Vítěz ankety FÓR 2012

Koncem minulého roku jsme vyhlásili anketu FÓR 2012. Čtenáři mohli hlasovat o tom, komu přiřknou titul fantastická osobnost roku, a zároveň měli zdůvodnit, proč tuto osobu vybrali.

FÓR 2012

Do redakce nám přišlo množství odpovědí ze Slovenska i Čech. Nominaci a jejich zdůvodnění byly skutečně pestré. Některé návrhy jsme museli diskvalifikovat pro nesplnění podmínek hlasování – uvedení jména (přezdívky) hlasujícího a jeho e-mailové adresy.

A jaký je tedy výsledek?

Nejfantastičtější domácí osobností roku 2012 se stává:

spisovatel a publicista Juraj Červenák, který získal nejvíc hlasů v kategorii domácí osobnost a zároveň nejvíc hlasů v anketě v celkovém hodnocení

Na druhém místě se žebříčku domácích fantastických osobností se umístila spisovatelka a publicistka Alexandra Pavelková, obdržela také druhý nejvyšší počet hlasů v celkovém hodnocení.

Třetí místo mezi slovenskými osobnostmi nezískal nikdo a zároveň všichni – návrhů bylo mnoho, ale každý byl podpořený jen jedním hlasem.

Nejfantastičtější zahraniční osobností roku 2012 se stává:

spisovatel Jiří Walker Procházka a filmový režisér Peter Jackson (dostali stejný počet hlasů)

Na druhém místě se umístil spisovatel Terry Pratchett a organizátor Václav Pravda a třetí místo dopadlo úplně stejně jako v kategorii domácích osobností.

Vítězům ankety srdečně gratulujeme a uctivě před nimi smekáme virtuální klobouk.

A jaké byly další zajímavé návrhy a jejich zdůvodnění?

Mezi nominovanými se dostaly i další osobnosti, například spisovatelky Františka Vrbenská, Petra Neomillnerová, Cressida Cowellová, houslistka Lidnsey Stirling, publicistka a šéfredaktorka Fantasy Planet Pavla Lžičařová, výtvarníci Michal Ivan a Dušan Grečner, nakladatelé Michael Bronec a Robert Pilch a, samozřejmě, spisovatel Miroslav Žamboch.

Výběr návrhů a komentářů:

Marián Podmanický nominoval Fedora Gömöryho, vedoucího skupiny Slovenské akademie věd, za jeho „vynález magnetické neviditelnosti. To zní jako ze scifi.“

Svůj hlas získal i Felix Boumgartner, skokan ze stratosféry, protože „rychlost světla, která by ho právoplatně zařadila do této ankety, sice nepřekonal :-), nicméně i tak byl jeho seskok z 39 kilometrů, při kterém překonal hned tři rekordy, fantastický a dechberoucí.“ Hlas poslala wiwi.

Spisovatel, antropolog a archeolog Steven Erikson dostal hlas od Razmatusa s tímto komentářem: „jeho tvorba, i nejnovější kniha, přesahuje hranice žánru a kvalitativně se může hrdě rovnat klenotům současné literatury.“

Petra Neomillnerová navrhla Katku Cranky Bazlíkovů, organizátorku, protože je „správná baba na správném místě“.

Luthien, která hlasovala pro Juraje Červenáka, píše: „Pro mě je jedním z nejlepších slovenských spisovatelů vůbec. Jeho díla se skvěle čtou, děj příběhů je dravý a akční. Pro mě je number 1.“

Soyka stejný výběr zdůvodnila takto: „Díky jeho zvučnému jménu fantastika rezonuje v uších národa :-).“

joehot si vybojoval uveřejnění svého návrhu touto odpovědí: “Lékaři Pennsylvánské univerzity a Philadelphské dětské nemocnice, kolektiv osobností, které mění svět, lebo sa zaslúžili o „vyléčení leukémie malé holčičky implantací modifikovaného viru HIV. To je zkrátka zázrak.“

Jeden z hlasujících za Petera Jacksona Ján Fúr zdůvodnil svůj výběr takto: „Protože díky jeho filmům můžou fantastičtí autoři psát na plný úvazek a nemusí celý den dřít na stavbě, aby měli z čeho žít.“

Samuel Prílepok má na režiséra tento názor: „Každý správný fanoušek Tolkiena očekával zfilmovaného Hobita hned, jak si přečetl knihu. Zatím vyšel jen první díl z trilogie, nenechal si ho ujít ani běžný divák. Film možná nenaplnil všechna očekávání, ale když se na něj podíváte z pohledu pravého fanouška a ne filmového kritika, Peter Jackson do něj vložil vše, co bylo potřeba, efekty byly geniální, prostě přesně tak jsem si to představoval, ba dokonce předčil mou fantazii. Myslím si, že tento Jackson s tímto filmem znovu otevřel Tolkienovu Ardu a každý, kdo nedejbože zapomněl na Středozem, se tímto vrátil do nejdokonalejšího světa fantazie, který kdy spatřil světla reálného svět. Klobouk dolů před geniálním Jacksonem, klobouk dolů před géniem Tolkiena :-).“

V redakci nás pobavila i nominace od Mrfka, který navrhl cenu za rok 2012 pro Konec světa, protože „inspiroval mnoho autorů a byl právě tento roku nepřehlédnutelný.“

Mezi nominované se dostali i jiní zajímaví kandidáti, například Anomander Dlouhý vlas, povoláním Syn noci, či prezident Ivan Gašparovič za svoje scifi výroby v médiích. Některým čtenářům asi v duši rezonují jisté osobnosti celoživotně, a tak je nominovali na cenu za rok 2012 a zřejmě je budou nominovat i v dalších ročnících, například král Já První, protože je král, spisovatel Andrzej Sapkowski, protože je „nej spisovatel ever“, zatímco podle jiného názoru tato cena patří J. R. R. Tolkienovi, protože „je nejlepší, většina ho pak už jen kopíruje.“

Všechny nominace a všechna zdůvodnění se tu vyjmenovat nedají. Ve jménu vítězů i nominovaných děkujeme všem hlasujícím za jejich přízeň a věříme, že jejich sympatie k fantastice a lidem, kteří ji reprezentují, přetrvají i nadále.

Na závěr ještě cena pro vylosovaného hlasujícícho: knihu Zlato Arkony s podpisem Juraje Červenáka získal Mrfko, který v anketě nominoval Konec světa. Gratulujeme.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

2 komentářů

  1. Zasloužené vítězství a některé komentáře boží: “byl právě tento roku nepřehlédnutelný.“ 😀

  2. Samozřejmě jsou porotci zpátečníci, neboť pravdu měl nominující joehot. 😀

Zveřejnit odpověď