teda neshodneme. Ale to bude asi tím, že mě Dickovy věci moc neberou. Pro hodně lidí kultovní záležitost, mě to nic neříká. Ale to je o.k., tak to chodí.

  42. Černá legie (Cook), Rama (Clarke), Divocí a zlý (Kulhánek), Barva Kouzel (Pratchett), Řbitov Domácích Zvířátek (king)

  43. Výsledky ankety
    Anketa MOJE KNIHA znamená absolutní vítězství fantastiky! První místo Harry Potter – JK Rowlingová, druhé místo Pán Prstenů – JRR TolkienVíce info na http://www.mojekniha.cz

  44. Feist – Mág 1,2Adams – Stopařův průvodceExupery – Malý princGemmell – Krvavý kámenTolkien – Pán prstenů

  45. Harry???
    První místo Harry Potter??? Ne, že bych proti Potterovi něco měl (sám jsem dosavadních pět knih četl), ale tohle už je na mě moc 🙁

  46. vítězství
    Spíš než o vítězství fantasy jde o vítězství marketingu – nemyslím, že by tyto knihy vyhrály bez možnosti koupit si gumovýho balroga popřípadě pravidla famfrpálu v každý trafice :-))) Daleko víc mě potěšilo 4. místo Saturnina, 12. Švejk, 20. Bylo nás pět, 36. Duna, 38. H*Y*M*A*N K*A*P*L*A*N :-)),43. 1984.A taky, že se medvídek Pú a Fimfárum dostaly aspoň do 100.

  47. Já mám zase radost z Egypťana Sinuheta. Na tom ujíždim dlouhodobě.

  48. Nejkniha-opravdu nelze!!!!
    Nihil: Souhlas, nejlepsi knihu opravdu nejde zvolit, jen z F&SF se mi jich libi vice nez autoru (Tolkien, Sapowski, Gaimana, Pratchet…). Jak jak si z toho mam vybrat jen jedu knihu..Cetl jsem i Mladí v Hajzu a taky se mi to libilo, ale urcite ne jako nej kniha.

  49. Barker – Imagika (ale od toho skoro vsecko, proste ho zeru)King – ToErben – Kyticea mam taky dost rad Dostojevskeho 🙂

  50. Nejlepší fantastickou knihu jde zvolit. Jen se na ní nemohou shodnout všichni. Jenže pokud bude zvolena, nebude nejlepší, ale nejpopulárnější. Určovat jestli je lepší Pán prstenů, Duna nebo Hyperion prostě nejde. Ale udělat nějakou anketu na tomhle serveru by byla docela zábavná věc…

  51. čaroděj zeměmoří, orcigard, celý feist (královská krev), narrenturm, noční hlídka (prachett)nechápu, jak se mohla Duna dostat tak daleko. vždyť je to chaotická a nečitelná hovadina!!!

  52. He he – to je dobrý, to s tou Dunou 🙂 To je asi tak hodnotný, jako když já prohlásím, že celý Feist je nečitelná chaotická hovadina…

  53. Den trifidů, Zaklínač, Duna, Dveře do léta, Obchodníci s vesmírem, Sága Trhlinové války, Enderova hra…Vybrat jednu nebo i pět knížek je téměř nemožné.

  54. dalsi vyber
    Spakowski – Zaklinac, Erikson- Malazska kniha padlych,Tolkien – Pan Prstenu, Herbert – Duna, Simmons – Hyperion

  55. moj najrebricek knih (nielen SF/F)bez poradiaSapkowski-ZaklinacTolkien- PPMartin- Pisen ohne a leduColloughova- Prvy muz rima,…Druon- Prekliati krali

  56. Tak to je brutální,ale taky si přisadím.Můj Top Ten bez žánrového vymezení.Pán prstenů – J.R.R.Tolkien,Sága o zaklínači – A.Sapkowski,Amber – R.Zelazny,Kámen a bolest – K.Schulz,Příběh inženýra lidských duší(a vlastně cokoliv o Dannym a jeho partě) – J.Škvorecký,To(jasně,těžkej výběr,sou tady Nezbytný,Temná věž,Svědectví…ale To je prostě hororový Pán prstenů)- S.King,Komu zvoní hrana – E.Hemingway,Duna – F.Herbert,Saturnin – Z.Jirotka,Krysař – V.Dyk. A to jen dneska,zítra bych to asi z půlky obměnil a dal tam Hrabala,Kunderu,Vančuru,Martina,Erikssona,Neuromancera,Americký bohy a hafo dalších o poezii nemluvě.To nejde zvolit nejlepší knihu,to sakra nejde…

  57. Re: Nejkniha-opravdu nelze!!!!
    predpokladam ze myslis Andreje Sapkowskiho =), s tim nemuzu nesouhlasit 🙂

  58. moje
    1.DUNAzvysok skoro rovnako – utkany svet, enderova hra, nadrazi perdido, mysterium, snih(a specialitka andymon a ostrov sialencov)

  59. U mě to je Pán Prstenů, Hobit, Čaroděj ze Zeměmoří, Eragon, Duna, Zaklínač, (Harry Potter)……………a spousty dalších…

  60. Top 5
    Pán Prstenů-Harry Potter-Úžasná Zaměplocha-Stopařův průvodce-Kolo Času

Zveřejnit odpověď