Novotný František: Prsten od vévodkyně

Když vysloužilý estébák vyřizuje nepříjemnou věc dědictví, nečeká, že se mu do rukou dostane nezvyklý poklad. Je jím akt prvně neznámé osoby, kterou brzy identifikuje jako Boženu Němcovou. Obraz má však magické vlastnosti – hrdina se po rituálu masturbace náhodně dostává do minulosti, kde jako všudypřítomný duch sleduje mládí této ikony češství.

V prvních dvou historických vstupech sledujeme dětství a mládí Boženy Němcové, kdy se hlavní hrdinka dozví o svém šlechtickém původu a důvody, proč se rozhodne stát českou obrozenkyní. Třetí vstup do minulosti sledujeme očima hrdinova předka, který jako policejní komisař bojuje proti českým obrozeneckým snahám, přičemž zažíváme jeho posedlost Němcovou, která se pohybuje od lásky až k nenávisti. Dozvíme se všechno o původu nemravného obrazu zbožné Němcové i o jejím tragickém konci. Závěr pak propojuje současnost s minulostí a mimochodem se v něm dovídáme o magických předmětech, které mohou tvořit součást zápletky dalších knih série.

Novotný vytvořil kus úctyhodné práce. Zábavnou formou mapuje minulost, která v hodinách dějepisu extrémně nudí. Vytvořil alternativní historii, jež působí nezvykle věrohodně. Navíc v závěru dokonale propojil minulost a současnost a příběh uzavřel s bravurou. Je pravda, že chvilkami si počíná až příliš encyklopedicky a k závěru bohužel dosti útržkovitě, na druhou stranu se na českou historii dívá s osobitým ironickým úšklebkem, který je pro současníka velice atraktivní. Navíc antihrdina v roli estébaka je celkem nezvyklý, takže si mezí řádky popřemýšlíte i o nejbližší minulosti včetně normalizace a polistopadové éře.

Byla by pak škoda, kdyby kniha zapadla kvůli nezvyklé a na fantastiku až příliš škrobené obálce, na němž si můžeme prohlednout akt Boženy Němcové. Mnoho čtenářů fantastiky by knihu kvůli ní mohlo přehlížet jako něco až příliš učeného, co spíš patří do ruky historikovi. Popřípadě by ji zase nevědomý knihkupec mohl zařadit mezi historickou literaturu, kde ji fanoušek fantastiky nebude hledat. Vězte tedy, že se objevila kniha zábavná a výjimečná, která by vzhledem k námětu mohla mít ambice i při vyhlašování Cen Akademie SFFH, a nenechte se obálkou odradit.

Je vždy příjemné sledovat, když česká fantastika zažívá příchod nového projektu. A Kroniky karmínových kamenů začínají lépe než leckterá jiná série.

Poodhalte tajemství, která přetrvávají kolem pohnutého osudu Boženy Němcové. Podívejte se zblízka, jak fungovala česká společnost v polovině 19. století. Co ovlivnil hrůzný nález v jednom z pražských domů? Co všechno zajímalo StB a kdo disponuje získanými informacemi? Františka Vrbenská, koordinátorka celého projektu, říká: „Houštinou české historie od pravěku až po budoucnost putují krvavě rudé krystaly, zlomky z turmalínové drúzy. Kdo ví, jak se červené drahokamy z hlubiny šumavských skal dostaly na povrch, kteří zlatníci je zasazovali do vzácných předmětů, nebo kde zůstaly ležet neopracovány a zapomenuty. Občas se vynořují z času, aby zasáhly do života těch, kteří je vlastní. Nesou štěstí i zoufalství, nejednou změní běh dějinných událostí – a znovu beze stopy mizí. Nepochybně působí silnou magií.“ František Novotný, zkušený autor nejen na poli fantasy a sci-fi, zahajuje edici „Kroniky karmínových kamenů“ románem o ikoně české literatury, Boženě Němcové. Skutečné události ze života této významné postavy českých dějin se v příběhu prolínají s fikcí a vše začíná a končí v současné realitě. (anotace)

  • Autor: František Novotný
  • Forma: hardback
  • Počet stran: 368
  • Cena: 259 Kč
  • Nakladatel: Zoner Press, 2011
Jan Michálek (redaktor)

jan.michalek@fan­tasyplanet.cz