Pevnost 12/2012

Prosinec je ve znamení velkolepého návratu Petera Jacksona a Středozemě na filmové plátno. Premiéru Hobita redakce Pevnosti sice nestihla, ale přinesla čtenářům mnoho informací, které se k
filmu vážou. Ale Hobit není jediným tématem čísla. S příchodem konce světa (který nás minul) bychom se měli i otočit zpět do historie. Ta nás čeká v několika článcích i podobách.

Pevnost 12/2012

Jak jsem napsala již výše, recenze na Bilbův příběh se nedočkáme. Avšak hned v prvním článku časopisu nás čeká velké představování. Děj samozřejmě zná každé malé fantazátko, ale nějaké ty střípky a drby z natáčení vždy potěší. Článek je dobrým zhodnocením před návštěvou kina.

Na text navazuje shrnutí Hobita knižního. Ten se nyní společně s trilogií a Silmarillionem dočkal vydání ve speciálním boxu. Projdeme si tedy Pytlíkovu strastiplnou cestu z Tolkienových poznámek až do nakladatelství a k nám čtenářům. Většinu faktů už jistě znáte, ale opakování je matka moudrosti.

Novinkou je ovšem desková hra Hobit, která se na nás právě usmívá z obchodů. Její kritické shrnutí, včetně představení pravidel a zhodnocení hratelnosti, potěšilo i jako předvánoční inspirace.

Nyní již k té historii. Čeští autoři jako by na ni měli patent. A proto nás článek Borise Hokra provede tuzemskými historickými antologiemi, které vznikly pod taktovkou Ondřeje Jireše. Sice se nedočkáme přesného rozboru každé z nich, zato nám jejich autor prozradí, jak pracuje, co ho inspiruje a podělí se i s nápady do budoucna. Pokud jste fanoušci dávnověkých příběhů i autorů, kteří je píší, jistě tento text uvítáte.

Tím ovšem prosincová dějepisná výprava nekončí. Přesuneme se k jiné sbírce povídek. A to k Legendám z dávných časů Čech a Moravy. Pod tímto názvem vznikla nová série, jež se zaměřuje právě na hrdiny a pověsti našich předků. Do psaní série se zapojí několik autorů, v prvním díle například Jaroslav Mostecký, a měly by mapovat dlouhé období našich dějin. V článku odborníka na slovo vzatého, tedy Míly Lince, se dočteme o první knize, příbězích, jež obsahuje, i plánech do budoucna. Zájemcům o zábavnou formu podání historie nezbývá než nastražit uši a začíst se.

Kromě Hobita a jeho odvážných přátel zaplavil naše kina ještě jiný, neméně velkolepý film. Atlas mraků, původně kniha, které se nedostalo mnoho pozornosti, se dostal do rukou sourozenců Wachovských, a ti z ní udělali něco velkého. Chválu na jejich dílo, stejně jako shrnutí děje a postav se dočteme v příjemně lákavém článku, jenž slibuje dobrý zážitek. Nechybí ani menší okénko hodnotící knihu samotnou, o níž je samozřejmě po filmovém úspěchu velký zájem.

V prosincových povídkách se podíváme jak za městských druidem, tak na tragédii malé komunity a nakonec se pobavíme nad neštěstím jednoho neřáda.

Kevin Hearne je již i v Čechách známý svými knihami o keltském druidovi Attikovi prožívajícím krušné chvíle v moderní městské džungli. A jako správný hrdina není sám. Doprovází ho věrný a inteligentní nejlepší přítel člověka, pes Oberon. V povídce Klan Rathskellerovců se Attikus vydává večer projít do města. Avšak jak to tak bývá, nevinná procházka se brzy zvrtne ve rvačku. A to přímo fantastickou. Skupinka gnomů se totiž snaží získat zpět ukradený předmět. Zloději jsou nevypočitatelní koboldi a jejich prostředníci nejsou o moc lepší. Druid by se sporu mohl jednoduše vyhnout, ale vnitřní zodpovědnost ho nutí konat pravý opak. Svižná a vtipná povídka plná akce nabízí oddechovou zábavu. Příjemné jsou i prvky keltské historie a mytologie, jež dávají příběhu i postavě pocit určité známosti. Zároveň nechybí moderní střípky, ani narážky na popkulturu. Prostě správně namíchaný akční příběh, jak má být.

Na vážnější notu hraje krátký Efraim Jakuba D. Kočího. Zavede nás do české židovské čtvrti těsně před odvedením do koncentračních táborů. Nerozehrává velkou hru o moc, ale jen malý příběh věčně odstrčeného chlapce stojícího ve stínu svého bratra. Tomu se do ruky dostane nebezpečná kniha, jež ho nutí žárlit i ubližovat a přitom opomenout vlastní povinnosti. Vše pak vyústí tragédií a následným smířením. Příběh sám sice neobsahuje příliš mnoho fantastických prvků, avšak na pár stránkách přináší poslání i nádech záhady, jež jistě všechny citlivé duše potěší a zároveň rozesmutní. Děj je k tomu doplněn krátkými vsuvkami o judaistice, které do příběhu dobře zapadnou jako doplňující informace osvětlující příběh dané komunity

Poslední povídka tohoto čísla doplňuje téma průvodce fantastikou – humorná fantastika. V Čechách jí máme bohužel pomálu, o to více potěší povedený Mord v Hadově Haniny Veselé. To se takhle jeden mordýř a zloděj vypraví do nového města a zjistí, že ho pronásleduje magický ochránce muže, kterého zabil. A tento „džin“ se ho na popud své smlouvy snaží připravit o život. Našemu hrdinovi nezbývá než vyhledat pomoc největší – čaroděje. Přesněji čarodějku. Ta se s vervou pouští do zrušení jeho kletby, avšak vše není tak jasné, jak se zdá. A hrdina padá do jednoho průšvihu za druhým. Povedená povídka, jež jistě nadchne svým nadhledem i akcí. Stejně tak se můžete zasmát nad hloupými náhodami a nejvíce pak nad samotným koncem. Humorné, s pointou a hlavně čtivé.

Poslední číslo Pevnosti tohoto roku opět rozšířilo obzory pro nejširší fantastické čtenářstvo. Najdeme zde článek o nové larpové knížce, stejně tak anime a mangu, nejpodivnější filmové adaptace i stálé a stále zajímavé články o historii, hrdinech a magii. Fanoušky Hobita možná trochu zklame, že o malém hrdinovi nenašli tolik nových informací, ale snad nás lednové číslo překvapí dalšími články o Frodově příběhu.

A jak se aktuální Pevnost líbí vám?

O Pevnosti pro vás píšeme pravidelně. Přečtěte si recenze na starší díla.

Kamila Procházková (redaktorka)

kamila.prochaz­kova@fantasypla­net.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

5 komentářů

  1. Dobré
    Tak tahle Pevnůstka mě potěšila. Články o Hobitovi super, jen mě trošku zklamalo, že nebyl článek o Řádu Kraje Světa. 🙁 Tak snad v Lednové, kterou si už kvůli knižní příloze prostě musím koupit. Těším, těším!!! 🙂

  2. Dvouměsíčník
    Je pravda, že od roku 2013 bude Pevnost vycházet jako dvouměsíčník? Leden+Únor vyjde 9.1. 2013? A kolik čísel vyjde v roce 2013? Šest?

  3. To Petr
    S tím lednovým dvouměsíčníkem to pravda je. Ještě bude takhle jeden v létě, myslím v červnu. 🙂

  4. to Petr
    Nechci tu mluvit za vedení Pevnosti, ale myslím, že jako dvojčíslo vyjde jen leden + únor a pak červenec + srpen. Jinak normální čísla po měsíci.

  5. to Petr
    jo taky jsem dospěla k tomu dojmu a na tu lednovou přílohu se těším jak malá .-)

Zveřejnit odpověď