Hellblazer – Zamrznutí

V minulé knize náš oblíbený anglický „hrdina“ John Constantine přijel do Spojených států amerických s Dobrými úmysly. Jak to dopadlo, už víme, a nyní nás čeká pokračování. Radši si však pořádně nalijte rum, protože nám hrozí Zamrznutí!

Hellblazer - Zamrznutí

Po tom, co přinesl smutné poselství, se John sejde se svým starým známým jménem Turro. Nastane klasická debata v režii Briana Azzarella, čili slovní přestřelka, kde se to výhružkami, starými narážkami a prdelemi jenom míhá a která probíhá na několika úrovních a mezi řádky, které jsou schované zase mezi další řádky. Výsledkem schůzky je jakási prácička, kterou má John vyřídit na severu Ameriky. Ale nebojte se, i když hlavním dějovým posunem je tenhle…dialog…, tak nejzábavnější část se děje v pozadí tohoto rozhovoru. Pár chlápků prožívá záchvat paniky a stresový atomový útok, protože v novinách našli fotku chlápka, kterého před nějakou dobou zabili. Nemůžu si pomoct, ale Azzarello tyhle krátké epizodky, které se okolo hlavního děje jenom tak míhají, prostě umí dokonale (vzpomeňte si na jízdu v autě v minulém díle).

Po krátké epizodě v baru se již dostáváme k hlavnímu příběhu Zamrznutí. Kdesi daleko na severu, kde ani lišky nedávají dobrou noc, protože už dávnou chrápou, si to osamělá postava zabalená v kabátu šine sněhovou vánicí a blíží se k malé útulné hospůdce, kde se sešlo pár lidí, aby se schovalo před horšící se sněhovou bouřkou. Máme tu majitele baru, štamgasty, rodinu s dětmi, dědky, přichází John Constantin a venku v autě se najde mrtvý chlápek, kterému z panděra trčí rampouch, který by do kapsy strčil i největší dildo světa. Situace se přiostřuje, protože John není ten typ člověka, který by cokoliv a komukoliv usnadnil. Když se v hospůdce objeví ještě banda chlápků, které rozhodně nevypadají na rodinné typy, tak se může 90 stránkový příběh řádně rozjet.

Azzarellovi se podařilo v Zamrznutí namixovat hned několik žánrů do jednoho. Kdykoliv je to Hellblazer, tak se jedná o thriller/horor, a to samozřejmě i tady. Již podle úvodního rozepsání postav a mrtvoly vám určitě došlo, že autor velice chytře a rafinovaně používá klasickou detektivní zápletku, kdy máme místnost a mrtvolu a vrah je mezi protagonisty. A nebyl by to Azzarello, kdyby alespoň okrajově nepřistoupil na konzervační drama a špetku toho humoru černějšího než kafe z brazilského slu­mu.

Stejně jako předchozí knihu, tak i tento hlavní a nejdelší příběh nakreslil Marcelo Frusin. Můžu vám garantovat, že kdykoliv vidím úsměv Johna Constantina v jeho podání, tak mi přeběhne mráz po zádech. Frusin chápe, že Hellbalzer není komiks, který by potřeboval tisíce vykreslených detailů, ale tu správnou atmosféru, a jeho hra se stíny, které jsou tak černé, jak jen stíny můžou být, tuhle podmínku rozhodně splňuje.

Po přečtení příběhu se čtenář dostane k poslednímu příběhu s názvem Pokojoví psíci a angličtí páni. Brian Azzarello je člověk, který má rád Constantinovu minulost, a když se k ní vrátí, tak s epizodou, která rozhodně potěší. Tentokrát dostane John práci od jakéhosi hezounka jménem Stanley. Je nutno podotknout, že Stan není žádný chudák, a co by asi tak mohlo zajímat mladého punkáče víc než prachy? Jasně že nic, pivo totiž fakt není zadarmo. Proto se rozhodne přijmout i sebevražedný úkol. Musí získat Rasputinovi hodiny od jistého „Araba“, který je nejspíš pěkně mocný ranař a John z něj má naděláno v kalhotách, ale tučná obálka i to hov… zpátky vrátí. Ale nebyl by to Azzarello, kdyby nebyl v pozadí toho hlavního příběhu ještě další a tentokrát mnohem děsivější.

Posledním detailem jsou obálky původních sedmi sešitů. Rozsegmentované obálky Tima Bradstreeta se již staly dávno legendárními a kultovními.

Takže co získáte koupí tohohle booku? Je to druhý ze tří Azzarellových Hellblazerů odehrávajících se v pro Johna značně nechutné Americe. Hellblazer je antihrdinský komiks ze stáje DC Vertiga, jak má být. Je cynický, bezohledný a velice často i brutální, ale také dechberoucí, inteligentní a rozhodně těžce návykový. Příznivci hororů nebo komiksů, neváhejte ani vteřinu…

Lidské srdce je chladné jako led. A nikdo to neví lépe než John Constantine, který ví o zlu víc než většina normálních lidí dohromady. Cena za tuto znalost je pochopitelně vysoká, ale Constantine měl vždycky štěstí – pokaždé byl poblíž někdo, koho za sebe mohl nastrčit a kdo tuto cenu zaplatil místo něj. A teď, jak pokračuje ve své pouti temnými zadními uličkami Ameriky, se znovu a znovu utvrzuje v tom, že jedinou věcí, na kterou se může doopravdy spolehnout – a kterou může využít – je lidská krutost. * Některé věci se nikdy nezmění. * ZAMRZNUTÍ je další kniha ze světa Hellblazera, kterou napsal nositel Eisnerovy ceny Brian Azzarello. * ZAMRZNUTÍ obsahuje sešity 157–163 a příběhy „…a pohřbený“ (ilustroval kreslíř PREACHERA Steve Dillon), „…Zamrznutí“ (ilustroval kreslíř knihy HELLBLAZER: DOBRÉ ÚMYSLY Marcelo Frusin) a „Pokojoví psíci a angličtí páni“ (ilustroval kreslíř série SANDMAN MYSTERY THEATRE Guy Davis). (anotace)

  • Hellblazer: Zamrznutí
  • Scénář: Brian Azzarello
  • Kresba: Steve Dillon, Marcelo Frusin, Guy Davis
  • Provedení: paperback, barevné
  • Počet stran: 168
  • Cena: 349 Kč
  • Vydala: Crew, 2012

Přečtěte si i recenzi na předchozího Hellblazera, Dobré úmysly.

Četli jste tento komiks? Podělte se o názor. Zamrznutí si můžete koupit v našem e-shopu s 15% slevou.

Vojtěch Rabyniuk (redaktor)

vojta.rabyniuk@fan­tasyplanet.cz

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

1 komentář

  1. Díky za recenze. Komiks můžu jen doporučit, celou dobu jsem se perfektně bavil. Pro mě jedna z nejlepších knížek co jsem kdy četl, v Crwi se mi perfektně trefili do vkusu 🙂 Už vyhlížím (bohužel) poslední díl Popel a prach, snad bude ještě letos.

Zveřejnit odpověď

Hellblazer – Zamrznutí

Lidské srdce je chladné jako led. A nikdo to neví lépe než John Constantine, který ví o zlu víc než většina normálních lidí dohromady. Cena za tuto znalost je pochopitelně vysoká, ale……

Lidské srdce je chladné jako led. A nikdo to neví lépe než John Constantine, který ví o zlu víc než většina normálních lidí dohromady. Cena za tuto znalost je pochopitelně vysoká, ale Constantine měl vždycky štěstí – pokaždé byl poblíž někdo, koho za sebe mohl nastrčit a kdo tuto cenu zaplatil místo něj. A teď, jak pokračuje ve své pouti temnými zadními uličkami Ameriky, se znovu a znovu utvrzuje v tom, že jedinou věcí, na kterou se může doopravdy spolehnout – a kterou může využít – je lidská krutost. * Některé věci se nikdy nezmění. * ZAMRZNUTÍ je další kniha ze světa Hellblazera, kterou napsal nositel Eisnerovy ceny Brian Azzarello. * ZAMRZNUTÍ obsahuje sešity 157–163 a příběhy „…a pohřbený“ (ilustroval kreslíř PREACHERA Steve Dillon), „…Zamrznutí“ (ilustroval kreslíř knihy HELLBLAZER: DOBRÉ ÚMYSLY Marcelo Frusin) a „Pokojoví psíci a angličtí páni“ (ilustroval kreslíř série SANDMAN MYSTERY THEATRE Guy Davis).

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď