Síň slávy II B

Marťanský styl Issaca Asimova je prodchnut optimizmem dobývání vesmíru. Je to do jisté míry politická scifi, kdy znesvářená Země odmítá dodat Marsu vodu, který jej používá jako pohon. Zachycuje typickou malost lidí na Zemi, kteří viní ze svého úpadku kolonizaci Marsu. Autor vyřeší situaci po svém, je to ovšem, jako takřka pokaždé u Asimova, vítězství myšlenky nad hmotou. Novela patří k tomu nejlepšímu, co ve sborníku najdete, koneckonců je pod ní podepsáno jedno z největších jmen světové fantastiky.

Druhá, velmi zábavná, novela je od Theodora Cogswella. Generál fantom je úsměvná parodie na military scifi, kdy vidíme rozklad armády ve vesmírné civilizaci, která je rozvojově na ústupu, generálové si jdou po krku, aby je náhodou šikovný podřízený nevyšplouchl z teplého místečka, a navíc samotná flotila je ani ne zpola funkční. Úsměvná taškařice se skvělým vyústěním. Velmi příjemné čtivo.

Délku románu má Šílený měsíc Algise Budryse. Čtivá práce je v podstatě o průchodu vraždícím labyrintem na Měsíci. Je třeba najít někoho, kdo nemá strach stále dokola umírat a krok po kroku postupovat labyrintem. Díky vědeckému vynálezu opakovaného vzkříšení z mrtvých je to možné, ale není to nic pro citlivé povahy. A tak je třeba nalézt osobnost se správnou dávkou smrtelného šílenství. Povídka oplývá dobře propracovanými charaktery, jimž nechybí ani pořádný kus lidské zkaženosti.

Poslední dvě práce, které jsou ve sborníku, by se klidně daly označit jako podivné. James Blish a jeho Vítej doma, pozemšťane je netradiční space opera, v níž na planetu přistává Město, aby získalo nový domov – novou Zemi. Je to i trochu politická scifi s akčním nádechem, kdy o nadvládu nad lidmi soupeří obyvatelé města s tyrany, kteří si říkají prospektoři. Novela si vysloužila místo ve sborníku díky své netradičnosti.

Ještě zajímavější je text Stroj se zastaví. Nad zdecimovanou Zemí, jejíž obyvatelé, jejichž hlavním úkolem je rozvíjet mysl, bydlí pod povrchem, vládne všemocný systém. Pod vládou Stroje (že by nádech kyberpunku?) jsou lidé natolik změnění, že objevování takových novot jako chůze je pro ně znovuobjevením vnímání vzdálenosti. Je to příběh člověka, který se po svém vzbouřil systému, a nakonec je vlastně jedno, zda svou vzpouru vyhrál, či prohrál.

Baronet vydal tento sborník po dlouhé době od první části. Navíc dva svazky rozdělil na tři knihy. Taková už je ekonomická realita vydávání knih, s níž nenaděláme nic. Nicméně i přesto si myslím, že se vyplatí si připlatit a celý soubor pořídit. Koneckonců jsou to dějiny scifi v kostce. K dobru je třeba ještě dodat, že Baronet snad konečně začal pod novým majitelem dělat něco s obálkami, takže jeho knihy, doufejme, přestanou hyzdit nevzhlednými obálkami naši knihovničku.

Soubor novel, které sestavil Ben Bova na základě hlasování členů SFWA. Myšlenka, která stála u zrodu edice Síň slávy mistrů SF, byla ocenit i povídky a novely, které byly napsány před rokem 1966 a neměly proto možnost získat jedno z vrcholných ocenění žánru – cenu Nebula. Již první svazek publikovaný v roce 1973 se setkal s velkým úspěchem, získal pro SF desítky tisíc nadšených mladých čtenářů, a proto se, se značnými potížemi a zpožděním, rodily svazky další. Tento je pokračováním dílu II A a spolu s následujícím dílem II C obsahuje, podle členů SFWA, nejlepší novely, skvosty SF. V této části Ben Bova představuje autory dobře známé i českým čtenářům. Jsou to Isaac Asimov, James Blish, Algis Budrys, Theodore Cogswell a E. M. Forster. (anotace)

Novely:

Isaac Asimov: Marťanský styl (The Martian Way)
James Blish: Vítej doma, pozemšťane (Earthman, Come Home)
Algis Budrys: Šílený měsíc (Rogue Moon)
Theodore R. Cogswell: Generál Fantom (The Spectre General)
E. M. Forster: Stroje se zastaví (The Machine Stops)

  • Editor: Ben Bova
  • Překlad: Veronika Volhejnová, Jiří Janda, Pavel Medek
  • Forma: hardback
  • Počet stran: 448
  • Cena: 299 Kč
  • Vydal: Baronet, 2011
Jan Michálek (redaktor)

jan.michalek@fan­tasyplanet.cz


Četli jste tuto knihu? Nezapomeňte ji u nás ohvězdičkovat a napsat k ní komentář!