Dvojitá porce Ghúlských příběhů: Čtvrtá a pátá kniha o lidožravých nestvůrách

Manga Tokijský Ghúl se u nás chytla více než dobře. Příběh plný temnoty, zvrácenosti a lidských emocí zkrátka táhne a lidé se ne a ne nabažit. Za rohem máme vydání šesté knihy (a tou se, alespoň z původní série, dostáváme do poloviny příběhu), ovšem nyní nastal čas probrat, jak si na tom vedou poslední dva svazky, které nadále prohlubují čím dál komplexnější svět nestvůr a monster.

V obou knihách je nejsilnějším faktorem skutečnost, že se představují nové postavy. A ne ledajaké. Každá z nich je totiž totálně šáhlá – ať už se bavíme o psychopatickém gurmánovi či podobně jeté postavě na straně „dobra“, nikdo v této sérii není tak úplně normální. A to je dobře. Příběh je díky tomu neustále napínavý, plíživě nepříjemný a dostatečně atraktivní, aby ani na chvíli nenudil. Jako čtenáři nemáte příliš mnoho indicií k tomu, abyste dokázali odvodit, co nastane příště. Pocit nepředvídatelnosti tak sálá z každé další přečtené kapitoly. Svět pomalu ale jistě zraje a protagonisté spolu s ním. A o tom, že má autor Sui Išida psychologické procesy a vývoj charakteru v malíku, se přesvědčíte prakticky okamžitě.

Mimo prokreslení postav a říznou interakci si tahle série libuje v nekompromisní akci, která i v tomhle případě nezklame. Čtvrtá kniha má možná o něco slabší rozjezd, to vám ale v plné dávce vynahradí poslední kapitoly, kde se všechno utrhne ze řetězu. Doslova. A v podobném duchu pak pokračujeme v další knize, která snad přináší pro sérii pomyslný vrchol kvality, neboť v sobě kloubí vše důležité. A dělá to po všech stránkách parádně. Rostoucí panika, hrůza a děs, krvelačné akční sekvence a nepříjemný pocit bizáru kape v každé jednotlivé scéně a atmosféricky tak nádherně balancuje ne vždy podařené dialogy, u kterých se sem tam objeví naivita, bezvýznamnost a prázdnota.

Temné, syté kontury hrají první ligu a tento horrorový odstín Ghúlovi zkrátka děsně sekne. Nádherná práce s tuší, stíny a kompozicí všech jednotlivých panelů, které sice občas nedodržují stabilitu a experimentují, ale to však není vůbec na škodu a sérii to prospívá. Expresivní výrazy, dynamické pohyby a mnohdy vypiplané pozadí umí tuhle lahůdku prodat a jistě je to první věc, která člověka zaujme. Po kresební stránce je to zkrátka paráda.

Velmi silné knihy, které nadále rozvíjejí už takhle zajímavý příběh, dávají vyniknout postavám a zároveň se díky rychlému tempu čtou jedna báseň. Takhle to má vypadat.

 

Sui Išida: Tokijský Ghúl 5 a 6
Vydal: Crew, 2017
Překlad: Anna Křivánková
Počet stran: 192 a 202
Cena: 199 Kč a 199 Kč

Hodnocení: 85 %

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď