„Mami, ona se dívá,“ aneb mrtvá čarodějnice v obýváku

Román HEX patří rozhodně k tomu originálnějšímu, co hororový žánr nabízí. Tomuhle perfektnímu mixu černé grotesky, sociální sondy a pořádně mrazivého strašení na rozdíl od většiny knih věříte, že pochvala od Stephena Kinga na obálce je skutečná a upřímně myšlená.

Městečko Black Spring ve státě New York není na první pohled ničím zvláštní. O to se jeho obyvatelé pečlivě starají. Protože nikdo zvenčí se nesmí dozvědět, jaká kletba je sužuje. Jejich předci před více než třemi sty lety popravili čarodějnici poté, co ji donutili zabít vlastní dítě. Jenže čarodějnice to nenechala jen tak a od té doby se prochází městečkem, náhodně se zjevuje u lidí doma a zírá… tedy zírala by, kdyby neměla zašité oči a ústa.

Román zpočátku klame tělem. Čarodějnice sice je sama o sobě dost děsivá, jenže pro obyvatele Black Springu je od narození zcela běžnou součástí jejich životů. Takže když se rozhodne stát jim v obýváku, prostě přes ni hodí deku. Kniha je tak nejprve spíše černým humorem sršící groteskou než hororem. Autor ale s nepochybným mistrovstvím tu a tam udeří na temnější strunu a nahodí mrazivou scénu. Atmosféra postupně houstne a než se nadějete, okusujete si nehty a necháváte na noc rozsvícenou lampičku.

Bylo by snad i lákavé udělat z čarodějnice, které se nikdo příliš nebojí, turistickou atrakci. Jenže kletba Black Springu má jedno specifikum. Přiváže člověka k sobě. Jakmile obyvatelé městečka stráví delší dobu za jeho hranicemi, popadne je neodolatelná deprese a touha se zabít. Takže není úniku. A jakmile se někdo bláhově přistěhuje, už se veze také.

Skrze plejádu skvěle napsaných, živoucích postav sledujeme nejprve, jak takový život pod stínem čarodějnice vypadá, a poté, jak se postupně vlivem nejprve nevinných a čím dál tím brutálnějších přešlapů sype jako domeček z karet. Kolektivní psychika obyvatel podléhá čím dál náročnějším zkouškám, zatímco čarodějnice jen stojí opodál… a všichni se nejvíc na světě bojí toho, že by se mohla dívat.

Thomas Olde Heuvelt v románu HEX trefně analyzuje maloměstské charaktery v nejlepším duchu právě Stephena Kinga, pokládá znepokojivé otázky a vypráví příběh směřující k velmi překvapivé a nadmíru uspokojivé pointě. To vše koření humorem – tu laskavým, tu morbidním – a opravdu mrazivými hororovými scénami.

Bez velkých fanfár, ale o to přesvědčivěji dorazila na pulty českých knihkupectví jedna z knih roku.

 

Thomas Olde Heuvelt: HEX
Vydalo: Argo, 2017
Překlad: Milan Žáček
Počet stran: 338
Cena: 348 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď