První sérii Amerických bohů to sekne i na DVD

Neil Gaiman. To samo jméno v milovnících žánru fantasy probouzí podivně drobné rozechvění – přeci jen jde o jednu z nejdůležitějších person „v oboru“. A je jedno, jestli v oblasti knih, komiksů, nebo třeba televizních seriálů.

Není nejmenšího divu, proč jsou dneska televizní seriály, přinejmenším ty z ranku „quality tv“ tak moc populární. Přestože jejich rozpočty jsou oproti filmům přeci jen nižší (byť tenhle rozdíl se pomalu stírá), jejich tvůrci mají mnohé výhody, z nichž ty nejdůležitější jsou volnější ruce a čas. To první znamená, že nad sebou nemají tak silný dohled producentů a netlačí je tolik rating, to druhé pak, že mají dostatek prostoru pracovat s příběhem, postavami a s diváckým očekáváním.

A proto každé spojení oblíbeného knižního autora a oblíbeného média probouzí ve fanoušcích vysoké očekávání. Na léta skloňovaného Sandmana sice stále nedochází (což je možná dobře, neboť látka je to skutečně jen převelice obtížně uchopitelná), tak nakonec došlo na jiné Gaimanovo dílko – skvělý román Američtí bohové.

Jeho převedení do seriálového světa mělo nejprvě proběhnout pod cedulkou HBO, které však posléze ustoupilo, nakonec tak bohy rámuje logo televizní stanice Starz, která – jak možná víte například ze Spartaka – se rozhodně nebojí explicitního násilí, sexu, tu a tam nějaké té perverznosti a silného, až extravagantního vizuálního zpracování. To všechno se k Americkým bohům hodí – stejně jako dvě tvůrčí jména, která se o vznik seriálu zasadila – David Slade a Bryan Fuller.

Zatímco první je režisérem s velmi výrazným rukopisem, jak ukázal například ve filmu 30 dní dlouhá noc nebo v seriálech Awake a Hannibal, ten druhý patří mezi nejúspěšnější showrunnery, pod jehož rukama vznikaly tituly jako Mrtví jako já, Řekni, kdo tě zabil nebo, opět, Hannibal. A právě po Hannibalovi si Slade s Fullerem vzali na paškál Gaimanovu slavnou knihu.

A vzali si ji na paškál skvěle, nutno dodat.

Když Stín po předčasném propuštění z vězení (což zní jako pozitivní věc, ne však, když vás pustí kvůli smrti milované manželky) potká záhadného pana Středu, který moc stojí o jeho „bodyguardské“ služby, netuší, do jak podivného, magického a také úchylného světa vstupuje – a už vůbec ne, že jde přímo do války.

Ta je na spadnutí – na jedné straně stojí staří bohové, bohové všech těch přistěhovalců, kterých do Ameriky za ta tisíciletí přišlo, ať už za snem nebo do noční můry. Na straně druhé (nečekaně) moderní bohové, bohové internetu a sociálních sítí a médií a měst a kdovíčehoještě. Ti bojují o víru, o náklonnost lidí, která jim dodává sílu. A uprostřed tohohle konfliktu – Stín.

Pokud jste seriál neviděli a znáte knihu, nebudu vás napínat – Slade s Fullerem to zvládli na jedničku. V těch správných chvílích jsou prakticky doslovní, jindy si dovolí více prostoru a improvizace, všechno zabalí do dechberoucí vizuální pastviny. Navrch v dost možná nejodvážnějším seriálu dneška – pánové se totiž vůbec nebojí být drsní, perverzní, nebo třeba narativně ne zcela snadno stravitelní (což je především co do amerického publika, zvyklého příběhy konzumovat a nepřemýšlet nad nimi, velikým rizikem) – někdy jsou až chaoticky rychlí, jindy si dovolí věnovat skoro celý díl příběhu, který s hlavní dějovou linkou souvisí jen skutečně málo. Pokud vás to někdy uvrhne do lehkého zmatení, tak alespoň víte, jak se cítí Stín!

A ano, je to poměrně hodně multikulti seriál. Ukazuje totiž, jak se mohou kultury vzájemně obohacovat, doplňovat, dělat svět barevnějším a zábavnějším.

Pokud tedy máte rádi Gaimana, městskou fantasy, silné vizuální rukopisy a originální příběhy či seriály, neuděláte s tímhle seriálem špatnou volbu. Nově navrch vyšel u nás na čtyřech DVD, doplněných o parádní bonusy – včetně představovaček bohů nebo rozhovoru s bohem – Gaimenem!

 

Američtí bohové (TV seriál) – 1. série
USA, 2017
Počet epizod: 8
Stopáž: 8×60 minut
Režie: David Slade, Craig Zobel, Guillermo Navarro, Vincenz aj.
Předloha: Neil Gaiman (kniha)
Scénář: Bryan Fuller, Michael Green, Robert Richardson
Hudba: Brian Reitzell
Hrají: Ricky Whittle, Ian McShane, Emily Browning, Pablo Schreiber, Bruce Langley, Yetide Badaki, Jonathan Tucker, Demore Barnes, Dane Cook, Peter Stormare, Gillian Anderson aj.

 

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď