Pevnost 04/2013

Když obnova, tak hezky od základních kamenů! Takto se k věci postavila redakce „nové“ Pevnosti. A nelze jí to vyčítat, časopis měl již delší dobu víceméně stejnou podobu a změna, jak všichni víme, je život. Někdy k lepšímu a někdy k horšímu… Ale o tom až později. Slunce již sice láká ven, ale volání HBO je pravděpodobně silnější.

Nowakowska Kristina: Pevnost 04/2013

Přesněji volání po boji, intrikách, krvi a jiném smilstvu, které se nyní opět rozběhlo ve veleúspěšném seriálu Hra o trůny podle předlohy G. R. R. Martina. Do třetice všeho nejlepšího, s tím jistě souhlasí i autoři dlouhého článku o pokračování tohoto fenoménu. Hlavní text nás svižně provede nejen seriálem, ale i historkami z natáčení a informacemi o autorech – jak Martinovi, tak scénáristech. Příjemným bonusem jsou pak okýnka s nejvýraznějšími postavami, jež mohou v díle zaujmout. A jako bonbonek je na závěr krátký rozhovor s Kitem Harringtonem, představitelem Jona Sněha. Text jistě potěší jak nováčky, tak stálé diváky, a hlavně pobaví.

Bitvy a intriky neopouštíme, jen je nyní přesuneme na papír. A do méně epické podoby. I když, jde o boj pohádkových postav… Komiksová série Mýty je ale vytrhla z jejich přirozeného prostředí a nechává je strádat i prosperovat v současném ruchu velkoměsta. Text představí hlavní peripetie, objasní jejich odlišnosti od těch „pravých“ pohádek a samozřejmě se zaměří i na autora. Doplněný výňatky z knih nás pak opravdu přesvědčí, že tyto pohádky nejsou o mnoho méně tvrdé než skutečný život.

Nebyl by to časopis o fantastice, kdyby nepředstavil alespoň jednu pořádnou knižní ságu. Tentokrát si redakce posvítila na Kroniky Havranů, sérii na první pohled temnou a magickou. Dozvíme se o Havranech, skupině elitních žoldnéřů chystajících se na odpočinek. Ten se ale bohužel nekoná. Příjemný článek představí příběh rozpracovaný do třech knih, hlavní postavy včetně jejich motivací a je doplněný rozhovorem s autorem a krátkými tipy na podobná díla.

Již v předchozích číslech jsme si mohli povšimnout, že články Pevnosti nejsou tématicky nahodilé, ale naopak spolu souvisí. Nová grafika a rozdělení toto pouto ještě více upevnily. Pod nadpisem Válka růží tak máme trojici (číslovka tři zdá se býti v dubnovém čísle až magicky náhodná) článků – historický, mytologický a magický. Za všemi stojí prověření odborníci. V prvním textu se vrhneme na „nudnou“ historii bitev anglických rodů. Ta se však v podání Míly Lince změní na zábavnou hříčku s ironií i osudem. Nechybí odkaz na úvodní téma dubnové Pevnosti. Mýty nás pak zavedou k nejznámějšímu králi Anglie, Artušovi, a odhalí i pravdivější a méně romantické fakta. Trio uzavírá článek o vlkodlacích tak, jak je vnímali naši dávní i bližší předkové. Dozvíme se zajímavé zkazky z historie i tipy na známá fantasy díla, kde se tito kožoměnci objevují.

I černobílá část Pevnosti došla změnám a nyní je výhradně povídková. V dubnovém čísle nás čekají dvě akční přestřelky, každá v trochu jiném stylu i tempu.

Lvi pod palbou přináší jinou historii. Státy jsou stále královstvími a magie nebo lpění na technologie nikoho nenechá spát. A právě proto se elitní česká jednotka Lvů vrhá do akce v zapadlé ruské vesničce. Měl to být menší výpadek, ale znáte to. Když se něco pokazí, tak pořádně…

Martin Friedrich přináší čtenářům akční, tvrdé bojovníky a zároveň „kancelářské“ intrikánství v dvojité linii příběhu. Vypadá to na rychlou jízdu s drsným koncem, ale dostaneme ji bohužel jen napůl. Rozdělení příběhu je trochu zmatené a ani snaha o napínavost se autorovi úplně nevydařila. O hrdiny se vlastně ani nebojíte a intriky jsou až moc nevyřčené. Text je jen průměrným příběhem, který by se obešel i bez pseudohistorie a člověk si ho v paměti dlouho neudrží.

Oproti tomu Ohnivá láska Petra Schinka zaujme již prvními větami. Na potulného pistolníka Fastyngera van Hautena, kterého můžeme znát například z knihy Století páry, čeká další obchod. Na první pohled brnkačka pro lehce pomateného mága, vzápětí boj o holý život s děckem na krku. Navzdory vážné situaci hrdina neztrácí nervy a jde nebezpečí s klidem vstříc. Vtipné, rychlé a ohnivé. Vyprávění v první osobě dodává příběhu ještě větší říz a čtenář si na konci může říct jen „prosím, další“.

Vraťme se však nyní ke chváleným/nená­viděným změnám. Co je tedy jinak? V obsahu se změnilo hlavně přeskupení a „spojení“ textů. Vrátila se série profíci radí, fanoušci mangy a anime budou pravděpodobně dostávat svoji dávku pravidelně a co je asi nejvíce vidět – přibylo několik stránek s počítačovými (a ostatními) hrami. Naopak chybí Nálevna a Průvodce, kteří mi vždy poodhalili zákoutí subžánrů dosud méně probádaných.

Nelze si nevšimnout, jak „čerstvě“ nyní Pevnost vypadá. Na první pohled jí to rozhodně moc sluší. Když ale zabředneme do hloubky, všimneme si jednoho nemilého faktu. Přibylo obrázků na úkor textu. Je to smutné, ale nevyhnutelné. Pevnost není „dotovaný“ časopis a potřebuje tedy být jako chameleon – přizpůsobit se okolí. A to, ačkoliv se to mnohým z nás nelíbí, čte stále méně a méně a radši kouká na obrázky. Jak jsem se sama přesvědčila, i delší odstavce statusů na Facebooku jsou pro některé lidi až moc dlouhé (a nestydí se to přiznat, naopak). A proto lze jen zatlačit slzu nad „dávnými časy“ a nevyčítat redakci to, že se v dnešní uspěchané době snaží přežít za cenu ztrát. Vždyť články píší stále ti samí autoři a jejich um i odborné oko jsme si již prověřili.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

108 komentářů

  1. “Přibylo obrázků na úkor textu. Je to smutné, ale nevyhnutelné.”
    – No, znám jeden docela spolehlivý způsob, jak se tomu vyhnout.

    “A proto lze jen zatlačit slzu nad „dávnými časy“ a nevyčítat redakci to, že se v dnešní uspěchané době snaží přežít za cenu ztrát.”
    – Radši zemřít vestoje, než přežívat na kolenou 🙂

  2. Koho nebaví číst, ať si nekupuje časopis a přečte si radši komiks, nebo ať nečte vůbec. Ten vzhled ještě přežiju, ale ta kupa obrázků na úkor textu mi hodně vadí. Prý dlouhý článek o Hře o trůny, ve staré dobré Pevnosti by se to vešlo do dvou dvoustránek, nepotřebuju tam mít fotku skoro přes celou stránku. Vůbec se mi nelíbí tyhle argumenty, jakože lidi nebaví číst, tak dám málo textu a ještě velkým písmem, a plno obrázků. Prostě koho nebaví číst ať si nekupuje časopisy. Uvidím ještě, jak to půjde s obsahem, jak moc se začne měnit a přizpůsobovat lidem, které nebaví číst, a teenagerům. I tak je ale pro mě stará dobrá Pevnost pryč a tohle je jenom náhražka, u které místo těšení se na nové číslo jako předtím mám obavy, co v něm najdu.

  3. Je fakt, že přizpůsobováním se těm, které nebaví číst může vést k tomu, že ty, které to baví, časopis ztratí. Teď jde jen (z jeho pohledu) o to, aby těch, které to nebaví a jsou ochotni kupovat, bylo více, než které to baví a kupovat už nebudou chtít… No, uvidíme. Každopádně jde o, podle mě, sebeposilující proces – přijmeme teorii, že koukači na obrázky je třeba se podbízet – nastavíme tak novou normu “standardního moderního komerčního časopisu” a budeme se rozhlížeet po nové neoslovené skupině zákazníků. Bude to mezi těmi, které jsme cestou od písmenek ztratili? Určitě ne. Určitě to bude přesně na tom opačném poli, který je přeci jen masověji zastoupený…

    Jsem zvědavý. Uvidíme…

  4. Souhlasím. Dlouhý článek o Hře o trůny? Nelze se shedonovsky zeptat: sarcasm?

  5. Jde to
    Docela mi to poslední číslo padlo do momentálního rozpoložení.

  6. Dlouhý článek o GoT
    Kamča to myslela (a já to tak pochopila) ani ne ve smyslu dlouhý – počet písmen, ale spíš že zabírá hodně prostoru v časopise. I s fotkami, které k tomu patří.

  7. Všude samý intelektuál
    Mě tyhle kecy o tom jak ubylo textu fakt baví. Já čtu Pevnost tak sedm let a nikdy jsem ji nepřečetl celou. Tak třetina textu mi nic neříkala (nehraji hry, Dračí doupě už taky ne apod.) Tohle číslo jsem přečetl skoro celé (až na ty hry) a nemám pocit, že bych byl ochuzený. Vzdechy o tom, že tam je hodně obrázků na úkor textu mi přijdou jako ryzí pozérství. Jediné, co mi vadí, je méně knižních recenzích, ale jinak je nová verze časopisu mnohem lepší.
    Mimochodem, když si občas koupím XB-1, která je výrazně dražší, a nesednou mi dvě povídky, tak jsem polovinu z těch peněz vyhodil zbytečně.

  8. Ano, všude samý intelektuál
    V jakém ohledu – pozérství? 🙂 Přiznávám, že kvůli počtu písmenek kupuji buď Pevnost s přílohou, nebo vůbec. S knížkou mi to prostě přijde jako dobrá koupě (kniha a k tomu časopis o tématech, co mě zajímají! Hurá!), bez knížky mám pocit vyhozených peněz, protože textu je tam na moji potřebu se zaměstnat písmenky fakt málo a XB-1 není o tolik dražší, abych když je to buď – nebo neupřednostnila XBčko.
    Ale můj problém, ideální je, když je to jak Pevnost, tak XB.

    Mimochodem, to “nesednutí povídek” – v XB sice bývají v povídkách i slabší kousky, ale po téhle stránce přemýšlím, kdy bych byla v případě “nesednou dvě povídky” schopná uvažovat “polovinu z těch peněz jsem vyhodil zbytečně”. To je stejné, jako tvrdit, že když mi nesedne část povídek v antologii, tak je část peněz vyhozená zbytečně.

  9. to Elinor
    Se sbírkami antologií to tak u mě přesně funguje, bohužel. XB-1 se systematicky vyhýbám.

  10. Chvíli mi trvalo, než jsem zkousl tu novou grafiku, ale myslím, že si zvyknu. Povídka od p.Schinka spolu se zprávou o chystaném pokračování “Století páry” mne potěšily. Jinak souhlas s Klokanem (až na to vymezování se vůči “intelektuálům”). Pevnosti mám všechny od začátku a asi žádnou jsem nepřečetl celou. V každé jsem si něco našel, tu víc tu méně. 4/2013 patří k těm prvním…
    P.S. S recenzemi p.Pavlovského občas nesouhlasím, ale vždy si je rád přečtu…

  11. No, nechci vyvolávat nějakou válku, ale když už jsem byl označený za intelektuálského pozéra, nezbývá mi než se doznat – :”Ano, jsem intelektuální pozér. Mou závislostí jsou písmenka. Do našeho terapeutického kroužku Pevnost jsem se přihlásil poté, kdy jsem si naposledy vykradl peněženku i intelektuálně se prostituoval v práci – a to jen abych si mohl skrz oči šlehnout další dávku této drogy. Ale upřímně se snažím být lepší.”

  12. To Togr
    Nevyhnutelné co se týče přežití časopisu. Přežívání na kolenou bych to nenazvala, redakce se pravděpodobně prostě snaží oslovit i mladší publikum, právě kvůli těm penězům a zachování časopisu.

  13. To Lucky
    Přesně, jak napsala Pavla, délku textu jsem brala ke vztahu k obsahu časopisu. A k tomu přizpůsobení – víceméně s tebou souhlasím, ale abychom takový časopis měli, museli bychom si asi dost připlatit…

  14. to Kamila P.
    Jo, taky byl za tím smajlík. Navíc je to citát, nejsem si teď přesně jistý odkud. To přirovnání je samozřejmě přehnané, ale moje pocity to částečně vyjadřuje.

  15. Jestli vy to neberete moc emotivně. 🙂 Dělat časopis je práce, někdy zábavná, někdy náročná, ale pořád prostě práce, která má smysl, když časopis žije. Není to vytváření artefaktu, umění pro umění, magazín typu Pevnosti má čtenáře především pobavit. Vaše “zemřít ve stoje” by mimo jiné znamenalo, že investoři časopisu přijdou o nemalé prostředky. Časopis není hračka redakce.

  16. Sluníčko
    Kruté zklamání! Poslední šupiny z očí spadly. Pokud uvážím, že bych chtěl ještě do konce života přečíst oněch slavných (nebo koneckonců jakýchkoli) tisíc knih, nemohu trávit čas s dětským časopisem. Hasta la vista, baby!

  17. to Petra_Neomi
    Jo, asi to beru trochu emotivně :o) Ale kdybych to měl k něčemu přirovnat, připadá mi to, jako bych měl dobrou kamarádku třeba typu PavlyL (což myslím jako lichotku, pokud by o tom někdo pochyboval), ona mi pak řekla, že už se nikdy neuvidíme, protože musí třeba navždy někam odcestovat, a pak mi za měsíc napsala, že si to nakonec rozmyslela a že bychom zase mohli spolu pokecat.
    Tak já přijdu, těším se na naše obvyklé duchaplné rozhovory (ok, i když i do nich poslední dobou už občas přidala nějaké to veselé pohihňávání a laškovné pomrkávání, což se ještě dalo), ale ouha, místo staré Pavly dorazí odbarvená blondýna s několika sexy kérkama, ušima vytahanýma pod tíhou x náušnic, která chce řešit, kam je nejvíc super zajít na dýzu a sbalit nějakého to borce…
    V tu chvíli by mě asi taky napadlo, že by bývalo snad bylo lepší, kdyby opravdu odcestovala a už jsme se nikdy nepotkali. Nebo můžu doufat, že je to jen přechodné období, Pavla se jen potřebuje vyblbnout, ale někde uvnitř tam pořád je… Otázka je, jak dlouho mi to doufání vydrží, pokud mě bude zklamávat při každém dalším setkání.

  18. to Tygr
    Nebudu řešit jak moc je to přirovnání trefný, ale rozhodně výrazně pobavilo. Ach ta fantazie… 🙂

  19. to Petra
    Ty, Petro, jestli si to vydavatel taky občas nepředstavuje moc snadné u toho čtenáře. On za to platí svými poctivě vydřenými korunkami. Postavit to v duchu “buďte rádi, že máte aspoň něco, tak moc neohrnujte nos” by asi také nebylo to pravé ořechové 😉 (Všimla sis toho smajlíku?).
    My závisláci na písmenech prostě křičet MUSÍME. Protože pak by všichni uvěřili, že písmena škodlivá jsou, vaše cesta je směr budoucnosti, všichni JSME spokojení a nenašel by se už vůbec nikdo, kdo by to chtěl zkusit právě kvůli nám.
    Osobně si koupím Pevnost vždy jednou za rok za dva – a pokaždé zjistím, že kromě té povídkové části pro mě nemá smysl. A ta povídková část zas tak dlouhá není. Tam “nesedne-li mi do vkusu jedna dvě povídky, odkládám celý časopis.” Nevyčítám jí to, té Pevnosti. Jen se prostě bráním, když se volá něco o tom, že je to jediná cesta do budoucna a jediná cesta jak přežít – tak žerte a moc při tom nemlaskejte ;-).
    (Na rovinu, už TOHLE konstatování mě naplňuje depresí, protože proti takové normě jsou ti učitelé fakt bezmocní. Je to jako s těmi středními školami co berou každého, jen aby přežily. A vysoké dnes vlastně také.)

  20. Množství textu
    Naprosto souhlasím s Klokanem. Tyhle výkřiky o textu jsou naprosto směšné. Kdo z vás kdy Pevnost přečetl celou? Já to jednou zkoušela a normálním tempem (beru do metra, tramvaje, vlaku a čtu na nudných přednáškách) jsem ji prostě za měsíc nepřečetla. Nemluvě o tom, že mě to nebavilo. Na nové grafice se mi sice pár věcí nelíbí, ale nesmírně celý obsah odlehčila a zmodernizovala. Teprve teď jsem si všimla článků a redaktorů, kteří mi předtím utekli, protože jsem dané články otevřela a naprosto upřímně si řekla “nemám teď půlhodiny na čtení, mám pět minut”. No a co jako? Ne každý může dřepět na zadku a číst číst číst 🙂 Pochybuju, že to redakce udělala jen proto, aby se zalíbila “Těm blbcům, co nečtou, ale budou nás kupovat”, to je směšný. Lidi fakt, uvažujte 😀 A pokud máte dojem, že vás míň textu jako mohutné čtenáře uráží, kupujte XB-1, zajímalo by mě, jestli tam najdete stejné články (já ji koupila jednou a nikdy více – 75 Kč vyhozených z okna).

    To Lucky: neřekla bych, že všechny časopisy jsou jenom od čtení. Ne každý časopis je přece zahlcený textem. Sorry, mít rád obrázky a být fanda komiksu, je trochu něco jinýho. Ale chápu, že pro dramatizaci je třeba generalizovat 🙂

  21. to Schramm a Lilien
    to Schramm: Díky, to jsem rád :o)

    to Lilien: Slečno a zkoušela jste Čtyřlístek? Na pět minut super počtení, to kolikrát stihnete třeba i dva příběhy.

  22. A není to právě tak, že pokud fotky a grafika ukousnou prostor textu, tj. informativnímu sdělení, znamená to – právě proto, že každý nejspíš skutečně nečte všechno – že je toho čtení zase míň? Čili poměr cena vs. množství muziky je zase méně výhodný? Protože popravdě, pokud mám zájem o víc obrázků než textu, tak už si koupím spíš komiks než něco, co vygůglím během pár sekund (myslím ty obrázky) 🙂

  23. to Lilien
    Popravdě, teď dumám, k čemu jinému bych kupoval časopis než ke čtení 🙂

    Ale souhlas, že to srovnání s komiksy nebylo u Luckyho úplně funkční. Ostatně tuším i Jiří Pavlovský někde říkal/psal, že pro exoty, kteří s četbou skončili u leporela a slabikáře je i komiks dost záhul a radši se na toho Batmana podívají v kině 🙂

  24. Vzhledem k tomu, že vydavatel není žádná bájná bytost, ale Kristina, která už léta dělá marketing v Pevnosti, tak si to moc snadné asi nepředstavuje. A navíc, názor čtenáře, který si časopis koupí jednou ročně a sám přiznává, že je mimo cílovou skupinu je sice zajímavý, ale těžko směrodatný. 🙂

  25. to Lilien
    Tak předně, už si z toho děláme, s prominutím, tak trochu prču. Alespoň já určitě. A nejenom trochu.

    Ale teď (polo)vážně – přečetl jsem ji celou za den a půl. A to jsem fakt nespěchal. Část v autobuse, většinu publicistiky (a fakt v tom nehledej žádný skrytý význam) v jedné malé místnůstce, kam chodíš jistě i ty sama. Vlak pro mě bývá většinou hodinu či hodinu a půl dlouhá cesta (jedním spojem), totéž autobusy. Naše nudné přednášky trvaly na vysoké škole od 45 minut do tří hodin (ale na ty nudné jsme nakonec stejně nechodili), kamarád (v tomhle Pražáky fakt obdivuju) vyleze ráno z baráku s paměťmi Henryho Kissingera v angličtině a aniž by výrazněji zvedl oči ze stránek, dojde na autobus, přestoupí na metro, eskalátor neeskalátor, pak na tramvaj a hle – je v práci. No a cestou nazpátek nemlich totéž. Jako taťka od čerstvé rodiny má na čtení jen tu jednu šanci – na cestě 😉

    Co tím chci říct? Jen tolik, že jsi cílová skupina Pevnosti – dobře pro tebe i Pevnost. Všechny ostatní pokusy o zevšeobecnění a zdůvodnění ať už z “naší” či z “vaší” strany jsou v podstatě jen kecy. Každopádně si přečti znovu své argumenty a pak se zamysli nad tím, proč JINAK by to redakce dělat měla? Přečti si hlavní Petřiny argumenty 😉 (Ale “blbcem” ses nazvala sama. To nikdo z “nás” neudělal. My jsme jen ti “pozérští intelektuálové”, jejichž ego jest Pevností “uráženo” ;-))

    V jednom máš ale asi určitě pravdu – člověk je tak nějak u té fantastiky naučený, že ji především čte. Ano, je i od dívání se. Možná by to chtělo předejít podobným nedorozuměním. Třeba novým podtitulem. Inspirován tebou navrhuji: “Průvodce fantastickými světy, který není ke čtení!” Hm, tak to se mi nepovedlo… ;-D

  26. Tak ke čtení je toho v Pevnosti pořád dost. Obávám se, že tady se nestřetá ani tak pohled různých druhů čtenářů, jako spíš pohled abych tak řekla “poloprofesionálů” se čtenáři. Schram je redaktor FP a tuším historik, Standa autor a učitel, je jasné, že pro ně je Pevnosst jako “iniciační průvodce” už dávno nepotřebná. Ale stejně jako se mění publikum conů, mění se s léty i čtenáři Pevnosti. Mládí ještě nadšeně křepčí v převleku za Naruta nebo dark lolitu, a my dospělí už spíš popíjíme u baru a vodění za ručičku už prostě neocení. Pevnost má své věrné čtenáře samozřejmě ráda, ale stárnout s nimi nemůže, protože nasměrovat, kontaktovat, poradit se i sdílet potřebují prostě víc ti mladí.

  27. to Petra
    Upřímně, také se sám sebe ptám, proč se stále snažím tím vaším čtenářem stát, když stojíte jen o ty, kteří chodí zatím nevšímavě kolem (a z nich vlastně jen o ty, kteří odpovídají vaší představě, jak mají vypadat.) Až se vtírá myšlenka, zda opravdu děláte změny kvůli dalším čtenářům, nebo těmi potenciálními čtenáři jen zdůvodňujete ty změny 😉 Přesto vám držím palce 😉 Až někdy budete stát vy o mně, alespoň víte, co mě získá. 😉

  28. Ona je to hlavně bouře ve sklenici vody. Z mého pohledu je jediný problém skutečně hlavně v těch “mnoha” stránkách o Hře o trůny, kde text imho pluje spíš po povrchu (díky poměru textu ke grafice) a díky tomu rozsahu je to víc patrné. Dále je to myslím vidět na recenzích (neodhadnu rozsah na normostrany a jak a jestli se to změnilo), osobně vnímám jako škodu, že recenzí je míň a jsou kratší (?). Na druhou stranu, z toho by mohly výrazně profitovat žánrové weby 🙂 To, že se mi zdá, že posílila sekce různých PC her a pod (?), které jsou mimo mě, to už nekomentuju vůbec, to totiž chápu. Jinak pokud se ze změn dělal horor, tak to osobně tak nevidím. Jen bych byl rád, kdyby se poměr textu a obrázků držel aspoň v tomhle poměru, páč z plakátů jsem už vyrostl. Možná ale kdyby se ty obrázky víc soustředily dejme tomu na Daenerys a Cersei, tak je z mé strany taky ticho po pěšině 🙂

  29. My se nesnažíme přesvědčit ty, kdo nevšímavě chodí kolem, ale líp padnout do noty stávajícím čtenářům 🙂 na základě vyhodnocení anket a dopisů, tak jak už to tak v médiích chodí, což se docela povedlo.

  30. Máme tajný plán se se zmapováním typů dark lolit, předpokládáme, že pak většina pánů zmlkne úplně a dámy využijí adresář prodejců 😀

  31. schram
    To jsem psala já, jen jsem prohodila kolonky 🙂

  32. to Petra
    A i kdyby nepovedlo, tak povedlo 😉 OK, budu si to pamatovat, pokud někdy vybalíš ty náhodné čtenáře, co se je tedy nesnažíte získat 😉 Protože minimálně mě teda nesnažíte, a to jsem celkem pravidelný ;-D

  33. Schramm
    Samozřejmě, že si na to čtenáři zvyknou. A rádi. Už jsi někdy dal děcku na výběr mezi “tohle je kratší, navíc je to moderní a fakt cool a vlastně se bez toho neobejdeš, protože to je fakt značka, koukni kolik má lajků” a “tady se budeš muset trochu víc snažit”? 😉

  34. Stando, ale my na to holt nedostáváme grant z ministerstva školství 🙂

  35. to Petra
    No, teď trochu vážně – některé mladé fakt podceňujete. Ne každý z nich potřebuje a oceňuje kámošský pomrkávání a jednoduchý text. Jsem přesvědčený, že to, čemu čelíte jako konkurenci, ve skutečnosti není XB-1 či mládežnické nežánrové časopisy, ale internet a kamarádi. Časopis-průvodce začátečníka, totiž dneska ve skutečnosti nepotřebuje nikdo. Víš, kolik fanoušků trpaslíka a holek co se věnovalo cosplayi a občas četlo něco z žánru (nebo vůbec četlo) tady v té naší díře znalo Pevnost nebo XB-1?

    Nula. Kupodivu ale znali Vějíř ;-).

    Prostě si vystačili sami a na cony trefili i bez časopisu – průvodce.

  36. Pevnost
    Vše neodvratně směřuje k tomu, že Pevnost nabídne “textuchtivým remcalům” (neberte to ofenzivně, prosím) za mírný příplatek k časopisu ještě internetovou sekci, ve které bude “Pevnost Longer” – více textu, méně obrázků, rpostě to, co se do Pevnosti nehodilo, nevešlo, muselo zkrátit. Časopis zůstane zachován v původní podobě a na své si přijdou všichni!

  37. hmm
    Hmm, no podle toho, co tu píše Petra Neomi, bych řekl, že za mě už je v podstatě rozhodnuto. “Změna se povedla, čtenáři jsou spokojení, všechno je v nejlepším pořádku.”
    Ok, respektuji. Jen větu “snažíme se líp padnout do noty stávajícím čtenářům” nevím, jestli mám chápat jako výsměch, nebo brát opravdu vážně.
    Myslím, že jen tady na FP to bylo přinejlepším půl napůl, co se týče názorů na to, jak se změny “povedly”. A to, že si na facebooku olajkujete všechny příspěvky, co vás oslavují, to nijak nezměníte.
    Na mě to opravdu dělá ten dojem, který naznačil Standa – že ty změny jsou zdůvodňované potenciálnimi čtenáři, ale ne dělané kvůli čtenářům.

  38. Vějíř zas neznám já. Tedy kromě Vějíře lady Windermerové 🙂 Stando, zkus pochopit, že Pevnosti se měsíčně prodají tísíce kusů a a z toho drtivou většinu koupí lidé kolem dvacítky. To, že tvá osobní zkušenost je jiná, prostě není vypovídající. 🙂

  39. Tygrovi
    nechěl bys se vrátit do zologické zahrady, odkud jsi vylezl? už jsi s tímhle remcáním opravdu trapný 🙂

  40. Tygře, vtip je v tom, že diskutéři na fp nejsou nijak zvlášť reprezentativním vzorkem našich čtenářů.

  41. DeXovi
    Diskuze je o tom, že se obvykle střetávají různé názory. Pokud s tím máš problém, utíkej taky lajkovat na ksichtoknihu, tam se nebudeš muset nervovat trapnými příspěvky 🙂

    Petra Neomi: Ok, tomuhle přístupu myslím rozumím.

  42. Moudro otce Furata
    Zklamaný fanoušek je horší než největší nepřítel.

  43. 2 Petra Neomi:
    Jinak netvrdím, proboha, že by Pevnost měla vypadat tak, jak by mi ideálně vyhovovala, to by nemohla fungovat, a její nová podoba se mi líbí (nedostatek písmenek byl v staré taky, teď je to nedostatek písmenek, co má fakt šmrnc). Jen se divím, že se někdo diví. xD

    V mladších letech jsem si pořizovala Pevnost na cestu do vlaku (hodina a půl) a cca na tu cestu mi časopisová část vydržela. 🙂
    Dubnovou jsem četla cestou do Prahy podobným stylem a zbytek času tam a zpátky zaplácla Cesta Rudé tanečnice, druhá část. 🙂 Tedy za mě spokojenost, užila jsem si to víc než svého času první číslo Pevnosti, co se mi dostalo do tlapek. xD

  44. to Petra
    Fakt lidi kolem dvacítky? To jsem nečekala. Čekala bych tak 13 – 16 let.

    Včil nevím, co to vypovídá o mých nárocích na čtivo, případně o mých představách o mentální zralosti věkových skupin – obojí se zdá dosti nadhodnoceno… 😀

  45. Na těchhle diskusích o nové Pevnosti na FP mě nejvíc fascinuje, jak mnozí odpůrci nové podoby časopisu žijou v domnění, že právě ten jejich názor je ten jediný správný a všichni by se jím měli řídit (a všichni ostatní jsou negramotní hlupáci v teenagerském věku, kteří jsou schopni vnímat jenom obrázky) . 😀
    Dělal jsem si trochu statistiku z ohlasů na FB, na Fantasyi a tady – a výsledkem je, že přes 70 % reagujících je s novou podobou spokojeno. A to zcela pomíjím “mlčící” většinu, která vždycky mlčí spíš proto, že je spokojená.
    A ano, bohužel je pravda, že těch zhruba sedm nespokojených hlasů z tradičně konzervativní FP má prakticky nulovou vypovídací hodnotu – jakkoli je pochopitelně třeba brát je taky v potaz. Jenom dotyční nesmí propadnout dojmu, že mluví za nějakou masovou skupinu čtenářů Pevnosti. Nemluví.

  46. Diskuse o nové Pevnosti myslím především ukazuje, jak jsou nanic internetové diskuse.

    Člověk nemůže vyhovět konkrétním zákazníkům, protože každý čtenář chce něco trochu jiného a jsou jich tisíce. Navíc při podobné anonymní diskusi hrozí, že nějaký aktivní blbec začne používat více nicků zároveň, podporovat názory sebe sama a vůbec dělat husto, přičemž je otázka, zda časopis vůbec otevřel.

  47. Samozřejmě nakonec stejně rozhodnou prodejní čísla (těžko asi říct, jestli mlčící většina je spokojená a nebo naopak nad věcí zlomila hůl). Je samozřejmě na každém, zda bude s podobou časopisu spokojen a zda mu bude obsah něco dávat, stejně tak je na redakci a vydavateli, aby si udělali analýzu čtenářské spokojenosti a podle toho se orientovali.

    Jen k názoru Jiřího Popiolka bych podotknul, že jsem nezaznamenal, že by někdo vydával svůj názor za jediný možný. Ze všech prezentovaných názorů jsem měl pouze jediný dojem, a to ten, že každý tu mluví sám za sebe a prezentuje svoje dojmy a názory. Což imho není špatně, tak to většinou v diskusích chodí 😉

    Vzato obecně, obviňování z intelektualismu vs. negramotnosti imho nikam nevede, resp. obojí je přepálené. Stejně tak modernost vs. konzervatismus. To jsou pofidérní kategorie (byť u někoho to tak možná je). Spíš mám ale dojem, že tu hraje větší roli faktor odporně materiální, ekonomický. Část lidí má, alespoň tak já ty ohlasy čtu, dojem, že platí spíš za obrázky než za informace, což není podle jejich gusta (což i chápu, jakkoliv druhý “extrém” typu XB-1 taky nepokládám za tu pravou cestu). Otázkou je, kterých bude víc – a jak se bude Pevnost dál vyvíjet. Za sebe jsem rád, žer se vůbec nějak vyvíjí (a tedy že je o čem diksutovat). To jen k té poznámce o tom, že je lepší lepší umřít vestoje než přežívat na kolenou 🙂

  48. to Jiří Popiolek
    Ok, to je relevantní údaj, který se dá přijmout asi jedině tak, že většina v tomto případě samozřejmě rozhoduje. A ostatní se holt buď přizpůsobí, nebo nepřizpůsobí.
    Na druhou stranu by bylo celkem zajímavé vědět, kolik z těch 30% jsou čtenáři, co mají doma desítky čísel Pevnosti, a kolik z těch 70% si zas jednou po letech Pevnost koupili, protože je tam ta cool roštěnka Cersei 🙂
    Ale to už je holt na vás, jak se s tím poperete.
    Jinak ano, uvědomuju si, že mluvím za sebe, nesnažím se dělat nějakého “tribuna lidu”. Jen se mi zdá, že přístup Pevnosti (i na tom facebooku) je takový, že kdo chválí, toho máme rádi, kdo nechválí, toho ignorujeme, protože to je nepodstatná skupinka konzervativních jedinců (někdo říká intelektuálů nebo poloprofesionálů).
    Každopádně na to máte samozřejmě právo a nejspíš až čas ukáže, co je správná cesta a co ne.
    I přesto, že mě to poslední číslo zklamalo, a vypadá to, že to dál nebude časopis pro mě (nechtěl jsem po ní, aby se mnou “stárla”, stačilo mi, že jsem si s ní rozuměl), budu jí přát na cestě hodně štěstí, protože pokud třeba přivede nějaké mladší ročníky k fantastice, pak je to jen dobře a svůj účel splnila.

  49. to Schramm
    Já vím, fakt to byla nadsázka :o) Prostě mi bylo smutno z toho, že bych se měl rozloučit s něčím, co mi bývalo blízké. Ale rozumím tomu, že čas jde dál.

  50. to Tygr
    Nejsem si jist, jestli účelem Pevnosti je, aby přivedla někoho k fantastice. Obávám se jako bytostný cynik, že jejím primárním účelem je, aby vydělávala 🙂

  51. to Schramm
    Nekaž mi ty poslední ideály, které mi ještě zbyly :o( I když někde v koutku, kam jsem to zavřel, se obávám, že máš pravdu, protože všechno na to ukazuje.
    Ale aspoň mi to nemusí pak být líto 🙂

  52. to Tygr
    Pochvaly i nadávky jsou k ničemu, pokud jsou založeny na dojmologii. “Jste úžasní,” nic o ničem nevypovídá stejně jako: “Nová grafika je jak pro negramotné puberťáky, chcípněte,” (parafrázuju). Akorát že v prvním případě se sluší za pochvalu poděkovat. Konkrétní připomínky se samozřejmě v potaz berou, ať jsou jakékoli.

  53. to Schramm
    Primárním účelem je, aby vydělávala? 😀 😀 😀 Kde žijete? Primárním účelem je, aby na sebe vůbec vydělala.

  54. Jojo, mě na těchto dvou diskusích také nejvíc baví to, že jsem zvládnul zaujmout postoj za mě odmítavý (a pokusil se to podložit) i chápavý najednou. Že nejspíš patřím mezi ty, kteří označují čtenáře Pevnosti za negramotná děcka (Jinak by se jim přece nemohla Pevnost líbit, si vyvodí že vyvozuji), ačkoliv je můj hlavní zájem shrnut zhruba takto: “Nehloupněte a neučte lenivět naše děti podbízením se, jsou chytřejší, než si myslíme! Oni to zvládnou.”
    Ale že bych se považoval za tribuna lidu, to leda v nadsázce. (Naopak jsem jako potenciální autor riskoval víc, než mnozí jiní v diskusi – že si prostě v Pevnosti neškrtnu, tedy nebudu vyžádán. ;-))
    Důvod, proč jsem se vůbec ozval, jsem už také zmínil – je prostě v tom, aby zazněl i ten “nerelevantní” protihlas. O Pevnost mi nejde, to je její bitva. Jde mi o to, aby bylo (třeba právě XB-1) zřejmé, že existují potenciální zákazníci, o které Pevnost zájem nemá a které by tito ztratili, kdyby se pustili do soupeření s Pevností o jejich zákazníka.
    Další věc, která mě k této debatě vedla, je skutečnost, že prostě nemám rád jednoduchá hesla jak vypadlá z PR oddělení. Koncept Pevnosti je regulérní, ale nikoliv JEDINÝ SPRÁVNÝ. Přisvojovat si označení “jsme pro mladé fany v podstatě jediný moderní, profesionální komerční časopis, ne jako ti poloamatérští “postfanzinoví dinosauři” plní zhrzených pozérských intelektuálů z XB-1, kde se o fandomových věcech vůbec nic nedozvíte (a pikantní je, že i těch fandomových akcí bylo v dubnové XB-1 více než v dubnové Pevnosti!), to se mi prostě příčí.
    A tak nějak vnitřně se odmítám s tím trendem komercionalizace za každou cenu smířit. Označit se za “komerční časopis” je v pořádku. Ale není to pochvala. Není na tom nic chválihodného. Je to jen konstatování filosofie té tiskoviny a přístupu k jejímu obsahu. Nic víc. Uživit se musí každý, kdo není dotován. A někdy je důležité dotovat, jinak přijdeme o pestrost. V té je skutečná hodnota. Ne v té které jednotlivosti.

    to Petra: Ona XB-1 grant z ministerstva školství dostala? Nebo jiný? Já nevím, já se ptám. Říkáš, že jinak nelze přežít, tak mne to zajímá. Jinak mi odpovídáš na něco jiného, než co jsem napsal. Konstatoval jsem, že se obávám, že hodnotu Pevnosti jako iniciačního časopisu a “průvodce světem fantasie” hrubě přeceňuješ. Teda – pokud nemáš v záloze statistiku: “Díky Pevnosti jsem objevil žánr a fandomové hnutí. Vůbec jsem netušil, že nějaké SFFH existuje, až Pevnost mi otevřela oči.”

    To jenom tak na vysvětlenou k tomu.

  55. No, každopádně asi pár čísel potrvá, než se poměr písmenka/obrázky “udrncá” tak, aby bylo co nejmíň zklamaných…

  56. Teď mi to dochází-jsem ročník 1955 a Pevnost se mi líbí i teď, neměl bych vyhledat pomoc specialisty ? 🙂

  57. to kragh
    Naopak, to už je normální 😉 Jak je to v tom Cimrmanovi? “Nejraději mají kaši, pohádky a také nemají žádnou představu o své budoucnosti?” (Hlavně to berte, prosím, jako PŘÁTELSKÝ vtip a štulec ;-D)

  58. Pevnost
    Když si teď listuju novou Pevností, třeba značně oceňuju, že většina textu je na normálním bílém papíře a zmizely ty divoké podtisky, které byly sice graficky hezké, ale občas články činily nečitelnými. Vzpomínám, jak jsem psal poměrně rozsáhlý text o Tolkienovi do jedné z prvních Pevností, načež vyšel tmavě modrým písmem na nějakých tmavých filmových fotkách a kdo ho vůbec přečetl, mohl si rovnou sednout do čekárny k očaři… Dost mě tehdy mrzelo, že tvůrčí práce vlastně přišla nazmar.

  59. Když listuju časopisem znovu a podrobněji, musím coby sazeč ocenit, jak je Pevnost teď vysázená. Staré vydání na mě již od dob zakladatele Martina Ladýře působilo opravdu jako Pevnost – nedobytné kasematy, stísněné prostory vhodné k obraně. Pocit výlučnosti, ale také skrytosti. Tohle je čtenářsky daleko víc vstřícné, vzdušnější a světlejší, čímž to mimo jiné ukazuje, že se redakce opravdu snaží udržet čtenáře a získat nové…

  60. to MB
    Tomu říkám změna k lepšímu, alespoň pro mě! Na téměř nečitelnou grafiku poloviny článků v bývalé Pevnosti jsem tu nadávala už několikrát. K čemu je mi časopis, po jehož přečtení vidím všude černobílé proužky:) Jasně že moje oči nejsou z nejlepších, počet mých dioptrií by z toho roky otlačeného nosu, co mám, vydedukoval i Watson, ale počítám, že i normálně vidící člověk ocení raději obrázek nerušený textem a bílý podklad pod textem.

  61. Stando, já o prodejích a finančních poměrech XB vůbec nic nevím a i kdybych věděla, tak to rozhodně nenapíšu na veřejnou diskusi 🙂
    Jsi učitel, ne markeťák, ani já nejsem markeťák, nechme odborníkům jejich práci.

  62. to standa.e
    To mi taky přijde jako extrém… 🙂 On někdo o postfanzinových dinosaurech mluvil?

  63. to Michael Bronec
    Naprosto souhlasím! Tohle je nezpochybnitelné plus.

  64. to Petra a Schramm
    to Petra: V pohodě, já jen že jsi psala, že držíte směr daný nutností a bez dotací to k přežití jinak nejde. Stačí mi vědět, že možná jde 😉 Ale chápu, že do téhle brázdy Pevnost vstupovat nejenom nechce, ale ani nemůže (osud Nemesis), stejně jako by XB-1 spáchala sebevraždu se podobně “omladit”. Jinak – já samozřejmě stále držím jen úhel pohledu “Jsem čtenář-zákazník, který chce to a to.” Faktem je, že když ucítím na sobě marketingové drábky vysvětlující mi jak bych měl být přístupný něčemu, čemu dnes přístupný nejsem, protože je to přeci takové a onaké, zapínám okamžitě obrannou reakci 😉

    to Schramm: To je jen takový přirozený protiklad k mladým dynamickým profesionálům 😉

  65. to standa.e
    Mě nejvíc baví, že standa diskutuje nad podobou časopisu, který koupil dvakrát za rok a nelíbil se mu 😀 😀 😀 To je fakt výborný 😀

  66. Mladí dynamiční profesionálové? Tak si my, post čtyřicátníci, už moc nepřipadáme 🙂

    Každopádně, koncept Pevnosti samozřejmě není jediný možný, to nikdo netvrdí. XB zcela jistě cílí na jiné čtenáře, oba časopisy spolu nejsou nijak propojené, a vyjadřovat se ke kolegům a konkurentům je vždycky trochu choulostivé.

  67. to Lilen
    A to, prosím, v horizontu celé její existence. Měl jsem i její první číslo vůbec. Na sledování trendů je to, myslím, víc než dostačující. Ale to časem pochopíte. Jak že jste se to vyjádřila vy o XB-1? Na základě kolika přečtení? Kolik smajlíků mám dát?
    Ale čert to vem, spíš mě mate ten e-mail v záhlaví. Lilien? Babulale? Bětka Lexová?

  68. to standa.e
    To nevím, je sice pravda, že předtím psala, jak úbytek textu vítá, v čemž se asi se šéfredaktorkou shoduje, ale zas také psala, že Pevnost za měsíc sotva stihla přečíst, což by u šéfredaktorky bylo zvláštní. I když…. 🙂 Je pravda, že tím by se ten úbytek textu zcela prozaicky vysvětlil :o))

  69. to standa.e
    Rozdíl je jen v tom, že já XB-1 prolistuju každý měsíc a Ikarii jsem kupovala pravidelně. Vyjadřovat se k vývoji čehokoli na základě toho, že jsem držela v ruce 5 % celé produkce, bych si asi netroufla, proto říkám, že mě tahle debata baví :-))))) Kolik smajlíků mám dát já? Nechápu, co je na mailu matoucího, je to dětská přezdívka nijak nesouvisející s křestním jménem 🙂

  70. to Petra
    Ty, Petro, teď jsem si uvědomil, díky Lilien/Babulale/Bětce (?), že já už v podstatě koupil dva ročníky Pevnosti a knížek z její edice mám doma také pár. To jsem stále nerelevantní čtenář? Sakra… Každopádně je-li Lilien/Babulale skutečně Bětka Lexová (třeba jen fandí jejímu profilu na ČSFD), pak je přesně tohle ta forma marketingu, která se mi bytostně příčí. Vyrobit vzorového zákazníka, nechat ho promluvit jak a proč a ve kterých situacích je spokojený… a pak se zpětně na tento a jiné podobné odvolávat. Mechanismu tohoto typu marketingu rozumím, principiálně jej ovšem považuji za tvrdě manipulativní – a je-li navíc spojen s přímou komunikací s někým, pak i sprostý na té obyčejné lidské úrovni. Pak sem někdo přijde a řekne: “Sečetl jsem si pozitivní ohlasy a ohlasy negativní a vychází mi to tak a tak”. Jedna veliká lež a bublina. A pokud jí pak uvěří, nedej bože, sami tvůrci, je to smutné dvojnásob.

    Není-li Lilien/Babulale spolušéfredaktorkou Pevnosti, pak to ber jako ryze obecnou úvahu.

    Mimochodem, dopředu nikdy nikoho neposunuli spokojení plácači po zádech, ale ti, kteří neváhají říct to nepříjemné. Plácači jsou dobří (kromě otevřené peněženky) tak na posilování ega, nic víc.

  71. to Lilien
    Cituji z vašeho postu výše: “Lidi fakt, uvažujte 😀 A pokud máte dojem, že vás míň textu jako mohutné čtenáře uráží, kupujte XB-1, zajímalo by mě, jestli tam najdete stejné články (já ji koupila jednou a nikdy více – 75 Kč vyhozených z okna).”

    Ano, nejde o přímou lež. Vnímám rozdíl mezi “prolistuju” a “koupila jsem jednou” a rozdíl mezi “koupila jsem jednou XB-1” a “Ikarii jsem kupovala pravidelně”. Ale principiálně by šlo už jen o slovíčkaření. Já, mimochodem, také neřekl, kolik Pevností jsem NAVÍC prolistoval a zase vrátil do stojenu. Jednu? Všechny ostatní?

    Nejste-li Bětka Lexová, pak gratuluji k dětské přezdívce. Někdy se náhody dějí a ta vaše je, že tuto dětskou přezdívku použila jakási Alžběta Lexová na svém profilu na ČSFD. A jste-li Bětka Lexová, považuji vaše “já ji koupila jednou a nikdy více – 75 Kč vyhozených z okna.” za vyloženou sprostotu. V podstatě je mi jedno, zda tou spolušéfredaktorkou jste nebo ne. Je to reklama Pevnosti samotné. A docela mě tohle vyústění mrzí.

    S úctou Standa Ertl, ml.

  72. to standa.e
    Já teda nevím, kam jsme se to dostali, na CSFD účet ani nemám, ale vezmu to jako lichotku 😀 Moje přezdívka vznikla poměrně trapně a sdílet to tady nechci, to se nezlobte. Ale je to shoda náhod, i když přiznávám, že velmi komická a jestli slečnu Lexovou potkám na FF, tak jí to určitě řeknu 😀 Zajímalo by mě, jak vznikla její 😀

    Já redakci Pevnosti svůj názor poslala na jejich mail. Sice mi nikdo neodpověděl, ale předpokládám, že nás bylo na odpovědi prostě moc… Dva ročníky jsou něco jiného, to samozřejmě mění situaci. Neříkám, že nemáte nárok na názor, to máte i po přečtení dvou časopisů i po přečtení sta, jen jsem podotkla, že je zvláštní hodnotit na základě dvou časopisů “vývoj”. Toť vše. A souhlasím, že kritika posouvá dopředu, jenom by mě zajímalo, jestli se tohle bude řešit pokaždé… asi jo 😀 A ke slovíčkaření – nazývat to můžeme, jak chceme. Já řekla, že jsem XB-1 koupila jednou, to je pravda, pak mi to už připadalo jako vyhazování peněz v situaci, která se pro mě změnila. Ale sledovat jsem ji nepřestala. Nevím, co je na tom slovíčkařícího. Prostě máme jiné názory, to se stává 🙂

    S pozdravem, Lucie Petráková.

  73. Lilien – dokončení
    …hm, teď mi zmizel zbytek textu. OK, takže znovu a stručněji.

    Máte s Bětkou Lexovou společný i literární vkus (http://www.anitablakebooks.cz/ctenari/bazar/discussioncbm_906748/75/). Možná proto to dokonalé souznění přezdívek. Toho je historie plná, takových náhod. Upřímně je ale vážně jedno, co jste napsala naposledy jako Lucie Petráková, protože kdybyste skutečně byla Bětkou Lexovou, tak byste přesně takhle reagovat musela.

    Ke slovíčkaření: Čtete nepozorně – mluvil jsem vždy o Pevnostech koupených za rok. Víte, kolik LET UŽ PEVNOST VYCHÁZÍ? Z toho už trendy vážně vypozorovat lze. Nehledě na skutečnost, že víte úplné kulové o tom, kolik dalších pevností jsem prolistoval a vrátil do stojanu.

    Je, s prominutím, skutečně vtipné, že co vám u vás samotné přijde dostačující k tomu, abyste se veřejně nad někým pobavila (netušíc, že se bavíte jen díky vlastnímu nepochopení), to u sebe sfouknete jako zcela dostačující. Vy jste si koupila XB-1 jednou. Od té doby pouze listujete. A to vás činí oprávněnou přímo vyzývat k tomu, aby ostatní tento (podle vás Pevnosti nejspíš konkurující) časopis nečetli. Gratuluji. Já bych si něco podobného minimálně ze slušnosti, určitě ale z respektu k Tomovi, Petře, Tondovi Kudláčovi a dalším nedovolil. A určitě bych si to nedovolil ani z důvodu respektu k jejich práci.

  74. Vyjádření
    Než se tahle diskuze rozvine ještě dál, ráda bych oznámila, že babulale@seznam.cz je jedna z mých mailových adres. Netuším, kde ji Lilien sehnala, ať už je to kdokoli, ale byla bych ráda, kdyby ji přestal/-a používat. Redaktoři Pevnosti se k podobným diskuzím vyjadřují pod svým jménem a pokud bych to chtěla udělat taky, rozhodně bych se podepsala.

    Hezký den všem přeje Alžběta Lexová

  75. Vzhledem k tomu, že se debata dostala právě tak akorát do fáze lejna, co rozmazáno smrdí, dovoluji si ji z mé strany považovat za uzavřenou též.

  76. A to, to, to je konec přátelé (Pórky z Looney toones) 😀
    Asi tak…… A těm línejm nečtícím komerčním šmejdům co nám díky nim udělali z časopisu o fantastice todle pěkně děkuju. Číst rozhovor o tom, jak nějakej trhlej spisovatel, o kterým nikdo neví esi existuje hrabe reportérce na kozy je docela fajn…..

  77. To je asi taková pěkná tradice, někdo si hraje na Kotletu, jiný na Lilien…

  78. hraní si
    A někdo na Tygra, ale normální tygři mají mozek a jsou zatraceně prohnaní… 🙂

  79. to Michael Bronec
    Tak to jsem rád, že jsem normální tygr. Protože být tu nějaký nenormální, tak bych ho musel vyzvat, ať takovou přezdívku okamžitě přestane používat 🙂

  80. všem
    Já vím.
    “Nekrmte Tygry!”
    Už mlčím… 🙂

  81. Nevidím slušnou práci, spíš velmi neslušnou práci a dost začínám pochybovat o tom, s kým si tu vlastně vůbec píšu.

  82. to MB
    Přesně tak, oni totiž tygři ani Tygři některé historky moc nežerou, protože jim příliš nevoní. Na druhou stranu, jsou to tvorové omylní.

  83. Kulagin
    Standa.e je Kulagin nebo je to jenom nějaký nový trotl?

  84. to Petra
    to Petra: Jestli tím míříš na mě, navrhuji to vyřešit soukromě – kontakty na sebe máme.

    tatrman: Proč skvělá práce? Mně z toho bylo spíš smutno. Jen jsem se snažil pochopit, kdo ze mě dělá idiota a googlovat dnes umí snad každý. Já fakt neřeším, “kdo, co a proč”, protože to řešit nemá smysl. Mně mrzí, že vůbec k něčemu podobnému došlo.

  85. Stando, nemám potřebu s tebou nic řešit, o Pevnosti jsem tu napsala všechno, co jsem potřebovala.

    Ovšem když v diskusi, kde takřka nikdo mail u nicku či jména neuvádí, použije někdo mail Bětky Lexové a ta je pak “odhalena”, tak mi to připadá opravdu zvláštní.

  86. Stando, nemám potřebu s tebou nic řešit, o Pevnosti jsem tu napsala všechno, co jsem potřebovala.

    Ovšem když v diskusi, kde takřka nikdo mail u nicku či jména neuvádí, použije někdo mail Bětky Lexové a ta je pak “odhalena”, tak mi to připadá opravdu zvláštní.

  87. to Petra
    Chápu to tedy dobře, že chceš naznačit, že jsem se stal obětí předem připraveného spiknutí, v němž bylo počítáno s tím, že se přes podvržený e-mail člověk, který chce pátrat, dopátrá? A pak ten někdo začne dumat: “Kdo asi provětrá Googla, když se do něj opřeme?”
    Nebo jsi chtěla naznačit, že jsem si Lilien s celým tím pozadím vymyslel já, abych pak mohl učinit odhalení?
    Tohle jsem si cítil potřebu vyjasnit bokem. Ale budiž. Budeš-li si myslet to druhé, nepřesvědčím tě a to semínko pochyb tam bude vždycky. Varianta první mi, přiznám se, ale přijde také trochu přitažená za vlasy. Taková trochu příliš konspirační a složitá.
    Osobně je mi v podstatě jedno kdo a proč byl Lilien či Lucií Petrákovou. Jen je mi prostě líto, když se někdo k podobným věcem uchyluje. Ať už jsou jeho záměry jakékoliv.

  88. Já bych tuhle diskuzi uzamkl. Takřka kopíruje předchozí diskuze k nové Pevnosti, nepřináší nic nového (kromě jakési pofidérní kauzy s e-mailem), točí se v nesmyslných kruzích, občas zasmrdí trollováním a ještě se pomalu ale jistě snižuje k osobním svárům. To, že se změny v časopise nebudou zamlouvat všem, bylo dopředu jasné, ne? Standa.e své důvody vyjádřil na ploše několika metrů čtverečních. Já bych řekl: počkejte. Jedna vlaštovka jaro nedělá – a není proto férové odsoudit cestu po prvním vykročení.

  89. Standovi Ertlovi
    Promiň, ale přijde mi, že ses k něčemu náhodně připletl a nyní se zpětně dožaduješ role hlavního padoucha.
    Máš alespoň dost kvalitní černý cilindr a falešný knír, abys mohl kandidovat? 🙂

  90. Pevnost
    PS: Jinak je z mého pohledu úžasné a skvělé, že se Pevnost udržela a drží, ale to už jsem dal asi najevo… 🙂

  91. to Michael Bronec
    Právě že o takovou roli nestojím, ale dík, pobavilo. Vadí mi, že takovéhle kousky mohou dost ovlivnit osobní vztahy (semínko pochyb stačí zasít). Nerad bych, aby se to tak stalo. O to jediné mi už nakonec šlo. Z mého pohledu je také skvělé, že se Pevnost udržela, i když jsou mé důvody třeba trochu jiné. Ale to už jsem párkrát také řekl dostatečně jasně. Osobně bych celou tuhle diskusi poslal nejraději do křemíkového nebe, nejenom zamknul. Ale co už – historici žánru (až ta kategorie vznikne) se třeba jednou pobaví.

  92. Super diskuze! Ještě lepší než ta, jestli mají být bílá písmenka na černé stránce nebo naopak!

  93. to standa.e
    Koukám, že jsem píchl do vosího hnízda. Pane standa.e, vy jste takový roztomilý mudrlant. Vůbec nerozumím tomu, proč tady řešíte, to , co řešíte. Vy jste nějaký mediální teoretik se zálibou v brakové literatuře nebo si jen nemůžete pomoci? Mě Pevnost baví, mám k ní vztah a kupuji ji. Až mě bavit přestane, kupovat ji nebudu. Tak jsem to udělal s XB-1. Je to předražená nuda. Kdysi jsem ji miloval, klepal nervozně na stánkaře, ať už sakra otevře a prodá mi voňavě čerstvý výtisk Ikarie. Pak mě přestala inspirovat a já už volal na stánkaře zdaleka: Strčte si ji za klobouk. Nevím proč, možná že nejsem debil, ale nechodím teď na fóra a nepíšu, jak je XB-1 špatná, jak je nudná, samožerská a za ty peníze my ty povídky nestojí, raději si koupím knihu. Neprudím redakci a fanoušky XB-1 co to kupují za sračku, že to radši mělo zaniknout. Ne, občas si ji koupím, přesvědčím se, že není pro mě a spadla klec. Až mě Pevnost nasere, přestanu ji kupovat. Určitě pak nebudu rozebírat jak je to děsivý, že tam je moc obrázků apod.

  94. to Klokan
    Tak já tu stovku zařídím, když to takhle hezky vyšlo 😉

    Asi se cítíte spravedlivě rozhořčen, ale – kde přesně prudím (cituji): *”…redakci a fanoušky XB-1 **co to kupují za sračku, že to radši mělo zaniknout**.”*? Nakonec, kdybyste četl pořádně, tak víte, že standardně, už od prvního čísla “*…občas si ji koupím, přesvědčím se, že (stále) není pro mě a spadla klec.”* Svým způsobem jsem za ty roky celkem věrný čtenář 😉
    Zdejší dvě diskuse jsou čistou výjimkou vyvolanou “velkou proměnou”. A všiměte si, že “neprudím redakci” na jejich webu/FB, ale vedu otevřenou diskusi na s Pevností nespjatém žánrovém serveru.
    Debata s Lilien, jistě jste pochopil, nakonec o Pevnosti nebyla vůbec; byla o etice internetové diskuse.

    Víte, je půvabné někomu vyčítat, že řekl, co neřekl a že nedělá, co běžně dělá (a pokud to nedělá, tak že má mlčet, neboť to nedělá – přičemž o tom posledním netvrdím, že říkáte právě vy). 😉 Inu, půvaby internetu.

  95. to standa.e
    Proč bych měl být spravedlivě rozhořčen? Já jsem vám jen přisoudil diagnózu kverulant. Vůbec jsem se přitom nerozhořčil. Jen pobavil. Buďte v klidu. A pište dál. Ty dvě stovky určitě dáte.

  96. A nejhorší ze všeho jsou lidi, co nezávazně trousej hlášky z Cimrmana…:)

  97. Nuž tak jsem docapkala až na konec, že to byla štreka to vám povím. Takže za sebe. Jako čtenář patřím k těm co jsou z nové Pevnosti mírně řečeno zklamaní (krom té Hry o trůny všimli jste si někdo té ,,ukázky” u Kronik havranů – ten čtvereček 5x5x cm na obálce přes celou stranu to měl být vtip žejo). Rozhodla jsem se tedy naivně že budu aktivní – načetla jsem diskuze, napsala i nějaký ten názor ale stejně jak se zdá nakonec asi rozhodne neviditelná ruka trhu. Pokud je nás nespokojených opravdu jenom minimum a prodejnost bude dobrá tak se stejně nic nezmění. To bylo poprvé a naposled co jsem se pokusila chovat jako slušný čtenář a nejprve upozornila a teprve potom s časopisem skončila. Bohužel jsem věrný psí pitomec co si hned po prvním novém čísle zařídil předplatné na rok takže ho nechám dojít a pokud se to do konce roku nějak neutřepe prodlužovat už nebudu. Tohle není podle mě ani vývoj, ani provzdušnění ani mírné podání ruky nováčkům, mládeži či nezkušeným, tohle je skoro degenerace.
    Pevnost se mi z kultivované průvodkyně změnila na cosi co slintá do bryndáčku a bouchá lžičkou do stolu. Dobře dobře tak zlé to ještě není ale jestli bude pokračovat tímto směrem tak brzy bude.Tak věrná abych s ní čekala další plus mínus 3 roky než zase doroste asi nejsem.
    PS: ti puberťáci vážně nejsou až tak pitomí, alespoň ne ti co by měli potencionální zájem.

Zveřejnit odpověď

Pevnost 04/2013

Obsah čísla 04/2013 – Tématem měsíce je pro nás dlouho očekávaná nová řada Hry o trůny, které věnujeme hned osm stran! Dále se podíváme na to, kde se vlastně Hra o trůny vzala,……

Obsah čísla 04/2013 – Tématem měsíce je pro nás dlouho očekávaná nová řada Hry o trůny, které věnujeme hned osm stran! Dále se podíváme na to, kde se vlastně Hra o trůny vzala, a prostudujeme si Válku růží, posvítíme si na Jacka a obry a Nevědomí, přiblížíme vám Kroniky Havranů a komiks Mýty a ukážeme si prstíkem na incestní praktiky v historii. Taky si zastřílíme s Bioshockem 2, budeme lovit duchy v Luigi’s Mansion 2 a proletíme se vesmírem se StarCraftem. Navíc vracíme pravidelnou rubriku Profíci radí pro ambiciózní psavce. A to ani zdaleka není všechno! – TÉMA – HRA O TRŮNY – SERIÁL Rozeběhla se nám třetí sezona seriálu, který všechny filmové pokusy z poslední doby školí v tom, jak má vypadat pořádná fantasy. Hra o trůny se nebojí být dospělá a navíc se také přitlačilo s bubáky. Jen houšť! – NEJLEPŠÍ ROŠTĚNKY – VYCHYTÁVKA Bloncky, zrzky i černovlásky – stačí si vybrat. – JON SNÍH ROZHOVOR: Štramák Kit Harington exkluzivně pro Pevnost! * FILM – FILMOVÝ KOMPAS – RECENZE: Sci-fi Hostitel, horor Lesní duch a komiksový Dredd. * JACK A OBŘI – FILM MĚSÍCE – Jedna obří fazole, jeden hrdina a fantasy svět. Račte. * NEVĚDOMÍ – PREVIEW Tom Cruise nachází na rozbité Zemi (nejen) sám sebe. * FILMOVÁ HLÍDKA – NOVINKY Wolverine / Útok na Bílý dům / Transformers 4 a další. * AKIRA – ANIME & MANGA – Kyberpunkovou klasiku doplňuje pelmel zajímavých novinek. * LITERATURA – KNIŽNÍ KOMPAS – RECENZE: Lovci monster 2 / Americký upír / Kruté stroje a další. * MÝTY – KOMIKS – Drsné, brutální a poetické pohádky ze současné Ameriky. * PROFÍCI RADÍ – PORADNA – Jak se stát spisovatelem těžce a pomalu. Pokoru, přátelé! * LVI POD PALBOU – POVÍDKA: Vzducholodě, ruští upíři a česká jednotka v týlu nepřítele. * OHNIVÁ LÁSKA – POVÍDKA: Kterak pistolník Fastynger van Hauten romanticky tasil. * KRONIKY HAVRANŮ – FANTASY SÁGY – Speciální fantasy komando hrdlořezů v boji proti Zlu. * LITERÁRNÍ HLÍDKA – NOVINKY – Kontrolní bod / Dvanáctka / Magie krve / Zakletá a další. * HISTORIE – VÁLKA RŮŽÍ – TÉMA – Lancasterové, Yorkové, Tudorovci a… Starkové? Asi ne. * KRÁL ARTUŠ – PODTÉMA – Vrah dětí, pokořitel Říma, mytický král nebo muž s parohy? * EXCALIBUR – Sexuální hrátky v plátovém brnění jsou cool * VLKODLACI – MAGIE – Akéla by se divil, jak oblíbený je mezi lidmi vlčí rod. * HRY – HERNÍ KOMPAS – OTVÍRÁK – Angry Birds Space / Thief / Legend of Grimrock 2 a další. * STARCRAFT 2 – VIDEOHRY – … a přihazujeme Bioshock: Infinite a Luigi’s Mansion 2. * ECLIPSE – DESKOVKY – Vesmírná scifárna, která má říz a také robotičtí Goblini! * HERNÍ HLÍDKA – NOVINKY – Vyhlížíme duo Assassin’s Creed 4 a Metal Gear Solid 5. * LARP V KINECH – LARP Projekt Systém má podobu dokumentu nazvaného 5 pravidel. * HRA O TRŮNY – RPG – Když téma, tak téma – pitváme s citem, láskou a nadšením. * COSPLAY – Fanoušci v kostýmech

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Co říkáte na novou grafickou podobu Pevnosti, která je v tomto čísle?

  2. Grafika
    Jakoby to ani nebyla Pevnost. Obsahově neshledávám nic záporného, ale mrzí mě, což jsem zde zmínil již dvakrát, malá velikost písma, jak u článků tak především u povídek.

  3. Nová grafika se mi vyloženě nelíbí. Stará Pevnost měla své kouzlo, byla barevná, logicky uspořádaná a svým způsobem majestátní. Ta nová byla jako bych otevřela jakýkoli jiný tuctový časopis. Něco mezi časopisem o hrách (typu Score nebo Level) a televizním magazínem. Články jsou chaotické, rozlišení mezi jednotlivými rubrikami žádné. Vizuál časopisu naprosto neodpovídá jeho obsahu. Písmo dle mého názoru nevhodné. Je mi jasné, že Pevnost se chce vyvýjet a nestagnovat, ale je skutečně škoda, že se snaží přiblížit tuctové produkci místo aby si pěstovala svou jedinečnost i graficky.

  4. Grafika
    Kouzlo bylo sice fajn, ale bílé písmo na tmavém podkladu se mnohdy nedalo přečíst – takže za bílý papír a černé písmo děkuji!!! Jinak řazení článků mi moc chaotické nepřijde: téma, film, historie, literatura – to mi spíš přišla nepřehledná stará Pevnost, kdy na začátku člověk v tom chaosu nevěděl, která bije. Rozhodně bych ale vrátil barvy jednotlivých rubrik: modrá – film, červená – literatura, hnědá – historie, zelená – hry, což by jasně čtenáři ukázalo, kde se právě nachází. Rozhodně palec nahoru za historii, to Pevnosti chybělo!!!

  5. Dneska si ji asi půjdu koupit, tak jen doufám, že to nebude další pokus o rádoby tvrďácký fantasy bravíčko pro děsně hustý kůl týnejdžry, jako minulé číslo 🙁

  6. Jako bravíčko nevypadá určitě. 🙂
    Vím, že některým čtenářům jsou efekty drahé, ale bohužel, většina mých článků nebyla v negativu a s patkovým číslem čitelná pro kohokoli s vadou zraku. Efekty jsou fajn, ale časopis by měl být v první řadě ke čtení.

  7. Tak teď by to chtělo ještě nějaké písmo ke čtení – kontrast s Dechem draka je fakt neuvěřitelný.

  8. to Petra_Neomi
    Neměl jsem na mysli vzhled, ale obsah. Přesněji řečeno formu, jakou bylo v tom minulém čísle psáno hned několik článků.

  9. Hodnocení
    Za plný počet to ještě není, ale třeba už příště 🙂

  10. stará Pevnost byla fajn, ale nová Pevnost připomíná mladou osmnáctku, z který srší energie na všechny strany. Nemůže se dočkat, až vyrazí na první pařbu a bude užívat dalších radostí života. Tahle proměna se mi fakt líbí

  11. Nová Pevnost
    Ad můj komentář na fantasya.cz. Bohužel tohle už není ta stará dobrá Pevnost, kterou jsem si kupoval. Pár čísel vám pro podporu koupím, pak už to ale ponechám osudu, jestli tyhle změny zaberou tak jak potřebujete nebo ne.
    Chápu že válčíte o udržení na trhu, ale fanoušky co s vámi byly od začátku tím akorát ztrácíte….

  12. Maedros
    jak který fanoušky. Já jsem s Pevnostní od prvních čísel a tahle podoba se mi líbí zatím nejvíc. Ukazuje, že Pevnost je moderní časopis, co jde s dobou. A hlavně touhle proměnou časopis neuvěřitelně obživnul

  13. Chtěl bych se zeptat, jestli je v plánu pokračovat v tzv. nálevně kde byly představovány jednotlivé kategorie (žánry) a vždy zmíněny hlavní autoři, kteří tento druh literatury psali. Trochu mi to v posledním čísle chybělo a byla by škoda v tom nepokračovat..

  14. Jsem rád, že se Nálevna líbila, dělal jsem ji s chutí, leč nová koncepce s tohle rubrikou už nepočítá. Jako externista do toho nemám co kecat, ale na druhou stranu vím, že Pevnost má dlouhodobě ambici otvírat obzory “začátečníkům” a jsem přesvědčený, že redakce s tím chce pokračovat, akorát jinou formou.

    Jinak na novou grafiku se těším, ještě jsem ji neviděl. Pokud byly odstraněny barevné textury pod textem a grafika je díky tomu celkově přehlednější, jednodušší a elegantnější, tak je to podle mě jedině dobře, sám jsem to navrhoval už před deseti lety, ale tenkrát to neprošlo. Podle prvních ohlasů začínám mít na novou podobu opravdu velké očekávání. 🙂

  15. Maendros
    Také jsem s Pevností už od samých začátků a nemám s novou podobou problém.

    Jednoduše řečeno, všechno se mění a změny staromilcům často moc nevoní, ale takový už je život.

  16. hlavně se mění skladba čtenářů, přichází nová generace a tu je potřeba zaujmout. Dnešní náctiletí jsou zvyklí na jinou grafickou podobu a tenhle vizuál by je mohl oslovit

  17. Tak stačilo zajít do schránky a vybalit z igelitu. 🙂 Nová podoba je podle mě výborná, moderní, takhle jsem si to představoval. Palec nahoru! Čitelnost se zlepšila a Vaňkův komentář výše je úplně mimo, protože nové číslo neviděl ani z kilometru, podle toho, co píše.

    Zmizení dechu draka mi nevadí, překlopení všeho kromě povídek do barvy je super krok. Trochu mě mrzí úbytek stránek, ale pokud se bude dařit jistě přibudou. Vlastně jediná věc, která mi na nové Pevnosti vadí, je malý počet recenzí. Vše ostatní ale považuju za pořádný krok dopředu a jsem rád, že Pevnost splnila moje představy, jak by měl vypadat časopis o fantastice. Dikas, máte to u mě, stoupněte si do řady! 🙂

  18. to Ondřej Jireš
    To je velice neblahá zpráva 🙁 Zas o rubriku, kterou jsem rád četl, míň…

  19. Podřízení společnosti?
    Přizpůsobovat časopis o fantastice a historii moderním trendům? To je teda vážně na pováženou. Je vidět kam se obraz dnešní komerční amerikanizované společnosti opravdu pohnul. No dělejte jak myslíte….
    Jak jsem psal na fantasya, je to jak kdybyste šly do středověké krčmy vychutnat si tu atmosféru starých dobrých dob a najednou tam byly všude Plazma TV a hrálo tam techno.
    Ale tak prodávat se musíte, o peníze jde přece vždy až na prvním místě. Za tuhle cenu je to ale hodně kruté.
    To už bylo asi možná lepší skončit a zachovat si tu tvářu jakou to mělo než z toho udělat takovou tuctovku, které už zbyl jen název…. Smutné.

  20. Maedros
    atmosféra starých dobrých dob je fajn, ale máme 21. století, tiskárna, distribuce se z něčeho zaplatit musí a prachy bohužel nerostou na stromě jako jablka nebo hrušky

  21. to Maedros
    Jistě, je to smutné, stejně jako časopis o autech, který nevydávají autenticky zašpiněný od oleje, nebo časopis o politice, jehož celý náklad není záměrně ukraden. S tvým přístupem by mohla XB-1 vycházet jen v holovizi – ti parchanti to vydávají na papíře, to bude jistě znamení amerikanizace a zlatokopectví. 🙂

  22. to Maedros
    Opravdu je to jen dnešní fenomén? Může se nám to nelíbit, ale holt výsledek se musí zaplatit, tedy prodat. A pokud je kupujícíh za určitých podmínek málo, lze buď zavřít krám nebo podmínky přizpůsobit. A to říkám s tím ěvdomím, že zániku Pevnosti jsem želel, z obnovy jsem měl radost, leč jak tu padlo, podpořím Pevnost koupí několika čísel a postupně si vyhodnotím nakolik jsem ještě cílovou skupinou.

  23. Jen mi přijde smutné, že v Pevnosti vládne trend posouvat časopis čímdál mezi tuctovou produkci což ji připravuje o jedinečnost i kouzlo. Grafická úprava by měla odpovídat tomu, o čem časopis je. V nové Pevnosti by mohly být články třeba o autech nebo softwaru (jak už jsem řekla, u některých článků jsem měla velmi silný pocit, že držím v ruce Score nebo Level) a na vzhledu by se nic měnit nemuselo. Chápu, že chcete přilákat nové čtenáře, ale pokud to půjde tímto směrem dál, můžete ztratit ty staré, protože jim Pevnost už nebude mít co nabídnout. A to nejen vizuálně, ale i obsahově. Docela mi chybí serióznost starých článků.

  24. Já bych to neviděl zase tak zle.
    Není to rozhodně časopis, který by si člověk uschoval pro “druhé” čtení. Ale počtení do vlaku, na cesty, ke kávě po práci a podobně je to fajn. Doma to prolistnou dcerky, manželka a to co zbude pak hodím pacošům do čekárny – tam se to ještě několikrát zrecykluje a nakonec to vyhodí uklízečka, nebo si to šlohne nějakej teenager.
    Jo je to takový všechno a nic napříč zájmovým spektrem zálib kolem fantastiky. Samozřejmě osobně bych si přál, aby to bylo něco jako Revolver Revue, nebo legendární a mnou pietně uchovávaný The Magazine of Fantasy & Science Fiction, který ovšem jasně a ne jednou dokázal, že v této podobě se na našem trhu není možné udržet.
    Takže Pevnost chápu a kupovat budu.
    (Netvrdím, že se tady občas kriticky nevybleju. Taky jsem jenom člověk .-))

  25. Btw. co je špatného za Score nebo Levelu? Ptám se proto, že za mých časů to byly super časopisy s rzhodně zajímavou a neotřelou grafikou. Pravda… Je tomu už cca 15 let, takže se mohlo leccos změnit 🙂

  26. to KarelC
    Ten Magazín F a SF je dobrý příklad. To, soudě dle komentářů tady, byla úplně jiná liga – a jak dopadl? Zmiňovaná jedinečnost a kouzlo mu bylo hodně platné…

  27. to Schramm
    Díky. Je ho škoda, ale neprodával se a to na něm vyzkoušeli všemožné fígle s dvojčíslama, čtyřčíslama, pololetníma číslama a prostě to stejně nešlo. Navíc měl tendenci se během čtení rozpadat na prvočástice. 🙂

    Jo Score před patnácti lety – to byl těžkej úlet! Holé zadky, struhadla a kádě s jódem! Kde jsou ty časy! .-)
    Ale vychází dodnes – takže asi se umí prosadit.

  28. to Schramm
    Na Levelu nebo Score není nic špatného. Před 10 lety to neotřelou grafiku mělo a k tématu se hodila (nevím jak teď, pár let jsem ani jeden časopis v rukách neměla). Ale proč teď tak vypadá Pevnost, která je tematicky poněkud jinde?

  29. Maud
    myslím, že už jsme to tu řekli několikrát 🙂

  30. situace je prostě taková: časopis se povedlo zachránit (za což bychom měli kompletní redakci děkovat), má nového nakladatele (která budiž chvalořečena za to, že se to rozhodla risknout). Ale je nutné časopis udržet na trhnu, přivést k němu nové čtenáře a konkurovat na časopickém trhu. Aby se 14, 15 letý čtenář v trafice rozhodl, že sáhne po Pevnosti místo tamtoho časopisu, na to musí mít Pevnost zajímavej vizuál a zaujmout už na první pohled. Dneska se prostě noví čtenáři a fanoušci rekrutují z jiných okruhů, než tomu bylo před 10 lety, když jsem začal s Pevností třeba já. Tenkrát byl ten vizuál ok, dneska ne. A myslím, že je dobré mít Pevnost v téhle nové, mladistvé podobě, na kterou se dá zvyknout, než Pevnost nemít vůbec…

  31. 2 Martin
    Nevím, ale když jsem byla dvanáctileté dítko, uhranul mě vizuál tehdejší Ikarie a na Pevnost jsem po téhle stránce koukala jako na WTF?! – hlavní důvod, proč jsem si ji oblíbila, byly teoretické články. 🙂

  32. Otevírala jsem nové číslo se strachem, co v něm spatřím, a bohužel jsem se celou cestu tramvají ošklivě ksichtila 🙁 Nový vzhled se mi vůbec nelíbí, přijde mi že je tam moc obrázků a málo textu, hned na první pohled mě napadlo že to vypadá jako nějaký časopis pro náctileté. Chybí moje oblíbené rubriky, viz třeba ta Nalévárna a ta další rubrika, která na ní tématicky navazovala. Celkově mi to přijde chaotické, nevyznám se v tom, všude akorát plno velkých obrázků. Těžce jsem se smiřovala s posledními změnami, které měli vést k lepšímu, které jsem nakonec nějak skousla a nové rubriky si oblíbila. Ale tohle se mi jentak oblíbit nepodaří, nevím jestli jsem na svých 21 let tak usedlá, ale mně tenhle vzhled absolutně odrazuje. Chci starou dobrou elegantní Pevnost, ne nějakej nablýskanej časák pro teeny. Důvody znám, ale stejně mi připadá, že tohle nemůže získat nové čtenáře a naopak jsem přesvědčená, že ty staré možná i ztratí (už tak jsem slýchávala kritiku na Pevnost, jak je moc obrázková apod, chci slyšet co budou říkat teď). Prostě nevěřím tomu, že si někdo koupí časopis opakovaně jenom kvůli tomu, že vypadá víc cool a že si tam přečte o nějakým filmu nebo hře.
    Pevnost mi prostě přirostla k srdci taková jaká byla, a přitom jsou to teprve tři roky, a na tohle si jentak nezvyknu a ani nechci, nelíbí se mi to. Jenom pevně doufám, že články jsou pořád stejně kvalitní a nebude se ubírat text, aby se udělalo místo obrázkům…A tak vůbec doufám, že se aspoň udrží směr Pevnosti a nezačne se to hemžit nějakýma blbostma a paranormálníma romancema. Podle mě ani tihle lidi si nebudou kupovat časák kvůli tomu. Občas sem tam nějakou blbost skousnu, ale nesmí toho být moc. Taky se bojím že ubude literatury a bude to víc o filmech a hrách.
    Co se týče vzhledu, mám tedy jasno, co se týče obsahu, je ještě brzo na posouzení. Pokud mi Pevnost bude něco dávat, tak si jí kupovat budu, ale mám pocit jako kdybych dostala úplně nový časopis a bude mi chybět stará dobrá normální Pevnost pro fanoušky sci-fi a fantasy. Ještě že mám aspoň pár ročníků schovaných, ke kterým se můžu vracet a cítit se jako doma.
    Jak říkám, důvody znám, ale toto je můj názor, asi jsem konzerva.

  33. Starý skončit a začít “nově”
    Napsal jsem svůj názor a jak to cítím, možná kruté, ale je to tak.
    Podle mě měla PEVNOST taková jaká byla a jakou tvář si vybudovala skončit. A celé osazenstvo, co jí drželo vytvořit nový časopis formátu:
    Fantasy Mag.-Supér cool žrádlo fantasy časák pro krutý teenagery. Z obsahu: Jak se pomilovat s upírem. Kolik měří mužství Cullena? Jak se namalovat jako Bella. Jeníček a Mařenka-krutej film co musíte vidět. Prewiew-Sexy chlapy ve fantasy filmech, výhled na rok 2013…. 20 stránek videohér, co budete pařit celý dny, horoskop a co cool si přečtete zas příště.
    Kdo nečte fantasy mág není cool!

  34. Lidi, co blbnete? Viděli jste nějakej moderní časopis o historii? Taky není na pergamenu, ale je moderní (prolistujte si třeba Epochu). Jenže tyhle časopisy nemají ani tisícinu atmosféry, co má Pevnost, jsou sterilní a je jedno, jestli čtete o historii nebo o autech. Zkuste si je prolistovat, hořce zapláčete, jak Pevnosti křivdíte, když ji přirovnávate k těmhle časopisům…

    A pokud jste na Pevnost už moc starý (tak nějak to na mě mezi těmi řádky vyskakuje: moc staří na změny, za našich mladejch let bejvávala Pevnost jiná atd.), čtěte třeba XB-1. Tam se obrázků bát nemusíte a písmenek je tam dost a dost. A pevnost kupte svým dětem/mladším sourozenců/bratrancům/vnoučatům… Jim se tolíbit bude a vy se nebudete muset rozčilovat 🙂

  35. to Maedros
    No, sice jsem diskutované číslo ještě neviděl, ale myslím, že tohle je dost přehnaná reakce. Tak ho pro Tebe Pevnost skončila a máš po starostech. Nevylučuju, že taky dojdu k závěru, že už mi Pevnost moc nedává a taky se rozloučím, ale tenhle krok chápu. Bohužel, pro časopis pro elitní ultras na komerční (tj. profi) bázi holt není místo.

  36. Jenom k otázce “zajímavého visuálu” obálky – mně právě přijde, že obálky Pevnosti jsou daleko tuctovější než XB-1 a velmi snadno splývají s filmovými, gamesovými a “teen” časopisy. Pravdou ovšem je, že ve většině stánků nakonec bývá vidět stejně jenom hlavička…

  37. standa.e
    ve většině, třeba u nás v trafice je vidět celá obálka

  38. to Schramm
    Opravdu si myslíš, že tenhle posun Pevnosti přinese nějaké nové čtenáře? Je možné, že se pletu, ale není mi úplně jasné, jak by se to mohlo stát.
    Zato je jisté (jak je tady vidět), že část bývalých čtenářů to odradí.

  39. Je na článku o válce růží něco hustopřísně cool? Nebo na historickém článku o vlkodlacích s citacemi z dobové literatury? Pevnost není časopis Akademie věd, navíc scéna se mění rychle a co si budeme namlouvat, pro knihy není zrovna ideální.

  40. to Tygr
    Nejsem si jistý, jestli někdo může rizika dopředu odhadnout, s jistotou ale ne my tady. Původní okruh čtenářů zjevně nestačil, takže je třeba rozšířit bitevní pole. Může to uspět a může to zklamat. Klidně se taky může stát, že nějaké část původních čtenářů se s Pevností rozejde a nárůst nových taky nebude tak velký. Holt riziko povolání. Já prostě jen věřím – už vzhledem k angažmá, které kvůli resuscitaci Pevnosti vyvinuli – že redakce ví co dělá, resp. ví co dělat musí. Osobně dávám Pevnosti půl roku až rok, než vynesu soud nakolik jsme ještě vzájmemně kompatibilní. Soudit podle jednoho čísla mi přijde jako nesmysl, už v minulosti se stalo, že mi nějaké číslo sedlo obsahem víc, některé míň – a samozřejmě se to netýká jen Pevnosti. Ostatně i tady je vidět, že ty změny jsou reflektovány cca půl na půl – a dovolil bych si soudit, že spokojení mají spíš tendenci mlčet.

  41. to Petra Neomi
    Já si teda myslím, že válka růží cool je 😉

  42. to Maedros
    Docela silný hysterický záchvat kvůli změně grafiky. Pokud si novou Pevnost přečteš, tak zjistíš, že se vlastně mnoho nezměnilo. Vypadlo pár stránek, které nepatřily mezi nejčtenější, jinak vlastně všechno zůstalo při starém. Píší to stejní lidé, stále je tam většina textu seriózního a k tomu pár příspěvků odlehčených, aby to nebyla nuda, stejně jako tomu bylo i ve staré Pevnosti. Fakt nechápu, proč kvůli změně grafiky hned provoláváš cosi o cool článcích o sexu, líčení apod. Přijde mi to od tebe jako totálně povrchní přístup, ze kterého přitom obviňuješ redakci Pevnosti. Až vychladeš, zkus zapnout mozek.

  43. Martin Stručovský
    OK, opravuji své slovo “většina” mna “mnohé”. Ale i kdyby nic jiného, stále je ten “obličej časáku” dost zaměnitelný.

  44. standa.e
    a kolik časopisů má třeba tenhle měsíc na obálce Hru o trůny?

  45. to Schramm
    Jo, v zásadě to vidím stejně (s tím, že tomu dám pár čísel a pak uvidím, jak moc to ještě je nebo není časopis pro mě).
    Je mi jasné i to, že redakce se musela nějak rozhodnout, co dělat, aby si na sebe Pevnost vydělala. Samozřejmě nikdo nemá věšteckou kouli, aby mohl předem odhadnout, co jak dopadne, ale není mi jasné, jak lze rozšířit základnu čtenářů. Obecně kdo se zajímá o SF a F a obsah Pevnosti mu vyhovuje, tak si ji bude kupovat, ale to velice pravděpodobně dělal doteď. A kdo ji nezná nebo si ji nekupoval, tak ji začne teď kupovat proč? Že má osm stránek o Game of Thrones? (což je mimochodem dle mého názoru vypadá spíš jako snaha o zaplácnutí místa než cokoliv jiného) Možná jednou, ale takový “tahák” asi nebude v každém čísle.
    Změna grafiky? Kdo to kupuje kvůli obálce? Navíc, jak tu někdo už napsal, tím, jak se snaží stát “moderní, tak zároveň začíná vypadat jako x jiných časopisů, což si nemyslím, že by byla úplně výhoda.
    Závěrem: osobně si zatím myslím, že to víc čtenářů odradí než přitáhne, ale to samozřejmě ukáže až čas.

  46. to Tygr
    Na tohle neumím odpovědět, protože sám na grafiku (není-li nefunkční ve vztahu ke čtenářskému komfortu) nedám – vizuál tak třeba naprosto nerozhoduje o tom, že třeba XB-1 není časopis pro mne zajímavý. Zase ale předpokládám, že se tohle nedělá naslepo, ale nějaké analýzy a průzkumy trhu byly provedeny. Dokázal bych pochopit snahu přitáhnout k SF/F třeba generaci náctiletých hráčů počítačových her, byť je to vývoj, který si s ohledem na to, že PC hry už nehraju a nezajímají mě, nepřeju 🙂 Na GoT pak nevidím nic zvláštního, stejně tak zabíral místo před lety i LotR.

  47. Martin Stručovský
    Bože… Asi nechápeš co se snažím říct, ale dobře – je to tradiční chyba na straně autora, který se neumí vyjádřit dost srozumitelně. Ta zaměnitelnost není postavená na tom, že v dubnu nikdo jiný nemá na obálce ksichtík z Hry o trůn.
    Jde o to, že Pevnost má obálku postavenou OBECNĚ na Filmu/TV a ani tím grafickým pojetím se dvakrát neliší. Vem si jen tohle číslo, co vidí člověk na tvém většinovém stánku – Hra o trůny a Nevědomí (kde TENTÝŽ obrázek je na obálce např. Světa Filmu) a Jack a obři a Starcraft. To je taková typická obálka křičící “Já nejsem typický filmový a herní magazín pro mladé!”
    Ale OK, jsem děcko ještě “nechycené”, jsem matka hledající časák pro synka/dcerku. Chodím kolem stánku tvého většinového stánku. Co si podvědomě zafixuji o Pevnosti, jíž na tom stánku občas zahlédnu? Hru o trůny, Jeníčka a Mařenku, Gluma, Batmana, Gandalfa, hrdiny Stmívání, Batmana, Hobitího trpaslíka, Star Wars… Ano, sem tam se mezi to vmísí něco, co by se mohlo snadno vyjímat na obálce počítačovách her… Jo, samá prudce originální, charakteristická témata, jež se jinde neobjeví. Samo to pojetí je neotřelé…

    NEVĚDĚT, co je Pevnost zač, budu ji na první pohled identifikovat jednoznačně jako filmový či herní magazín pro mladé. A obálka má sloužit k polapení těch, kteří NEVÍ. Protože ti, kteří VÍ a o obsah STOJÍ, na obálku zas tak moc nehledí (přesněji: koupí bez ohledu na ni.)

    (Ale jsem schopný chápat, že princip té obálky je založený na tom, že zákazník (mlaďoch či rodič mlaďochův) třeba koupí něco “omylem” – čeká filmový magazín pro mladé a najde uvnitř něco jiného… A třeba ho to i zaujme, dá-li Bůh redakce, aby se tak stalo.

  48. standa.e
    jasně, že to má postavený na filmový obálce, protože pokud vám to náhodou nedocvaklo, tak lidi z mainstreamu (kam se Pevnost snaží dostat a kde se Pevnost snaží přežít mezi konkurencí) víc táhne film, potažmo velký popcorňáky. Myslíte si, že 14 letý děcko si dneska koupí časopis, co má na obálce Iron Mana nebo ilustraci z nějaký knížky? Řekl bych, že první.

  49. Martin Stručovský, standa.e
    Mám dojem, že si stále nerozumíte 🙂

  50. obálka
    Nevím, jestli je to dostatečně všem zřejmé, ale titulní strana se nezměnila. Je graficky stejná jako doposud (až na výměnu písma v titulcích, to je ale “neviditelná” změna). Změnil se jen vnitřek Pevnosti.

  51. Martin Stručovský
    Tak poté, co mi bylo objasněno co jsem sám konstatoval a co mi bylo sděleno, že je to záměr vypadat jako kterýkoliv jiný mainstreamový časopis, kam se Pevnost (z ekonomických důvodů) “snaží vecpat a kde se Pevnost snaží přežít mezi konkurencí” (což nerozporuju v ani jednom z bodů) se vrátíme k PŮVODNÍMU problému – tedy co činí obálku Pevnosti typickou a nezaměnitelnou?
    Z tvého/vašeho (trochu jsme zde v tom oslovování zakolísali) příspěvku mi tedy vychází, že nazaměnitelnost a originalita pevnostní obálky je ukryta v tom, že je tématicky zaměnitelná s ostatními.
    Hm, tak to pak ano. Ale abych nebyl za negativistu, tak kolik dubnových časopisů má na prvním místě názvu písmeno “P”, na druhém “E”, na třetím “V”…?

    Navrhuji tu debatu uzavřít. Proti Pevnosti naprosto nic nemám a přeji jí, ať úspěšně funguje. Jen holt nedokážu vidět nezaměnitelnost tam, kde ty/vy. Opakuji – Šahá-li to samé děcko po ksichtíku Kristen Stewart (je-li pro ně rozhodující TOTO), pak může stejně klidně šáhnout po BRAVO. Za kolik? Za třicet kaček? Je to holt pak loterie.

    Mimochodem, vím, že to byla jiná doba, ale ještě dnes vidím, jak jsem v patnácti otevřel VTM a tam zahlédl reklamu na první číslo Ikarie. I zaradoval jsem se – “Hurá, scifistický časopis!” nikoliv “Hurá, chlapík s růžovými brýlemi a kosmoloď!”

    Fakt by mě někdy zajímalo, nakolik obálka skutečně ovlivní rozhodnutí zákazníka koupit zrovna to a ne něco jiného, pokud o tom zákazník neví nic a má těch obálek vedle sebe hned několik (a na všech je zhruba totéž). A jak veliké procento z řad těch náhodných kupců začne kupovat pravidelně… A kolik náhodných kupců koupí aby už nikdy nekoupilo, ovšem nahradí je jiní – měsíc co měsíc.
    Prostě – zcela vážně by mne někdy zajímalo, co je skutečným motivem k rozhodnutí dát za něco 55 Kč,- pokud o tom nevím nic víc, než že mám na obálce fešáka/fešandu z filmu, co se mi snad líbil…

  52. to Schramm
    to Schramm: Tak já mám ten dojem už zhruba…od začátku té debaty 😉

    to hafantrysk: Myslím, že tady NIKDO netvrdil, že se koncept obálky změnil. To já jen abychom se nedostali do ještě absurdnějších debat.

  53. Opravdu se tu, jak jsem pochopil, hádáte o to, zda mají být černá písmenka na bílem podkladu nebo bílá písmenka na černém podkladu? Jestli ano, tak je to super!

  54. to Kulagin: no, ono je to dost podstatné 🙂 Bílá písmena na černém resp. tmavém podkladu vůbec, jsou hrozné zvěrstvo, kvůli tomu jsem přestal kupovat např. slovenský Rock Hard. K čemu jsou mi výborné a zajímavé články, když to nejde přečíst. To samé platí pro různé grafiky pod písmem….

  55. Mně se nový vzhled líbí, nic proti změnám nemám. Kritizovat umí každý. Ať si kritičtí čtenáři přijdou s vlastním návrhem, jak zvýšit tržby, když se jim tento nelíbí.

  56. To Martina
    To je zase názor jak u blbejch. Čtenář tu není od toho, aby si bastlil nějaký svůj lepší časopis. Čtenář je tu od toho, aby pěkně hákoval, vydělával peníze, a utrácel je za to, co se mu líbí, a neutrácel za ten zbytek. A v prvé řadě platil daně, samozřejmě :-). Že současně někteří čtenáři jasně vyjadřují svůj názor je jedině plus..jedno jaký, pokud to je slušnou formou..aspoň nakladatel ví, proč o některé čtenáře přichází, nebo jiné si získává či udržuje.

  57. OD fikce do reality
    Jáj! Prostě jsem se jen vyjádřil k tomu, kam se to podle mě pohlo a časem pro prodejnost i pohnout mohlo. A jak tu píší i výše prostě PEVNOST je pryč. S jejím srdcem, originalitou a vším co jí PEVNOSTÍ dělalo. Zbyl vážně jen ten název.
    Podle mě prostě měla být PEVNOST R.I.P. Skončila by na vrcholu a taková už by v našich vzpomínkách zůstala.
    A pak si sednout a udělat se třeba zbrusu novej časák Zámek Fantastiky nebo tak, určenej vyloženě pro ty mladý, jak se tady pořád ohrazuje. Prostě nová značka pod kerou můžu nacpat prakticky cokoli co má v sobě jen kapku fantasy, hlavně aby to ty lidi přitáhlo. O to jde přece především ne? Pak neřeknu půl slova!

  58. Maedros
    máš představu, jak by bylo těžký něco takovýho vůbec rozjet? jak by bylo těžký dostat na trh novou značku? A zvlášť v dnešní době

  59. Už aby bylo pondělí a já si mohl tu Pevnost konečně koupit. Ta debata tady šponuje moje očekávání co že se tam dočtu a co tam uvidím a neuvidím až k výšinám 🙂

  60. Schramm
    akorát čtu – papír skvělej, text skvělej. Je fajn, že u Hry o trůny je spousta obrázkovýho materiálu, což mi u starý verze časopisu chybělo

  61. Jen více obrázků! Do časopisů i knih! Brzo tak bude možno vypustit text a ponechat jen pěkné obrázky!

  62. Kulagin
    tak já bych řekl, že k textům o filmech a seriálech se obrázkový materiál hodí

  63. Nic není nemožné.
    To ano, není to lehké to jednoznačně ne, ale pokud věřím tomu co dělám a chci dělat, tak si myslím, že to není nemožné. Myslím že v posledních cca 2 letech na trh přibylo dost nových časopisů a svoje místo si určitě našly.
    Klidně by mohlo být v podtitulku od autorů Pevnosti, kdyby to pomohlo propagaci….
    Nevím ale mě se nelíbí používat starou značku PEVNOST, co už má nějaké jméno pro budování nového začátku. Toť můj názor.
    Je to asi jako třeba pokračování Sněženek a Machrů nebo Saxány. Jasně, zaběhnutá značka, svoje diváky si to najde, ale……

  64. to Maedros
    Mimochodem, nebylo těch začátků Pevnosti víc? Úplně z kraje to byl (trochu to přeženu) spíš časopis o larpu a šermu. Takže když se pak časopis proměnil do poměrně jiné podoby, měli se taky přejmenovat? Vždyť tematicky nenastala žádná změna – ten časopis se pořád věnuje fantasy a sci-fi v literatuře, filmu, pc a jiných hrách. Možná se trochu mění důraz na jednotlivé aspekty (opakuju, že nové číslo jsem ještě neviděl) a začíná se cílit na mladší publikum, ale gros zůstává. Změnu názvu bych proto pochopil kdyby šlo o radikální změnu tematické orientace.

  65. Věřím že spousta čtenářů se o koupi rozhoduje i podle přiloženého bonusu v podobě knihy.
    Pevnost je zaběhnutá značka – začínat s něčím novým by byla sebevražda. Já osobně vnímám Pevnost jako multi-kulti doplněk k XB-1. 🙂 Myslím že většina z nás tady stejně kupuje oba.

    Obálka: Když už tam máte napsaný “sexuální tabu …” (a zjevně tímto bulvárním titulkem chcete zaujmout) – tak jste tam měli raději dát třeba Borgiu co chystá vydat Crew, než ten ksicht:-) to by zaujalo a mezi obálkami prorazilo určitě víc.

  66. Maedrosovi
    Ok, asi si se právě probudil ze zimního spánku, takže osvětlení několika věcí. 1) redakce musela od původní nakladatelky odkoupit Pevnost – značku Pevnost, která tu byla zavedená, nakladatele a čtenáři ji znali a věděli, co můžou čekat. 2) kdyby jí značku nechali, tak by samozřejmě nemohli udělat to, co navrhuješ. Tedy založit si nový časopis (znovu se ptám – víš, jak je těžký v týhle době přijít s novou značkou na trh a dostat ji ke čtenářům) a někam si napsat “od autorů Pevnosti” protože kdyby to udělali, hned by měli na triku průšvih, protože by se zaštítili značkou, která jim nepatří. Já samozřejmě chápu, že jsi nespokojený, ostatně není člověk, co by se zavděčil všem. Ale myslím, že můžeme být rádi, že časopis existuje v téhle zmodernizované formě, která na mě osobně dobře. A jako všechno, je i tohle o zvyku.

  67. K tomu, že stará Pevnost skončila… Pevnost dělají stále stejní lidé a pokud jde o mě, píšu do ní už deset let články zaměřené na stejné publikum a ve stejném tónu, stejně tak povídky jsou ty samé, které by vyšly, kdyby nedošlo ke změně majitele. Dech draka byla příloha, kterou nepřipravovala redakce.
    Nechci s nikým polemizovat, jen konstatuju fakta.

  68. Jó stare Dech draka je taky pěknej příklad toho, jaká je kupní síla ortodoxní komunity. A to ho Pevnost držela na těch kapačkách pěkně dlouho, za to taky klobouk dolů!

  69. No, i Pevnost nakonec musela pacienta odpojit z přístrojů 🙂

  70. Tak jsem nové číslo víceméně dočetl (jsem takovej ten magor, co čte časopisy od začátku do konce jako knihu).
    Postřehy – asi už je mi jasný ekonomický model, za stejné peníze prodat čtenáři polovinu toho, co dřív. Ok, ubyly stránky za Dech draka (za mě mínus, na Pevnosti se mi líbilo i to, že jsem tam našel “jeskyně” pro dračák. Jo, pár cvoků to ještě hraje.). Ovšem nový obrázkový design Pevnosti je pravděpodobně znouzecnost, jak udržet počet stránek, aby to čtenář na první pohled nepoznal, ale zároveň výrazně zredukovat obsah. Spousta obrázků zabírá polovinu stránky, občas i celou, texty, které byly dřív na jednu stránku, jsou tím pádem na dvě, ty na “stránku” jsou teď spíš krátké komentáře. Pokud jsou redaktoři Pevnosti placení od množství dodaného textu, tak je asi jasný i tenhle důvod.
    Sekce, která na mě působila jako nejvíc “pro týnejždry”, je úvodních osm stránek věnovaných Hře o trůny (btw roštěnka snad už neříkají ani týnejdžři, nebo jo?) I když dalších úletů tedy nezůstaly ušetřené ani další rubriky (že na filmu Excalibur je nejvíc cool, že tam uvidíte soulož ve zbroji, imho může napsat jen…. doplňte si sami).
    Článek o vlkodlacích od Petry Neomi (tam pobavila lehká propagace vlastních knih) a o válce růží je v pohodě, Artuš, deskovky a videohry taky, i když tam ten design fakt hodně připomínal starší Score (nevím, jestli i novější, protože už ho nějakou dobu nekupuju).
    Když se vrátím k tomu obsahu, říkám si, že ta redukce byla možná nutná i kvůli tomu, že tohle číslo se muselo připravovat hodně narychlo (odstup od předešlého čísla nebyl ani měsíc). Uvidíme, jak to bude v příštím. A asi to z ekonomického hlediska bylo nutné, nicméně je otázka, jestli reakcí na to nebude také úbytek čtenářů.

  71. Myslím si, že grafika se docela povedla, články taky Ok. Štve mě, že Pevnosti ubylo dost stran a skoro půlku časopisu tvoří obrázky, kvůli kterým jsem si Pevnost opravdu nekupovala. Snad to bylo způsobeno jen krátkou uzávěrkou.

  72. Tygr:
    “…nicméně je otázka, jestli reakcí na to nebude také úbytek čtenářů.”

    Já myslím že nebude. I ti co tady dělají ramena si to stejně nakonec koupí, protože prostě jinej časák tady není. Nebo je XB-1 a ten přečtu během víkendu a co pak? Koupím si Pevnost. Takže možná si ji nekoupím hned po vyjití, ale někdy během toho měsíce si ji koupíme stejně.

    PS – Dech draka se přesunul někam na net?

  73. to KarelC
    No já myslím, že se pleteš.
    Jestli tohle číslo nebylo dané jen krátkou uzávěrkou, jak píše sagitta, ale bude to tak i dál, tak je to prosté. Protože v tom případě se redakce snaží dělat ze čtenářů hlupáky a všechno to, co říkali (myslíme na čtenáře, kvůli nim děláme novou grafickou úpravu, zdražovat nebudeme…) byly jen marketingové řeči. A jsem zvědavý, kolik lidí si to nechá líbit. Například já rozhodně ne.
    Že tu není jiný takový časopis? A co? Informace o filmech a knihách si najdu na internetu. Jasně, možná nebudou tak pohromadě jako v Pevnosti, ale to mě netrápí. Články o počítačových hrách? Stejně je nehraju. Články o deskovkách? Kvalitních informací o nich si najdu dost na specializovaných stránkách na deskovky. Články jako Válka růží nebo Artuš? Kupuju si časopisy o historii, tam podobných informací najdu mnohem víc, levněji a rozebraných do větší hloubky. Informace o larpech? Nejezdím na ně a i kdyby, tak věřím, že info o nich se taky dá bez větších potíží najít na netu. Články o magii, vlkodlacích, upírech, urban legends a podobně? Hm, ty byly možná unikátní, těžko říct, ale obejdu se bez nich. Povídky? Čekají na mě desítky nebo stovky nepřečtených knih a ty nejlepší povídky obvykle později vyjdou v nějakém sborníku.
    Pevnost kupuju od prvního čísla, všech 131 mám doma. Za tu dobu jsem (kromě jednoho podrazu na začátku, který nemá se současnou redakcí a vydavatelstvím nic společného) nabyl dojmu, že redakce vždycky hrála se čtenáři fér, záleželo jí na nich a většinu změn opravdu dělala ve prospěch čtenářů. Pokud se to změní, logicky se to změní i z druhé strany.
    Ale nechci předem malovat čerta na zeď. Prostě uvidíme.

  74. to Tygr
    Krásně jsi to shrnul proč si Pevnost nekupovat, tak proč si ji vlastně kupuješ? 🙂

  75. Předně prosím čtenáře, aby muj text vnímal jako zamyšlení, ne jako kritiku.

    Zajímavý zasvěcený text o filmu v FSFH časopise místo má, a to přesto, že je mnoho jiných zdrojů. Důležité ovšem je, aby to byl opravdu “jiný text”, hlubší. Asi jako když se pustil Tonda Tesař do Mijazakiho v XB-1. A pokud jde o doprovodné obrázky, měly by vždy ilustrovat a doplňovat tyto textové informace, nikoliv naplnit časopis hromadou propagačních fotek bez hlubšího smyslu. Asi jako to předvedl třeba Kokeš v Textu o Tenkrát na západě na svém blogu (rozdílu možností tisku a webu si jsem vědom, ale když už plýtváme velkosnímky…).
    Tedy – pokud máme samozřejmě jiné ambice než být prostě jeden z teen časopisů, který si lidé kupují podle obličeje na obálce.

    Dnes jsem doprovázel děti do velkého města na soutěž, tak jsem koupil Pevnost a můj první dojem je opravdu rozpačitý. Přesně z důvodu, který zde už zazněl – převaha grafiky nad textem (v publicistické části) a s tím související banalizace toho textu. Nejdrsnější mi to připadá na stranách 64-65 (text o Artušovi). Tam ten poměr fakticky nestojí 1 strana grafiky, 1 strana (smysluplného) textu, ale 1 SLOUPEC smysluplného (a notně povrchního) textu a zbytek je… totální obrázkově/grafická/písmenková vata. Prázdno. Za sebe si kladu otázku, zda má smysl tisknout článek, jenž absolutně nedosahuje ani úrovně hesla na wikipedie (z hlediska obsahu) a zároveň nenabízí žádný další osobní vklad autora… Mně to přijde jako plýtvání tiskovým místem – obzvlášť pro každého, kdo je připojený k internetu (Což může být dnes člověk občas i v autobuse). Ale zase je pravda, že přesně takový ten styl dnešních časopisů pro mládež skutečně je. A pokud chce Pevnost bojovat o JEJICH přízeň, pak má ten přístup logiku a rozumím mu.

    Otázkou je, co na to čtenáři, kteří se písmen nebojí. Zatím mám pocit, že se trochu spoléhá na tu literární část, že to koupí kvůli ní. Ale… Jaká je ale plocha samotného textu povídek bez ilustrací? Cca 14 stran? Tedy cca 50 normostran? Horní limit letošního a loňského Daidala pro jednu povídku? To zase NENÍ tolik, abych to kupoval KVŮLI povídkám…

  76. KarelC
    No jak jsem psal, doteď jsem měl takový nějaký pocit sounáležitosti, byl to prostě časopis, který jsem si kupoval “vždycky”, pokaždé jsem v něm našel něco zajímavého, taky jsem si ho kupoval i kvůli těm doupatům na dračák, pak i kvůli těm knižním přílohám, protože mi to přišlo jako zajímavý nápad.
    O doupata jsem už přišel, o pocit sounáležitosti rozhodně přijdu, pokud začnu mít pocit, že Pevnost začala být poněkud jiná, než za jakou jsem ji měl, nebo jaké jsem fandil, a knižní přílohy se dají koupit i samostatně.

  77. to standa.e
    Časopis jsem stále ještě neviděl, takže jen k závěru – a čistě za sebe. Pevnost čtu skutečně kvůli publicistické části, kvůli recenzím a obsáhlejším textům o autorech a dílech, abych si rozšířil obzory, povídky mě bohužel až tak nezajímají – pokud nejde o mé oblíbené autory. To je důvod proč si nerozumím s XB-1 (vedle toho, že upřednostňuju jako žánr fantasy, jehož je tam poskrovnu většinou) – praktická zkušenost ukázala, že i když jsem si pár čísel koupil, přečetl jsem z povídek jen zlomek, protože jsem vždycky raději sáhl po nějaké knize, kterou jsem ještě nečetl. Takže i kdyby Pevnost ve srovnání s XB-1 s povídkama přitvrdila (jakože to nečekám), tak pokud by zbytek šel dolů nebo jen jiným směrem, tak u mě to palec nahoru nebude…

  78. V pondelok kúpim a uvidím
    Celkom som pozabudol, že termín zastihnutia Pevnosti v novinovom stánku sa posunul z konca mesiaca na skoro jeho začiatok. A tak ma upútala tvrdá debata už o novom čísle 04/13.
    Mám všetky čísla Pevnosti od začiatku a vždy som ju kupoval kvôli textu a nie pre obrázky. Aj keď troška chápem redakciu, prečo má Pevnosť ( podľa hádok diskutujúcich) toľko veľa obrázkov. Lebo naša mládež čím ďalej tým viac blbne ( prestáva čítať), a preto pre tých negramotnejších treba na stránky časopisu treba nasekať čo najviac obrázkov, a to čo najpestrejších, aby to upútalo analfabetov.
    Zaujímavé sú hádky diskutujúcich o tom, ako upútať nových mladých čitateľov- kupcov časopisu. No ja si myslým, že dnešní puberťácí šmejdiaci po internete už dávno si prezreli, ktoré časopisy si zadovážia a nebudú prestupovať pred novinovým stánkom a očumovať obálky časopisov za sklom.
    Ako hovorím, zajtra kúpim 04-ku aj kvôli knihe od “Lukačovič sisters”, prečítam, dôkladne skolaudujem a uvidím, čo ďalej.
    Niekde okolo 12.4. sa roggy rozohňoval, že ani dnešné moderné historické časopisy, respektíve časopisy venujúce sa histórii nevychádzajú na pergamene a ako príklad uviedol Epochu. Mladý muži , ty asi nevieš čo je časopis, ktorý sa venuje histórii. Epocha je všetko možné/najmä šikovný bulvár plný pikošiek z vedy, techniky, krimi i zločinu, prírody, záhadologie a pár zbulvárnených príbehov a člankov dotýkajúcich sa niečoho záhadnejšieho a pikantnejšieho v dávnejších dobách.
    Keď už časopisy týkajúce sa histórie tak Živá historie, Tajemství české minulosti (v Čechách) a Historické revue ( na Slovensku)

  79. to U.Rannus
    Sohlas – Epocha je klasa bulvár. Jsem rád, že tu někdo zmínil i moje oblíbené čtivo, jako je ŽH, TČM a ještě by se slušelo dodat i Válka revue a Přísně tajné. A pro nás, vědecké fanatiky, ještě Český časopis historický a Časopis Národního muzea – Řada historická a rovněž zásadní opus Acta Archaeologica a samozřejmě váš Historický časopis. 🙂

  80. to U.Rrannus
    Dovolím si navrhnout Český časopis historický, Vojenství a historie, Archeologické rozhledy… Ale chápu, že to nejsou ty široce popularizující časopisy. Takže co takhle klasický ĎAS (Dějiny a současnost)? Jasně, ĎAS je něco jako Ikarie/XB-1, Fakta a svědectví něco mezi, Živá historie spíš Pevnost a pro děcka mě docela příjemně překvapil Časostroj. Poměrně populární (a dost problematický) je samozřejmě Přísně tajné…
    No a nesmíme zapomínat na Hobby History, Military revue atp., věnující se spíš té historii letecké… Dalo by se pokračovat 😉

    Každopádně doporučuji porovnat Pevnost 04/2013 a XB-1 04/2013 položené vedle sebe. S údivem jsem zjistil, že některá obecná tvrzení patří spíš do světa legend. Ale protože jsem si pečlivě přečetl Petřin text v rubrice “Profíci radí”, (Konkrétně kapitolu “Nástrahy internetu”), nechám raději vyhodnocení takového srovnání na každém jednom ;-D.

  81. to KarelC
    😉 A to nejsou VŠECHNY časopisy… 😉 Holt jsem pomalejší 😉 U toho Přísně tajné bych byl ale opatrnější 😉 Něco je na hraně bulváru, něco v pohodě… Laik těžko rozliší… Alespoň když jsem to procházel naposledy.

  82. časopisy o historii
    standa.e: Živá historie jako Pevnost? :o) No nevím, nepletete si to s History Revue? Mně Živá historie přijde jako poměrně dobrý/seriózní časopis.

  83. to Tygr
    Nemám vůbec žádný problém řadit Živou Historii nad History Revue 😉 Mám problém tvrdit, že Pevnost jako celek odpovídá History Revue 😉

  84. to standa.e, tygr
    Ovšem Přísně tajné dokazuje, že jde dělat i dlouhodobě udržet, vyloženě textový časopis. Některé články jsou tam pravda řekněme literárněji zpracované, ale slovo bulvár bych asi nepoužil. (Český bulvár se pozná většinou podle reklamy na erotické seznamky – to je signifikantní a v Přísně tajné to nenajdeme v Epoše a spol. ano. Stejně jako v Blesku, Aha, Sportu a.j.)) Přísně Tajné je spíše je populárnější než naučnější 🙂 jestli se to tak dá říct. I když odborně recenzované jsou jen ty co vydává Národní muzeum, nebo Český časopis historický.

    tygr: Taky si myslím že jde o záměnu s History Revue

  85. to KarelC
    Úplně jste mě s tou History Revue a Živou historií zviklali. Že je Živá Historie kvalitnější ovšem souhlas ;-). Spor o Přísně tajné. Ta “literárnost” je určitě vhodnější termín než “bulvár”. To jsem ustřelil. Beru.

    Mimochodem, nikdy nezapomenu, jak se na katedře někteří pedagogové tvářili, když se člověk odkázal třeba na Historii a plastikové modelářství… Vůbec nezáleželo na tom, že autorem byl třeba Rajlich a text měl řádný aparát… Prostě to nebyl “uznávaný časopis” 😉

    Ale už jsme hodně OT 😉

  86. to standa.e
    Díky! .-)
    Jo jo stará dobrá HPM! Pejčoch, Rajlich… no jo na fakultě byli vždycky citliví. 🙂 Měl jste je dorazit pomocí Jezevčíka a jeho Modeláře!

  87. to KarelC, standa.e
    Mluvíme mi z duše, pánové. Pokud by Pevnost měla být fantastickým ekvivalentem Epochy či History revue, pak sbohem a šáteček. Ta představa mě dost vyděsila. Na druhou stranu, ČČH a další jmenované to je přece úplně jiná liga. Ideálem by pro mě byl DaS = Pevnost, ale bojím se, že je to jen sen, takže spíš Pevnost = Historický obzor nebo alespoň ta Živá historie? Btw. údajně i DaS, který též jako Pevnost nemá u nás ve svém ranku konkurenci, na tom není úplně nejlépe stran ekonimické bilance, taky teď udělali grafický facelift a výsledek je ve hvězdách. Bohužel obávám se, že na publikum čtoucí pseudohistorické plátky jako je ta Epocha a History revue je to pořád ještě moc náročné čtivo. Když nad tím tak přemýšlím, nechci sejčkovat, ale není to s tou Pevností podobné?

  88. to Schramm
    Byla by to velká škoda, kdyby Pevnost padla na úroveň Epochy, nebo HR. Doufejme že tohle číslo byl jen zkrat daný nedostatkem času. I když mé nejstarší dcerce (12) se současná podoba líbila. Takže ideální kombinace : Pevnost + jako příloha Magazín F and SF.
    Neuvažujete o něčem takovém lidi? 🙂

  89. Za Pevnost – určitě ne 🙂 Pánové, uvědomte si, že situace je taková, že se externisté vzdali honorářů, aby Pevnosti pomohli v novém rozjezdu, všechny tyhle věci stojí naprosto reálně spoustu peněz a Magazín zkrachoval už dvakrát. Čtenáři mohou poletovat ve výškách, časopise ovšem musí vzít na vědomí ekonomickou realitu, pokud chce existovat.

  90. to Schramm a KarelC
    to Schramm:
    Ono tahle přímá analogie asi úplně možná není.
    Myslím, že Pevnost je PŘESNĚ taková, jaká chce být a jde tou svojí cestou velmi přesně. Právě proto vnímám její podobu jako vysoce profesionální. To, že já nejsem její cílová skupina mi asi nedává právo potvrzovat či vyvracet tvé sýčkování. Musíš si udělat názor sám.

    to KarelC:
    😉 Svým způsobem je na tom ale nejpůvabnější, že v některých oblastech jsou tihle hoši jako Jezevčík daleko větší odborníci, než samotní vážení historici. Řekneš sériové číslo letadla, období a dozvíš se, jaké bačkory nosila mamka hlavního mechanika a barvu obojku perutního jezevčíka 😉

  91. Jen chci upozornit, že jsem svůj předchozí post začal smolit ve 23:00… Tedy že patří mezi Schramma a KarlaC

  92. to Petra_Neomi
    Já si to uvědomuju, ale jestli to půjde tou cestou, kterou naznačilo tohle poslední číslo (pořád si ještě nechávám prostor pro naději, že ne, protože nechci úplně soudit na základě jednoho čísla, na které navíc pravděpodobně nebylo moc času), tak je to, alespoň podle mého, zlé.
    Přijde mi, že Pevnost měla/má dvě možné cesty, pokud ekonomická realita je špatná.
    1) Udržet množství/kvalitu obsahu, o něco zdražit a čtenářům říct: “Cena se nezvedala x let, pokud chceme časopis udržet takový, jaký jste zvyklí, jinak to nejde.”
    2) Udržet cenu a jít dolů s množstvím/kvalitou obsahu. Minimálně za mě rozhodně ta horší cesta.
    3) Což je podle mě úplně ta nejhorší cesta, vybrat si cestu 2 a vydávat ji za zlepšení. Protože tím se opravdu snažíte dělat ze čtenářů blbce.

  93. Pár komentářů…
    2 Roggy: Epocha a moderní historický časopis? Cože? Si děláš srandu? Epocha nemá s historickým časopisem nic společného, snad krom toho, že se na tu historii občas z dálky vymočí… když už bych s něčím současnou Pevnost srovnávala, tak s Živou historií, která se na rozdíl od Epochy, případně History Revue nejen dá číst bez újmy na psychickém zdraví, ale čtenáři přinese i nějaké potěšení. 🙂
    Jinak XB-1 nemá těžiště na publicistice, ale na povídkách. 😉

    2 Martin: nebo taky zafunguje následující logika – matka uvidí filmovou obálku, časopis jí zapadne mezi další časopisy pro mladé, a pokud není s Pevností obeznámena odjinud, následuje rozhodné a jednoznačné stanovisko… NE! Jinými slovy, seznam se s logikou mojí matky. Nebo s mojí, když se nad tím prognosticky zamyslím, protože průměrný časopis pro mladé mi přijde velmi mizerně udělaný.
    Mimochodem, k těm obálkám a dětem: ano, samozřejmě, psala jsem ti na jinde, jak jsem si coby dvanáctileté dítě vybrala Ikarii právě podle té obálky. Plus pokud budu vycházet ze zkušeností s “dětmi” z workshopu, tak mám blbej pocit, že ilustrace z knížky by lákala spíš než ten Iron Man, pokud by je zajímal primárně časopis o fantastice. 😉

    ad. grafika – což o to, osobně miluju grafiku, jakou má XB-čko, ale to, co potkalo Pevnost, mi stejně přijde jako krok vpřed. Rozhodně se mi zamlouvá víc než grafika posledního čísla a až na občasné přiblblé vtípky mi přijde fajn. Přijde mi, že se podařilo smíchat coolovitost s obsahem, který za něco stojí, a kvůli tomu ty pochybné hlášky a na mě naddimenzovanou grafiku jsem schopná aceptovat.

  94. re Tygr
    A to si opravdu myslíte, že ti samí redaktoři, kteří léta psali “kvalitně”, najednou začnou psát “nekvalitně”?

  95. to Anonym
    Pokud mají na dané téma polovinu místa co dřív, tak samozřejmě ano, byť ne vlastní vinou. Protože výsledkem pak nutně (ve většině případů) bude něco, co se tématu dotkne jen povrchně a nepřináší nic nového. Alespoň tak mi to přijde.

  96. Rozsah článků je dostatečný na to, aby se témata dala zpracovat “nepovrchně”, po pravdě mezi rozsahem a hloubkou odbornosti není žádná úměra 🙂

  97. to Anonym + Petra Neomi
    Anonym: Případně začnou psát tak, “aby to víc oslovovalo tu cílovku 12 -19 let”. Z mého pohledu by to snížení kvality bylo, i když chápu, že to každý může brát jinak.

    Petra_Neomi – pravděpodobně s tím máte o něco víc zkušeností, ale osobně mi přijde, že pokud mám na něco stránku, tak tam zvládnu napsat víc zajímavostí, než když na to mám 10 řádek. Protože, jak psal standa.e, je otázka, jestli článek v rozsahu stručného hesla z wikipedie (a obsahu podobného) má nějaký přínos.

  98. No, mezi rozsahem a hloubkou odbornosti sice žádná úměra není, ale mezi rozsahem a hloubkou informací ano. Aspoň tak myslím, že to bylo myšlené 🙂

  99. re tygr
    Když vím, že mám na něco omezený prostor, nevyberu si prostě tak široké téma 🙂

  100. to Petra
    Opět jen k zamyšlení:

    No, koukám teď do Časostroje 04/2013 a ABC z 26.3.2013 a přijde mi to stylově i obsahově srovnatelné s tou nepovídkovou částí Pevnosti 4/2013. S tím, že si v obou těchto časopisech dávají samozřejmě pozor na “roštěnky” a “incest” a podobně, přeci jenom jde o publikace pro věkovou skupinu 9/10 až 15 let. ABC i Časostroj mají větší písmenka a větší mezery mezi řádky, proto si myslím, že na počet znaků mohou být s Pevností srovnatelné.
    Opravdu to neber jako kritiku, spíš jako konstatování.

    Témata z toho Časostroje: Dlouhý luk proti kuši (2 str.), Krvelační vlkodlaci (3 strany+celostránkový test na konci ověřující znalosti z článku), Historie fotbalu (2 strany),Historie dobývání vesmíru (3 strany), Tajná řeč elfů (3 strany + vkusně provedený česko-quenyjským a quenyjsko-český slovník jako bonusový sešítek). Další témata (Zámek ve Versailles (2 strany), Dnes neexistující profese, historie velikonoc 2 strany), Vzdušní obři (vzducholodi) – 2 strany, Tyranosaurus – 2 str., Rozhovor s Afrodité (2 str.), Přezdívky českých panovníků, 2 str., Jan Eskymo Welzl (2 str.), Historie obouvání – boty (2 str.), počítačová recenze Good of War (1 str.), Hra na tečkovanou (impresionismus – 2 strany)

    Témata tohoto ABC vybraná z obálky (ta hlavní témata jsou 2-3 stránková): Kraken, bájný zabiják z hlubin, Nejpodivnější dopravní značky, Robot z hvězdných válek pomáhá astronautům, Křečkodlak – křeček masožrout vyje na Měsíc, Jak se vyvíjí lidský plod?, Slepte si gotický kostel. a uvnitř: Plakát G.I. Joe 3D, Země pod palbou, Král vzduchu (o akrob. pilotu Novákovi), Jak je rychlá čeerná díra? Upoutávky (“recenze”) na G.I.Joe 2, Chlapeec a jeho robot, Jack a obři. Herní dvoustránka Crysis 3+ stránka s Sly Cooper Thieves in Time, Battlefield 3, Věrnost se vyplatí (o vztahu mezi párovostí a počtem mláďat u Mirikin – 2 strany). K tomu dva komiksy na pokračování.

    Co tím chci říct – z hlediska neznalého, nic netušícího rodiče či dítka je Pevnost opravdu jen jedním z mnoha. Kdybych si měl já, jako rodič, pro své dítě vybrat časák, byly by to právě dva výše uvedené – ne Pevnost. Jasně, řekneš, že Pevnost není pro kategorii 10-15, ale že ji chcete směřovat pro 15 a výš. Upřímně ovšem, z mého hlediska je stylově i hloubkou probíraných témat číslo 2013/04 opravdu těm solidním 10-15 podobá. Povídky jsou proti tomu jednoznačně dospělácké. Tady cítím trochu pnutí. I v tom lehkém brnkání na erotično.

    Prostě – ptám se sám sebe, zda se nesnažíte vecpat někam, kde je už dávno přeplněno.

  101. No, opravdu si nemyslím, že by se Pevnost snažila konkurovat Abc. Naše cílovka začíná tam, kde cílovka Abc končí, prolnutí nebude velké. Pevnost prostě není odborný časopis o historii, ani esoterický časopis o magii, všechny články mají “populárně naučnou” úroveň. Zdá se mi, že jde hlavně o nedorozumění. Mimochodem, nový design Pevnosti je dost konzervativní, těžko cílí na děti.

  102. Mojí bradu hledali pod vlakem, oči se zbírali po podlaze a křik slyšeli za odjíždějícím vlakem až na nádraží. Asi taková byla má reakce na otevření pevnosti, abych to popsala slušně.
    A druhou byla věta: To je tak nechutně přeplácané!
    Takže asi tolik k prvnímu dojmu.
    Staré pevnost měla krásný klidný vzhled, vždycky mi trochu evokoval tolkiena. Sedělo to k tématu, dobře se to četlo a člověk s radostí listoval stránkami a prostě si je jen prohlížel.
    K tomu novému vzhledu můžu říct jen málo, protože jsem hodně zaujatá tím, jak se mi nelíbí. Ale jednu objektivní poznámku mám: Čeho je moc toho je příliš a tohle přehlcuje. Z toho, co jsem přečetla si pamatuju naprosté minimum, zato mi pořád před očima lítají obrázky a žluté okraje. Což mi nepřipadá např. u knižního kompasu ani trochu žádoucí.

    K obsahu: moc obrázků, málo textu. Přehnaný důraz na grafickou podobu, ale kouzlo obsahu… no to už je k zamyšlení. Celý časopis mi připadal hrozně přehnaný a zběsilý.
    Mrzí mě zmizení dechu draka, byla to vždy jedna z prvních věcí, kterou jsem jako aktivní PJ v pevnosti nalistovala, a taky mi chybí rubrika o cestování po fantastických světech. Naopak mě potěšil návrat rubriky Profíci radí (což byla mimochodem jedna z mála rubrik, která měla slušný vzhled).

    Mám ráda změny a novinky, ale můj osobní názor je: Tohle se nějak moc nepovedlo. Vzhledem se to posouvá někam k barevným časopisům pro puberťáky, ale obsah sebou tak nějak hází od mládeže k dospělým příliš násilným způsobem. Nevím na koho se má časopis zaměřovat, ale nenapadá mě věková kategorie, které by tohle opravdu sedělo.

  103. to Petra
    Já Ti to píšu čistě jako zpětnou vazbu, jak to působí na mě. Právě, že mi ten přesah k větším dospělákům (nad 15) nepřijde příliš zřetelný – např. ty historické texty jsou vážně srovnatelné s tím, co je v ABC/Časostroji.

    Ale opakuji – je to jen můj pocit.

  104. No 🙁
    **Obránce Pevnosti, pokud mě pamět neklame, vždycky zajímal názor jejích čtenářů. Pokud se to s novým designem nezměnilo, tak tady jeden je. Jak jinak je čistě subjektivní:**
    Jásot nad tím, že Pevnost znovu vychází a nad suprovým minulým číslem, mi po otevření toho nového zamrzl na nevěřícně pootevřených rtech. “WTF? Co to sakra je?” letělo mi hlavou při listování prvními stránkami, když jsem se v nich snažila nějak vyznat, zorientovat, chytit se pevného bodu, abych vůbec věděla, jakou rubriku to čtu, nebo spíš zkouším číst… No, páni, ještě to od čtvrtka, kdy jsem Pevnost koupila, rozdýchávám..
    Přečetla jsem jen článek o válce růží (jako článek přibližující toto období absolutním historickým laikům docela ušel) a pak článek Petry N. profíci radí (dobrý) a od té doby časopis leží v podstatě netknutý v polici.
    Zatím se z dálky vzájemně pozorujeme s respektem a značnou nedůvěrou. Přemýšlím, že si vezmu nějaký pořádně dlouhý klacek a půjdu zkusit do toho podivného hybrida šťouchnout, jak na to zareaguje… Vzpomínám, jak jsem dřív Pevnost měla během dvou, tří dní přečtenou komplet celou (až na některé méně zajímavé počítačové a deskové hry) a některé články už jsem stihla lousknout i dvakrát.
    Ale teď? Vždyť já se v tom, lidi, úplně ztrácím… Je to pro mě strašně graficky přeplácané, blbě se mi to čte. Absolutně mi nesedí styl a design, ztrácím se v rubrikách… Navíc přibylo mnohem více volného místa na stránce mezi odstavci, titulky (ty jsou taky často vyvedené pěkně gigantickými písmeny – zbytečně to žere místo). Velké obrázky přes třetinu či skoro půl strany už byly zmíněny přede mnou – za mě rozhodně ne. Barevnost – bílo-černo-žlutá kombinace mi absolutně nesedí.
    Sečteno podtrženo – jsem šťastná, že Pevnost přežila a pokračuje dál. Kupuju ji od prvního čísla. **Ale** – jedno velké a tlusté ale. Líbila se mi ta stará Pevnost, ta původní, přehledná s příjemnou grafikou, nepřeplácaná. Pokud si, obránci Pevnosti, děláte někde čárky – nová grafika líbí/nelíbí – tak za mě si udělejte pořádně tlustou červenou čáru k položce nelíbí a pokud by to šlo – chci zpátky starý design. Ne vždy je změna skutečně změnou k lepšímu.
    Tak jsem tady ze sebe dostala své zklamání… Jdu vzít klacek a šťouchnout znovu do toho hybrida. Nebo zavřu oči a zkusím ho políbit. Třeba se mi promění opět v naši starou dobrou a krásnou Pevnost.
    Jinak abyste si o mně, milí Pevnosťáci, nemysleli, že jsem mrcha nevděčná, co neocení, že jste Pevnost zachránili – za to jsem vám velmi vděčná a oceňuju to… Ale z toho, že jste z poctivé hrdé staré kamenné pevnosti udělali jakousi hypersuper přeplácanou kubistickou malbu, tak z toho bohužel fakt radost nemám.

  105. to Petra
    Ještě snad – svým způsobem je jedno, čemu se Pevnost snaží nebo nesnaží konkurovat, důležité je, jak to vnímá ten zákazník. Důvod, proč jsem sepsal obsah těch dvou jiných časopisů je ten, abych demonstroval, jak se to může jevit těm tzv. prvním kupcům, které chce Pevnost chytit a nepustit. V podstatě neinzerujete nic, co by nějakým způsobem neinzerovali (a nedělali) ostatní. XB-1 je v tomto směru tak nějak zřejmá i na tom stánku. Pevnost se může zdát prostě snadno zaměnitelná vzhledem, úpravou a nakonec i tím barevným odstavcem… Když tě jeden časák (mimo jiné) učí elfsky, druhý na tři stránky řeší vlkodlaky (stejně jako Pevnost 04/2013), začíná se ta jedinečnost, ten důvod, proč “tohle ano” a “tohle ne” pro nezasvěceného opravdu vytrácet.

  106. Svým způsobem mi to, mimochodem, připomíná pokus Mladé fronty zmodernizovat Ikarii 😉 Všichni vědí, jak to tehdy s Decastelovým layoutem dopadlo. My fanové jsme, zdá se, pěkné konzervy 😉 Na nás se musí hodně opatrně.

    No, své jsem si řekl, teď je to na Pevnosti. Někdy to zase na zkoušku koupím a uvidíme. Budu držet palce.

  107. 2 Standa
    Nesrovnávala bych, možná proto, že pokus o nový design Ikarie (co si pamatuju) byl děs a hrůza. Naprosto k tomu číslu nepasoval. Z grafické proměny Pevnosti mám přitom vcelku dobrý pocit (byť méně obrázků by bylo fajn, ale co už).

  108. oprava
    k tomu časopisu, člověk píše pár věcí zároveň a pak se diví, co na klávesnici tropí zapisovací šotek. 🙂

  109. Pondelok kúpené , prečítané a… áááá
    …a je to asi pravda, Pevnosť podla sľubovanej novej grafickej podoby smeruje do vôd mladších vôd – áno, grafika zodpovedá dnešnej mládeži. Veľa a najmä pestrých obrázkov, prípadne ilustrácií zaberajúcich čo najväčšiu plochu na stránke, aby nebolo veľa textu. Keď neviem čítať, aspoň pozriem veľa obrázkov.
    V taverne nám čitateľom píšu obaja šéfovia… viac priestoru… pre literatúru…, ale ak sa pozriem na počet strán respektíve riadkov poviedok, tak mi to nepripadá, že poviedky majú viac priestoru. A to Pevnosť kupujem najmä kvôli poviedkam, recenziam najmä kníh, filmov i seriálov a keďže k mojím ďalším koníčkom patrí i historia, tak veľmi som sa vždy tešil na 2-3 stránky fantastickej historie + k tomu niečo z mytológie.
    Taverna nám sľubuje viac strán historie, mytologie i magie, ale ak by som začal asi počítať počet slov textu, ktorý sa nachádzal na tých 2-3 stránkach v minulosti, tak by sa to z novou rozšírenou stranovou ponukou plus-mínus asi textovo asi rovnalo.
    Ak si dodre pamätám, tak si niekto v debatách nad mojim príspevkom sťažoval, že sa znížil počet stránok. No, asi sa to urobilo asi na úkor toho, aby sa moc nehýbalo s cenou časopisu. Tomu by som rozumel, ale prečo potom plýtvate stranami 28, 53 a dvojstránkou 58-59, ktoré by sa dali omnoho lepšie použiť na príslušný text, ako obrázky pre analfabetov.
    A teraz – asi ma ukrižujú GRRM fandovia, ja som nečítal, ani nevidel “Tróny” moc dlhé a akosi nemám chuť na podrazy a politiku, politiku a podrazy a politiku…, keď niečo čítať, tak niečo do 400 strán, ak to na chvíľku aj odložím,aby som nemusel začať čítať od začiatku. A ak má tento článok o seriálovom hite pritiahnúť ´dalších k sledovaniu seriálu, prípadne čítaniu Martinových kníh ( jeho poviedkové zbierky mám, a to aj niekoľkokrát prečítané) tak takýto chaos, čo je na tých cca 8 stránkach ma nenalákal na čítanie, či sledovanie “Trónov”. Jedine mapa ma potešila, ale ani lupa mi nepomohla.
    Počkám, čo budev ďalšom, prípadne dvoch číslach Pevnosti a potom sa rozhodnem, či si budem už čítať len staré dobré čísla Pevnosti.

  110. Pevnost je prostě kult- Svědčí o tom takové množství příspěvků jako snad nad ničím jiným tady. A měla by si tento post udržet.
    A pevně doufám, že se to podaří!
    Na druhé straně měli bychom ukázat věrnost a alespoň pár čísel ji podržet nákupy. Zvlášť jestli se externisté zřekli honoráře.

  111. Dočteno. Ještě bych měl pár poznámek, ale zastavím se jen u jedné věci – opět souvisí s grafikou (v článku o Hře o trůny nejsou číslovány stránky, tak musím dopočítat k předešlým): Na straně 8 končí odstavec textu vpravo dole slovy: “Také proto ostatně nyní autor, zvolený magazínem Time za jednoho ze sta…” automaticky přejedu očima na druhou stránku, kde je jediný masivní sloupec na černém pozadí: “Kdo je kdo v západozemí…” Aha, tak to není pokračování, to je k mapě. OK, otočím tedy znovu stránku a pokračuji ve čtení: “Kdo je zodpovědný za celou…” Tak počkat, to také nemá logiku! Ale vždyť to má tmavé pozadí jako předchozí tři (plus čtvrtá s mapou) stránky textu! No jo, ale písmo je bezpatkové, to nepoznáš?! I přesune se můj zrak na nejbližší odstavec s bílým pozadím a na potřetí už konečně mohu pokračovat ve čtení: “…nejvlivnějších lidí na planetě…”

    Hm, takže text rozdělený na straně 8 a vedený tři strany s tmavým pozadím najednou pokračuje až na straně 11 a 12 s pozadím bílým. Takhle si vážně příjemné čtení nepředstavuji. Jen zmatenost.

    Nejsem si také jistý tou kombinací různých patkových a nepatkových písem doplněných o písmena z dvojitých čar (ty jsou tam proč?)

    Nakonec přijde tiráž a na samotném konci je vyveden moderním bezpatkovým fontem název PEVNOST opět se žlutým dvojitým “O” . První, co mě v tu chvíli napadlo, bylo: “Rádi by změnili i logo časopisu na obálku do takto moderního, ale dostali z toho strach..” To dvojí pojetí loga, názvu časopisu je… zarážející a… opět zmatené. Jako by se National Geographic začal stydět za žlutý rámeček.

  112. A fakt naposledy: Úplně první titulek na obálce Pevnosti 3/2013: “Arrow: Sexy lučištníka hledejte v bedně” a úplně první titulek Pevnosti 4/2013: “Sexuální tabu: Nejznámější incesty historie”.
    Tak se trochu bojím, co bude úplně první titulek na obálce Pevnosti 5/2013: “Roklinka a Temná věž – sexuální symbolika Středozemě”?
    Asi bych doporučil ten trend zmírnit, takhle vedle sebe to vypadá fakt jak Aha!” (To v lepším případě ;-))

  113. to standa.e
    Jo, u té Hry o trůny se mi stalo naprosto přesně totéž, taky jsem chvíli pátral, kde že jako ten text pokračuje 🙂

    Ohledně druhého příspěvku si také myslím přesně to samé 🙂

  114. to standa.e
    Souhlasím. Tyhle bulvarizující titulky mi taky vadí – zvlášť když vevnitř je těm incestům věnován takový rozsah jaký je.

    K časopisu: narozdíl od jiných mi grafika nevadí, naopak vnímám si jako zlepšení po stránce čtení textu. Méně můžu ale chválit poměr textu a obrázků. Tím trpí především recenze, na které je méně prostoru, a přitom recenze jsou pro mě jedním z hlavních důvodů proč Pevnost kupovat a číst. Jako úplně zbytečné se mi jeví hodnocení knih hvězdičkama v té horší části Knižního kompasu. Bez textu, který by vysvětlil proč autor hodnotí tak jak hodnotí to absolutně nemá jakoukoliv informační hodnotu. Příkladem budiž i dvě recneze aktuálního čísla: se vší úctou k Petře N. (četl jsem s potěšením všechny její knihy) poslední Tina Salo má stejné hodnocení jako Novotného Křižník Thor? Sice jsem Novotného ještě nečetl, jeho tvorbu mám ale zaškatulkovanou v jiném levelu než je Tina Salo, především ale šestou Tinu pokládám v rámci série (!) za slabší. Z recenzí si ale důvod hodnocení člověk neudělá. Neodhadnu samozřejmě nakolik úprava grafiky zrovna tady ubrala místa pro text, možná se tedy mýlím, ale zatím to vnímám takto. Poměr text vs. obrázky imho shauzuje i hlavní téma čísla: jsem fanda GoT, článek Hokra a Storcha jsem přečetl včera – a dneska už moc nevím o čem byl. Pokusy o humorný komentář vem čert, ne všichni jsou Jiří Pavlovský, aby to nepůsobilo blbě, byť to taky není něco nad čím bych jásal nadšením. Pokud roštěnky a spol. nepřekročí míru, není to důvod abych přestal Pevnost kupovat. Téma dubnového čísla ale ukazuje, že poctivé analýzy, jakých se dočkali např. Avengers nebo Temný rytíř jsou minulostí. Bohužel pro mě. A na konec nejen k tomu, co v Pevnosti je, ale taky k tomu co tam není: přimlouval bych se za návrat fantastických světů. Nemyslím, že bych měl za těch cca 15 let, co žánr čtu, načteno málo, paradoxně mě to vedlo k jakémusi konzervatismu. Takhle rubrika mě upozornila na několik zajímavých autorů, popř. oslabila moji nedůvěru z autorům či subžánrům opomíjeným. Naposledy jsem hodně vytěžil třeba z toho představení detektivní drsné školy. Nebudu komentovat zdání, že v dubnové Pevnosti tahá literatura za kratší kus špagátu oproti filmu a různým hrám, to by byla hloupost hodnotit na základě skladby jednoho jediného čísla.

    Závěrem tedy opakuju, že i já toto nemyslím jako kritiku, ale spíš feedback redakci, přičemž na ní je zda a jak to vezme v potaz, souhlasím taky s názorem, který jsem tu i prezentoval, že je na místě Pevnost nějaký čas podržet a dát jí čas před vynášením soudů o další společné budoucnosti. Změny, které tu někteří vykládali jako horor, tak dramaticky nevidím, přesto registruji trend, jehož posílení bych se bál.

  115. Pro mládež?
    Mám ještě jednu poznámku, k tomu výše zmiňovanému zaměření na mladší generaci. Vzhledem k věku mohu ještě stále s klidem říct, že do ní patřím a pokud to na nás mělo být zaměřeno… nepovedlo se to. I my máme jen jedny oči, i my se chceme v textu orientovat.

  116. A ještě dodatek: díky upozornění standy.e jsem se podíval na to logo Pevnosti na poslední straně. No to je hnus, velebnosti (s odpuštěním)… Změna loga v TOTO by mě osobně snad vadila ještě víc, než kdyby se s pevnosti stal bohapustý fotokomiks.

  117. I přes tu chválu nahoře, kterou jsem na redakci za novou Pevnost snesl, si samozřejmě také uvědomuji některé dílčí nedostatky. Spousta z těch věcí, co napsal Schramm a Standa.E, jsou dobré postřehy a věřím, že se tím reakce inspiruje. Jasně že to nemůže být dokonalé, když se celá nová koncepce, layout, grafika a obsah řešila během pár týdnů. Já bych nebyl na redakci zas tak přísný a dal jim několik měsíců na lepšení. mě se ale nová cesta prostě líbí, přijde mi to sympatické a věřím, že pár neříjemných detailů se prostě spraví.

  118. Jak vidím cenzura zasáhla i do FP a diskuse na pod recenzí Pevnosti 4/2013 je uzavřena a promazána. Nebo je to jen u mě??

  119. to KarelC
    Ne. Myslím, že cenzura je chyba. Jen ať se každý svobodně vyjádří.

  120. K uzavření diskuze
    Ta diskuze se už stočila mimo téma a nebyla k ničemu.

  121. K uzavření diskuze
    Připouštím, že s tím mailem, to bylo za hranicí slušnosti i u anonymní diskuse. Ale nesouhlasím s tím, že byla k ničemu. Svým způsobem byla docela poučná… 🙂

  122. No, doufám, že byla poučná aspoň pro někoho, připadala mi dost sysifovská 😀 Mimochodem, chcípnul Level, jen pro ilustraci, o čem se teď hraje.

  123. Level
    No ono to tak k tomu směřovalo. Prvně cena vyletěla nad dvě kila, potom ji zase s velkou slávou srazili dolů, jako že jsme dobří zlevnili jsme.
    I na těch plnejch hrách byl vidět úpadek. Prastarý Heroes III – to jsem si tak sám pro sebe řekl, že nastává konec.
    A do toho megasilná konkurence jako je SCORE, Bonusweb (internet) a na plný hry zase Steam.

  124. Petra: Vím o tom houbeles, ale není to úplně totéž, ne? Herním časopisům už více let kontinuáně klesá prodej, z původních desítek tisíc teď prodávali nějaký 4.5 tisíce, navíc šlo o DVD přílohy a plný hry…takže “o čem se teď hraje”?

  125. Končí spousta časopisů, nejen o fantastice a herní, ale i ženské, spousta odborných. Trh padá. Prostě to není žádná legrace.

  126. Tak to se musí časopisy víc snažit, aby nepadali…

  127. Ty odborné doplácejí na internet snad ještě víc. Sleduji zejména ty modelářské a v poslední době je časopis samá reklama, nebo PR recenze´. Když chci skutečný návod tak prostě musím na net, neb v časopise v poslední době nenajdu praktickou radu téměř žádnou. Tam si myslím, že se spousta časáků pohřbila sama. 🙁

  128. Petra: jasně, ale minimálně u herních časopisů to rozhodně není blesk z čistého nebe (jako to, zdá se, bylo u Pevnosti). Náklady jim dlouhodobě meziročně klesají, konec jim byl prorokován už delší dobu…

  129. Bohužel se většina časopisů jen z prodeje neuživí, tištěná media žijí z inzerce, internetová mnohdy koneckonců taky, ale tam čtenář nemá pocit, že inzerce zabírá místo. Já tu nechci znova rozpřádat odbornou debatu o financování časopisů, jen se snažím vysvětlit, že vydávání časopisů je podnikání jako každé jiné. Ostatně, vydávání knih taky.

  130. to Petra
    To co tu pořád “vysvětluješ”, není nic nového. Mě tedy reklamy nevadí. Jediné co od časopisu typu Pevnost nebo XB – 1 očekávám, jsou povídky. Články o upírech a filmech mě nezajímají. Místo nich tam klidně může být ta reklama 🙂

  131. To je sice pěkné, ale jsou zas lidé, kteří v tom časopise povídky vůbec nečtou :).

  132. to Petra
    Opravdu nechápu člověka, který si koupí Pevnost nebo XB – 1 a pak nečte povídky v nich obsažené. To musí být věru podivín!

  133. to Petra a Kulagin
    Jojo, třeba já 🙂 Otevřeně se přiznávám, že mám toho na čtení tolik, že povídky od mě neznámých mě málokdy donutí si je v tom časopise přečíst. Možná je to i proto, že jsem k formátu povídek trochu skeptický. Pamatuju si, jak jsem v Pevnosti natěšeně četl povídku Kevina Hearneho a příliš mě nevzala. Neměl imho prostor k tomu, aby děj pořádně rozvinul. Ve výsledku jsem byl rád, že jsem Kroniky železného druida četl předtím, protože po téhle povídce bych si asi knihu téhož autora nekoupil. Ne že by ybla špatná, jen průměrná, taková nijaká. A na to holt nemám ani ne tak peníze jako spíš čas. Naposledy jsem v Pevnosti četl Žambocha, k povídkám z březnového čísla jsem se ještě nedostal – a to si obě přečíst chci! Ne že bych opovrhoval mě neznámými autory, odkládám si povídky pro strýčka příhodu, ale musím přiznat, že ten návrat k nim ne úplně funguje. Jak jsem tu psal opakovaně, proto pro mě nemá cenu XB-1 a kupuju ji v podstatě jen když je tam někdo pro mě zajímavý. Viz teď povídka od Hlávky a Skálové. A pak se stane, že na knížku Ondřeje S. Nečase koukám jak na zjevení, protože jsem autora neznal 🙂

Zveřejnit odpověď