Usagi Yojimbo: Návštěva u Kurosawy

V životě máme tři jistoty – smrt, daně a skutečnost, že každá další kniha s králičím róninem Usagim bude zase a znovu příjemným počtením.

Je nakonec skoro jedno, jestli se králíkotvůrce Stan Sakai soustředí na hlavní dějovou linku, nebo nechá ušáka vandrovat feudálním Japonskem, potkávat „lidi“ (jestli se to dá tvrdit o antropomorfních bytůstkách) i nadpřirozené bytosti, tu někde někomu pomoci, tamhle někoho naopak sprovodit ze světa (jen pokud si to zaslouží, samozřejmě), to vše v povídkách kratších i delších. Obojí má něco do sebe – zatímco hlavní příběh hltáte, protože prostě chcete vědět, jak to Usagim dopadne, povídky jsou pak drobné perly, které oné hlavní příběhové niti dodávají šmrnc a lesk. Čtenář vyhraje v každém případě.

I tentokrát dostáváme porci těch perel. Pravda, hlavní děj s lordem Hikijim, Tomoe a dalšími by se už také jednou mohl posunout, ale samurajskému králíkovi na zuby nekoukej.

Tentokrát se Ušák ocitne v příběhu, který vychází ze slavného filmu Akiry Kurosawy, s nímž sdílí Sakaiova série jméno: Yojimbo. Což je ten film, od kterého hned dvakrát Hollywood opisoval (western Pro hrst dolarů v režii Sergia Leoneho a gangsterka Poslední zůstává s Brucem Willisem) – a to jsme jen u těch přiznaných opisů. Usagi přichází do „města zvané Peklo“, které je terorizováno nekonečnou válkou dvou znesvářených gangů – a to by to nebyl náš oblíbený králík, aby se tomu nepodíval na zoubek. Třeba tak, že se sám nechá gangstery najmout. Kdo zná výše uvedené filmy, poměrně dobře tuší, jakým směrem se bude děj vyvíjet, přestože Sakai rozhodně neopisuje do poslední tečky.

Hlavní příběh knihy je rozdělený do dvou větších částí, které protkává trojice menších povídek – Nukekubi, Teru teru bozi a Narukamiho meč. Všechny tři představují v některé z v podstatě už klasických Sakaiových schémat – boj s démony, pomoc čestným samurajům nebo chudým bližním…

Je úžasné sledovat, jak nás má Sakai omotané kolem prstu. Už ani nemusí přinášet nové dějové motivy, stačí, když dál pracuje v tom svém duchu – se skvělou vyvážeností akce, mytologie, hororu, odlehčených not i emocí… Není divu, že tahle série sviští, jako když králík ušima stříhá.

 

Stan Sakai: Usagi Yojimbo 27: Město zvané peklo
Vydal: Crew, 2017
Kresba: Stan Sakai
Počet stran: 216
Cena: 249 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zanechat odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *