To nejlepší z narozeninové soutěže a vítězové

Stejně jako každý rok, ani letos nemohla při příležitosti 11. narozenin Fantasy Planet chybět speciální soutěž s netradičními pravidly a větším než obvyklým množstvím cen. Vaším úkolem bylo napsat nám svůj nejfantastičtější zážitek, popsat svůj vztah k české fantastice či se s námi podělit o vašeho nej fantasy hrdinu. A protože jste se k tomu většinou postavili velmi zajímavým a kreativním způsobem, rozhodli jsme se s vámi o výběr toho nejlepšího podělit.

Laeg Mortemir - CD

1. kolo – česká fantastika

Prvního kola na téma česká fantastika se zúčastnilo 38 čtenářů. Šťastnými výherci knih Žár krve, Boletus Arcanus a Tajná kniha Šerosvitu se stali Martin Hadrava z Katovic, Josef Kudlík z Brna a Ondřej Hartman z Prahy. Výběr těch nejlepších odpovědí:

1. Proč čtete, případně nečtete českou fantastiku?

Českou fantastiku čtu ze dvou hlavních důvodů: Čeští autoři mají velký potenciál, zpravidla vykazují značnou originalitu (ať již ve výběru prostředí příběhu, zápletce nebo závěru) a číst jejich práce bývá proto velice osvěžující. Důležité pro mě je i to, že čeští autoři píší jinak než světoví. Jejich příběhy bývají jinak laděny a vzbuzují často podobné emoce. Asi bych to nazvala originální českou mentalitou, která se v jejich tvorbě projevuje.

Proč čtu českou fantastiku? No, to je vcelku jednoduché – protože je to fantastika. Miluji fantasy a s každou návštěvou knihovny objevuji nové a nové dimenze, kam až může zajít. Mrzí mě jen, že nemám dost času, abych přečetla úplně všechno…

Do nedávna jsem se k českým autorům stavěl skepticky. Proč bych taky měl číst zrovna české autory, když je na celém světě tolik kvalitních, populárnějších a určitě lepších? Pak přišel zlom, riskl jsem to a přečetl si knížku od M. Žambocha. Abych se ujistil, že to není náhoda, koupil jsem si hned další a nelitoval. Karta se obrátila a já si rozšířil rozhled i pod pomyslnou lampu. I u nás se holt najdou kvalitní autoři, kteří jsou nám, českým čtenářům, blízko, tudíž je nám blízko i jejich psaní.

2. Jaký je váš nejoblíbenější domácí žánrový autor a proč? Pokud českou produkci nečtete, co vám na ní vadí, případně co jí chybí?

Obľúbeného domáceho žánrového autora nemám, českú a slovenskú produkciu okrem Červenáka a poviedok uverejnených v časpoisoch Pevnosť a Fantázia nečítam. Môj obzor je tým pádom veľmi obmedzený, ale na základe prečítaných poviedok, ukážok z kníh, anotácií, recenzií som si vytvoril približný obraz a teda sa môžem vyjadriť k negatívam a nedostatkom českej a slovenskej fantastiky. Často mi vadí aj obsah aj forma. Čo sa týka obsahu, ako povedal C. S. Lewis „Literatúra, ktorá odo mňa ako od človeka vyžaduje viac, je dobrá literatúra.“ Chcem tým povedať, že obsahové posolostvo považujem za nedostatočné. Mám dojem, že autori neinšpirujú čitateľov k ideálom, morálnym a správnym hodnotám, nesprostredkúvajú životné múdrosti, ako to napríklad je u Tolkiena a spomínaného Lewisa. Ohľadne formy by som len poznamenal, že explicitnú erotiku, brutalitu a vulgárnosť, tak často autormi využívané, považujem za mnohokrát nemiestne a nechutné. Tolerujem ich, iba ak slúžia „vyššiemu dobru“, čiže ak nimi chce autor niečo konkrétne vyjadriť alebo zdôrazniť.

3. Kterého českého žánrového autora byste doporučili nováčkovi jako ideální úvod do fantastiky? Pokud se v české produkci neorientujete, kterého světového?

Na úvod bych doporučil již výše zmíněného Žambocha (třeba některou ze sbírek povídek s Koniášem), nebo Vladimíra Šlechtu (třeba některé příběhy z pohraničí, které jsou blíže ke klasické fantasy). Doporučil bych i Kopřivu, ale případné zdravotní problémy slabších povah si na svědomí nevezmu. 🙂

Tohle je jako doporučit někomu nejlepší boty. Dotyčný určitě doposud měl oblíbenou značku a druh, případně má krásně rozchozené a padnoucí postarší „kecky“, takže bude s nedůvěrou pohlížet na naše tipy a rady. Navíc třeba fanoušek Coelha asi nebude odvázaný z Asfaltu, stejně jako odborník na madagaskarské lemury pravděpodobně nedočte Mariňáky. Pokud bych ale musel vystřelit se zavázanýma očima, tak bych zkusil Seržanta od Žambocha. A pokud by se náhodou nelíbil, není hoden. 🙂

2. kolo – komiksová fantastika

Druhé, komiksové kolo si získalo 40 čtenářů. Novými držitelkami komiksů Y: Poslední z mužů 4 – Heslo, Incal a Zámek a klíč: Vítejte v Lovecraftu se staly Radka Musilová z Brna, Jana Beranová z Chrasti a Jana Žižková z Ostravy. Nejzajímavější odpovědi:

1. Co vás na komiksech nejvíc baví? Pokud komiksy nečtete, proč je nečtete?

Umožňují jiný styl vyprávění než knihy a filmy. Když se chci pobavit nad něčím, co vyžaduje větší pozornost než film, ale menší než kniha, sáhnu po komiksu. Kresba či malba totiž usnadní vnímání příběhu, a navíc může být i uměleckým zážitkem. I ambicióznější příběh může být přístupný širšímu publiku. Kombinace obrázek-text pak podle mě i umožňuje vytvářet příběhy, které by svou šíleností v knihách či filmech neprošly, protože by neměly takový dopad.

Mimo několika komiksů na zkoušku komiksy nečtu. Přijdou mi jako přechod mezi filmem a knihou, přičemž si s každého berou to horší. Mají statičnost knihy a plytkost filmu. Neříkám, že všechny filmy (komiksy) jsou plytké, ale už z jejich formy vyplívá nutnost zjednodušování děje. Umělecká hodnota kreseb mi taky nepřijde moc přesvědčivá. Další a asi nejpodstatnější věcí jsou tematické okruhy komiksů. Nesnáším superhrdiny! Postavy typu Superman, Spiderman … mi naprosto unikají.

Nečtu je, protože mi vnucují nějaké představy, jak ten daný svět vypadá. Je pak těžké tuto představu vytlačit z hlavy a vytvořit si svoji. A navíc u komiksu projdu 20 stránek za pár minut a nic velkého se nemusí stát, narozdíl od 20 stránek v knížce, kde, když už se nic neděje s dějem, si člověk alespoň vytvoří představu o místě, kde se děj odehrává, nebo něco takového.

Komiksy nečtu. Na můj vkus je v nich málo písmenek. Jsem „požíračka“ textu a obrázky moc neprohlížím.

Komiks je krásná obrázková knížka, jejíž obrovská hodnota je ve spojení zajímavých (i když někdy až moc jednoduchých) příběhů a hodnotných kreseb. Komiks je nejlepší čtení na zkouškové období, unavené oči po čtení hromady učebnic a informací mohou najednou jednoduše přijímat úplně jiné vjemy. A pak ta odvaha, fantazie, to je prostě další level oproti běžným knihám!!!

2. Záleží vám i na celkovém provedení komiksu? Když vyjde ve vázaném i brožovaném vydání, jste ochotni si připlatit a koupit si hardback? Pokud si komiksy nekupujeme, zkoušeli jste se někdy po nich poohlédnout v knihovně? Našli jste tam nějaké?

Do knižnice už nechodím, tie naše majú slabý výber (max. Káčera Donalda) a často sa nedostane ani na zásadné diela fantastiky (HP a LOTR nerátam). V zásade mi nevadí ani jedna možnosť, ale ak sa niekto nevie o knihy a komiksy starať, potom som rád za hardback, ktorý viac znesie. O svoje investované peniažky 🙂 sa starám s úctou, avšak vadí mi, ak sa v prípade brože aj pri šetrnom čítaní rozlepujú jednotlivé vrstvy papiera obálky. Takže áno, ak by som si šiel kúpiť výborný komiks, ktorý ma nadchol, rád si priplatím za tvrdú väzbu, nech má vyššiu životnosť.

Komiksy moc nekupuju, ale v knihovnách jsem se je pokoušela najít několikrát – v naší maloměstské knihovně jsem objevila jen Garfielda, Asterixe, Don žona, Rin Tintina a nějakou holčičí mangu.. Takže jsem si půjčila pár Garfieldů a šla domů. Slovy mého (cca pětadvacetiletého) známého: „Nikdy nebudu dost velký na to, abych přestal číst Garfielda.“

Pořádná vazba je pořádná vazba. To však něco stojí a v současné době je to již v peněžence poznat, takže je to jako u všeho. Na standardní nástřel stačí měkký kartón s vyhlídkou na „oslí uši“, pro srdcovou záležitost není dost ani kožená vazba s hlubotiskem erbu na titulce a se zlaceným písmem ve hřbetu.

3. Která filmová adaptace komiksu se vám nejvíce líbila? Pokud žádná (nebo se na ně nedíváte), který zatím nezfilmovaný komiks byste na plátně rádi viděli? A klidně se rozepište – režisér, herci, hudba, celkové pojetí…

Temný rytier od Nolana. To je pre mňa bez akejkoľvek debaty nepokorená adaptácia. Prečo? Lebo je dokonalá. Viac neviem dodať. 🙂 A ktorý komiks by som veľmi rád videl zfilmovaný? Sériu 100 Bullets od Azzarella a Rissa. Pre potreby dajme tomu filmovej trilógie (alebo ideálnejšie seriálu) by sa ten košatý príbeh samozerjme zjednodušil. Ideálne by to režírovali Fincher, Nolan alebo možno Singer, majstri chladných a precíznych krimináliek, k ich štýlu by sa noirový look komiksu hodil dokonale. Hudba rozhodne od Howarda Shorea! A celkom jasno mám aj v hlavných úlohách – Clint Eastwood (Agent Graves), Idris Elba (Loop Hughes), Michelle Rodriguez (Dizzy Cordova), Johnny Depp (Cole Burns), Mena Zuvači (Megan Dietrich), Jeffrey Dean Morgan (Lono), Morgan Freeman (Curtis Hughes), Danny DeVito (Mr. Branch). A mnoho ďalších…

3. kolo – zahraniční fantastika

Třetí kolo, zaměřená na zahraniční fantastiku, bylo z hlediska počtu soutěžících nejúspěšnějších – po románech Slepozrakost, Tulák ve stínech a Inkarceron zatoužilo 49 čtenářů. Vyhráli je Petra Machová z Brna, Tomáš Kalvoda z Krupky a Tereza Klamová z Rosic. Vybrali jsme několik nejzajímavějších odpovědí:

1. Která kniha vás přivedla k četbě fantastiky? Pokud vás k žánru nalákal např. film či hra, alternativní otázka: Zkuste zavzpomínat a napsat nám název první fantastické knihy, kterou jste přečetli.

První kniha, hmm to už je vážně dávno, počítají se Verneovky ? Nejspíš to byla kniha 20.000 mil pod mořem, někdy kolem roku 83, to mi bylo deset, ten správný věk, objevil jsem ji zapadlou u babičky, kde jsem byl to léto na prázdninách. Věřte nebo ne, uchvátila mne natolik, že jsem ji dokázal přečíst za méně než tři dny. Seděl jsem v kuchyňce, na klíně spokojeně vrnícího kocoura a na stole Verna. Na tohle léto vzpomínám moc rád.

K fantastice mě nepřivedlo ani tak konkrétní dílo jako spíš spolužákem předplacené periodikum. Oním časopisem byla Pevnost. S tím mládencem jsem seděla v lavici, takže poté, co jsem mu párkrát nakoukla přes rameno, jsem zašla do knihovny a půjčila jsem si „Poslední přání“ od Sapkowského. Ovšem protože mi přišlo poněkud monotónní, nebylo to pravě to, co mou zvědavost přetransformovalo na čtenářskou závislost. Opravdový zájem o fantastiku ve mně vyvolal až Renčínův román na pokračování „Labyrint“. Když se ohlédnu, tak „Zlatý kříž“ byla vlastně první kniha, kterou jsem si plánovaně koupila. (Poprvé jsem do knihkupectví šla jen a pouze kvůli určité knize a nikdy předtím jsem se do obchodu netěšila dva týdny předem :)).

2. Jaký je váš nejoblíbenější fantasy/scifi/ho­rorový hrdina? A kvůli čemu ho tak zbožňujete? Pokud oblíbeného hrdinu nemáte, jaký by podle vás měl být?

Teď jsem zaskočená. Pokud mezi fantastickou literaturu počítám i pohádky, jako prvním favoritem byl princ Bajaja. Z jakého důvodu? Byl ustrkovaný, osamostatnil se a vybojoval si manželku, princeznu, družku? Vyberte si podle libosti.

Třetí kolo soutěže a potřetí musím napsat: nesnáším hrdiny. Mám rád knihy. Pokud si ale mám někoho vybrat, potom asi Leto II Atreides. Co je větší hrdinství, než obětovat sám sebe za přežití lidstva. Oběť asi tím větší, čím je větší utrpení obětovaného.

Barbar Conan, kterého jsem poprvé viděl, z dnešního pohledu ve strašné kvalitě, na VHS, v němčině „nadabované“ do paračeštiny jediným monotónním hlasem, ale protože toho Conan moc nenamluvil a spíše jednal, tak i ten překlad se dal poslouchat. Jinak jsem pochopitelně obdivoval hru svalů a téměř nulovou gestikulaci, které ke Conanovi neodmyslitelně patří, což mne o pár let později přivedlo k literární předloze od Howarda.

Oblíbených hrdinů mám spousty, těžko říct, kdo je ten nejoblíbenější. Hodně rád mám takové ty obyčejné typy, které okolnosti donutí ukázat, co v nich doopravdy je – Frodo Pytlík, Richard Mayhew z Gaimanova Nikdykde, nebo Charlie z Anansiho chlapců. K mým oblíbencům patří i antihrdinové typu Wesleyho z Millarova Wanted nebo Krak Maeg Brano ze Stínu modrého býka – prostě proto, že někdy mám těch Mirků Dušínů po krk. Conana obdivuji pro jeho přístup k řešení problémů. Ty velké rozdělí mečem na menší, kterými se už nemusí zabývat 🙂 Nerad bych vynechal Spidera Jerusalema. Nemá ani superzbraně, ani superschopnosti, ale stejně to dokáže pěkně roztočit. Určitě bych takhle mohl vybírat hodně dlouho, protože jak jsem už napsal, oblíbenců mám mnoho.

Prosím nesmějte se, ale je to Jean-Luc Picard, kapitán hvězdné lodi Enterprise ze Star Treku Nové generace. Je to vzor moudrosti, čestnosti a umění dobrého rozhodování. Uniforma mu sluší a navíc ta sexy pleška ;-). Co si člověk zamiluje v dětství, to mu už většinou zůstane.

3. Který je váš nejoblíbenější subžánr a proč? Pokud žádný nej nemáte, která témata a motivy v žánrových knihách preferujete?

Procházel jsem postupně různými subžánry, četl toho mraky, nyní je to nejspíš fantasy. V kyberpunku už téměř žijeme, utopie a antiutopie jsem číst přestal poté, co se mi zhnusila politika jako taková, ekologická scifi zůstane scifi, dokud prospěch lidstva bude méně než prospěch jednotlivce (a toho se sotva dočkáme)… takže fantasy, svět který se vrací ke kořenům, umí být surový, ale zároveň spravedlivý, sem tam kouzelný a pro většinu z nás lákavý.

4. kolo – cony

Poslední kola o fantastice na živo se zúčastnilo 27 čtenářů. Cenami byli tři volňásky na Festival fantazie 2011, které vyhráli Vendula Juříková, Jana Šrámčíková a čtenář s přezdívkou javastl. Opět nám došla spousta krásných odpovědi, možná z celé soutěže nejzajímavějších. Posuďte sami:

1. Proč jezdíte, případně nejezdíte na cony?

Na cony moc často nejezdím. Byla jsem na Parconu v Plzni a Festivalu fantazie v Chotěboři, ale teď mám rodinné povinnosti, které mi brání sbalit se a někam vyrazit. Ráda bych ale opět vyrazila za dobrodružstvím a hltala besedy a přednášky a filmové projekce a soutěže a workshopy a hudební a taneční vystoupení a…

2. Jak byste zlákali k účasti na conu ty, kteří ještě na žádném nebyli? Pokud jste ještě žádný con nenavštívili, tak co by vás přesvědčilo k účasti? 🙂

Před FF i po FF (což je celý rok) jsem plná nadšení, takže já sama jsem dobrou reklamou pro cony.

Co by mně přesvědčilo k účasti? Nejspíš někdo, kdo by mě lapil pod křídlo a vzal mě tam. Snad se někdy rozhoupu.

3. Co vás potkalo v souvislosti s fantastikou nejfantastičtěj­šího?

Pro mě je nejfantastičtější vždycky ten moment, kdy si pořídím nějakou dlouho očekávanou knihu a poprvé se do ní začtu. Mám takový ten rituál, kdy si přečtu anotaci, knihu pohladím, čichnu k ní (ehm, divný, já vím) a pak ji otevřu na první stránce a po přečtení poslední stránky si ji uložím pěkně do knihovny a mám ten krásný pocit uspokojení, že jsem zase o něco chytřejší a mám o čem přemýšlet.

Setkal jsem se s mimozemšťany, fakt :-). Ale o Elvisovi nic nevěděli…

Můj největší zážitek? Jednoduché. Se svým manželem jsem se seznámila na dnes již neexistujícím webu věnujícímu se DRD torch.cz. chvíli jsme si hráli na virtuální manžele, pak jsme do toho práskli doopravdy. Naše svatba byla plná fantasy bláznů a korunu tomu nasadil náš svědek, gildmaster … no však uvidíte čeho. Pronesl klasický přípitek novomanželům a pak dodal: „A Guardian of Moonlight jsou stejně nejlepší!“ Načež rodiče a podobní fantasy nevzdělanci vykulili oči a my ostatní skončili v křečích. Asi nemusím dodávat, že si to naše gilda The Fallen angels s Guardiany velmi brzy vyřídila. 😀

Tohle je zrada. Setkání třetího druhu žádné, kulový blesk nic, Pratchett jen na Plovárně s Ebenem, Michal z Kouzelné školky se nepočítá, třikrát v kině na Matrixu nikoho na zadek neposadí a knížku si užívám už jen z podstaty, že se můžu poflakovat a v klidu si číst. Tak snad nebudu vypadat jako moc velký pochlebovač, když za nejúžasnější zážitek v oblasti fantastiky, který mi rozproudil adrenalin, sem nahodím výhru na Fantasy Planet.

Co může být fantastičtějšího než sama fantastika. Když člověk dočte poslední kapitolu, zavře knihu a uvědomí si, že za chvíli „vstává“ do práce. A potom ten proces pomalého návratu do reality. To už ale musí kniha sednout opravdu na tělo.

Vítězové bonus soutěže

O tajné bonusové ceny si s námi zasoutěžilo 26 čtenářů. Vylosovali jsme Martina Kosece z Uherského Hradiště a Vojtěcha Rýdla z Kaznějova. Odtajňujeme větu, kterou soutěžící skládali dohromady – Fantasy Planet je nejlepší a nejfantastičtější web pod elektronickým sluncem. – a podobu bonusové ceny – CD Hra na hrdiny larpového písničkáře Laega Mortemira.

Děkujeme za pozornost a účast, těšte se na další speciální soutěže. 🙂

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď