Každý má svoji odvrácenou stranu. Opravdu každý.

Až vás v budoucnosti někdo pošle tam, kam Slunce nesvítí, nebude se třeba jednat o žádnou urážku. Bude totiž pravděpodobně mít na mysli výlet na odvrácenou stranu Měsíce do města Hříchu, kde bují hazard, nelegální obchod se vším myslitelným i nemyslitelným, a plastické operace jsou prováděny na počkání za pakatel. Kromě toho tam také stojí trestanecká kolonie, ale to už je jen nepodstatný detail.

Antony O´Neill si zvolil pro svůj román hodně netradiční prostředí. Na odvrácené straně je sice sci-fi, ale spíše kvůli zasazení děje příběhu do budoucnosti a využívání různých technologií spojených s obyvatelností Měsíce. Pod sci-fi nátěrem se ukrývá dominantní thrillerová linka (nebo přesněji řečeno krvavá akční detektivka). To vše autor přibarvil do temných, noirových odstínů, s příměsí zajímavé psychologie postav a kýblem humoru černého jako dehet smíchaného půl napůl s břitkou ironií.

Ve stopách androida

Děj knihy je na počátku rozdělen do dvou linií, které se však postupem času mají spojit.

První z linií příběhu se odehrává ve městě Hříchu (jak příznačné jméno, že?), kterému vládne pevnou rukou Fletcher Mosas – duchovní otec měsíční kolonie, výstřední génius se svéráznými zásadami a egem astronomických rozměrů. Jeho protihráčem se stává policista Damien Zackon. Ten je na Měsíci čerstvým přírůstkem, a díky tomu ho ještě místní prostředí nestihlo poznamenat, zkazit a především zkorumpovat. Když dojde k výbuchu, při kterém zahyne Mosasův blízký spolupracovník, je Zackon odhodlán najít pachatele tohoto činu stůj co stůj, a nebojí se šlápnout na kuří oko ani všemocnému vládci města. K tomu navrch připočtěte údajně napravené trestance pohybující se volně po městě, a je jasné, že průšvih číhá doslova za rohem; za téměř každým rohem.

Druhou příběhovou linii táhne android lidského vzezření v perfektním obleku, který obchází příbytky roztroušené po odvrácené straně Měsíce, a vyptává se lidí na cestu do El Doráda, tvrdí jim, že je čaroděj, a vůbec se chová zvláštně i na androida. V jeho stopách zůstává řada mrtvol těch, kteří mu odmítli pomoc nebo je svojí chladnou androidí logikou vyhodnotil jako nespolupracující a nepřínosné….

Od samého počátku knihy ukazuje O´Neill svérázný smysl pro humor, který se táhne celou knihou. Hned na první straně po tiráži a poděkování naleznete několik citátů, které jsou drzé, ironické, ale v tvrdém prostředí byznysu především nebetyčně pravdivé. Časem pochopíte, že se jedná o životní kodex Fletchera Mosase, a že ocitnout se v blízkosti tohoto muže vážně nechcete.

Další level Kodexu Mosas, jak se ona sbírka mouder na téma jak „vydrbat“ s protivníky a zároveň u toho nakrmit své ego jmenuje, dodávají momenty, kdy podobné repliky zcela mechanicky a odosobněně trousí vraždící android. Autor vystavěl několik schizofrenních situací, u kterých nebudete vědět, zda se usmát, protože i přes zjevně humorné vyznění vyvolávají hlášky spíše mrazení v zádech. Představte si například situaci, kdy se android chladným hlasem zcela bez emocí dotáže: „Pane, snažíte se se mnou vyj*bat?“.

O´Neill se navíc ukázal také jako milovník slovního humoru – a díky Janu Kalandrovi, překladateli knihy, mohou tuto autorovu hravost okusit i čeští čtenáři. Mosas foneticky připomíná slovo mosaz, jméno policisty Zackon je rychle transformováno na Zákon, a když se k interview dostaví novinář jménem O. P. Ravdoo…

Konec srandy, přátelé

Možná bylo trochu nešťastné vytáhnout zmínku o humoru hned zkraje. Na odvrácené straně totiž nemá být žádnou humoriádou – cukající koutky jsou pouze jakýmsi bonusem pro čtenáře. Podstatu příběhu tvoří detektivní vyšetřování vedené Zackonem, kterému zdatně překážejí jeho kolegové snažící se vše nechat vyšumět jak jsou zvyklí; kriminalita je v Hříchu tak vysoká, že zkrátka nemá cenu cokoliv řešit. Jenže nové koště dobře mete, a tak si Zackon ve své horlivosti neuvědomuje, že možná rozehrál až příliš vysokou hru, když mezi podezřelé zařadil i samotného velkého a neomylného vládce města. Postupem času na povrch začínají vyplouvat i Mosasovi komplikované rodinné vztahy; zejména jeho dcera s chutí inovovat zaběhnuté pořádky a vyrvat žezlo města Hříchu z rukou svého otce pořádně při hledání vraha zamíchá kartami. Vynoří se také všemožné zákulisní boje a další praktiky, před kterými by každý ze současných detektivů na odvrácené straně Měsíce stáhl ocas a utekl. Poměrně dlouho vás autor nechá tápat a přemýšlet, jak do toho všeho vlastně zapadá onen „krvavý android“. Ten se totiž do hledáčku detektiva připlete až mnohem později. Nakonec se vše ale perfektně spojí a závěrečné rozuzlení přinese čtenáři pořádný šok.

Popravdě, detektivní vyšetřování není kdovíjaká bomba – Zackon je zkrátka milovníkem poctivé čmuchalské práce, a tak chodí, vyptává se a logicky dedukuje. Jenže jako nováčkovi mu zatraceně chybí všechny ty zdroje šeptandy, místní kontakty a zákulisní informace, a tak je nucen absolvovat schůzky v podloudných barech, do kterých uši a oči jeho kolegů a Mosasových poskoků (nejspíš) nesahají. Částečně i díky tomu lze mluvit spíše o thrilleru než o čiré detektivce. Ale ať je to jak chce, je Na odvrácené straně pekelně zábavná jízda, která má mnoho předností, kterými dokáže čtenáře zaujmout.

A ještě jednu věc bychom měli zmínit: název knihy je v tomto případě „nomen omen“, protože z děje vyplyne, že každý má svoji odvrácenou stranu; tu temnou stránku uvnitř sebe, kterou vypouští na povrch pouze ve velmi specifických případech, a se kterou by bylo mnohem lepší se nikdy neseznámit. O´Neill umí vystihnout situaci a v některých pasážích přitlačit na pilu s brutalitou nebo peprnou mluvou. Není to nikterak přehnané, ale leckoho by podobné věci mohly překvapit.

Výhodou je, že množství postav v knize je poměrně malé, a tak se velmi dobře daří pracovat s nimi. Autor dává čtenáři nahlédnout do hlav hrdiny i padouchů, díky čemuž odhalení zmiňovaných odvrácených stran výborně vynikne. Skvěle psychologicky rozebral zejména arcilotra Mosase s jeho svérázným přístupem k životu.

Na odvrácené straně je velmi čtivá kniha. U čtenářů zaboduje zejména břitkou ironií, humorem a prací s postavami; to vše doprovází detektivní vyšetřování v neotřelých kulisách města na odvrácené straně Měsíce. Anthony O´Neill je literární hračička s citem pro vedení příběhu a nečekanou pointu, a přesto, že samotné vyšetřování nehýří kreativitou, umí autor budovat napětí a především psychologii postav.

Anthony O´Neill: Na odvrácené straně

Vydala: Leda, 2018

Překlad: Jan Kalandra

Počet stran: 432

Cena: 348 Kč

Sdílet...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Zveřejnit odpověď