Underworld 3: Vzpoura Lycanů

Již potřetí stojí vznešení a nemilosrdní upíři v boji proti divokým a krvelačným vlkodlakům. Vracíme se do temného středověku, na samý začátek krvavé války, kdy pistole jsou nahrazeny dýkami a meči, latex vystřídalo brnění a dusot koňských kopyt není jen fantazií.

Film celkem zdařile využívá tématu, jenž byl zmíněn v prvním dílu – (Underworld) – románek upírky, Viktorovy dcery Sonji, s Lycanem Lucienem.

Viktor, vládce společnosti vampýrů, má starosti s nezvladatelnými vlkodlaky, útočícími na jeho hrad. V noci je schopen se vlkodlakům bránit, ve dne hrad hlídají otroci, lidé proměnění v Lycany. Mezi nimi i Lucien, Viktorův chráněnec s řadou privilegií.
Využívá jich natolik, až se nakonec zaplete se Sonjou. Pro záchranu jejího života je schopen porušit pravidla, za což je tvrdě potrestán. Lucien uteče, osvobodí ostatní otroky a postaví se do čela vzpoury. Společně chtějí zachránit zbylé druhy z nadvlády nenáviděných upírů. A Sonja je pro svou lásku ochotna zradit svůj vlastní druh…

Hlavní hrdinku Selene vystřídala, k smutku i zlosti spousty fanoušků, neméně okouzlující Rhona Mitra, které obepnutý kostým sluší úplně stejně jako Kate Beckinsale. Lucien nám za ta staletí omládl a jeho kouzelným velkým očím zkrátka nejde nic upřít. Ovšem na démonického Billa Nyghyho zřejmě neplatí, Viktor je neoblomný i ve chvíli, kdy se k „velkému překvapení“ všech diváků stává dědečkem. A vzpomínáte si na Tanise? Vychytralý knihovník, který místo boje za přežití své rasy raději rychle zachraňuje cenné svitky?
Herci zkrátka odvedli dobrou práci. Kladným hrdinům fandíte, záporné o to víc milujete. A celou dobu zoufale přemýšlíte o tom, kdo by měl vlastně vyhrát…

Filmu by se daly vytknout záběry utopené v modročerné tmě. Není to ovšem nic zásadního, co by filmu ubíralo na kvalitě. Diváci se také možná báli romantického žvatlání o ničem, díky kterému se občas stydíme v kině vůbec sedět. Naštěstí oba milenci buď řeší podstatné věci, nebo pro jistotu mlčí úplně a užívají si toho druhého. Velmi zdařilé jsou kostýmy, rozhodně originálnější, než spousta latexu a černé kabáty. Za zmínku stojí určitě i hudební stránka, stojí za to si poslechnout soundtrack.

Přestože se natáčení třetího dílu Underworldu chopil nový režisér, atmosféra a duch filmu zůstávají prakticky stejné. Patrick Tatopoulos spolupracoval na předchozím díle mimo jiné jako návrhář kostýmů a výtvarník, takže žádný strach – už po prvních několika vteřinách filmu prostě víte, že tak to má být. Jen to zařazení do škatulky „horor“ je dost přehnané. Lehkému mrazení v zádech sice neuniknete, stejně jako záplavě něhy a lásky. Naštěstí se divák nemusí obávat hluchých míst, akce je tu hodně, prostě se neustále něco děje. Oceňuji i fakt, že se ve filmu neobjevují vtipné průpovídky a humor celkově. Vznikla by tak nesourodá a nestravitelná míchanice.

Ačkoli je film postavený hlavně na milostném poměru Sonji a Luciena, dávka romantiky je přesně vyvážena akcí a krví, čímž si každý přijde na své. Svým dvěma předchůdcům se kvalitou zřejmě nevyrovná, každopádně ale stojí za zhlédnutí. I v případě, že již předem známe konec.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. No tak konečně se recenzi na Underworld ujal někdo normální. Jen taková “drobnost” – příběh Sonji a Luciana je vyprávěn hned v prvním díle, ne v tom druhém. Proto je na konci Rise of Lycans ten epilog s Kate Beckinsale.Mně se to líbilo hodně, lepší než dvojka (ta byla dost o ničem) a srovnatelná s jedničkou. Člověk vůbec nepoznal, že film dělá jiný režisér a objevení se starých známých herců mě taky potěšilo. Rhony z Nip/Tuck jsem se trochu bál, ale pro roli upírky stačila – ruku na srdce, na to moc hereckého umu nepotřebuejte, stačí se tvářit drsně jako Kate a místy smutně, až nešťastně :-)Příběh byl vyprávěn dobře, tvůrci se drželi původní verze (bál jsem se, že budou nějaké změny) a bylo to prostě hodně super. Spousta lidí si stěžuje na nepřehledné bojové scény, ale já nevím, viděli jste film, kde byly přehledné bojové scény? Vždyť i ve 300 jsem někdy nevěděl kde jsem…S recenzí souhlasím, udělala mi radost. Jen ta drobnost v úvodu… 🙂

  2. zbraň:-o
    opravdu zajímavá myšlenka – myslím tím hned v úvodu zmíněné “…kdy zbraně jsou nahrazeny dýkami a meči…” – ony meče a dýky jako nejsou zbraně? Odky?

  3. Anděl: těmi zbraněmi byly samozřejmě myšleny pistole, přiznávám, že slovo “zbraně” je poněkud zavádějící. Stejně tak jsem si vědoma oné drobnosti se záměnou prvního a druhého dílu, za což se omlouvám:)

  4. WTF?!?
    Mam pocit, ze asi mluvis o naprosto jinem filmu, protoze jestli dvojka byla naprosto priserna a slintat u ni mohli jen dva typy lidí (fanové upírů a osoby trpící senilitou), tak trojka je naprostým hřebíkem do rakve celé série (i jednička byla podprumerna) a slintat u ni mohou opet jen dva typy lidi (osoby trpici senilitou a ti, kteri demenci trpeli pred sledovanim, pripadne na tuto uroven jejich mysl degradovala sledovanim tohohle odpadu)

  5. A pro koho myslíš, že filmy o upírech jsou? Pro nefanoušky upírů? Underworld je lepší béčko obohacené o spoustu kvalitních, i průměrných věcí. Já osobně jsem slinta, vlastně dneska na to jdu slintat znova :o)

  6. Mně též
    mně se též jednička líbila, i když ji za nějaký zázrak kinematografie nepovažuji. Každopádně byla dle mého názoru odsuzována některými recenzenty neprávem. Na dvojku s trojkou se musím někdy podívat.

  7. Re: WTF?!?
    Nejradši mám permoníčky co žvatlaj nesmysly typu: “Komu se nelíbí to co se nelíbí mně ten je dement a slintal”.

  8. A ano, jednička se mi líbla hodně, dvojka méně a trojku jsem zatím neviděl.

Zveřejnit odpověď