Wolf Creek (DVD)

Nízkorozpočtové filmy dokázaly, že lze i za málo peněz udělat hodně muziky. Například SAW se jako nízkorozpočtový snímek dostal do povědomí širokého publika. A jedním z takových filmů je i Wolf Creek.

Wolf Creek je dílkem z pera Grega McLeana, který je i jeho režisérem a dokonce producentem. Jde o film „Based on True Events“, ale nijak zvlášť se tím nechlubí, takže na obalu DVD nenajdeme ani jeden nápis „Natočeno podle skutečných udalostí“. Což je jedno z pozitiv.

Do pozornosti diváků se dostává parta dvou dívek a jednoho chlapce, která se vydala autem napříč Australií. Zavání to teenagerskou road-movie. Když uvedu, že cestování má za účel nějaké ty drogy, sex a alkohol, začne to evokovat teenagerský propadák. Dobrou zprávou je, že alkoholu, drog a sexu si naši „hrdinové“ neužijí. Jakmile se dostanou ke kráteru Wolf Creek, začnou události nabírat na spádu. Porouchá se jim auto a potkají podivného domorodce, který je zavede na podezřelé místo a začne se neméně podezřele vyptávat.

Každý si jednoduše domyslí, kam bude příběh směřovat: nějaké to vražděníčko, nějaké to mučeníčko, honička a odhalení děsivých skutečností. Pokud stále nevíte, o čem je řeč, vzpomeňte si na Texaský masakr motorovou pilou. Ne, Wolf Creek není plagiát, ale má natolik podobnou koncepci, že si vysloužil přezdívku Australský masakr. Jde o kvaziretro horor, malý výlet do sedemdesátych let a trochu laškování s Tobe Hooberem a Wesem Cravenem. Wolf Creek je návrat ke klasickým slasherům, ale neobsahuje takovou koncentraci slashů jako výše zmíněný Texaský masakr.

Příběh nehraje důležitou roli, protože je vykonstruovaný k jedinému účelu. K honičce – hře na kočku a myš. McLean využívá každý okamžik ke stupňování atmosféry. Pravdou je, že McLean je na poli celovečerních snímků začátečník, takže nějaké ty chybičky a klišé žánru se vloudí. Tomu se McLean mohl vyhnout. Někdy mu nevyjde ani zachycení atmosféry; například se stane, že se nahromaděný děs jen tak rozplyne.

Kouzlo nízkorozpočtových projektů je v tom, že se tvůrci snaží využít každý okamžik, scénu, či pouhý záběr, aby z nich vymačkali maximum. To se ve velké míře podařilo i McLeanovi a jeho produkčnímu týmu. Kamera je v kombinaci se střihem velmi dynamická, žádné zbytečné prostoje. Rychlé střídání úhlů kamery se také podepsalo na vytváření a houstnutí atmosféry. Část rozpočtu byla investována do technologie High Definition, čímž film vzbuzuje větší vizuální dojem a obraz je plný sytých barev. Hudební doprovod je také vydařený. Není to ten typ, jaký se používá v každém druhém snímku. Je vkusně propracovaný.

Herecké výkony mladých potenciálních hvězd, Nathana Philipse, Cassandry Magrath a Kestie Morassi, nijak nepřekvapí. Proč by měly. Hlavní úlohou herců je pobíhat, křičet a vydávat úzkostlivé vzlyky. Co nebo kdo oslní, je John Jarrat v úloze hlavního sadistického padoucha (podobný charakter jako v Noci s nabroušenou břitvou), který používá šatník Krokodýla Dundee. Jeho mimika dokáže nabudit pocit frustrace a předzvěst něčeho velice ošklivého. Tento herec se do své role absolutně vžil.

Co se týče doplňků na DVD, nabídka je standardní. Trailery, záběry z natáčení (neboli Film o filmu) a vystřižené scény. Škoda, že z DVD neudělali Director´s Cut. Na věci to ale nic nemění – jedna z těchto scén je vskutku zajímavá a do příběhu by se jistě hodila. Osobně preferuji filmy v původním znění, ale dabing je vcelku slušně zvládnutý, hlavně postava Johna Jarrata.

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Žádné komentáře

  1. Proc mi dost casto prijde, ze zaverecne hodnoceni velmi casto neodpovida obsahu recenze?

  2. Společně sezmiňovanou Nocí s nabroušenou břitvou nejlepší filmy z hororové úrody, co teďka nově okupuje půjčovny. Naproti tomu 2001 maniaků, Marnice (podepsán je pod ní i zmiňovaný Tobe Hooper – tady má autor recenze roztomilý překlep) nebo Tunel smrti nestojí ani za půjčovné…Jinak hodnocení odpovídá zažitému zvyku, že braku prostě nemůže dostat vysoké hodnocení. Pokud ale patříte k “milovníkům” braku, recenze je jednozančným doporučením a pokud bych měl třeba já osobně hodnotit jenom v rámci brakového žánru, tak Wolf Creek a Noc s nabroušenou břitvou mají oba 9/10 🙂

  3. 5/10 takovýmu filmu je výsměch…za prvé naprosto neskutečná ATMOSFŔA spolu s vynikající hudbou, celá první polovina filmu, kde se vlastně ještě nic neděje je tak tíživá (poslední ohlédnutí na moře, záběry kráteru atd.) a pak přijde probuzení a naprostá změna stylu/obsahu a hlavně šok – ani TCM na mne nepusobil tak drsne,mozna proto, ze Mick je mnnohem uveritelnejsi – a bodet by taky ne, kdyz vznikl scloucenim 3-4 skutecných vrahu z Australského “outbacku”. Dokonce v jednom okresu, kde probihal shodou okolnosti soud s jednium z nich, byl film zakazan, aby nedoslo k ovlivnovani poroty. Samozrejme Mickuv bodycount (mimo platno) je silne nadhodonoceny. Tezko uz vsak to utrpeni a hruza, kterou zpusobuje. Prave ty nejhorsi veci (“head on stick”) si scenarista/reziser nevymslel, ale vypujcil ze skutecnych pripadu. Tohle je film, kterej vam ukaze jak zkurvene nespravedlivej a zlej muze zivot byt a to vsechno dokaze clovek udelat aby prezil – v tomhle ma IMHO mnohem bliz treba k Deliverance, nez k horrorum, jak je obecne chapeme. Toz pro mne je to s odtupem casu 9/10 (9 proto, ze prece jen v te druhe casti nejake drobne kiksy jsou, ale neni jich mnoho).

  4. aj ja mam pocit ze zaverecne hodnotenie autorom recenzie robi problemy, zeby tu recenzeti isli dolu vodou?

  5. Já bych dal 8/10. V záplavě jiných sra*ek je tento film světlou výjimkou. Zároveň s Nocí s nabroušenou břitvou a Hory mají oči. Výborné slashery.

  6. Ale jo…
    Ale jo, Wolf Creek je každopádně jeden z mírně nadprůměrných hororů, hodnocení 6-7/10 by bylo férovější. Ovšem “Noc s nabroušenou břitvou” mně osobně přijde o třídu lepší (a to slashery moc v lásce nemám).

Zveřejnit odpověď